Kolik % platu dáváte na spořící

Anonymní
6.3.21 13:10

Kolik % platu dáváte na spořící

Ahoj všem,
vím, že má každý jiný příjem, ale i tak mě zajímá, kolik se tak odkládá - jestli jsi nedávám stranou málo.
Mám čistý příjem 31 500 a 11 500 je má část na živobytí a jídlo - partner dává stejně, děti nemáme, jen hypo - byt.
9000 - 12 000 si měsíčně odkládám a ze zbytku kupuji věci typu dárky, kosmetika, občas něco na sebe (99% jen ze slevových kódů). Teď jsem měla výdaje s refinancem hypotéky a přechodem k jiné bance, opravou auta, povinného ručení, revize a již druhý měsíc na tom budu tak, že neušetřím téměř nic a mám z toho docela výčitky…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7487
6.3.21 13:13

Tak ideálně se uvádí odkládat tak 10-20%. Což pro tebe je nějak 3-6 tis měsíčně. Takže buď v pohodě. Odkládáš „nadprůměrně“. Navíc můžeš brát, že hypotéka je taky forma spoření na důchod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.3.21 13:25

Odkladam 10 000,– z cisteho prijmu 21 000,–. Ale nemam deti.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
6.3.21 13:39

Mám 17000 čistého a odkládám cca 8000 tisíc. Někdy beru víc někdy méně, tak je to různý.

• Citovat
  • Nahlásit
33603
6.3.21 13:56

Asi 30%, jsme dva důchodci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.3.21 14:02

Odkládám každý měsíc jinak, ale snažím se těch 10 tisíc korun měsíčně, abych si naspořila. Čistý příjem mám zhruba 20 tisíc korun +-, není to každý měsíc stejné.

• Citovat
  • Nahlásit
620
6.3.21 14:09

Tý jo, jak to děláte? Já jsem ráda když ušetřím 3litry za měsíc.. věčně je potřeba něco koupit, pořád se mi něco hodí. :lol: a dost si dopřáváme, takže hodně utratím za jídlo, drogérku, oblečení atd.. no asi se mám co učit koukám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12159
6.3.21 14:12

Jak kdy, někdy pošlu 17tis někdy nic. Podle toho jak se nakupuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7487
6.3.21 14:14

@Dara90 tak stačí bydlet u rodičů a polovinu výplaty ušetříš jak prd. Případně ve spolubydlení taky zvládneš odkládat dost. Nebo spolubydlení v páru je úplně pohoda. Pokud člověk nenapíše detaily, tak těžko srovnávat. My bokem dáme měsíčně taky přes 10 tis., ale z úplně jiného příjmu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4334
6.3.21 14:16

Jelikož jsme ve fázi oprav a vybavování bytu i chalupy, tak spoříme spíš jen na penzijka, stavebka, investiční fond, celkem cca 7 tisíc, ale ze silně nadprůměrných platů..

jinak 10 spolknou základní výdaje (bydlení, energie, mobily, internet, telky, obědy ve škole) a 15-20 potřebujeme na běžný život - nákupy na měsíc (jídlo, drogérka, oblečení, benzín..)
zbytek jde právě na to vybavení (nábytek, stavební materiál apod.)
Ty spoříš vzorně a zodpovědně ;)

Příspěvek upraven 06.03.21 v 14:20

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
620
6.3.21 14:17

@Cenarius tak dokud jsem bydlela u rodičů taky jsem ušetřila dost, ale teď už to tolik nejde no. No asi zbytečně utrácíme, tak aspoň mám o čem přemýšlet. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53487
6.3.21 14:18
@Anonymní píše:
Mám 17000 čistého a odkládám cca 8000 tisíc. Někdy beru víc někdy méně, tak je to různý.

Jsi kouzelník, z 17 tisíc čistého odkládat 8 mega, to je něco. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
620
6.3.21 14:19

@aiwwa a nebo bydlí u rodičů, jinak to snad ani není možný :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4334
6.3.21 14:21
@Anonymní píše:
Mám 17000 čistého a odkládám cca 8000 tisíc. Někdy beru víc někdy méně, tak je to různý.

ale bydlíš u rodičů nebo nějaké okrajové garsonce? svobodná, bezdětná?
jinak tohle není možný ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.3.21 14:30

Tak já když začala pracovat, tak max. 10% (všechno jsem potřebovala :mrgreen: ). Když mi došlo, jak nezodpovědně se chovám a že jestli chci někdy něco mít, tak to musím pojmout trochu jinak, tak to bylo i 60% příjmů (vzala jsem kvůli tomu druhou práci). Potom pár let cca 30-40% příjmů. Pak jsem pořizovala bydlení a začínala zase téměř od nuly.
Když jsme dali s manželem peníze dohromady a začali uvažovat o dítěti, tak jsme žili jen z jeho výplaty a částky odpovídající budoucímu rodičáku, tak to jsme šetřili zase téměř 50% příjmů (vydělávala jsem víc, takže jsem odkládala fakt hodně, za to jsme pak koupili velký pozemek). Na rodičákách to bylo 10-20%. No a teď zase okolo 30-40%. Šetříme na nákladnou rekonstrukci/stavbu nemovitosti. Kdybychom bydleli v dostatečně velkém a opraveném bydlení bez dluhů, tak bychom to asi tolik neškrtili.

Obecně to beru tak, že člověk by měl šetřit 10% dlouhodobě (na důchod, zabezpečení dětí, pomoc stárnoucím rodičům atd.), 10% krátkodobě/střednědobě (na auto, na dovolenou, na opravy atd - šetření na 1-3 roky.) a cca 10% by si měl nechávat na větší výdaje (tábory dětí, Vánoce atd.). Těch posledních 10% se utratí průběžně během roku.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat