Kompenzační příspěvek u OSVČ pro spolupracující osobu

Anonymní
27.4.20 19:13

Kompenzační příspěvek u OSVČ pro spolupracující osobu

Nepochopil jsem, jestli spolupracující osoba má nárok rovněž na 25.000 Kč a případně, jak o něj požádat, konkrétně jaké IČO vyplnit u žádosti, když daná osoba má vlastní IČO, na které ale nepodniká, a funguje jako spolupracující osoba? :think:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9753
27.4.20 19:42

Mám nárok na pětadvacítku, když jsem osoba spolupracující? A co spolupracující osoba k OSVČ, když OSVČ je k tomu i v zaměstnaneckém poměru. Má nárok ta spolupracující?

Ano. Pro spolupracující osobu platí fakticky stejné podmínky jako pro osobu vykonávající samostatnou výdělečnou činnost. Podle zákona o důchodovém pojištění se na obě tyto osoby hledí jako na OSVČ. Spolupracující osoba tedy může požádat o kompenzační bonus za předpokladu, že vykonává samostatnou činnost jako hlavní, tj. příjmy, které jsou na ni rozdělovány, jsou jejím jediným zdrojem příjmů. Totéž platí i v případě, kdy samostatnou činnost vykonává jako vedlejší, ovšem s výjimkou případu, kdy současně vykonává činnost jako zaměstnanec, který je v důsledku toho účasten nemocenského pojištění. Tyto podmínky se u spolupracující osoby posuzují samostatně, tj. nezávisle na OSVČ, se kterou při výkonu činnosti spolupracuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.4.20 21:40

@Cenarius OK, a jak o něj prakticky požádat? U webového formuláře se zadává IČO, které ale vyplní údaje o mé osobě, u PDF formuláře se IČO sice nezadává, ale je tam bydliště, které má ta spolupracující osoba jiné než já a i moje bydliště je jiné, než je místo podnikání. Asi někdo, kdo dělal dané formuláře, nevěděl, že OSVČ již může mít jiné místo podnikání a jiné trvalé bydliště. Jak si FU spojí spolupracující osobu s danou OSVČ? :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat