Kombinované riziko T21 v 1. trimestru

Anonymní
20.3.21 15:34

Kombinované riziko T21 v 1.

Ahoj, prosím jaké mate výsledky? Mám sice screening negativní, ale v porovnání s ostatními to riziko docela velké. Mám trosku obavy. Prosím můžete se podělit o své zkušenosti? Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
721
20.3.21 15:54
@Anonymní píše:
Ahoj, prosím jaké mate výsledky? Mám sice screening negativní, ale v porovnání s ostatními to riziko docela velké. Mám trosku obavy. Prosím můžete se podělit o své zkušenosti? Děkuji

V porovnani s ostatnimi?
To nemuzete takhle hodnotit. Neznate vysledky krve, vek a ostatni veci u tech “ostatnich”, ktere jsou velmi dulezite a podle kterych se hodnoti vysledky jako celek.
Pokud mate screening negativni, tak to nereste.
V pripade, ze by se jim neco nezdalo, tak vas poslou na konzultaci na genetiku a doporuci pripadne moznosti dalsich testu.
Neinvazivni, choriove klky, plodovka.

Jestli vas to uklidni, tak i pri riziku 1:10 byl vysledek po odberu plodovky negativni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1056
20.3.21 16:34

Pokud jsem to pochopila správně, celkově je negativní, ale zda se vám to riziko moc velké? Resp to číslo za dvojteckou moc malé? Mela jsem to podobne. U prvního dítěte jsem mela 1 : 15 000, krása. U druhého 1 : 2 500 a prislo mi to strašně zvláštní, neměla jsem z toho dobrý pocit. Porad jsem si o tom něco četla, porovnavala… Přitom je to krásně negativní výsledek. U třetího dítěte jsem mela 1 : 3 500 a už jsem to neřešila, hlavně, že závěr je negativní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19691
20.3.21 22:30

Já měla T21 skoro 1:1000 a co myslíš? Byl tam…
Podívej, screening není negativní nikdy, jen vyjadřuje míru pravděpodobnosti. I žena, která má pravděpodobnost 1:milionu, může mít tu smůlu a být ta jedna z milionu, která to postižené dítě mít bude. Stejně tak žena, která má 1:2 může mít štěstí a mít zdravé dítě.
Prober svou situaci s genetikem, oni ti doporučí, co dál dělat…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.3.21 07:26

@Midaku no přesně jsi popsala moji situaci. Téměř dokonale

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
21.3.21 07:33

@Janli ja tomu rozumím. Jde mi o to kdo rozhodne o dalším vyšetření? Při jaké pravděpodobnosti? U tebe to při 1:1000 doporučili nebo se ti to zdálo samotné málo a raději jsis to nechala zjistit?

Vím, ze to je debata jinam, ale absolutně mě vytaci, ze existuje možnost to bezpečně zjistit downa z krve, ale nehradi to pojišťovna a je to pálka jako blazen. Plodovka už je samozřejmě riziko, které si člověk vždycky obhaji (proč nepodstoupila)

Víš je to další přírůstek do rodiny, bojím se, ze jednou budu litovat, ze jsem ušetřila 12 tisíc a nezjistila to a na druhou stranu je to fakt hodně peněz ve chvíli kdy doktorka řekne, ze statisticky je vše v pořádku…jak jsem koukala, pravděpodobnost je asi v pořádku, jen ja mám jiné zkušenosti z předchozích těhotenství

• Citovat
  • Nahlásit
1056
21.3.21 07:40

@Janli ten náš syn, co měl to riziko 1 : 2500 vypadá na některých fotkách jako naprosto jasný down. Ma nějaké ty vedlejší znaky, jako rýhy na rukách, prsty a tak, ale nikdo to nikdy neřešil. Teď řešíme jeho různé problémy a mě samozřejmě napadá I toto, mam nejake znalosti ve škole, tak mi hned v hlavě vyskocilo, ze by mohl mít mozaiku. Ale to je tak neuvěřitelně mala pravděpodobnost, že to snad možný ani není. Kdyby šlo jít na test jen tak bez kolečka všech doktoru, tak bych tam s nim snad i šla, abych měla klid. Ale třeba naše dětská mi vůbec nevěří, že kluk má jakékoliv potíže, takže s ni nebudu řešit už nic. Uvidíme, jaká bude nová doktorka, ale stejně jsou to asi jen mé černé myšlenky, realita bude zcela jistě někde jinde. Tys měla tak „nizke“ riziko a stejně jsi šla na nějaké další testy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7193
21.3.21 08:53
@Anonymní píše:
@Janli ja tomu rozumím. Jde mi o to kdo rozhodne o dalším vyšetření? Při jaké pravděpodobnosti? U tebe to při 1:1000 doporučili nebo se ti to zdálo samotné málo a raději jsis to nechala zjistit?

Vím, ze to je debata jinam, ale absolutně mě vytaci, ze existuje možnost to bezpečně zjistit downa z krve, ale nehradi to pojišťovna a je to pálka jako blazen. Plodovka už je samozřejmě riziko, které si člověk vždycky obhaji (proč nepodstoupila)

Víš je to další přírůstek do rodiny, bojím se, ze jednou budu litovat, ze jsem ušetřila 12 tisíc a nezjistila to a na druhou stranu je to fakt hodně peněz ve chvíli kdy doktorka řekne, ze statisticky je vše v pořádku…jak jsem koukala, pravděpodobnost je asi v pořádku, jen ja mám jiné zkušenosti z předchozích těhotenství

To trochu záleží i na pracovišti nebo lékaři, který ti screening dělal, ty hranice můžou být nastavené odlišně a také každý případ se posuzuje individuálně. Obecně bych řekla, že ta „šedá zóna“, od kdy se doporučují další vyšetření, se pohybuje někde kolem 1:500

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1735
22.3.21 17:32

@Midaku nas syn ma taky pricnou ryhu, jen na jedne ruce. Mela jsem screening 1:1750 (tusim, bylo to nejak nad 1500), ovsem to cislo udelal hlavne muj vek. Byla jsem na Panorama testu, ten taky ok a jeste mi delali navic po 1.screeningu geneticky UZ v gennetu. Takze prosetrena jsem byla dost. V porodnici ani pediatricka si te ryhy nevsimla. Nicmene ja jo, a dost me to vydesilo. Jine znaky ale nema. V obliceji vubec. Takze jsem zaklekla na pediatru, ta mi dala zadanku a behem mesice jsme meli karyotyp. A ok, normalni muzsky karyotyp. Zrovna ta ryha na jedne ruce je „casta“ i u zdravych lidi. Na obou rukou mene. Pokud ti to lezi v hlave, nechte si ten karyotyp udelat. Nova pediatricka, pokud je soudna a ma na srdci i klid maminky, ti da zadanku rovnou na genetiku a je to odber krve. Neni to slozite kolecko po X doktorech. Jestli ti to ma vrtat v hlave, tak bych to novy doktorce narovinu rekla. Ma ryhu, ma znaky, mam starost, chtela bych karyotyp.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1056
22.3.21 18:01

@Mutlice moc diky za zkušenost. Ja jsem se ted koukla znovu a ryha nikde, nechápu, fakt ji tam mel, tak nevím, jestli se to může měnit. Taky ji měl na jedné ruce. Je super, ze to není žádný kolečko po deseti doktorech, ale stejně asi zatím počkám, jak se bude vyvíjet. Třeba v předškolním roce se už pozná víc, nebo pak ve skole už určitě. Já si to téměř jiste jen nalhavam, akorát mě zarazilo některé ty fotky, na kterých tak fakt vypadá. A pak taky to, ze v přemýšlení není zrovna nejrychlejší, oproti vrstevníkům je někde úplně jinde. Zrovna dnes jsme potkali úplně stejne starého kamaráda a to byl fakt nebetycny rozdíl. No uvidíme. Nova doktorka bude určitě nadšená, když na ni hned vystartuju s takovým požadavkem, navíc ne nějak extra odůvodněnym.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat