Kolik je dohromady rodičák na 3 roky a kolik na 4 roky?

2282
1.4.16 09:01

Kolik je dohromady rodičák na 3 roky a kolik na 4 roky?

Ahoj holky, malé je 9 měsíců. Neměla jsem nárok na mateřskou a chybou manžela účetní jsem automaticky doma na 4 roky. Teď jsem dostávala 9 měsíců 7.600,– a do věku 4 let budu dostávat 3.800,–.
Pokud bych byla doma na 3 roky a brala 7.600,–, jak bylo původně v plánu, tak mi vychází, že bych měla dohromady víc.
Nebo to počítám blbě?
Je ta celková částka rozdílná?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
78781
1.4.16 09:03

@Dolby Pokud bys chtěla být doma 3 roky, tak bys nedostávala 7600,–…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20129
1.4.16 09:03

@Dolby Dohromady budes mit vzdy stejne, tech 220 tis. Tech cca 7,6tis bys pri triletem rodicaku brala, pokud bys mela prvnich 5 mesicu materskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5230
1.4.16 09:04

Nemůžeš mít víc, vždycky je to 220 000, jak to vyčerpáš konec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78781
1.4.16 09:04
@Cuddy píše:
@Dolby Dohromady budes mit vzdy stejne, tech 220 tis. Tech cca 7,6tis bys pri triletem rodicaku brala, pokud bys mela prvnich 5 mesicu materskou.

Ani tak to není 7600,– vychází to spíše na 7100,–

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29365
1.4.16 09:05

@Dolby počítáš blbě… pokud máš nárok volit, je částka 220 tisíc pro všechny stejná, jak si to kdo rozpočítá, tak to bude mít… jinak máš automaticky na 4 roky tak, jak to budeš mít ty…

•Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte. •Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění. Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. V případě, že denní vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho základu, který je vyšší, aniž rodič s vyšším denním vyměřovacím základem o rodičovský příspěvek žádá, nebo ho pobírá. •Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na denní vyměřovací základ: pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. •Rodič si může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč také v případě, když ke dni narození nejmladšího dítěte v rodině nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že během pobírání rodičovského příspěvku z titulu péče o dříve narozené dítě uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě. •Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20129

@j.a.n.i1 Jo, proto pisi cca, nechtelo se mne to pocitat :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78781

@Dolby Akorát nějak nechápu, jak bys mohla chybou účetní přijít v možnost volby, pokud má manžel klasický pracovní poměr…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38140
1.4.16 09:06

Celkova suma je vzdy stejna, rozdil je jen v mesicni vysi prispevku podle delky rodicovske
ale i tak tech 7600 mas blbe spocitane na 3 roky :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2282
1.4.16 09:07

Aha, tak to jo. Zdálo se mi to jako blbost. Jen jsem byla trochu zmatená :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20129
1.4.16 09:10

@Dolby A mel manzel ke dni porodu narok na volbu? Pokud ano, tak bych si to na tvem miste zkratila (muzes i ted), nevim, zda chcete dalsi deti, ale co nedocerpes, to proste nedocerpes a proto je vyhodne castku vycerpat co nejdrive. Samozrejme pokud mas disciplinu a penize neutratis, ale schovas na ty pozdejsi casy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2282
1.4.16 09:10

@j.a.n.i1
Jednoduše. Je OSVČ a délku rodičáku jsem chtěla volit přes něj. Jenže účetní nevěděla, že se musí na nemocenské poslat přihláška :zed: Tak si místo nemocenské ve finále připlácet sociální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3399
1.4.16 09:12

@j.a.n.i1 Já měla prvního půl roku matěřskou a pak zbývajících měsíců do 3 let věku dítěte a beru 7.096kč, takže jen rodičák na celé 3 roky musí být snad ještě méně než beru já..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20129
1.4.16 09:12
@Dolby píše:
@j.a.n.i1
Jednoduše. Je OSVČ a délku rodičáku jsem chtěla volit přes něj. Jenže účetní nevěděla, že se musí na nemocenské poslat přihláška :zed: Tak si místo nemocenské ve finále připlácet sociální.

Hm, tak to je hloupe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26548
1.4.16 09:25

Jestli nemáš nárok na mateřskou, ale mohla bys volit na tři roky přes manžela, tak by to vycházelo měsíčně na 6111 Kč. Měla jsem to tak. Bez mateřské ale na tři roky od porodu, díky otci ditka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat