Kolika jazyky mluvit na miminko?

3402
12.6.13 12:56

Kolika jazyky mluvit na miminko?

Pěkné odpoledne,
mám dceru - 3,5 měsíce, kterou mám s přítelem, je Rumun. Odmalička na ni mluvím já pouze česky, on pouze rumunsky a mezi sebou se bavíme česky, rumunsky a někdy také anglicky - když jsme se poznali, mluvili jsme spolu jen anglicky a občas k té angličtině prostě sklouzneme, aniž si to uvědomíme. Filmy a seriály si pouštím obvykle v angličtině, takže i tu dcera slyší docela dost. Jde mi o to - myslíte, že je dítě schopné naučit se mluvit všemi třemi jazyky? Nebude v tom mít zmatek? Nebude to míchat všechno dohromady? Nebo radši angličtinu úplně vypustit a začít s ní později?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
21857
12.6.13 12:57

Ze začátku to možná bude míchat, ale pak si to v hlavince seskupí a bude to dobrý :) Určitě jí to neublíží a bude mít super základ :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7569
12.6.13 12:59

Časem si to srovná a bude také přepínat ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7576
12.6.13 13:00

Bude to patlat dohromady a jasneji si v tom udela az pozdeji. Obvykle si vybere jeden jazyk hlavni (dle zeme, kde se zije) a ostatni bude pouzivat dle treninku. Kamaradka zila ve Francii, kde porodila sve deti a od malinka brwbentily cesky, francouzsky i anglicky. Dokud zily ve Francii, mely franinu jako hlavni jazyk, ted jsou zpatky v Cechach a skvele se prevekslovaly na cestinu. Ale je fakt, ze kdyz chteji rict neco rychle nebo vyjadrit city atd, vrati se k franine, tu nasavaly jako male nejvic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3019
12.6.13 13:05

Tak ja bych do toho anglictinu asi nemichala… zejmena proto, ze to neni rodny jazyk ani jednoho z vas :nevim: Ale jinak neni duvod, proc by ditko nemohlo vyrustat se 3 jazyky… nekde tu je i diskuze o trilingvnich detech (dokonce jsem ji myslim kdysi zalozila ja :oops:
Ja mam deti s Madarem se kterym ziju v Nemecku :lol: Takze ja mluvim na deti doma cesky, on madarsky, ve skolce a pred nemeckymi prateli pak mluvime oba nemecky. Doma s manzelem mluvime taky nemecky ale na deti konsekventne kazdy svym rodnym jazykem a to hlavne proto, ze i pres to, ze nemecky mluvim dobre, tak prizvuk mam a nikdy nembudu mluvit jako rodily mluvci :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3019
12.6.13 13:09

Spis bych tu anglictinu nechala pasivne, aby si ji decko naposlouchalo, kdyz mluvis s chlapem anglicky + poustela treba anglicke pohadky apod. ale anglicky bych s nim cilene, proto aby se ji naucilo urcite nemluvila…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3402
12.6.13 13:12

@Agrion Já na ni právě anglicky nemluvím, protože i když mluvím dobře, ten přízvuk prostě mám. Teď mi došlo, že jsem asi otázku nepoložila úplně správně. Měla jsem spíš na mysli, zda je dítě schopné pochytit ten třetí jazyk odposlechem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7995
12.6.13 13:16

Kamarádka má dítě s Němcem, spolu mluví česky, on na dítě německy a dítě mu odpovídá česky, němčinu z duše nesnáší :-)
Ale jinak jsem pro, čím víc jazyků si dítě zakoření už od útlého věku, tím líp.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13950
12.6.13 13:23

Mě se teď nedávno líbil v nějakém časopise rozhovor s Kateřinou Emmons, kde říkala, že samozřejmě chtějí, aby dcerka mluvila oběma jazyky, takže ona s ní mluví česky, manžel anglicky a ona musí s každým mluvit tou jeho řečí. Konkrétně tam uváděla příklad, že jí neuvařila kakao, dokud ji o to nepožádala česky. Myslím, že to je velmi dobrý způsob biligvní výchovy :palec: Děti to mají pak v mnoha směrech rozhodně jednodušší. Někdy kvůli tomu trochu zalituju, že mám manžela Čecha :mrgreen:

EDIT: Teď čtu, že ti jde hlavně o tu angličtinu. Já bych ji do toho nemíchala. Moje děti taky slyší anglicky mluvené filmy, anglicky mluvícího pejska FP.. Ale rozhodně z toho nic nemají :nevim:

Příspěvek upraven 12.06.13 v 13:25

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
318
12.6.13 13:23
@lenna1810
@Lenka512 píše: Časem si to srovná a bude také přepínat ;)
;)
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Everyone
12.6.13 13:38

@lenna1810 děti jsou chytré hlavičky, tak mluvte jak uznáte za vhodné, až začne mluvit, bude umět česky i rumunsky, než se nadějete

• Citovat
  • Nahlásit
2659
12.6.13 13:40

Myslim, ze to delate super! :palec: Na vejsce na logopedii nam rikali, ze 2 jazyky jsou pro deti bez problemu, kazdy rodic mluvi na deti svym rodnym. Ale ze pozor se 3. jazykem - to uz muze byt problem. Pokud ho ma ale pouze pasivne, urcite to nevadi. Podle meho nazoru se nerozmluvi (nase 3 lete dite chodi od zari na 3 dny do anglicke skolky, kde mluvi jen anglicky a teprve tedse rozmlouva), ale hooodne mu to pomuze, az se bude sam ucit. Jinak si myslim, ze pokud clovek nema jazyk hooodne dobry, nema se tak na dite mluvit. Nejde jen o vyslovnost, ale i o gramatiku a veci jazykoveho citu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
46867
12.6.13 13:41

@lenna1810 ja bych ji tim nematla. Taky jsme bilingvni - ja vyhradne cesky a partner mluvi vyhradne holandsky. Mezi s sebou mluvime anglicky, takze mozna neco malo pochyti. Starsi dcera pochytila i anglictinu a rozumi, ale nemluvi. Jsem rada, ze umi prepinat automaticky a ze ji to hemisfery pobraly. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7629
12.6.13 13:53

Tak u nas je to trojjazycne..ja cesky, muj kurdsky mezi sebou nemecky :nevim: nekde jsem cetla, ze dite prepne automaticky na jazyk ktery slysi a pozdeji si ustali jeden hlavni jazyk.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7629
12.6.13 13:55

Nicmene je pry podstatne, aby kazdy s rodicu na dite mluvil svym rodnym jazykem, takze ikdyz kurdsky trochu mluvim, nemluvim tak na nej…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat