Kolik místa na záhonky

31460
24.5.20 19:16

Kolik místa na záhonky

Ahoj všichni, je mi jasné že každý to bude mít jinak a zařizuje se dle svých možností, ale přesto… jak velký byste vyčlenily prostor pro záhonky a skleník za předpokladu že jedlé keře a stromky budou mimo, tzn. do dané části by měly přijít hlavně takové věci jako bylinky, okurky, rajčata, ředkvičky, jahodníky atd. cokoliv většího trvalejšího s okrasnou funkcí jako kanadská borůvka nebo jabloň půjde do jiné části. V podstatě mi jde o to jaký nejmenší rozměr dává smysl. Teoreticky můžu vyčlenit do 100m2, v ideálu mi vychází místo o velikosti cca 30m2, ale zas si říkám jestli to není fakt strašlivě málo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9784
24.5.20 19:29

Tak záleží jestli vám toho stačí trocha pro rodinu, nebo chcete pěstovat brambory pro půl vesnice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
367
24.5.20 19:31

30 je málo. Když si vezmeš, že potřebuješ mít mezi záhony i nějaké cestičky, tak z 30 máš rázem 20. Ale záleží na tom kolik a co všechno chce pěstovat. Okurky ale třeba i melouny chtějí hodně místa. Přidáš jahody a aby jsi měla slušnou úrodu, tak potřebuješ aspoň 10 metrů. Cibule, česnek, ředkvičky, rajčata, záhon bylinek, salát, mrkev, petržel, celer, cukety, brambory, kedlubny. Rázem jsi na 100 metrech :D začal bych na 30 a postupně každý rok přidal kousek navíc. Sama uvidíš, kolik stihneš obhospodařit. U nás máme asi 70 metrů a ještě chceme skleník.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31460
24.5.20 19:39
@Cenarius píše:
Tak záleží jestli vám toho stačí trocha pro rodinu, nebo chcete pěstovat brambory pro půl vesnice.

Stačí pro rodinu ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60886
24.5.20 19:41

@Nimie máme asi 100 metrů, jen záhony a je to až moc, máme přebytky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31460
24.5.20 19:43
@TataOndra píše:
30 je málo. Když si vezmeš, že potřebuješ mít mezi záhony i nějaké cestičky, tak z 30 máš rázem 20. Ale záleží na tom kolik a co všechno chce pěstovat. Okurky ale třeba i melouny chtějí hodně místa. Přidáš jahody a aby jsi měla slušnou úrodu, tak potřebuješ aspoň 10 metrů. Cibule, česnek, ředkvičky, rajčata, záhon bylinek, salát, mrkev, petržel, celer, cukety, brambory, kedlubny. Rázem jsi na 100 metrech :D začal bych na 30 a postupně každý rok přidal kousek navíc. Sama uvidíš, kolik stihneš obhospodařit. U nás máme asi 70 metrů a ještě chceme skleník.

Sakryš :mrgreen: každopádně, díky :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10126
24.5.20 19:43

Těch 30 máme jen skleník a je to pro úplné minimum. Máme tam rajčata a okurky a rajčat máme ještě jednou tak velké záhony venku.
Ve skleníku je ze začátku místo na saláty a kedlubny, ale jen na začátku sezóny, než narostou rajčata.
Na zábavu máme vyčleněnu desetinu prostoru zahrady. Bohatě to stačí, ale je to o prioritách. Prolízaček a prostoru na zábavu pro děti najdu po venku plno a ještě jim vždy prospělo, že neměly matku za zadkem.
Zato kvalitní a chutnou zeleninu aby člověk rýžoval po gramech a nakonec při těch dnešních cenách i tím zlatem platil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31460
24.5.20 19:46
@aiwwa píše:
@Nimie máme asi 100 metrů, jen záhony a je to až moc, máme přebytky.

Díky :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11546
24.5.20 19:48

Začínala jsem s plochou 25m2. Byly to 2 plochy, mezi nimi širší pěšinka, kterou nepočítám, a v této ploše samozřejmě ještě menší cestičky mezi záhony. Měla jsem tam: cibuli, mrkev, petržel, pažitku, červenou řepu, hrášek, fazolky, jahody, mangold, ředkvičky, saláty, okurky (po ředkvičkách, salátech a hrášku, které se sklidí brzy jsem dosívala mrkev). Bylo to málo, teď máme ještě k tomu 10m2 jen na jahody, 2m2 jen na okurky, 1m2 na cukety, 2m2 na rajčata, pak 2m2 jen na bylinky (to je teda spíš takový bylinkovo-květinový záhon), a asi 3m2 na brambory. Takže jsem asi na 45m2 (bez širších cestiček) a pořád mi chybí místo na dýně, chtěla bych zkusit i chřest nebo batáty…
Užila bych tak kolem 70m2, ale to bych musela mít na chalupě lepší zdroje vody, protože to už si žádá slušné zavlažování.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15349
24.5.20 19:49
@Nimie píše:
Stačí pro rodinu ;)

Ccc 2-3 hektary… 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31460
24.5.20 19:54
@Sany80s píše:
Těch 30 máme jen skleník a je to pro úplné minimum. Máme tam rajčata a okurky a rajčat máme ještě jednou tak velké záhony venku.
Ve skleníku je ze začátku místo na saláty a kedlubny, ale jen na začátku sezóny, než narostou rajčata.
Na zábavu máme vyčleněnu desetinu prostoru zahrady. Bohatě to stačí, ale je to o prioritách. Prolízaček a prostoru na zábavu pro děti najdu po venku plno a ještě jim vždy prospělo, že neměly matku za zadkem.
Zato kvalitní a chutnou zeleninu aby člověk rýžoval po gramech a nakonec při těch dnešních cenách i tím zlatem platil.

U nás to moc není o prolejzačkách pro děti, na ty je vyhrazených stranou max. nějakých 50m2 právě protože zábavy je dost i venku, ale je tam dost jiných věcí co se musí vejít, poloha domu na pozemku taky klade jistá omezení a moc se mi nechce vyhradit na to prostor který se pak třeba nevyužije. Ale zas je mi jasné že když to bude moc malé, tak se bude dost přidávat a to bude později o dost komplikovanější :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31460
24.5.20 19:54
@bse.pedro píše:
Ccc 2-3 hektary… 8)

To nezvládnu obdělávat :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10126
24.5.20 20:04
@Nimie píše:
U nás to moc není o prolejzačkách pro děti, na ty je vyhrazených stranou max. nějakých 50m2 právě protože zábavy je dost i venku, ale je tam dost jiných věcí co se musí vejít, poloha domu na pozemku taky klade jistá omezení a moc se mi nechce vyhradit na to prostor který se pak třeba nevyužije. Ale zas je mi jasné že když to bude moc malé, tak se bude dost přidávat a to bude později o dost komplikovanější :think:

Měli jste někdy nějaké pozemky, nebo je to poprvé?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3250
24.5.20 20:11

Ja mam asi 100 metru, aby to byla zabava a nebyla to otrocina. Mam tam rajcata, papriky, redkvicky, nekolik druhu salatu, mrkev, petrzel, natovou petrzelku a celer, cibuli, cesnek, jahody, hrasek, cukety, okurky a fazolky. Jim to hlavne ja, obcas tchanovci, takze pres leto ziju skoro jen ze zeleniny :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31460
24.5.20 20:22
@Sany80s píše:
Měli jste někdy nějaké pozemky, nebo je to poprvé?

Predtim jsem mela cca tech 30m2, ale na vse vcetne keřů :mrgreen: tam moc nebyla možnost si cokoliv oddělovat zvlášť, proste kam se to jeste vecpalo, tam to šlo :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat