Knihy o moderní historii

6198
25.6.21 17:14

Knihy o moderní historii

Ahoj, prosím o tipy na knihy o moderní historii, ze kterých bych pochopila příčiny i důsledky. Teď jsem dočetla Šikmý kostel, může být na tento způsob nebo klidně i vyloženě odborně pojaté. Potřebuji si to téma co nejlépe zpracovat, od září učím v 5. třídě a moderní dějiny jsou má slabina :) tak ať získám lepší přehled a zvládnu jim to vysvětlit v souvislostech. Děkuji moc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3523
25.6.21 17:26

Ian Kershaw - Do pekel a zpět a Na horské dráze. Je to o Evropě ve 20. století.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2574
25.6.21 17:28

Já myslela, ze pátaci se učí pouze českou historii - Karel čtvrtý a tak. Aspoň my jsme to tak měli co si pamatuju

A co takovy ten animak s českým lvem? Tím bych si pomáhala já :lol: dějiny udatneho českého národa

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51003
25.6.21 17:30
@Lelio píše:
Ahoj, prosím o tipy na knihy o moderní historii, ze kterých bych pochopila příčiny i důsledky. Teď jsem dočetla Šikmý kostel, může být na tento způsob nebo klidně i vyloženě odborně pojaté. Potřebuji si to téma co nejlépe zpracovat, od září učím v 5. třídě a moderní dějiny jsou má slabina :) tak ať získám lepší přehled a zvládnu jim to vysvětlit v souvislostech. Děkuji moc.

A kolik času na ty moderní dějiny v 5. třídě budeš mít? 4 hodiny? :think: navíc nic proti, ale v tomhle věku děti tohle zajímat nebude. Pokud něco z hostorie, tak alespoň podle mého dítěte, to budou třeba informace o zbraních, lodích, letadlech za 2. světové války. Ale to je trochu k ničemu, když se v 5. třídě probírají české dějiny a ne světové :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6198
25.6.21 17:35

@Semtex Karel IV. byl ve 4. :) dějiny českého udatného národa jsou bezva, ale to je pro děti. Ne pro mě. Ale děkuji za tip.
@lucenka moc ne, nechci je to učit ani je zahltit, je to kvůli mě. Ať vím, o čem mluvím. Když se zeptají, ať jsem schopna odpovědět. Ať dám události do souvislosti, ať (mi) to dává smysl.
@Lily Evans moc díky, mrknu na to!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2636
25.6.21 17:41

Skvělé knížky jsou od Karla Pacnera. Třeba Osudové okamžiky Československa, Osudová třináctka a další.
Z beletrie teď třeba čtu od Kena Folleta trilogii Století - je to příběh 5 rodin na pozadí světových událostí cca od začátku 1. světové do pádu Berlínské zdi.

Příspěvek upraven 25.06.21 v 17:48

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2636
25.6.21 17:43
@lucenka píše:
A kolik času na ty moderní dějiny v 5. třídě budeš mít? 4 hodiny? :think: navíc nic proti, ale v tomhle věku děti tohle zajímat nebude. Pokud něco z hostorie, tak alespoň podle mého dítěte, to budou třeba informace o zbraních, lodích, letadlech za 2. světové války. Ale to je trochu k ničemu, když se v 5. třídě probírají české dějiny a ne světové :nevim:

Mně to náhodou přijde skvělé, že se chce učitelka vzdělat. Když byl syn v 5. třídě, tak ho dějiny hodně zajímaly (především světové války) a dost jsme si o tom doma povídali (byla distanční výuka, takže se učil doma). A co vím, tak v té třídě byly minimálně další dvě děti, které dějepis baví/bavil a ptaly se nad rámec učiva v učebnici.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2071
25.6.21 18:12

Doporučuji komiksovou historii světa či edici Děsivé dějiny, jsou tam různé perličky, které by pomohly výuku udělat zajímavější. Jinak bych jela klasicky podle učebnice nebo Dějepisu v Kostce, tam jsou potřebná fakta i data.

Z hlediska sebevzdělávání a beletrie jsou moc hezké knihy od Mornštajnové (Slepá mapa kupříkladu), které zachycují dějiny jedné rodiny na pozadí „velké“ historie a jak do osudů jednotlivých členů zasáhla. V tomhle ohledu je moc hezká i kniha Cejch od Z. Šmída nebo Čím jsou lidé živi od Sůvové, ale obojí se docela špatně shání (my máme velmi dobře vybavenou městskou knihovnu).

rozhodně doporučuji knihu od Tigrida Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu, který je shrnutím českých dějin 20. století právě v souvislostech, ale velice čtivou formou.

Pokud Tě zajímá konkrétní období, tak klidně napiš SZ, mám vystudovanou historii a ledasco doma v knihovně :). (V tomhle ohledu mě trochu zarmucuje, kolik neaprobovaných učitelů učí dějepis, aniž by měli základ ve vlastním studiu - což není nic proti Tobě, jen takový povzdech někoho, kdo to studoval a práci v oboru nesehnal :).)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6198
25.6.21 18:34

@PenelopaW děkuji. A ano, rozumím. Na prvním stupni učíme všechny předměty, tak se ta pozornost dost rozmělní a ne vše ovládáme na sto procent. Základní znalost máme, ale každý má pak jiné přednosti a slabiny. Můj zájem je především příroda, hudba a matematika, v historii a angličtině se přiznám, že jsem obecně slabší. Což mě neomlouvá, ale proto si na tyto předměty dělám podrobnější přípravy. :)
Budu ráda za tipy na knihy, které se zabývají zejména obdobím před první světovou válkou, a poté ty, které řeší důsledky druhé světové války.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25106
25.6.21 20:33

Knihy jsem všechny nechala u mámy a za boha jsem nevzpomenu ani na jeden titul. :oops:
Nicméně hodně se primlouvam za to učit dějepis, a zejména dějiny 20. století, s mapou.
Zrovna tento týden mi sousedovic druhostupnove dite zmínilo něco v souvislosti s Pruskem, ale vůbec netušilo, kde to bylo. :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25.7.21 17:37

Doporučila bych asi knihu Smrt je mým řemeslem (2.s. v.) nebo Žert od Kundery… Velmi čtivé a zajímavé :) nebo Želary - je i povedený filmy :).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat