Kojení v těhotenství - bolest

21
5.12.19 22:27

Kojení v těhotenství - bolest

Ahoj, jsem momentálně v 17.tt a stále ještě kojím 20měsíčního syna. Aktuálně mě však kojení tak hrozně bolí, že už jsem byla téměř rozhodnutá jej přes Vánoce odstavit. Po přisátí mě šíleně bolí bradavky, až mám úplně slzy v očích, ale po chvilce sání bolest většinou zmizí nebo se výrazně zmírní. Na webu Mamily jsem se dočetla, že bolest zpravidla kolem 16.tt začne ustupovat, protože se začne opět navyšovat tvorba mléka. Tak jsem teď na vážkách - vydržet to ještě, jestli se to nezlepší, nebo se na to prostě vykašlat? Jaké jsou vaše zkušenosti, zlepšilo se to u vás s pokročilejším těhotenstvím?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

525
5.12.19 23:02

no nevím-nekojila bych v těhotenství

Proč proboha kojíš ještě v těhotenství? Bude chybět tělu vápník pro miminko - to není normální.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1159
5.12.19 23:06

@Miane já už bych také nekojila, nechte to pro druhé miminko a odpocinte si..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.12.19 23:06

V těhotenství se kojit nemá…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
36
5.12.19 23:19

Nenechte se rozhodit, nikde nebylo prokazano, ze by kojeni v tehotenstvi skodilo, alespon co jsem ja po tom nedavno patrala, protoze me taky od toho odrazovali. Ja ale problemy nemela, takze poradim jen, udelejte jak to budete citit. Kojila jsem do porodu, neb jsem to nechtela lamat pres koleno. Po dobu v porodnici pecoval tata a kojeni nechybelo, tak se vyresila situace sama.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
878
5.12.19 23:43

Taky jsem prokojila celé těhotenství, dále jdme kojily i tandem. Přímo bolest neznám, spíš byly bradavky citlivější a někdy to bylo nepříjemné. Zůstalo nám kojení večer a ne vždy si dcera vzpomněla. Výhodou je, že pak nemáš rozžužlané bradavky od novorozence :palec:. Uvidíš přes vánoce. Pokud ti to bude nadále nepříjemné, tak odstav.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5866
6.12.19 00:20

Tady bych se na kojení v těhotenství neptala, většina lidí vůči němu má předsudky a šíří hlavně mýty (potraty, málo mléka pro miminko a podobné blbosti). Jsem 39tt, bolest opravdu postihne většinu žen a většinou opravdu časem pomine, nebo minimálně většinou na část těhotenství zmizí. U mě se to střídalo - pár týdnů bolest, pár týdnů OK. U 20měsíčního dítka už by mohla jít domluva a omezení, není cílem se zničit. Ale neodstavovala bych, pokud cítíte, že kojit chcete. Usnadní to pak nájezd laktace po druhém porodu, adaptaci na sourozence apod.
A ruku na srdce - u mě tomu nepřidalo to, že po druhém roce jsem přestala řešit kapsičky a brčka a syn začal z prsa sát jinak. Jakmile to velmi omezím, je to lepší. Takže i toto hraje roli a v těhotenství dvojnásob - hlavně je to něco, co člověk může ovlivnit. Fyziologické pochody nikoliv. Kojím od 12tt nasucho a mlezivo u mě zatím není. Resp. v prsu určitě je, z jednoho prsa při velké snaze jdou asi 2 kapky, ale zatím rozhodně ne tak, aby dítě zase pilo. Ale vím, že jsme rarita. Většina kamarádek kojí až na pár týdnů celé těhu i s mlékem a v tomto týdnu už úplně.

Příspěvek upraven 06.12.19 v 03:00

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5866
6.12.19 00:24

@Keltka @VVVZ @35ja Ve vší slušnosti a úctě - nešiřte, prosím, mýty. Osobní domněnky tu nejsou na místě :-). Tělo není hloupé a když má pocit, že je toho na něho moc, zastaví v těhotenství laktaci, takže opravdu nenarozené dítě nijak netrpí. Ani podle WHO (rozuměj lékařská organizace) není těhotenství důvodem k ukončení kojení. Respektuji, že to tak někdo chce a je mu to nepříjemné. Ale žádný lékařský důvod k tomu není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21
6.12.19 12:55

@Keltka @35ja @VVVZ Dámy, děkuju za váš názor, ale já se neptala, jestli kojit mám nebo ne, tak mi tu prosím nepodsouvejte nějaké bludy. Pokud nemáte osobní zkušenost, tak se prosím nevyjadřujte, díky :)
@Schenni @Sue2008 @Mari.G Moc děkuji za komentáře. Zapomněla jsem dodat, že na začátku těhotenství jsme kojení omezili pouze na uspávání po obědě a večer a přes noc dle potřeby (ale většinou už prospí celou noc bez kojení, max 1× chce). Takže už kojím málo, ale ráda bych to udržela až do porodu, protože nám to oběma vyhovuje. Ale lámat přes koleno to nebudu, uvidím, jestli se do těch Vánoc ještě něco změní. Teď už to z pravého prsu tolik nebolí, levé zlobí víc, ale třeba už nastává nějaký posun zase. A ta změna sání kvůli sosání z kapsičky mě taky napadla, brčko sice nevedeme a syn pije z normální skleničky, ale ty kapsičky občas dostane a možná je to problém. Přestaneme na čas kupovat a uvidím, jestli to pomůže :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5866
6.12.19 14:52

@Miane Zkuste omezit ty kapsicky a uvidite. U nas nemel syn do 2 let ani jednu, brcko, dudlik, lahev, nic. Ale jak je starsi a koji se taky jen na uspani, lenost zvitezila (neji mi vubec cerstve ovoce ani zeleninu, takze me nebavilo krmit presnidavkou ze sklenicky, kdyz uz se obslouzi sam). Na tabore nemel na jidlo cas vubec, byl treba 10 hodin hladem, tak jsem do neho rvala kapsicek vic nez doma, aby aspon neco snedl, a v noci sla prsa opakovane do krve :?.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.12.19 19:16

Tak pardon, ale mně tohle řeklo několik lékařů, a já spíš věřím jim než kdo co píše v nějakém článku na netu. Ale chápu, že určité věci člověk nechce slyšet… Takze, koho jsem zde urazila, tak se omlouvám! Kojte o sto šest! :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21
6.12.19 23:47

@VVVZ No, on je problém v tom, že většina lékařů ví o kojení kulové a jejich znalosti v této oblasti zamrzly někde v 80.letech…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5866
7.12.19 00:50

@VVVZ Clanky na Mamile pochazi z informaci od lekaru, stejne jako doporuceni WHO :). Ja se radsi ridim radami lekaru, kteri se kojeni venuji profesne, nez temi radami od lekaru, kteri meli o kojeni 2 hod. prednasku na VS pred 20 lety a sami nikdy nekojili (ve vsi ucte). Bohuzel drtiva vetsina ceskych lekaru stale siri myty. Kdybych se ridila v kojeni radami, co mi prisly od lekaru z okoli, kojim v radu dni a ne let. Navic tedy byly tak odlisne, ze ani nesly aplikovat vsechny zaraz, protoze se navzajem vylucovaly :lol:. Takze ja jen tleskam verit radam lekaru, ale tech, co se oboru venuji… :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.12.19 14:25

Ahoj, já jsem ve 13. týdnu těhotenství a stále kojím synka, který má 27 měsíců. Kojím tedy jen večer před spaním a ráno po brobuzení, ale dr. o tom ví a prý v pohodě, kojení rozhodně nevadí a kdyby se miminku v bříšku dostavalo málo výživy, tak je tělo tak chytré, že by laktaci zastavilo, to vím zase od certifikovaných laktacnich poradkyn, které vědí trochu víc než lékaři. Jinak já zazivala hroznou bolest při prisati mezi 9.-11. týdnem, ale pak to samo odeznelo. Nevím, asi bych se to snažila zase vydržet, pokud by se to opakovalo, i když to fakt chtělo zatnout zuby. Ale každý jsme jiný, pokud to půjde, ráda bych kojila celé těhotenství, ale nechám to na svém telu a přírodě :relaxed:️

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama