Kolik bych pobírala mateřskou na OSVČ? Vyplatí se to?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
23.10.21 22:11

Kolik bych pobírala mateřskou na OSVČ? Vyplatí se to?

Ahoj, končím v zaměstnání kde pracuji normálně na smlouvu. Vyskytla se mi hezká pracovní příležitost ale, chtějí mě na OSVČ. K tomu se teď budu vdávat a do roka bychom se chtělo začít snažit o miminko. Koukala jsem na různé kalkulačky na a tam píšou ze když budu platit zálohy 4000 měsíčně vyjde mi to to na cca 30000 na celou mateřskou tedy 28 týdnu. Přijde mi to strašně málo a nevím jestli jsem to našla správně. Můžete mi někdo prosím poradit za mám jít na OSVČ s lepším příjmem nebo raději hledat práci na smlouvu kde bude lepší mateřská? A zda jsem to vubec našla správně?
Moc děkuji za pomoc mám z toho dilema ta práce je skvělá ale nechci na té mateřské takhle strašně prodělat … :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4719
23.10.21 22:21

No jako OSVČ se ti to moc nevyplatí. Varianta první je, že nastoupíš opět někam do zaměstnání a nebo druhá varianta a to, že půjdeš do toho OSVČ, kde si budeš platit povinné zdr a soc a pak si odkládat na mateřskou sama… Většina mých kamarádek co dělá jako OSVČ to takto udělala, protože ve finále měli našetřeno více než kolik by dostali mateřskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.10.21 22:58

Abys jako OSVČ dosáhla na slušnou mateřskou, musela bys vykazovat opravdu vysoké příjmy. Jinak dostaneš almužnu - to, co ti ukázala kalkulačka, přibližně odpovídá. Já mám příjmy průměrné a mateřská mi vyšla cca na 7 000 měsíčně. Jestli byste s takovou částkou nevyšli, určitě se vyplatí zůstat v zaměstnaneckém poměru. To se vyplatí i obecně kvůli dovolené, nemocenské, OČR a podobně.

Prosím zachovat anonym - finanční situace.

• Citovat
  • Nahlásit
79406
23.10.21 23:21
@Martha03 píše:
No jako OSVČ se ti to moc nevyplatí. Varianta první je, že nastoupíš opět někam do zaměstnání a nebo druhá varianta a to, že půjdeš do toho OSVČ, kde si budeš platit povinné zdr a soc a pak si odkládat na mateřskou sama… Většina mých kamarádek co dělá jako OSVČ to takto udělala, protože ve finále měli našetřeno více než kolik by dostali mateřskou.

No, na druhou stranu, když z tech odkladanych penez dam ty 2 stovky měsíčně na nemocenské pojištění, tak se mi v mateřské rozhodne vrati vic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10751
24.10.21 01:50

@Katerinaaa1 to jsou nějaký divný čísla. Hlavně přes 4 tis máš pouze základní zálohy na soc a zdrav. Ale na PPM si musíš platit nemocenské pojištění ještě. Ale při 500,– už mě to ukazuje něco lehce přes 100tis na tu celou dobu PPM a to už se dá. Čerpání z této kalkulačky https://www.mesec.cz/…ke-pro-osvc/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79406
24.10.21 07:17

@Cenarius Nojo, ale aby sis mohl platit 500 na nemocenskem, tak bys musel platit sakra vic na socialnim, nez tech 2588,–

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.10.21 11:52

Jsem OSVČ, příjmy průměrně kolem 85.000 měsíčně čistého (cca 150.000,– obratu - čísla lovím z paměti, musela bych se kouknout do PC přesně). Měsíční zálohy na nemocenskou cca 560,– Kč. Pozor, s tím jsou spojeny zálohy na sociální a zdravotní dohromady měsíčně ke 20.000,– Mateřská 17.000,– měsíčně.
A bacha na další zádrhel: pokud budeš chtít brát mateřskou, nesmíš po dobu těch 6 měsíců tu svou OSVČ práci dělat. Buď musíš úplně podnikání přerušit, nebo tě ten, co ti nabízí práci na OSVČ (švarcsystém, předpokládám), bude muset zaměstnat (třeba na DPP či DPČ)… a nebo třetí varianta - najdeš si (a zaplatíš) někoho, kdo tu práci odvede za tebe, a ty budeš žít z rozdílu mezi jeho a tvým výdělkem.

Prosím o anonym - peníze.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat