Kolegyně - mám si už jít stěžovat?

2146
21.10.19 13:22

Kolegyně - mám si už jít stěžovat?

Ahoj všem. Vím, že nejsem první ani poslední, co se potýká s tímto problémem, ale ráda bych znala váš názor. Třetí rok pracuji v novém zaměstnání, práce mě velmi baví, vše idylické. Až na jednu kolegyni. Zprvu to mezi námi celkem fungovalo, nicméně postupem času je to nějak horší a horší. Byť pracuje na jiné pozici než já, nevyhnu se, bohužel, kontaktu s ní, musíme velmi často spolupracovat. Ona má však nejspíš pocit, že se jí všechno týká, do všeho má potřebu zasahovat, v systému mi přepíše termín se slovy, že to má být takto, nezapomene se zeptat zda jsem zavolala tam a tam - ač se to její práce absolutně netýká. Tyto situace vždy probíhají dost přiostřeně - jedná se mnou direktivně, velmi často je na mě nepříjemná, obrací po mně oči. Když náhodou musíme být pracovně v kontaktu i na dálku, jsou její zprávy dost nepříjemné. Ano, je ve firmě dlouho a jistě pro ni odvádí dobrou práci, ale já toho mám plné zuby. Několikrát jsem ji na to upozornila, ať se mnou takto nejedná, ať nezasahuje do mých věcí, že na obracení očí také nejsem zvědavá. Nicméně to pokračuje dál. Mám na ni totální averzi, nicméně kontaktu s ní se bohužel nevyhnu. Zvlášť, když ho neustále iniciuje tím, že se musí nějak angažovat v mé náplni práce. Nerada bych řešila malichernosti, na druhou stranu nechci žít s pocitem, že je mi něco nepříjemné a nechávám to být. Firma je malinká, kolektiv téměř rodinný, ano, dost často tam všichni dělají vše, nicméně toto už mi přijde přes čáru. Myslíte, že to mám začít řešit s vedoucím? Názory mého okolí se různí.

Všem díky :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19990
21.10.19 13:25

Tak jestli je šéf rozumný, můžeš za ním zajít a vyžádat si minimálně to, aby ti nezasahovala do tvé práce. Ale co se týká vztahu k ní, tak si asi nepomůžeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9395
21.10.19 14:00

Toto v podstatě nemá moc cenu řešit přes nadřízené. Je nepsané pravidlo, že se to nedělá. Předpokládám, že pokud jsi to s ní už celkem na plnou pusu řešila, tak to těžko bude lepší. Můžeš jí navrhnout, že pokud má pocit, že má málo práce, tak se má realizovat někde jinde než u tebe nebo navrhnout, že bude mít zkrácený úvazek za stejné peníze, když tak skvěle stíhá. Ovšem lepší vztahy vám to asi nezařídí.
A já ačkoli nepotřebuji být s lidmi v práci nejlepší kamarádka, tak takhle vysostřené vztahy v malém kolektivu bych asi dlouhodobě nesnesla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9093
21.10.19 14:05

Neřešila bych to s nadřízeným, ale pokud bych si to s ní nedokázala vykomunikovat sama, odešla bych. Upřímně, tak jak to píšeš, už bych ji dávno poslala do míst, kde slunce nesvítí :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2146
21.10.19 14:05

@Sany80s
Nepsané pravidlo, že se to nedělá? Tyjo, tak to zírám. Mně naopak více lidí z mého okolí řeklo, ať to jdu řešit s nadřízeným, že naopak je jeho práce přece také nějaké usměrnění zaměstnanců a jejich vzájemné fungování, v určitých mezích samozřejmě. No, ale chápu, každý to vidí jinak. Pravdou ale je, že v takhle malém kolektivu je každý konflikt ještě citelnější. Na druhou stranu partner mi neustále připomíná, že všude je něco, že mám být ráda, že mám fajn šéfa, ten že je pro mě to hlavní a ne nějaká kolegyně z druhýho oddělení :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2146
21.10.19 14:10
@Paoloska píše:
Neřešila bych to s nadřízeným, ale pokud bych si to s ní nedokázala vykomunikovat sama, odešla bych. Upřímně, tak jak to píšeš, už bych ji dávno poslala do míst, kde slunce nesvítí :cert:

Promiň, ale rady typu “odejdi”… A čím si pisatelka pomůže? Takto se problémy, řekla bych, neřeší. Odejde a v další práci co? Když bude mít nad sebou krávu manažerku, nebo arogantního kolegu v kanceláři, tak zase odejde? Ve většině prací je něco, co člověka štve, takže by takhle mohl člověk putovat celý život a čekat, až zo někde bude dokonalé. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4040
21.10.19 14:12

@yocheved no akorat nepamatuju, ze by nekdy reseni s nadrizenym prineslo v techto pripadech nejaky vysledek. Jedine to, ze kolegyne na sebe zbytecne upozornila a pri ruseni pobocky dostala vypoved jako prvni, oficialne pro nadbytecnost, v kuloarech pro „neoblibenost a nesnasenlivost“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2146
21.10.19 14:17

@Ijen
Popravdě, toho se také bojím, samozřejmě. Doteď žádný problém (teda žádný, který by někdo řešil) a přijde nová holka a už jsou rozbroje. Na druhou stranu, milá kolegyně si taky hlavu neláme a po našem posledním konfliktu, kdy jsem ji upozornila, že na to její vobracení očí fakt nejsem zvědavá, to taky vyprávěla všude kolem, a nedělám si iluze, že by to nezmínila i někde v blízkosti šéfa 😀

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9395
21.10.19 14:20
@yocheved píše:
@Sany80s
Nepsané pravidlo, že se to nedělá? Tyjo, tak to zírám. Mně naopak více lidí z mého okolí řeklo, ať to jdu řešit s nadřízeným, že naopak je jeho práce přece také nějaké usměrnění zaměstnanců a jejich vzájemné fungování, v určitých mezích samozřejmě. No, ale chápu, každý to vidí jinak. Pravdou ale je, že v takhle malém kolektivu je každý konflikt ještě citelnější. Na druhou stranu partner mi neustále připomíná, že všude je něco, že mám být ráda, že mám fajn šéfa, ten že je pro mě to hlavní a ne nějaká kolegyně z druhýho oddělení :D

A oni sami, kdyby fakt na to přišlo, tak by to šli řešit s nadřízeným? Ano, mělo by to takhle fungovat, nadřízený tam proto je. Ale kolik znáš lidí, kterým to pomohlo? Já znám maximálně lidi, kterým to uškodilo, třebaže měli pravdu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.10.19 14:31

Taky mam v praci takovou kolegyni, ktera se pasovala do role me nadrizene, ackoli ji neni - jsme kazda na stejne pozici. Ukoluje me, kontroluje a obcas i donasi, coz pocitam, ze ta tvoje kolegyne bude delat nejspis taky - upozornovat na tve chyby, aby vypadala jako ta lepsi. Proc by jinak strkala rypak do tve prace. To jsou proste asi nejaky povahy, co potrebuji mit pred kazdym navrch aby si pripadaly dulezite

• Citovat
  • Nahlásit
2146
21.10.19 14:42
@Anonymní píše:
Taky mam v praci takovou kolegyni, ktera se pasovala do role me nadrizene, ackoli ji neni - jsme kazda na stejne pozici. Ukoluje me, kontroluje a obcas i donasi, coz pocitam, ze ta tvoje kolegyne bude delat nejspis taky - upozornovat na tve chyby, aby vypadala jako ta lepsi. Proc by jinak strkala rypak do tve prace. To jsou proste asi nejaky povahy, co potrebuji mit pred kazdym navrch aby si pripadaly dulezite

Tak to my jsme každá na jiné pozici. U ní zrovna nemám pocit, že by měla potřebu “být ta lepší”, ale pravda je, že si myslím, že se potřebuje cítit důležitě, mít vše pod palcem. A já zrovna nejsem vypouštěcí povaha, takže to jen tak přejít neumím. Kdyby to bylo jen věčné kontrolování mě, tak to ještě nějak přejdu, ale na to její útočné jednání nervy tedy nemám :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
70
21.10.19 15:01
@yocheved píše:
@Sany80s
Nepsané pravidlo, že se to nedělá? Tyjo, tak to zírám. Mně naopak více lidí z mého okolí řeklo, ať to jdu řešit s nadřízeným, že naopak je jeho práce přece také nějaké usměrnění zaměstnanců a jejich vzájemné fungování, v určitých mezích samozřejmě. No, ale chápu, každý to vidí jinak. Pravdou ale je, že v takhle malém kolektivu je každý konflikt ještě citelnější. Na druhou stranu partner mi neustále připomíná, že všude je něco, že mám být ráda, že mám fajn šéfa, ten že je pro mě to hlavní a ne nějaká kolegyně z druhýho oddělení :D

Ono se to takto obecně nedá říct, zda řešit s nadřízeným nebo ne. Záleží hodně na tom, jaký ten šéf je, někdo je hodně rozumný a chápe i mezilidskou komunikaci, nejen pracovní výsledky, ale jiný cokoli nad rámec pracovních úkolů považuje za obtěžování. Hodně záleží na tom, jaký má šéf k té tvé kolegyni vztah, jak ji bere pracovně i jak lidsky. Pak záleží, jakým způsobem se to řekne, jestli jako „žalování“ nebo třeba jako že bys ho ráda požádala o jeho názor a radu, co máš dělat. V tom malém, téměř rodinném kolektivu, si většinou bývá vedoucí s podřízenými mnohem bližší než v megafirmě. Tím neradím jít za ním, ale zase nezavrhovat to okamžitě. Samozřejmě nesmí to vyznít tak, že když se s někým nesneseš (ono to nakonec klidně může vyznít i tak, že to ty jsi ta, která neumí s druhými vycházet), jdeš hned za šéfíkem, aby ti zametl chodníček atd. To pak by nemusely přijmout ani další kolegyně, které jsou úplně bokem. Zkus trochu odhadnout vedoucího, co by udělal, kdybys mu to řekla. Svolal by poradu a tam kolegyni seřval? Zavolal by si vás obě a domlouval by jí? Řekl by, že té kolegyni záleží na firmě, a že přece nemáš důvod ji neodpovědět? Řekl by, že s ní pokusí promluvit? To vše bude rozhodovat o tom, jak to pro tebe nakonec vyzní.
Hodně záleží také na tom, jak moc potřebuješ s tou kolegyní vycházet. A to nejen vůči ní samotné, nejen kvůli pracovní spolupráci, ale také s ohledem na to, jaké máte obě postavení v rámci celého kolektivu. Pokud by ti nevadilo nějaké vyostření, pak mě napadá třeba v té komunikaci s kolegyní nějak takto. Když se tě zeptá, zda jsi zavolala tam a tam, tak ji odpovědět, že jsi už vedoucího informovala a jít dál. Ale tady se opravdu těžko radí, protože tam hraje roli mnoho faktorů včetně detailů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.10.19 15:10

Ja mam to same v blede modrem, ale co delat, uplne neporadim. Jedna ma kolegyne se taky dost plete do me prace, ale ja ji proste ignoruji, navic, kdyz me komanduje pres email, ze mam udelat to a to, tak k tomu da do kopie jeste pulku sveta…ja kazdopadne na zadny z jejich emailu nereaguju, protoze neni ma nadrizena, praci si udelam po svem tak i tak.

• Citovat
  • Nahlásit
9093
21.10.19 15:20
@Anonymní píše:
Promiň, ale rady typu “odejdi”… A čím si pisatelka pomůže? Takto se problémy, řekla bych, neřeší. Odejde a v další práci co? Když bude mít nad sebou krávu manažerku, nebo arogantního kolegu v kanceláři, tak zase odejde? Ve většině prací je něco, co člověka štve, takže by takhle mohl člověk putovat celý život a čekat, až zo někde bude dokonalé. :nevim:

Nechápu, proč píšeš za NÍ, když jsi ty ta tazatelka… :mrgreen: Nepíšu, aby jsi odešla, ale aby sis to vykomunikovala. Pokud toho nejsi schopná, tak co chceš jako dělat? Vydržíš to dalších x let? Chápu, je to nepříjemné, tak si to nenech líbit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2146
21.10.19 15:26
@Paoloska píše:
Nechápu, proč píšeš za NÍ, když jsi ty ta tazatelka… :mrgreen: Nepíšu, aby jsi odešla, ale aby sis to vykomunikovala. Pokud toho nejsi schopná, tak co chceš jako dělat? Vydržíš to dalších x let? Chápu, je to nepříjemné, tak si to nenech líbit.

Cože? 8o dotaz zakládala yocheved :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat