Koktavost a odklad školní docházky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Markal
Povídálka 15 příspěvků 16.03.18 14:19
Koktavost a odklad školní docházky

Ahoj všichni, co jste někdy řešili podobný problém. Můj syn od necelých pěti let začal koktat. Snažíme se na tom zapracovat přes logopedii a poctivě trénujeme skoro každý den. Někdy je to lepší, někdy horší. V září by měl nastoupit do školy. Je však narozený v srpnu, a tak řeším, zda mu raději nedat odklad, aby se mu to ještě nezhoršilo. Učitelky ve školce i logopedička nám školu doporučují. Ale já se obávám, jak na tom bude po psychické stránce, když ho dám moc brzy a nebude dětem stačit a do toho ještě bude mít problémy se zadrháváním. Na druhou stranu však do školy půjde celá jeho třída, protože je z převážné části tvořena dětmi s odkladem a nebo narozenými na podzim a to že tam zůstane jediný a bude si muset zvykat na úplně jiné děti ho třeba bude frustrovat ještě více. Máte s tímto problémem někdo zkušenosti? A vůbec podařilo se vám koktavosti zbavit? Co byste udělali na mém místě? Moc děkuji za příspěvky.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

Šarlota4
Echt Kelišová 9499 příspěvků 16.03.18 14:22

Své dítě znáš nejlépe ty, ale kdybych byla nerozhodná, tak bych dala na názor odborníků. Jestli říkají, že to zvládne…

martina.se
Hvězda diskuse 56898 příspěvků 16.03.18 14:22

@Markal na odklad potřebuješ doporučení z PPP, pokud Ti ho nedají, tak sama neuděláš nic :think: osobně bych odklad volila.. taky mam kluka poslední týden v srpnu..

Markal
Povídálka 15 příspěvků 16.03.18 14:27

Do PPP máme jít za 14 dnů, také si říkám, že to pro mě asi bude rozhodující, ale už teď vím, že ať udělám, co udělám, tak stejně toho asi budu pak litovat, protože obě varianty mají nějaká pro a proti. Mimojiné se synem učím už půl roku a dělám listy pro předškoláky, protože on chce jít do školy a také nechce přijít o kamarády.

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 17930 příspěvků 16.03.18 14:28

Dala bych odklad. Chlapec narozený v srpnu, problém s řečí - doporučení v PPP bys dostala. Ale tvého syna neznám, takže reaguji na tyto dva aspekty z mnoha dalších. Uvidíte u zápisu.

věrasek80
Extra třída :D 10908 příspěvků 16.03.18 14:29

@Markal volila bych odklad já sama koktala a měla jsem odklad a prospělo mi to, syn ted v červnu bude mít 6a má odklad taky kvůli řeči

monique1112
Povídálka 30 příspěvků 1 inzerát 16.03.18 14:31

@Markal Dobry den. Moje dcera 6 let taky obcas kokta a taky se zamyslim co se skolou. Sest mela ted v unoru. K tomu ji jeste doprovazi ruzne tiky. Ted se to zhorsilo z duvodu stresu. Logopedka to zatim neresila. Chystam se ji to rict ted v dubnu. Vy jste az v srpnu takze bych klidne odlozila nastup, ale dcera uz by byla „stara“,kdyby sla pristi rok a k tomu je docela dost vysoka.

Markal
Povídálka 15 příspěvků 16.03.18 14:32
@věrasek80 píše:
@Markal volila bych odklad já sama koktala a měla jsem odklad a prospělo mi to, syn ted v červnu bude mít 6a má odklad taky kvůli řeči

A ty sama ses koktání zbavila? A jak dlouho jsi koktala?

věrasek80
Extra třída :D 10908 příspěvků 16.03.18 14:37

@Markal začala jsem koktat ve 4letech, rodiče zvolili odklad a v 7letech jsem už nekoktala i díky klinickému logopedovi dej mu raději odklad že stres ve škole může způsobit zhoršení koktání. dcera koktala taky šla v 7 a potom koktala při nějakém větším stresu ve škole a ted na ně fakt chvátají já bych volila odklad

Markal
Povídálka 15 příspěvků 16.03.18 14:40
@monique1112 píše:
@Markal Dobry den. Moje dcera 6 let taky obcas kokta a taky se zamyslim co se skolou. Sest mela ted v unoru. K tomu ji jeste doprovazi ruzne tiky. Ted se to zhorsilo z duvodu stresu. Logopedka to zatim neresila. Chystam se ji to rict ted v dubnu. Vy jste az v srpnu takze bych klidne odlozila nastup, ale dcera uz by byla „stara“,kdyby sla pristi rok a k tomu je docela dost vysoka.

Vysoký je úplně průměrně. Já bych taky volila spíše odklad, měl by to o trochu snažší s učením, ale bojím se, jak zreaguje na ztrátu dětí, se kterými chodil několik let. A také jak na to koktání budou reagovat nové děti, posměšky, atd., což ho samozřejmě čeká i ve škole…Kdo to nezažil, nedokáže si představit, jak je to pro něj i rodiče traumatizující a bezradné.

věrasek80
Extra třída :D 10908 příspěvků 16.03.18 14:42

@Markal ztrátu ty děti vezmou většinou v pohodě a spíše byse mu smáli ve škole než ve školce. dej potom vědět jak jste se nakonec rozhodli

monique1112
Povídálka 30 příspěvků 1 inzerát 16.03.18 14:46

@Markal Jsem z toho taky na nervy. Uvidim, co reknou pri zapisu. A kokta hodne? Dcera jednu vetu rekne koktave, jinou zase dobre. Prijde mi, ze mluvi rychle a pak se zakoktava. Pri pomalejsim tempu je to celkem ok. Ona je celkove takova divoka a podle toho vypada asi i ta rec.

Markal
Povídálka 15 příspěvků 16.03.18 14:49

Ozvu se. I tyto diskuze mi částečně pomáhají k rozhodování. Na druhou stranu si myslím, že by byl ve škole ve stínu starších dětí a rozhodně by tak nepatřil k nejlepším, což mu na psychiku taky nepomůže. Ve školce by naopak při odkladu patřil k nejlepším a konečně by se i cítil dobře po vědomostní stránce. Mám totiž ještě dceru, která je o 1,5 roku starší, hodně chytrá, premiantka, a i když se snažíme, aby ho pořád nepoučovala, neschazovala tím, že neumí to co ona, úplně se to podchytit nedá. Myslím, že i toto může být částečně přičinou zadrhávání a když jsou dlouho spolu (prázdniny atd.), přijde mi, že se to vždycky trochu zhorší.

Jirka_765
Ukecaná baba ;) 1881 příspěvků 16.03.18 14:51
@Markal píše:
Ahoj všichni, co jste někdy řešili podobný problém. Můj syn od necelých pěti let začal koktat.....

Byl na nějaké operaci nebo měl nějaké trauma? Jak často dostává nakládačku? :think:

Markal
Povídálka 15 příspěvků 16.03.18 14:52
@monique1112 píše:
@Markal Jsem z toho taky na nervy. Uvidim, co reknou pri zapisu. A kokta hodne? Dcera jednu vetu rekne koktave, jinou zase dobre. Prijde mi, ze mluvi rychle a pak se zakoktava. Pri pomalejsim tempu je to celkem ok. Ona je celkove takova divoka a podle toho vypada asi i ta rec.

Jsme na tom podobně. Nejhorší to je na začátku věty, než se vymáčkne. A pak taky, když má mluvit třebe před třídou ve školce. Myslím, že se opravdu snažíme dost a při trénování mu to jde, ale začlenit to do mluvení v běžné řeči neumí. :,(

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Do první třídy jedině s kvalitní aktovkou. Víte, na co si dát při výběru pozor?

Prázdniny pomalu končí a blíží se začátek školního roku, pro mnohé děti... číst dále >

Články z Expres.cz

Angela se našla! Po deseti dnech se objevila ve Španělsku, manželská krize se nekoná

Celé Německo minulý týden spekulovalo, kde se nachází kancléřka Angela... číst dále >

Komplic ústeckého vraha před soudem: Na jeho verzi něco nesedí!

Soud začal projednávat případ dvojnásobné vraždy a znásilnění v chatové... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

Kiki a Viki se vrací k rodině. Děti do dětských domovů nepatří

Sestry Kiki a Viki se po několika letech stěhování po ubytovnách a... číst dále >

Reklama