Kolik toho přečtou vaši třeťáci - čtou rádi a často?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kaliopa
Závislačka 3380 příspěvků 30.11.17 09:47
Kolik toho přečtou vaši třeťáci - čtou rádi a často?

Ahoj, jen tak pro zajímavost se ptám, jak jsou na tom se čtením vaši třeťáci. Spíše kluci než holky. Čtou si dobrovolně a čtou často? Kolik stránek tak denně přečtou? Pokud rádi nečtou, nutíte je nebo necháváte?
Náš osmiletý syn sám od sebe rád nečte, musím ho nutit. Pokud mu neřeknu, nečetl by vůbec. Knih má doma spousty, v rámci školy ještě chodí každý týden do školní knihovny. Knihy si přinese, ale moc je nečte. Čte spíše z povinnosti, když se mělo do deníčku zapisovat denní čtení aspoň 10 minut hlasitě. Jak to odpadlo, tak by nečetl vůbec.
Přijde mi to divné, protože se říká, že za to mohou rodiče a že chytré děti spíše čtou než nečtou, no a prostě takové věci. My jsme oba VŠ a syn se učí dobře. Paní učitelka ani netuší, že by si vůbec nečetl, naopak ho považuje v ČR za nejlepšího ze třídy, má prý vyjikajicí slovní zásobu a vyjadřování, diktáty bez chyb, vyjmenovaná slova mu teď nedělají žádné problémy.
Tak si říkám, čím to je a co s tím dělat. Když jsem se ptala některých maminek kluků z třídy, tak to bylo to samé. Čtení je moc nebaví. Musím teda říct, že mají dlouhé vyučování, dvakrát týdně jsou ve škole do 16.20, zbytek týdne do 13.00, tak jestli je to třeba i tím. Nechápu to. Myslela jsem vždy, že nečtou spíše děti z rodin, kde je k tomu nevedou nebo takové ty ne moc studijně nadané děti. Teď vidím, že to tak úplně asi nebude.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reakce:

welovefashion
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 106 inzerátů 30.11.17 09:57

Co mu koupit komiksy, to by ho mohlo bavit, myslím, že v osmi letech je na romány nebo sáhodlouhý text brzo, ale zatím mám jen předškoláky, ono i komiksy můžou být výchovné, třeba rychlé šípy, já měla ráda Maus, to ale pro tak malého kluka ještě není…

květušína
Stálice 79 příspěvků 30.11.17 10:03

Já jsem dceru navedla ke čtení už od první třídy takovou fintou: řekla jsem jí, že už má jít spát a po jejím ach jóó, uuuž? jsem svolila, že si tedy může ještě půl hodiny v posteli číst. Dnes, v jejích deseti letech už protestuje, když má jít spát bez čtení, že se na to moc těšila.

A vyučování do 16.20, není to překlep? To mají opravdu tak dlouho vyučování nebo v tom je i družina? Kolik mají vyučovacích hodin? Tak pozdě nechodí ani dcera v páté třídě, a to je na jazykové ZŠ a mají teď 28 vyučovacích ho­din.

Kaliopa
Závislačka 3380 příspěvků 30.11.17 10:05
@květušína píše:
Já jsem dceru navedla ke čtení už od první třídy takovou fintou: řekla jsem jí, že už má jít spát a po jejím ach jóó, uuuž? jsem svolila, že si tedy může ještě půl hodiny v posteli číst. Dnes, v jejích deseti letech už protestuje, když má jít spát bez čtení, že se na to moc těšila.A vyučování do 16.20, není to překlep? To mají opravdu tak dlouho vyučování nebo v tom je i družina? Kolik mají vyučovacích hodin? Tak pozdě nechodí ani dcera v páté třídě, a to je na jazykové ZŠ a mají teď 28 vyučovacích hodin.

Jsme v zahraničí, tady to tak je. Začínají teda v 9. Na druhém stupni mají snad už skoro každý den do 16.20.

Kaliopa
Závislačka 3380 příspěvků 30.11.17 10:05

Případně mi napiště, jaké knihy děti četly v tomto věku. Přijde mi, že výběr poskytuji dostatečný, ale třeba jsou jiné typy knih, které neznám a zaujaly by více.

Moise
Hvězda diskuse 35980 příspěvků 30.11.17 10:14

@Kaliopa já si myslím, že s láskou ke knihám se člověk musí narodit. Já sama jsem vyrostla v nečtecí rodině (máma by ráda četla, ale neměla na to čas), já s malými pauzami čtu pořád. Moje děti to u mě vidí, že jednak já čtu a jednak od malinka čtu s nimi. Dcerka knížky miluje a syn (stejně starý jako tvůj) z nich naopak nadšený není. Rád poslouchá, když jim předčítám, příběhy a pohádky ho zajímají, ale že by si vzal sám knížku a četl si, to fakt ne. Čteme do školy, aby měl co napsáno do čtenářského deníku. Čte po částech denně. Ale musím ho upozorňovat a když náhodou zapomenu, on se sám nepřihlásí :cert:

Moise
Hvězda diskuse 35980 příspěvků 30.11.17 10:21
@Kaliopa píše:
Případně mi napiště, jaké knihy děti četly v tomto věku. Přijde mi, že výběr poskytuji dostatečný, ale třeba jsou jiné typy knih, které neznám a zaujaly by více.

čte pořád klasické pohádky. Do školy do deníku má teď rozečteného Rumcajse z té edice albertovských pohádek (asi to neznáš, když žiješ venku) a spolu jsme včera dočetli Čekání na Vánoce od Andrei Popprové. A jelikož se jim její knížky hodně líbí, tak už tu mají připravené Pavoučí prázdniny od téže autorky.
K vánocům dostane Medvěd Wrr a velkoformátové encyklopedie Animalium a Pod vodou. Kdosi mi doporučoval deník poseroutky, ale tyhle nové knížky mají problém v tom, že jsou psané dost podivnými fonty a to se našemu klukovi dost blbě čte :think:
Ještě má oblíbenou edici technických pohádek - Jak se staví dům (motorka, auto..) - těch dílů je víc. Vždycky se při výběru knížky snažím odpíchnout od jeho zájmů.
Dost často ještě čte i edici prvního nebo druhého čtení - na takový ten domácí trénink, když už má knížku do čtenářského deníku přečtenou

květušína
Stálice 79 příspěvků 30.11.17 10:25

Ano, to jsem si myslela, že jste v zahraničí. Dcera četla takové ty holčičí o koních, o zvířátkách. Ale mohly by ho bavit třeba Lichožrouti, nebo klasika od Bohumila Říhy Vítek nebo o Letadélku Káněti. Pak jsou vtipné a milé Pohádky o Princích od Františka Zacharníka. A nebo něco od Františka Nepila (Co vyprávěla noc, Já Baryk,…)

Příspěvek upraven 30.11.17 v 10:29

Kaliopa
Závislačka 3380 příspěvků 30.11.17 10:25
@Moise píše:
@Kaliopa já si myslím, že s láskou ke knihám se člověk musí narodit. Já sama jsem vyrostla v nečtecí rodině (máma by ráda četla, ale neměla na to čas), já s malými pauzami čtu pořád. Moje děti to u mě vidí, že jednak já čtu a jednak od malinka čtu s nimi. Dcerka knížky miluje a syn (stejně starý jako tvůj) z nich naopak nadšený není. Rád poslouchá, když jim předčítám, příběhy a pohádky ho zajímají, ale že by si vzal sám knížku a četl si, to fakt ne. Čteme do školy, aby měl co napsáno do čtenářského deníku. Čte po částech denně. Ale musím ho upozorňovat a když náhodou zapomenu, on se sám nepřihlásí :cert:

No já mu taky četla, když byl malý, i teď někdy čtu a nic. Přijde mi to divné. Čtenářské deníky nemají. Kdyby měli, tak by asi četl, ale spíš z povinnosti. Možná by pak přečetl i více knih, aby se předvedl. Když za to ve škole něco je, tak to by se snažil, ale dobrovolně ne. Nevím, jak ho motivovat.
Teď ho nutím přečíst jednu knihu, kterou si vybral ve školní knihovně. Je to kniha Ať žijí duchové - https://www.databazeknih.cz/…uchove-36754
Hodnocení nemá dobré, no ale ať to aspoň přečte, když si to vybral. Říkám mu třeba, že čtení je důležité, že se tam něco dozví. On mi řekne, co se tam z těch pohádek tak dozvím, vždyť děti ve škole čtou stejně jen pohádky. Když jsme teda měli různé encyklopedie, zase si stěžoval, že máme samé naučné.

Uživatel je onlineadmin
Extra třída :D 11030 příspěvků 30.11.17 10:29

Dobrý den, maminky,

hledáte inspiraci na knížky pro Vaše malé školáky? :) Zkuste mrknout na recenze knížek pro děti od ostatních maminek. A kdyby se Vám nějaká líbila, třeba ji najdete rovnou na prodej také v Bazaru eMimina za zlomek původní ceny.

Příjemné čtení :kytka:
adminka Eliška

Moise
Hvězda diskuse 35980 příspěvků 30.11.17 10:32

@Kaliopa těžko říct :nevim: Tu chuť můžeš podpořit, ale nevypěstuješ ji z ničeho. Můj muž třeba taky nečte, zhola nic :nevim:
Ty čtenářské deníky jsou sice ještě takový pozůstatek z dob minulých, ale zas na druhou stranu taky mají něco do sebe :think:
Naše paní učitelka zatím nechává výběr zcela na dětech a mezi řečí mi na schůzce řekla, že je jí úplně jedno, co děti čtou. I kdyby třeba měli číst jen články ve sportovních novinách, tak ať je čtou. Že je důležité cvičit plynulost četby a chápání textu. Prostě dát mu alespoň něco, když už většinu odmítá.
Nám se třeba osvědčily tyhle knížky - https://www.megaknihy.cz/…i-kolik.html?…

Vyšlo jich v té edici víc, jsou krásně a zajímavě zpracované. Vždycky je tam nějaká zajímavá otázka a jeden odstaveček vysvětlení. Pro nečtenáře jak dělané, protože je většinou ta otázka zaujme a chtějí znát odpověď. Je to tedy spíše encyklopedie

Kaliopa
Závislačka 3380 příspěvků 30.11.17 10:36

Vaše děti asi čtou jiné knihy, ty knihy, které uvádíte, mi přijdou spíše pro menší děti. Teda hlavně Rumcajs a ta edice z Alberta nebo ten Bohumil Říhá. Ostatní knihy neznám, podívám se na ně.
Do ČR pravidelně jezdíme jednou za dva měsíce na týden nebo dva, mají takto prázdniny, asi náhrada za tu dlouho školu.
My se synem četli třeba knihy od Roalda Dahla - Karlík a továrna na čokoládu, teď Danny, mistr světa. Nebo jsme četli Všechno nejlepší, paní Láry Fáry od Betty McDonaldové, Děti z Bullerbynu
a pak Cesty dětí do staletí, Po stopách Karla IV - https://www.agatinsvet.cz/…at-v-karlovi, Dějiny udatného českého národa - https://knihy.abz.cz/…skeho-naroda a podobné.
Potom z nakladatelství Fraus edice Co jak proč? https://ucebnice.fraus.cz/…ldliczl.html?…
Teď má teda rozečtený komiks Obrázky z československých dějin http://www.albatrosmedia.cz/…skych-dejin/

Blanka S
Kelišová 5041 příspěvků 30.11.17 10:37

Tak já mám dceru třeťáka čte hodně..když jí to pohltí tak jí musím tahat na jídlo, do postele… Knížku za sobotu dá…ona je tedy extrém a je to o povaze, je to snílek. Pak vypráví a diskutuje takže po večerech čtu to co ona, abych byla v obraze :mrgreen:.

Nic méně na TS cca tři týdny zpět pí učitelka si stěžovala jak děti špatně čtou a vůbec diktáty běs a hrůza. Dcera s češtinou problémy vůbec nemá už mají za sebou vyj. slova B, F,L,)a já si myslí, že to má vyčtené.

Zato zápasíme hodně s matikou… zvláště slovní úlohy.

pro info: Říkám manželovi udělám ještě pár jednohubek skoč mi pro 20 rohlíků. Manžel prosím tě na co tolik rohlíků přijde 7 lidí a každý sní max 3.
Načež se otočím a říkám dceři " když máme 7 hostů a každý sní 3 rohlíky kolik jich má táta koupit? dlouze přemýšlela a řekla " to je neřešitelný říklad :roll:
já říkám Verčo kolik je 7×3? ona hned 21 a já říkám kolik tedy má těch rohlíků koupit? ona nevím mami

tak takhle to máme s matikou.

Kaliopa
Závislačka 3380 příspěvků 30.11.17 10:38

Ještě jsem koupila krásné knihy s vyskakovacími okénky o vesmíru nebo lidském těle - Co se děje ve vesmíru https://www.svojtka.cz/…e-ve-vesmiru

Takže vidíte, výběr má dost velký.

Nebo i knihu krátkých básní Malý český poutník, to četl v první třídě.

Kaliopa
Závislačka 3380 příspěvků 30.11.17 10:41
@Blanka S píše:
Tak já mám dceru třeťáka čte hodně..když jí to pohltí tak jí musím tahat na jídlo, do postele… Knížku za sobotu dá…ona je tedy extrém a je to o povaze, je to snílek. Pak vypráví a diskutuje takže po večerech čtu to co ona, abych byla v obraze :mrgreen:.

Nic méně na TS cca tři týdny zpět pí učitelka si stěžovala jak děti špatně čtou a vůbec diktáty běs a hrůza. Dcera s češtinou problémy vůbec nemá už mají za sebou vyj. slova B, F,L,)a já si myslí, že to má vyčtené.

Zato zápasíme hodně s matikou… zvláště slovní úlohy.

pro info: Říkám manželovi udělám ještě pár jednohubek skoč mi pro 20 rohlíků. Manžel prosím tě na co tolik rohlíků přijde 7 lidí a každý sní max 3.
Načež se otočím a říkám dceři " když máme 7 hostů a každý sní 3 rohlíky kolik jich má táta koupit? dlouze přemýšlela a řekla " to je neřešitelný říklad :roll:
já říkám Verčo kolik je 7×3? ona hned 21 a já říkám kolik tedy má těch rohlíků koupit? ona nevím mami

tak takhle to máme s matikou.

Já si také myslela, že diktáty apod. souvisí se čtením, ale vidím u syna, že to tak není. S češtinou nemá vůbec žádné problémy, ani se čtením. Číst se naučil naopak dost brzy a patřil k těm, co četli nejlépe. To samé ty diktáty a vyjmenovaná slova. On ve škole patří k těm lepším žákům, a to jsou tam spíše samé chytré děti, všichni rodiče mají VŠ, tak jim na vzdělání dětí záleží.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

S přítelem předvádějí svaly a filtry na Instagramu. Andreu omlouvá, že je zamilovaná

Andrea Pomeje (30) patří k nejkrásnějším ženám našeho showbyznysu, má velké... číst dále >

Konec rodin, odvlečené děti a vláda gayů? O tom Istanbulská úmluva opravdu není

Istanbulská úmluva. Termín, který oživl po vystoupení monsignora Petra Piťhy.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který... číst dále >

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance.... číst dále >