Kolik je rodičák?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.08.18 23:39
Kolik je rodicak

Ahoj..kamarádka otehotnela..Kolik ji dá stát když nemá odpracovano 270 dní..čili ne mateřskou ale rodicak a dá se vybrat najednou a má nárok na porodnee? :nevim:

Reakce:
semisova
Zasloužilá kecalka 627 příspěvků 07.08.18 23:44

Neeeeee najednou se tedy vybrat opravdu nedá :roll: porodné zda dostane záleží na tom jaky byl příjem matky a otce ditete. Papíry o doložení příjmu a zadost o porodné i zadost o rodičovský příspěvek se dostanou na jednom místě úřadu až po porodu.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.08.18 23:46

@semisova a kolik je tedy ta částka ? :roll:

semisova
Zasloužilá kecalka 627 příspěvků 07.08.18 23:48

220 000,– lze si vybrat tříletou nebo čtyřletou variantu čerpání. Pokud jsou příjmy rodičů vyšší lze i kratší variantu.

111verunka111
Závislačka 2814 příspěvků 08.08.18 00:10

Co bylo před 6ti lety. . tak 220 tisíc na 4 roky zdali neměla odpracováno.. tzn. První měsíce přez 7tisic a pak se to zmenší na +-4 tisíce zdali pracuje otec dá se to přez něj skratit třeba na dva roky čerpání ale pak musí dřív do práce žena. Na porodne mít nárok budou zdali se vlezou do nějakého rozpočtu společného ale kolik nevím. Počítá se její příjem + partnera za poslední 3 měsíce před porodem myslím. Ale už fakt nechci kecat

nesssinka
Extra třída :D 10847 příspěvků 08.08.18 01:55

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte. V případě, že nejmladším dítětem v rodině jsou 2 a více dětí narozených současně, má rodič nárok až na vyčerpání celkové částky 330 000 Kč.

Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění. Jestliže lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7 600 Kč, může rodič volit měsíční výši čerpání rodičovského příspěvku až do této výše. Pokud žádá o rodičovský příspěvek na dvě a více současně narozené děti, může provést volbu až do výše 1,5násobku 70% 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že denní vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho základu, který je vyšší, aniž rodič s vyšším denním vyměřovacím základem o rodičovský příspěvek žádá, nebo ho pobírá.

Pokud ani jednomu z rodičů nelze stanovit denní vyměřovací základ, nebo je-li 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu nižší než 7 600 Kč, rodič volí výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč měsíčně, v případě dvou a více současně narozených dětí do částky 11 400 Kč měsíčně.

více na https://portal.mpsv.cz/…covsky_prisp

a12
Vesmírná mluvilka 32948 příspěvků 08.08.18 06:50

Proc ma anonymni ikonku? 8o naka novinka, jo? :think:

GirlsNick
Kecalka 403 příspěvků 08.08.18 07:48

Neboj kámoška dostane všechny možný příspěvky, od rodičáku až po porodný, protože nikdy nemakala …

Popokatepetla
Závislačka 3183 příspěvků 08.08.18 09:33
@Anonymní píše:
Ahoj..kamarádka otehotnela..Kolik ji dá stát když nemá odpracovano 270 dní..čili ne mateřskou ale rodicak a dá se vybrat najednou a má nárok na porodnee? :nevim:

Záleží taky na příjmu otce. Pokud spolu dítě vychovávat neplánují, tak má předně nárok na alimenty od něj - pro dítě a do dvou let věku dítěte i na sebe. Takže nejprve pořešit s otcem a až pak teprve zjišťovat, kde se dá sosat stát.
A rodičák se bohudík najednou vybrat nedá.

Korculalala
Zasloužilá kecalka 538 příspěvků 08.08.18 11:55
@Popokatepetla píše:
Záleží taky na příjmu otce. Pokud spolu dítě vychovávat neplánují, tak má předně nárok na alimenty od něj - pro dítě a do dvou let věku dítěte i na sebe. Takže nejprve pořešit s otcem a až pak teprve zjišťovat, kde se dá sosat stát.
A rodičák se bohudík najednou vybrat nedá.

To já bych zase rodičák najednou nechala vybrat rodinám s příjmy. Samozřejmě ne těm, co berou podporu, přidavky a dostali porodné ale těm, který mají na tohle vyšší příjem. Pro mě by bylo fain po porodu dostat 240 000 a rozhodnout se jak snimi naložim. Dva roky byhc byla s dcerou doma, potom bych šla do práce a dcera do jeslí, jako jsem to udělala i teď a žila z manželova příjmu a peníze za RP použila třeba na koupi pozemku nebo rekonstrukci domu/bytu. Nezdá se mi to jako úplně špatný nápad a už to bylo i v jednání (myslím možnost čerpání za 6 měsíců celou částku) ale neprošlo to. Kdyby byla podmínka že rodiče kteří vyberou RP naráz nebudou mít nárok do budoucna na žadné přídavky, příspěvky na bydlení po dobu tří let.

meggy33
Kecalka 336 příspěvků 08.08.18 12:23
@Korculalala píše:
To já bych zase rodičák najednou nechala vybrat rodinám s příjmy. Samozřejmě ne těm, co berou podporu, přidavky a dostali porodné ale těm, který mají na tohle vyšší příjem. Pro mě by bylo fain po porodu dostat 240 000 a rozhodnout se jak snimi naložim. Dva roky byhc byla s dcerou doma, potom bych šla do práce a dcera do jeslí, jako jsem to udělala i teď a žila z manželova příjmu a peníze za RP použila třeba na koupi pozemku nebo rekonstrukci domu/bytu. Nezdá se mi to jako úplně špatný nápad a už to bylo i v jednání (myslím možnost čerpání za 6 měsíců celou částku) ale neprošlo to. Kdyby byla podmínka že rodiče kteří vyberou RP naráz nebudou mít nárok do budoucna na žadné přídavky, příspěvky na bydlení po dobu tří let.

Rodiča sa dá vybrať za 6mesiacov. Ale rodič musí mať zodpovedajúci príjem. Pol roka je najkratšia doba

Korculalala
Zasloužilá kecalka 538 příspěvků 08.08.18 16:55
@meggy33 píše:
Rodiča sa dá vybrať za 6mesiacov. Ale rodič musí mať zodpovedajúci príjem. Pol roka je najkratšia doba

Aha, to jsem nevěděla, myslela jsem že nejkratší je rok a že půl roku neprošlo 8o 8o

meggy33
Kecalka 336 příspěvků 08.08.18 17:31
@Korculalala píše:
Aha, to jsem nevěděla, myslela jsem že nejkratší je rok a že půl roku neprošlo 8o 8o

Prešlo to na začiatku roka. Vďaka tomu sme vybrali za 8mes celý rodicak pred nástupom na ďalšiu MD. Takže info z prvej ruky. Napríklad manželovi by vyšiel max 17tis. Mne to vyšlo takto pekne. Podmienka prijmu

debra.morgan
Závislačka 4166 příspěvků 08.08.18 17:51
@a12 píše:
Proc ma anonymni ikonku? 8o naka novinka, jo? :think:

jj, je to k odliseni anonymu a taky, aby si anonym nevedl konverzaci sam se sebou, docela sikovny mi to prijde ;) v jedne diskusi ma anonym jednu kytku, kdyz napise do jine diskuse, kytka se zmeni.

a12
Vesmírná mluvilka 32948 příspěvků 08.08.18 17:53
@debra.morgan píše:
jj, je to k odliseni anonymu a taky, aby si anonym nevedl konverzaci sam se sebou, docela sikovny mi to prijde ;) v jedne diskusi ma anonym jednu kytku, kdyz napise do jine diskuse, kytka se zmeni.

Jojo, uz jsem cetla jinde :palec:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Jak je možné, že střelec utekl? Byl dvacetkrát (!) trestán, hledá ho 300 mužů!

Chérif Chekatt (29) je jediným podezřelým ze střelby na vánočních trzích v... číst dále >

Jan Tuna hledá svědky napadení v SaSaZu: Byl holohlavý a mlátil mi hlavou o zeď!

Hodně živo je v posledních dnech kolem moderátora Jana Tuny (45). Bývalý... číst dále >

Články z Ona Dnes

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto... číst dále >