Komunikační schopnosti/úroveň dětí

23595
11.1.21 07:51

Komunikační schopnosti/úroveň dětí

Berte prosím toto téma spíš jako odlehčující.
Ale zajímalo by mě, zda má nekdo podobnou zkušenost, nebo je u nás prostě „nějaký jiný gang“. :)

Jak moc jsou děti schopné komunikovat?
Za ty roky, co mám děti a co porůznu přibývají děti sousedů, příbuzných, kamarádek, potkáváme další cizí děti na kroužcích, dovolených, jsem už mnohokrát zažila situaci, kdy mi děti na celkem jednoduché „konverzační“ otázky odpovídají zcela mimo. I po přeformulování dotazu. Jde to napříč věkovým spektrem. Posteskl si mi i manžel, zaznamenala jsem to i během online výuky (na povíkendové konverzační dotazy učitelky v rámci nějakého povíkendového zahřátí) a na některé konkrétní dětiúsvé kamarády, si mi už chodí „stěžovat“ moje i děti (že se s nima nedá pořádně domluvit).
U dětí 4-5 let chápu, že tam se ty dovednosti ještě pilují, ne každý čtyřleťák je schopný souvislé věty apod. Ale zažívám tohle vcelku opakovaně průřezem dětí 5 až cca 13 let.

Příklad konverzace se sedmiletým dítětem ve dvě hodiny odpoledne.
Co jste měli Aničko dneska k obědu?
Oběd jsme měli.
Já vím, že jste oběd měli. Vždyť jsem byla domluvená s maminkou, že tě přivede po obědě. Mě zajímá, co jste jedli. CO maminka nebo tatínek uvařili.
Táta vařil.
Aha, ale CO uvařil?
Uvařil pizzu (no hurá, konečně víme, co měla Anička k jídlu)

Ahoj Matěji, ty jsi šel dneska ze školky po O viď?
Odověď pětiletého Matěje: Dobrý.
Já se neptám, jestli Ti chutnal oběd. Ale jestli jsi šel po O nebo jsi ve školce spinkal.
Matěj: Bylo maso.

Předškolačka na kroužku:
Mariánko, kam chodíš do školky.
Do soviček.
Aha, tak vy máte ve školce třídu soviček. Naše X chodí do Štěňátek. Ale do jaké školky chodíš. Do Lhoty nebo do Újezda? Nebo někam jinam?
Bydlím ve Vysoké.
Takže chodíš do školky tam u vás, ve Vysoké?
To já nevim. Ale půjdu do školy (kam, to už se děcka raději neptám :mrgreen: ).

Dotaz na páťačku:
Máma říkala, že jsi byla na táboře. Jak se Ti tam líbilo?
Dobrý.
A kde ten tábor byl.
To je tábor od mámy z práce.
Jo, to mamča něco takového říkala. Ale kde je? Kam jste jeli?
Je u řeky.

Dotaz na sedmačku:
Tak jak jde teď domácí výuka? Je to lepší než na jaře? Máte už alespoň nějaké online hodiny?
Učíme se doma. Do školy se nesmí.
Já vím, že se do školy nesmí. Já mám Y taky doma a učí se s jejich paní učitkou přes počítač.
My máme různý učitelky.
Jasně, vždyť už jsi na druhém stupni. A učí vás taky přes nějaký google meet nebo teams, nebo jen posílají úkoly mailem, jako na jaře?
Co je teams?
To už duševně nevydrží přítomná maminka a za dceru mi odvykládá, které předměty má holka online, který vyučující se ani nenamáhá apod.

Popravdě už se těch dětí bojím na něco zeptat, abych nefrustrovala je nebo sebe. :mrgreen:

Očekávám toho od těch dětí moc (že na dle mě vcelku jasně formulovanou otázku dostanu konkrétní odpověď)?

Podotýkám, že se jedná o děti z normálních rodin bez nějakých poruch typu dysfázie.

Se svými dětmi se domluvím vcelku v pohodě. Ano, občas nemají náladu, snaží se mě odbýt frázemy typu, dobrý/nic/hmm/proč se ptáš, občas nevnímají a dotaz musím opakovat. Ale vyjadřují se K VĚCI. :jazyk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
17262
11.1.21 07:56

Zkus se zeptat na oblíbenou postavu, kamaráda nebo hru ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
65918
11.1.21 08:07

Nevim, nestává. Třeba je ty rádoby konverzační témata ( co tu uvádíš) nezajímají, tak poslouchaj na půl ucha a přemýšlí o něčem jiném. Stává se ti to i tam, kde to dítě tu konverzaci rozvidne samo a stojí o ní?
Já si teda všimla, že děti jak hotentoti komunikují na těch chatech. Páč jsou líní psát, nejde jim to a jsou to fakt nesrozumitelé paskvily.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23595
11.1.21 08:10
@Bubla Bůčková píše:
Zkus se zeptat na oblíbenou postavu, kamaráda nebo hru ;)

Tak tos naběhla. :lol:

Ta sedmileťačka zrovna včera:
A máš taky jiné kamarádky, kromě naší X?
Jak to myslíš, teto?
No jako jestli se kamarádíš i s jinými holčičkami. Třeba ze třídy. Jestli se chodíte taky navštěvovat, hrajete si.
Ve třídě je Deniska a Andulka.
A to jsou tvoje kamarádky?
Hmm (dítě nevypadá moc jistě)
Takže si hrajete třeba ve družině, nebo se navštěvujete po škole?
Já nevím, jestli se navštěvujeme.
Jak nevíš? Tak snad vís, jestli u vás byly ty holčičky někdy na návštěvě nebo ty u nich.
Já nevím, kde Deniska bydlí. Ani nevím, kde bydlí Andulka.

Pak už jsem to vzdala, mé vlastní dítě bylo dooblečené a mohli jsme vyrazit ven. :mrgreen:

A když jsem po tehdy asi desetileté neteři chtěla vědět, co jsou to Ti petshopáci, tak jsem se taky nic kloudného nedozvěděla a musela me zasvětit až švagrová. :nevim:

Příspěvek upraven 11.01.21 v 08:11

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31528

Zajímavé. Myslim, ze se deti ve small talkach museji trenovat jako v jakekoli dovednosti.

Mne zas odjakziva prisli uplne pitomi dospělí. Treba tve otazky jsou perfektni, ale kdyz si poslechnu namatkou jine:

• tak cooo, jak se ti libi ve škole?
  • je na tebe pani učitelka hodna?
  • nezlobi te maminka?

No ty woe :roll:

Si pamatuju, jak jsem mladyho drezurovala cestou ze skolky: co jste delali rano, co bylo ke svačine, bylo piti, co k obedu, kdo tam byl z kamarádů…protoze na dotaz: co bylo ve skolce? prisla odpoved: NIC :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1308

Z těchto dětí budou jednou skvělí politici :P

Přesně tak je zvykem odpovídat na otázky novinářů v rozhovorech, jestli sis všimla, ve skutečnosti málokdo odpoví konkrétně na to, na co je tázan.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
216
11.1.21 08:11

U nas sedačka úplně to stejné. Ale jde vidět že s ní Tříska puberta, neodpoví ale hlavně že umí používat anglické zkratky. Posledně za to ji malem jedna přiletěla. 😂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20306
11.1.21 08:14

Ty jo tak tohle já tak nějak beru že je nebaví a nezajímá tak z nich pořádná odpověd nevypadne, ale je fakt že náš druhák kolikrát začně něco vyprávět od prostředka bez hlavy a paty a nevysvětlíme mu že nevíme o čem mluví

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6605
11.1.21 08:19

Bohužel máme takový případ v rodině, klukovi je 13 a doteď jsou mu neznámá některá slova. Třeba v 9 letech netušil co je klika od dveří. Byl u mě na doučování z angličtiny a češtiny (respektive měl domácí úkol, se kterým si maminka nevěděla rady) a na výzvu aby si mikinu pověsil na kliku, tak nechápal kamže si to má tu mikinu dát. Nebo mu zatajili že si maso na talíři může nakrájet sám :zed: protože je chudák levák. Když jsem se ho ptala, jak to dělá ve škole, tak si prý maso napíchne na vidličku a okusuje (vyplynulo to z konverzace z letošního štědrého dne, když jsem se ptala dvouleťačky, jestli chce nakrájet maso). Problém je v rodičích, nemají čas a s dětmi vůbec nemluví a co můžou udělají za ně. :roll:

Je pravda, že než se můj pětiletý vymáčkne co dělali ve školce a než z toho spolu poskládáme smysluplnou větu tak to trvá. Ale nějak se to naučit musí. Takže v duchu jsem už potřetí vyletěla z kůže, ale v reálu kladu asi 8 doplňující otázku abych zjistila, že kamarád jenom šel po obědě s babičkou a neztratil se na vycházce což by z věty " Kubík dneska zmizel že školky" zcela jasně plynulo :mrgreen:

Třeba potkám známé s dítětem (mladší školní věk) a na něco se zeptám toho dítěte a než se ten malý chudák stihne nadechnout, tak to za něj maminka vysype i s detaily. Tatínci to tak často nedělají, protože neznají ty detaily :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2228
11.1.21 08:31

Podle me je ty otazky nezajimaji, co meli na obed a tak…nemuzou te s tim poslat do riti tak ti odpovi jen neco trochu mimo aby meli klid. Protoze te neposlouchaji, nesoustredi se na to co rikas

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
624
11.1.21 08:35

Decka nejsou zvykli komunikovat, vetsinou s takovou odpovedi vystaci.
Treba s tou skolkou, taborem mi to prijde primerene. Kdykoli jsem se jakehokoli ditete zeptala kam chodi do MS, tak jsem dostala zviratkovou nebo kytickovou odpoved :). Jina skolka pro ne proste neexistuje. To stejny s taborem, ty decka absolutne nezajima jak se to tam jmenuje, co je to za mesto a u jakyho rybnika jsou. Je zajima, jestli v tom meste je obchod a kdy se pujdou vykoupat :D… vlastni zkusenost.
U tech starsich je to obdobne + si mysli neco o totalnim blbovi ( aspon ten pocit mam z nadi dcery).
No a u nekterych, zvlast ted v te izolaci, mam pocit ze maji v hlave tu opicku s cinely a proste hodi prvni slovo, co je zrovna napadne :mrgreen: samozrejme nejen deti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23595
11.1.21 08:47

@Heivka Mým dětem taky chvilku trvalo, dopracovat se k souvislým větám. Přesně jak píšeš. Člověk musel kládst konkrétní dotazy, nenechat se odbýt nic neříkajícím nic/dobrý, dát jim čas si utříbit myšlenky, položit několik doplňujících otázek.

@ka2ka Na jednu stranu chápu, že část dětí není zvědavá na konverzaci z nějakou cizí „tetou“. Nicméně já osobně nejsem takový ten vykecávající typ na první potkání, takže tohle jsou interakce s dětmi, se kterými se vídáme pravidelně nebo je tam potenciál nějaké opakované interakce (typu lidi s dětmi ve stejném hotelu na dovolené, se ketrými se každý den slezeme minimálně v herně a děti se jako bonus ještě navštěvují na pokojích).

Kolikrát začnou i děti sami. Teto, já už půjdu do školy (heč). Tak na to navážeš: Do stejné jako brácha? A dostaneš nějakou úplně mimoidní odpověď typu Brácha je velkej a chodí ze školy sám.
Přitom já bych za zcela přiměřenou a adekvátní brala v tomto případě i odpověď „Já nevím“.

Konverzace co bylo k obědu vyplynul z toho, že nám tu dítě zvizitýrovalo hrnce a moje děti ho informovaly, že bylo maso s pečeným bramborem a chtěly vědět, co „Co jste měli vy“. Což holčička nějak nepobrala, proto jsem dotaz mých dětí konkretizovala. Po druhé doplňující otázce už tu můj o tři měsíce starší syn začal protáčet bulvy a na odpověď Táta vařil pizzu kontroval „Ta se snad peče, ne?“…
Prostě už i moje děti mají občas problém se s kamarády nějak smysluplně domluvit.

Od páťačky s táborem (ptala jsem se, protože mě zajímalo, jak tam byla spokojené - no k tomu jsme se vzhledem k tomu, jak to z ní lezlo ani nedostali - protože jsem chtěla reference, že bych tam dítě příště poslala třeba svoje dítě.
A tam na dotaz kde ten tábor je očekávám alespoń po absolvování vlastivědy specifikaci kraje/regionu/pohoří. Odpověď typu „V Krkonoších/Jižních Čechách/na Moravě“ by byla fajn. Odpověď u řeky už tak moc fajn nebyla. :lol:

Nevím, prostě, jestli mám vysoké nároky/očekávání. :oops:

I tak ale spouhlasím s @PaníKadrnožková, že i ty small talk je potřeba se naučit.

A na dotaz odpovědět smysluplně. Protože jak jinak tyhle děti fungují ve škole? Učitelka položí otázku a dítě odpoví nějakou úplnou zhovadilost typu „Ve kterém ročním období slavíme Vánoce“ "My na Vánoce jezdíme k babičce. :nevim:

Chápu asociace, chápu sklouzávání k větvění a odbíhání od tématu. Ale odsaď podsaď. :)

Příspěvek upraven 11.01.21 v 08:54

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3089
11.1.21 08:50

@Svistice to, že 5 leté dítě neví, do které vesnice ji vozí do školky bych úplně chápala, děti si v tom věku pamatují tak akorát adresu, kde bydlí…

že někdo neví, kde je tábor na kterém byl, mi taky přijde vcelku tolerovatelné, beztak je vypustili v nějaké pustině :-) ostatní no comment…

Já se dětí na takové věci neptám, spíš jak se mají, jestli se těší do školy, nebo na prázdniny, kam pojedou… tak třeba na to ty děti nejsou zvyklé :-) navíc myslím, že z konverzace s dospělými nejsou úplně odvaření…

moje dcera se třeba stydí, takže cizím dospělým odpovídá nejlépe v jednom slovu a s 10 vteřinovou odmlkou… :mrgreen: doma pusu nezavře…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23595
11.1.21 08:51
@Renca8 píše:
Podle me je ty otazky nezajimaji, co meli na obed a tak…nemuzou te s tim poslat do riti tak ti odpovi jen neco trochu mimo aby meli klid. Protoze te neposlouchaji, nesoustredi se na to co rikas

A takhle komunikují i ve škole, budou v zaměstnání, na úřadech, s partnerem? Tak to je pak normální a super, že je vlastně komunikační partner nezajímá, nesoustředí se, hlavně aby byl klídek a hlavinka se nemusela namáhat. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52019
11.1.21 08:54

Já jsem naladěná na svý dítě, v necelých devíti fakt hodně čte a mluví jak kniha, pokecáme o všem, nechá si vysvětlit vše… a pak se dá do řeči s tatínkem a chudák chlap si rve vlasy, protože ty myšlenkové pochody nedává, typicky přeskakování mezi tématy bez varování, začátek konverzace v půlce myšlenky… Stejně jako si ne moc pokecá se sousedkou. Ale jsem ráda, že je paní učitelka péruje, ať už konverzací na libovolné téma, slohama, čtenářskýma deníkama… o to víc mě mrzí, že teď mají online hodinu denně a zbytek už zase jenom samostatná práce. V dnešní době dítě ideál je připláclý od osmi do osmi před obrazovkou počítače, aby nešířilo koronavirus :jazyk:
Ale potěšilo mě teď dítko u odborné doktorky, která zcela na rovinu mluvila převážně s ním - jaké má obtíže, kdy a jak se to projevuje, co je zhoršuje… a odvykládala celkem složitý proces mozkové aktivity a metabolismu cukrů, který pak bylo dítě svými slovy schopno celkem srozumitelne interpretovat.
Ale typická odpověď na otázku, co bylo k obědu, je - už si nepamatuju. A taky jim přijde podstatné něco jiného než nám, např. z toho oběda je nejdůležitější částí mandarinka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat