Kojení a léky na psychiatrické onemocnění

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.04.19 02:19
Kojení a léky na psychiatrické onemocnění

Zdravim. Mám takový problém a velké dilema o které se potřebuji podělit a ráda bych zjistila zda někdo nemá zkušenost.
Už nějakou dobu se snažíme o miminko, zatím bez úspěchu. Nicméně, gynekoložka mi řekla, že před i v průběhu těhotenství musím brát vitamíny ( které bych brala tak jako tak) ale že nikdy nebudu moct kojit.
Mám totiž bipolární/maniodepresivni poruchu a beru na ní a do konce života budu - léky. Díky těmto lékům žiju naprosto normální život nicméně nesmí se s nimi prý kojit, protože je pak léčiva látka vylučována do mléka a stejně tak i v těhotenství se musí snížit dávky. Doktorka mi řekla, že v těhotenství se můj psychický stav může buď hodně zhoršit a nebo naopak zlepšit. Nicméně vysazení léků po porodu důrazně nedoporučuje, protože v mém případě je riziko laktační psychózy opravdu vysoké. Mě je to ale strašně líto. Samozřejmě chci pro své budoucí dítě to nejlepší a pokud to znamená že kojit nikdy nebudu, tak ať.
Ale mám pocit, že to ve mě způsobilo bloky díky kterému nemůžu otěhotnět. Cítím se být neschopná, bojím se jaký bude můj zdravotní stav po psychické stránce v těhotenství a po porodu a přijdu si neschopná. Už jen tím, že mi otěhotnět nejde a pak také to, že miminku nebudu moct dát to jediné co jako matka můžu jen já.
Prosím, není tu nekdo kdo má nebo měl podobnou nemoc? Poradíte něco nebo napíšete vlastní zkušenost? Pokud bych opravdu kojit nemohla, jak se přes to mám přenést? Přijdu si neschopná a k ničemu, jako kdybych neměla být máma. Je mi z toho opravdu smutno.

Reakce:
Russet
Neúnavná pisatelka 15156 příspěvků 14.04.19 07:09
@Anonymní píše:
Zdravim. Mám takový problém a velké dilema o které se potřebuji podělit a ráda bych zjistila zda někdo nemá zkušenost.
Už nějakou dobu se snažíme o miminko, zatím bez úspěchu. Nicméně, gynekoložka mi řekla, že před i v průběhu těhotenství musím brát vitamíny ( které bych brala tak jako tak) ale že nikdy nebudu moct kojit.
Mám totiž bipolární/maniodepresivni poruchu a beru na ní a do konce života budu - léky. Díky těmto lékům žiju naprosto normální život nicméně nesmí se s nimi prý kojit, protože je pak léčiva látka vylučována do mléka a stejně tak i v těhotenství se musí snížit dávky. Doktorka mi řekla, že v těhotenství se můj psychický stav může buď hodně zhoršit a nebo naopak zlepšit. Nicméně vysazení léků po porodu důrazně nedoporučuje, protože v mém případě je riziko laktační psychózy opravdu vysoké. Mě je to ale strašně líto. Samozřejmě chci pro své budoucí dítě to nejlepší a pokud to znamená že kojit nikdy nebudu, tak ať.
Ale mám pocit, že to ve mě způsobilo bloky díky kterému nemůžu otěhotnět. Cítím se být neschopná, bojím se jaký bude můj zdravotní stav po psychické stránce v těhotenství a po porodu a přijdu si neschopná. Už jen tím, že mi otěhotnět nejde a pak také to, že miminku nebudu moct dát to jediné co jako matka můžu jen já.
Prosím, není tu nekdo kdo má nebo měl podobnou nemoc? Poradíte něco nebo napíšete vlastní zkušenost? Pokud bych opravdu kojit nemohla, jak se přes to mám přenést? Přijdu si neschopná a k ničemu, jako kdybych neměla být máma. Je mi z toho opravdu smutno.

Nejsem nemocná a s kojením byly problémy taky. Jde o to, že kojení není nutný předpoklad stát se dobrou matkou. To, že odmala bude muset pít umělé mléko, z tebe nedělá někoho méněcenného. Opravdu si neříkej, že jsi k ničemu. Jsi jen nemocná, ale léky to kompenzují. A problém otěhotnět a donosit mají i psychicky zdravé ženy. Rady nemyslet na to jsou k ničemu, ale spíš teda dělej něco, při čem ti bude dobře, aby se ti to čekání zpříjemnilo.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.04.19 09:08
@Anonymní píše:

Mám od dětství deprese na které beru léky a budu je brát celej život, nešlo je vysadit i kdyz pokus byl, musela jsem se k nim vždy vrátit. musim rict ze v životě mě nic nechybělo ani teď ani jako dítěti tak dodnes nechápu kde se to může vzít. mam hezký život, pryma chlapa a v prosinci se nám narodil syn. trapilo mě že i podobu těhotenství jsem léky brát musela, bojím se aby to třeba syn neměl po mě. Nekojila jsem, kvůli lékům, spíš než mě to trápilo víc okolí..setkala jsem se s tím že lidí říkají ty jako nekojis to mu nedávám to nejlepší co může mít, co jsem to za matku atd. Nikdo neví proč ale odsoudit dokážou rychle.
Chci ti říct že nic si s toho nedelej :srdce: dnešní mlicka jsou tak kvalitní že miminku nic nechybí.. je to logické nekojit, přece mu nebudeme dávat maličko s léky.. jsou maminky co kouří a koji to to se zas nelíbí mě.
A věř že v tom nejsi sama někdo třeba zas maličko nemá nebo z jiných zdravotních důvodů kojit nemůže. Tak hlavu vzhůru.
Pokud můžeš snížit léky tak to s doktorem proberte bylo by to fajn..jen mysli na to že po porodu to je tak náročné že pokud máš teď problém tak ty léky nevysazuj..Já sestinedeli opravdu bojovala, chce to nahrát si na hrdinu a požádat o pomoc :nevim:
Hodně štěstí!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.04.19 11:41
@Anonymní píše:
Mám od dětství deprese na které beru léky a budu je brát celej život, nešlo je vysadit i kdyz pokus byl, musela jsem se k nim vždy vrátit. musim rict ze v životě mě nic nechybělo ani teď ani jako dítěti tak dodnes nechápu kde se to může vzít. mam hezký život, pryma chlapa a v prosinci se nám narodil syn. trapilo mě že i podobu těhotenství jsem léky brát musela, bojím se aby to třeba syn neměl po mě. Nekojila jsem, kvůli lékům, spíš než mě to trápilo víc okolí..setkala jsem se s tím že lidí říkají ty jako nekojis to mu nedávám to nejlepší co může mít, co jsem to za matku atd. Nikdo neví proč ale odsoudit dokážou rychle.
Chci ti říct že nic si s toho nedelej :srdce: dnešní mlicka jsou tak kvalitní že miminku nic nechybí.. je to logické nekojit, přece mu nebudeme dávat maličko s léky.. jsou maminky co kouří a koji to to se zas nelíbí mě.
A věř že v tom nejsi sama někdo třeba zas maličko nemá nebo z jiných zdravotních důvodů kojit nemůže. Tak hlavu vzhůru.
Pokud můžeš snížit léky tak to s doktorem proberte bylo by to fajn..jen mysli na to že po porodu to je tak náročné že pokud máš teď problém tak ty léky nevysazuj..Já sestinedeli opravdu bojovala, chce to nahrát si na hrdinu a požádat o pomoc :nevim:
Hodně štěstí!

Já se právě hrozně bojím toho, že na to okolí bude reagovat špatně a mě to bude deprimovat. Bojím se tě laktační psychózy, jsem hrozně přecitlivělá. Měla jí jak moje, tak partnerovo babička. A prý je to strašné. Mám strach že jsem si v sobě vytvořila blok a proto nemůžu otěhotnět. Nevím jak se od toho oddosobnit a hodit se do pohody.
Moc jsem se na kojení těšila. Samozřejmě to není vše a když musím brát léky, budu samozřejmě krmit umělým mlékem ale celkově si přijdu neschopná a jak kdyby moje tělo těhotenství odmítalo proto že jsem psychicky nemocná. :,(

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.04.19 12:57

Nedokážu vám říct jestli se opravdu těhotenství nedaří protože nejste v pohodě, nejsem lékař, možná to občas tak bývá, chyba může být jinde. Řeknu vám to takto, pokud je někdo zlej a urejpanej tak se kritice nevyhneme, lidí jsou různý.. stačí se neobklopovat tema špatnýma, vždyť nemusíte nikomu říkat že nekojite, nikomu do toho nic není…A na otázku kojis? Řekněte „jo kojim“ já už to pak také dělala. vedet to bude jen dětská lékařka při příchodu s miminkem k ní na prohlídku a vy. pamatujte inteligentní člověk do vás slovně kopat nebude a ostatní vypoustejte.
Je to těžké po porodu když ma člověk narušeno psychiku, nas syn 2,5mesice proplakal měl koj. koliku a vůbec nespal, bylo to pro mě hodně těžké taky jsem si přišla jako neschopná máma která nedovede utisit své dítě. Manžel když přijel domů z prace tak plakal syn a i ja brecela, ze uz nemuzu. clovek musí myslet na to že vše špatné se zlepší a hlavě že je dítě zdravé, důležité je i pomoc tatínka aby nenechávál vše na mamince a ta si mohla taky odpočinout. vse se dá zvládnout.
:kytka:

Váš příspěvek
Reklama