Komplex ze zubů a jak se nehroutit

Anonymní
17.6.20 19:49

Komplex ze zubů a jak se nehroutit

Už od dětství mám velké problémy se zuby, hromada kazů, plomb. Rodiče nám dopřávali dost sladkého a asi jsem si jako holčička zuby jen ošmrdlala kartáčkem a takhle to dopadlo. Osmičky mám stále hezké. Přestože jsem chodila pravidelně k zubaři, vše řešila, vznikl v pubertě během krátké doby zánět na kanálku na třech zubech pod plombou, ani po čištění se zuby nepodařilo zachránit. Co jsem se tak zajímala, možná byla blbě udělaná plomba a proto to tak dopadlo. Což o to, to už zpátky nevezmu. Do toho přišly osobní problémy, na prahu dospělého života jsem přišla o rodiče, přestěhovala se, řešila dost problémů a na tohle nebyly finance ani kapacita. X let jsem bez zubaře.

Teď už jsem naštěstí jinde, psychicky, o dost lépe a jsem s na tom i finančně. Už dva roky zubaře po okolí sháním, bohužel všude beznadějně plno. Zubaři známých také nepřijímají. Konečně mi vysvitla naděje, zubařku jsem našla, jsem už objednaná. Situaci chci řešit, díky bohu při úsměvu není nic vidět, komu o tomto problému neřeknu, nic o tom neví. Ale mne to vadí. Od doby, co jsem se objednala, mi začalo asi hrabat a pravděpodobně zapůsobila psychika a najednou, i když x let jsem bez zánětů, bolesti, ťuk ťuk, cítím pořád nějaký problém. V dětství jsem prodělala úraz na jedničkách, zuby se naštěstí podařilo zachránit, ale s tím, že mám počítat, že mohou vydržet deset let, dvacet let. Do teď žádný problém, najednou je cítím, zdá se mi o tom, že vypadnou, že budu chodit bez zubů. Odpočítávám dny do první návštěvy zubaře, jak do Vánoc. Sama sebe se snažím uklidnit, že když to vydrželo tak dlouho, že by byla velká náhoda, kdyby se posralo vše zrovna teď. Ale noční můry trvají, bojím se pomalu už i jíst. Snažím se přijít na jiné myšlenky, zabavit se, tolik se neprožívat. Ale moc se nedaří. A říkám si, že bych měla asi navštívit i psychiatra :roll:.

Myslím, že až se začne něco dít, začnu vše reálně řešit v ordinaci, tak se postupně uklidnim, i kdyby měla nakonec skončit bez zubů a s klapačkama. Hlavně ať se nemusím bát, že budu muset mezi lidi s dírou v přední části huby. Jak vydržet ten mezičas? I když se hrozně stydím jen takhle k zubařce vlézt, tak vím, že je to jediná možnost, jak problém řešit, jak se zubama, tak s psychikou.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3707
17.6.20 19:52

A chodis aspon k hygienistce??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26240
17.6.20 19:53

Zkus sehnat dřívější termín na dentální hygienu. Bude to i fajn pro Dr, když přijdeš dobře vyčištěná. Pokud máš třeba zánět dásní, tak ten by se mohl zvládnout do návštěvy zubaře… Hygienistka s tebou probere i techniku, to je základ ;).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
451
17.6.20 20:11

Taky doporučuju objednat se na dentální hygienu - vysvětlí a pomůže s technikou čištění zubů, jestli máš třeba zubní kámen tak ti ho vyčistí a pomohlo by ti to i psychicky - že uděláš takový mezikrok.

A prostě vydržet no. Já mívám sny o vypadávání a lámání zubů, kdyžmě čeká nějaká hodně důležitá situace v životě. Jinak zubaři jsou zvyklí na ledaccos, takže bych byla v klidu :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.6.20 20:14

Holky tam bych taky ráda začala chodit, ale můj chrup je teď fakt tristní, vypadané plomby apod. Vážně se teď moc stydím a jít si tam netroufnu. Potřebuji aspoň něco vyřešit s doktorkou, ten základ, zaplombovat, vytrhat zbytky se špatnými kořeny. Už takhle mám problém, že budu muset otevřít hubu v takovým stavu jen u zubařky a bez breku se to asi neobejde, neodhodlam se „chlubit se“ tímhle ještě někde jinde :(

• Nahlásit
  • Citovat
M-A
672
17.6.20 20:28
@Anonymní píše:
Holky tam bych taky ráda začala chodit, ale můj chrup je teď fakt tristní, vypadané plomby apod. Vážně se teď moc stydím a jít si tam netroufnu. Potřebuji aspoň něco vyřešit s doktorkou, ten základ, zaplombovat, vytrhat zbytky se špatnými kořeny. Už takhle mám problém, že budu muset otevřít hubu v takovým stavu jen u zubařky a bez breku se to asi neobejde, neodhodlam se „chlubit se“ tímhle ještě někde jinde :(

Já se tak stydím, 5 let jsem nebyla, ale uz mam za sebou vstupni s rentgenem. Strach a jeste vetsi stud. Ted v patek me ceka dentalni hygiena a v pondeli trhani 3 zubu. Uf, ja se tak bojim, ale i tesim, ze se to hne. DH byla od zubare podmínka před trháním. Zuby se dají řešit, a je to můj kostlivec ve skříni, odhodlávala jsem se objednat dva roky. Bude dobre

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3369
17.6.20 21:01

Opravdu zkus tu dentální hygienistku.. Třeba moji mámě která má protezu, ale spodní zuby stále má svoje, doktor doporučil. Trpěla na paradentozu, takze celý vršek šel pryč.. :? Proteza ji nevadí, ale není nad to mít vlastní zuby. Opravdu hygienistka ukáže jak si máš zuby cistit, poradí čím, doporučí.. Odstraní ti zubní kámen apod.. Fakt tam zajdi.. A zubaře se neboj, jsou zvyklí na ledas co.. Já se za svoje zuby styděla, ale když jsem viděla co (ne)má v hubě moje ségra.. Tak mám o proti ní perličky :P

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24574
17.6.20 21:01
@Anonymní píše:
Holky tam bych taky ráda začala chodit, ale můj chrup je teď fakt tristní, vypadané plomby apod. Vážně se teď moc stydím a jít si tam netroufnu. Potřebuji aspoň něco vyřešit s doktorkou, ten základ, zaplombovat, vytrhat zbytky se špatnými kořeny. Už takhle mám problém, že budu muset otevřít hubu v takovým stavu jen u zubařky a bez breku se to asi neobejde, neodhodlam se „chlubit se“ tímhle ještě někde jinde :(

Výmluvy výmluvy. Jen běž :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.6.20 21:40

A dentální hygienista se nezhrozí chrupu jak z Výměny manželek? To trochu zveličuju, do trojek jsou zuby aspoň pohledově celkem ok, ale stav stoliček je fakt šílenej. Vždycky jsem si myslela, že na hygienu chodí lidé, co se o svůj chrup starají a mají ho jakž takž ok.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
17.6.20 21:46

@mackA159
Děkuji za radu, že je zubař zvyklý na všechno možný, to jsem si i myslela, ale hygienista vás vezme, když jste nebyli x let u zubaře a je na první pohled vidět, že je chrup zanedbaný? Já právě myslela, že první bude potřeba vyřešit nejhorší u zubaře, a pak by byla reálná ta hygiena

No protéza je ta poslední možnost, svých zubů mám naštěstí ještě celkem dost, ale ty co chybí jsou bohužel v různých místech a nevím, jestli bych třeba tři můstky zvládla finančně. Možná nějak postupně. Ale jestli mi časem odejdou i jedničky po úraze, tak se s tím asi budu muset smířit, hypotéku si na zuby brát nebudu. V rodině mělo taky dost lidí protézu a zvládají s ním jíst, mluvit, nikdo nic nepozná. Jsou teda o dost starší no :?. Ale než chodit bez zubů, tak bych se radši smířila i s tímto.

• Nahlásit
  • Citovat
1482
17.6.20 22:52

Neboj. Ja sla na svou prvni hygienu ve 30 letech, a to jsem tehdy par let u zubare ani nebyla. Normalne jsem to te hygienistce rekla, ze jsem se rozhodla, ze se odted o zuby zacinam poradne starat a v pohode. Ostatne, co by se na tebe kdo tvaril, kdyz si to platis :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.6.20 23:58
@Anonymní píše:

Nezoufej, já jsem na tom také špatně. Před pár měsíci jsem si řekla, že jednou musím také myslet na sebe a že teď se budu věnovat sobě. Nechávám si spravit jeden zub po druhým. Pár zubů mi také chybí, plánuji implantáty. Klapačky nosit nebudu. Jdi do toho také. A investuj.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
18.6.20 02:39

Tak investovat můžeš, když máš z čeho. Což pokud nevyhraju ve sportce, tak v blízké době nebude. Samozřejmě počítám, že i tak to bude stát dost, ale zub za 30tis., když je jich v háji několik, je fakt moc. Kdybych ty finance měla, tak jsem to nenechala zajít tak daleko a řešila to dávno.

• Nahlásit
  • Citovat
523
18.6.20 03:20
@Anonymní píše:
A dentální hygienista se nezhrozí chrupu jak z Výměny manželek? To trochu zveličuju, do trojek jsou zuby aspoň pohledově celkem ok, ale stav stoliček je fakt šílenej. Vždycky jsem si myslela, že na hygienu chodí lidé, co se o svůj chrup starají a mají ho jakž takž ok.

Tak moje i manželova zubařka právě naopak vždycky říkají, že je lepší jít na dentální hygienu před návštěvou zubaře, protože ti odstraní zubní kámen, dobře zuby vyčistí a zubařce se pak lépe pracuje a líp vidí, jaký je stav zubů. Takže já si objednávám hygienu vždycky před kontrolou u zubařky. A manžel měl jednou výpadek v preventivkách asi tři roky (znáš to, neměl žádný probém a pořád to odkládal, až to „odložil“ takhle důkladně) a to mu zubařka zrovna řekla, že je nutné, aby šel před tím na hygienu, že zuby s tři roky neodstraněným kamenem ošetřovat nebude… :nevim: Takže na tvým místě bych zkusila teď jako první tu hygienu a mohlo by tě to uklidnit i po psychické stránce. A nic se neboj, doktoři jsou zvyklí na ledacos, ty máloco zděsí a toto děláš pro sebe, můžeš mít přece dobrý pocit i z toho, že se situace vyvíjí k lepšímu, že už máš zubaře, že ses rozhodla s tím teď něco dělat a že se brzy všechno se vyřeší!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
18.6.20 06:51

@zzpet
Moc děkuji za milá slova. Tak já se po té dentální hygieně hned podívám. Já s tím právě vůbec nemám zkušenosti, ještě před deseti lety na malým městě nic podobnýho nebylo, takže to bude premiéra. Jen jsem si už dřív zjišťovala, co se tam dělá a tak. A byla jsem rozhodnutá, že tam zajdu, aspoň ať mne naučí teda pořádně čistit zuby, když s nima mám takový problémy. Jen jsem právě mylně myslela, že po takový době bude první lepší zubař, tak už vím, že ne, děkuji :hug:. Jo, já se na celý ten proces už i docela těším, vím, že jak se to už trochu pohne, tak se srovnám zas i psychicky.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama