Koktavost zkušenosti? Popřípadě léčba?

896
13.12.19 09:39

Koktavost zkušenosti ? Popřípadě léčba ?

Přeji krásný den,

Mám asi neobvyklý dotaz na tento web, ale stejne to zkusím. :)
Již dlouho trpím těžší formou koktavosti, tak se chci zeptat jestli s tímto nemáte zkušenosti, či popřípadě nevíte o nějaké skupinové terapii kde by se dala řec beze studu trénovat :? Logopedie ty ostatní klasiky moc nezabiraji :roll:

Diky
D ;)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1568
13.12.19 10:27
@896 píše:
Přeji krásný den,

Mám asi neobvyklý dotaz na tento web, ale stejne to zkusím. :)
Již dlouho trpím těžší formou koktavosti, tak se chci zeptat jestli s tímto nemáte zkušenosti, či popřípadě nevíte o nějaké skupinové terapii kde by se dala řec beze studu trénovat :? Logopedie ty ostatní klasiky moc nezabiraji :roll:

Diky
D ;)

1. Musíš se naučit následující heslo a 3× denně si ho nahlas zopakovat: „Ve škole/prácí i mimo školu/práci mluvím plynule a volně“.
2. 3× denně prováděj dechová cvičení: zhluboka se nadechni a pomalu a co nejdéle tento nadechnutý vzduch pusou vyfukuj. To zopakuj pokaždé 5×
3. Vždy 24/7 měj na paměti heslo z bodu 1.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4527
13.12.19 10:50

Já mam zkušenost jen u dítěte, alw trwba ti to taky pomuze. Synovi bylo doporučeno naučit se zhluboka dýchat, mluvit pomalu, napřed si rozmyslet, co chce říct a až potom to pomalu říct. Napřed klidně po slovech, později po větách. Nesnažit se říct hodně věcí naráz a rychle. Nám rodičům zase nechat ho v klidu se vymacknout, dávat mu plnou pozornost, když mluví, aby neměl pocit, že musí spěchat. Nedávat najevo, že koktani je špatně. Myslím, že kdyby ses pokusila brát to jako fakt a ne jako problém, taky by to mohlo pomoct. V okoli rikat, ze prostě koktam, snažím se to zlepšit, diky, ze mi v tom pomuztet. Hodně štěstí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
394
13.12.19 14:02

U dospělých to neznám, u dětí se většinou učí nadechovat v momentech, kdy přichází takový ten stres, takže mluví potom a dělají divně pauzy, ale nezadrhávají. Hlavně se na ně nesmí tlačit, musí mít dost času se vyjádřit a neupozorňovat na to.
U dospělých - asi psycholog, logoped,… :andel:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat