Kompenzační bonus OSVČ - NÁROK? (pětadvacítka)

Anonymní
14.4.20 12:56

Kompenzační bonus OSVČ - NÁROK? (pětadvacítka)

Dělal jsem a dělám jako OSVČ z domova. Moje žena je zaměstnanec, ale aktuálně nuceně dělá taky jako zaměstnanec z domova. Oba se nyní staráme o dvě předškolní děti, které by jinak chodily do školky. Můj příjem neklesl, ale kdybych se nestaral o děti, asi bych vydělal víc. Mám nárok na kompenzační bonus?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

882
14.4.20 12:59
@Anonymní píše:
Dělal jsem a dělám jako OSVČ z domova. Moje žena je zaměstnanec, ale aktuálně nuceně dělá taky jako zaměstnanec z domova. Oba se nyní staráme o dvě předškolní děti, které by jinak chodily do školky. Můj příjem neklesl, ale kdybych se nestaral o děti, asi bych vydělal víc. Mám nárok na kompenzační bonus?

Ja myslím, že máte. Zkuste zažádat a uvidíte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1720
14.4.20 13:01
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.4.20 13:02

@carsa . Díky. Teorii znám a podle té bych nárok mít měl. Jen by mě zajímalo, jestli to někdo nevnímá jinak.

• Nahlásit
  • Citovat
172
14.4.20 13:11

Manžel to teď taky řeší, činnost jako takovou zakázanou nemá, ale jako fotograf převážně svateb, plesů a koncertů/festivalů má teď nulový příjem. Já bych taky měla nulový příjem, ale těsně před nouzovým stavem jsem stihla nastoupit na PPM, za chvíli mám termín. Rezervu máme, ale nechceme ji utratit během pár měsíců, protože těžko říct, jak dlouho tenhle stav bude trvat :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
306
14.4.20 13:23

Doma jsme na tom stejně a dohodli jsme se s manželem, že vzhledem k tomu, že máme nějaké úspory, tak žádat stát o peníze nebudeme. Určitě budou potřebovat i jinde a tak prostě pracuji po večerech když spí, jako jsem to dělala když ještě do školky nechodily.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6163
14.4.20 14:42
@Anonymní píše:
Dělal jsem a dělám jako OSVČ z domova. Moje žena je zaměstnanec, ale aktuálně nuceně dělá taky jako zaměstnanec z domova. Oba se nyní staráme o dvě předškolní děti, které by jinak chodily do školky. Můj příjem neklesl, ale kdybych se nestaral o děti, asi bych vydělal víc. Mám nárok na kompenzační bonus?

Tak požádat si můžete, pokud splňujete podmínky (nejste zaměstnanec, atd.) peníze dostanete. V následujících 2 letech bude finanční správa provádět kontroly, jestli jste splnil i ty podmínky ohledně toho, že jste svou činnost nemohl vykonávat v obvyklé míře. Tak tu péči o dítě prokážete, ale co budou FÚ vyžadovat dál, k tomu, jak to ovlivnilo vaše zakázky, tak to teď asi nikdo neví. Takže bych si schovávala např. emaily, zrušené objednávky atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2189
14.4.20 14:44

Podat žádost můžete, nebudou prý zkoumat výdělky atd, ale pokud sám píšete, že příjem neklesl… jsou lidé, kteří jsou úplně na 0,– a pro ně je tato kompenzace. Ale jak píšu, záleží na Vás ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
44
16.4.20 11:03

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně finančního bonusu pro OSVČ - 25000kč. Žádal jste již o něj někdo? Jde mi o to, že provozovnu mám doma a uzavřít jsem ji nemusela - šiji bytový textil pro děti. Počet objednávek se mi však snížil, hlavně tedy z důvodu, že mám doma 2 děti a nemohu přijímat dost objednávek - max. 2 menší objednávky na týden, abych se stíhala věnovat dětem. Mám i tak nárok na ten bonus? Dívala jsem se na ten formulář a lze třeba žádat jen o polovinu. V březnu jsem měla ještě dost objednávek na roušky, ale v dubnu už mám objednávek ani né polovinu. Takže bych mohla čerpat třeba jen za ten duben? Mělo by být 500kč/den.

Ještě bych měla otázku ohledně ošetřovného pro OSVČ (mám na hlavní činnost) - mohu v době pobírání ošetřovného přijímat platby za objednávky? Chtěla bych čerpat pouze za duben, kde však od 1.-14.4. mi zákaznice zaplatily těch pár objednávek a do konce dubna již žádné platby za obejdnávky přijímat nebudu. Mohu žádat za celý duben nebo pouze od toho 15.-30.4.?

Děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13181
16.4.20 11:16
@ramadaZ píše:
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně finančního bonusu pro OSVČ - 25000kč. Žádal jste již o něj někdo? Jde mi o to, že provozovnu mám doma a uzavřít jsem ji nemusela - šiji bytový textil pro děti. Počet objednávek se mi však snížil, hlavně tedy z důvodu, že mám doma 2 děti a nemohu přijímat dost objednávek - max. 2 menší objednávky na týden, abych se stíhala věnovat dětem. Mám i tak nárok na ten bonus? Dívala jsem se na ten formulář a lze třeba žádat jen o polovinu. V březnu jsem měla ještě dost objednávek na roušky, ale v dubnu už mám objednávek ani né polovinu. Takže bych mohla čerpat třeba jen za ten duben? Mělo by být 500kč/den.

Ještě bych měla otázku ohledně ošetřovného pro OSVČ (mám na hlavní činnost) - mohu v době pobírání ošetřovného přijímat platby za objednávky? Chtěla bych čerpat pouze za duben, kde však od 1.-14.4. mi zákaznice zaplatily těch pár objednávek a do konce dubna již žádné platby za obejdnávky přijímat nebudu. Mohu žádat za celý duben nebo pouze od toho 15.-30.4.?

Děkuji.

Hele mně po tom může být buřt. Ale k ucelení mého obrazu o chudáčcich OSVČ. Měsíc bez zakázek a vy prodáváte i starý hrnce, aby bylo na chleba se soli. Ty jo, jak to děláte, když jedete na dovolenou 14 dní? :think: tak dál… Dělat něco můžete, ale máte doma ty 13 lety děcka, tak šup prachy za očr. Nějakej ten šolich k tomu, ale furt to na chleba nestačí, chudáci. Takže si řeknu vo 25 na dřevo. No ne, blbej kdo dává, blbější kdo nebere. Ale nezapomínat brečet! A pak hlavně zdražit. Protože jste za duben jako urvala jenom 35 tisíc a prostě nebylo na chleba. A ta paní, co už má mateřskou, ale je fotografka a tak by mohla přece fotit, takže šup dejte mi 25… :zed: :potlesk: :poblion:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26099
16.4.20 11:27
@shadowbabe píše:
Podat žádost můžete, nebudou prý zkoumat výdělky atd, ale pokud sám píšete, že příjem neklesl… jsou lidé, kteří jsou úplně na 0,– a pro ně je tato kompenzace. Ale jak píšu, záleží na Vás ;)

Tady píšou, že výdělky nebudou zkoumat při přebírání, ale až zpětně a pak se to bude řešit…

Jak to budu dokazovat?
Stačí čestné prohlášení, které bude součástí žádosti o příspěvek.

Finanční úřad pak zkontroluje jenom základní formality (hlavně to, zda je žadatel skutečně podnikatelem), víc zatím nestihne.

V dalších měsících ale může finanční úřad zjistit, že OSVČ mohla od 12. března do 30. dubna svou činnost vykonávat bez omezení. Pak hrozí, že by podnikatel musel příspěvek vrátit (úřad zpětně doměří daň ve výši odpovídající bonusu). Mělo by jít o pojistku proti případům jasného zneužití příspěvku někým, koho krizová opatření do konce dubna vůbec nepoškodila.

Zdroj: https://www.penize.cz/…-a-jak-zadat?…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26099
16.4.20 11:34
@Anonymní píše:

Nežádala bych si…

Jak jsem dávala odkaz, tak je jasně napsané, že se to bude zkoumat zpětně a když příjem neklesl, tak je logické, že to budou chtít vrátit…

Zákon mluví pouze o tom, že podnikatel nemohl svou výdělečnou činnost „zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření“. Ve spojení se základním smyslem zákona (§ 1) by takové omezení činnosti mělo vést k – aspoň nějakým – hospodářským následkům. Zákon ale nestanoví žádné konkrétní číslo.

Zdroj: https://www.penize.cz/…-a-jak-zadat?…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
44
16.4.20 11:52

@Bubla Bůčková Nezlobte se, ale nechápu, proč se na mě osočujete? Jen jsem se slušně zeptala. Doma nemám 13 leté děti. Mám kluky 6 a 9, takže se s nimi celé dopoledne musím učit, tím pádem, když nejsou ve škole, nemám čas na šití. A odpoledne je potřeba se věnovat domácnosti, takže někdy musím šít po nocích. Proto jsem si objednávek vzala méně, tím pádem se mi zisk snížil. Rozhodně ze sebe nedělám chudinku, že bych neměla na chleba (ale na dovolenou na 14 dní rozhodně nemám, tak jak píšete).
Jelikož to stát nabízí, tak zjišťuji, zda mohu zažádat či ne. Nevidím na tom nic špatného.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2189
16.4.20 12:00

@ramadaZ Tak podat žádost samozřejmě můžete zkusit, případně byste to pak vracela, když by nebyl opravdu nárok. Jak již zmiňovala paní nade mnou :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
44
16.4.20 12:09

@shadowbabe
Jelikož je možné žádat až do konce června, tak raději počkám, jaké to bude mít ohlasy. Nebo se zkusím zeptat přímo na finančním úřadě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama