Končí rodičák,nezaměstnaná a těhotná.Mám se hlásit na úřad práce?

776
12.9.18 12:19

Končí rodičák, nezaměstnaná a těhotná. Mám se hlásit na UP?

Ahoj všem ochotným mě rozmotat :)

Během rodičovské jsem v roce 2016 dostala výpověď (rušil se zaměstnavatel). Ted v září mi končí rodičák. A trochu nečekaně mám v dubnu další termín porodu. Takže jsem nezaměstnaná.

Je mi dobře, takže mám v plánu hned 1.10. naběhnout na UP a nahlásit se tam. I když si moc nedělám iluze, že mě někdo zaměstná, i kdyby na dobu určitou (říjen - únor), na neurčitou je to asi úplná utopie, co? Nemíním to břicho někde schovávat a tutlat to přes zkušebku, PMM bych stejně nejspíš nedostala (nebo…?)…ale chci mít pak v pořádku pojištění.

Dotaz 1: Mám nárok na nějakou podporu, i když jsem poslední dva roky nebyla vedená pod žádným zaměstnavatelem?

Dotaz 2: Pokud budu v evidenci na UP, jaký vliv na to mají třeba občasné brigády? Už teď mám nějaké domluvené na říjen, ale jen jednorázovky na konkrétní dny…pokud budu na úřadu nahlášená a na víkend budu jednou jako hosteska nebo člen volební komise při volbách (většinou DPP nebo DPČ),na úřad to nahlásím, vyřadí mě na těch pár dní z evidence nebo se musím vždy odhlásit/přihlásit před každým víkendem?

Jde mi primárně o to pojištění, protože pokud vím, při DPP zaměstnavatel pojištění neplatí, ale při DPČ ano…

Díky moc za rady či obdobné zkušenosti ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
30443
12.9.18 12:20

@lagartita Na to všechno ti nejlíp odpoví na tom úřadě :think:

Jediné, co vím, je, že nějakou nízkou podporu dostaneš určitě. :think:

A že za tebe budou platit zdravotní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
776
12.9.18 12:25

@Bábrdl No to já se tam určo poptám, jen chci jít vybavená nějakejma informacema.

Já si nejsem jistá, ale když si třeba 5-8000 měsíčně vydělám po brigádách, myslím, že žádnou podporu mít nebudu :think:

Ale potřebovala bych se dopídit, jestli v době mezi brigádama budou platit to zdravotní automaticky, nebo to mám nějak hlásit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24945
12.9.18 12:27

Podporu dostaneš na 5 měsíců. Ale co vím,tak buď podpora nebo přivýdělek.
Každopádně ti všechno řeknou na úřadě. Též se chystám v říjnu. Skončí mi brzy pracovní poměr a budu v 6 měsíci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24945
12.9.18 12:28

@lagartita musíš brigádu nahlásit na ÚP,ale zdravotní ti budou platit stále. Ovšem můžeš si vydělat jen do hranice půlky minimální mzdy ( teď je to kolem 6tis)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4415
12.9.18 12:31

Mám to naprosto stejně. Termín mám v breznu a na UP jsem byla v pondělí. Tam odtud mě vyhodili protože mám (měla jsem) DPP, no tak jsem byla dát výpověď a teď musím čekat 15dní než budu vypovězena pak tam můžu jít znovu. Jsem zvědavá s čím mě pošlou tentokrát.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
322
12.9.18 12:35

@lagartita v případě, že ke dni evidence nebude aktivní žádná brigáda, nárok na podporu vzniká. Přivýdělek k evidenci na ÚP je možný jen na DPČ nebo PS a zároveň nesmí přesáhnout 6100 hrubého za měsíc (při více brigádách se výdělky sčítají). POZOR - po dobu trvání brigády se pozastavuje výplata podpory a to i v případě, že by byl výdělek nulový. ÚP jinak platí zdravotní pojištění po celou dobu evidence. A nástup na brigádu je vždy nutné hlásit předem. Snad je to srozumitelně :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
776
12.9.18 12:41

Tak jsem ted mluvila s docela ochotnou paní na infolince UP … vyšlo z toho, že je na mě se rozhodnout, jestli si chci za 50 odpracovaných hodin měsíčně vydělat 5000 a z toho mi strhnou zdravotní a sociální nebo nedělat nic a dostávat cca 3000 měsíčně od UP těch 5 měsíců (což je přesně doba než bych zas zůstala sedět doma na gauči a čekala na porod)…tak to je docela dilema :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
322
12.9.18 12:44

@lagartita pokud se rozhodneš na ÚP nejít, dej si pozor co máš uzavřeno, protože z DPP se odvody platí jen při výdělku nad 10000 kč hrubého, pokud je to míň, tak si to musíš platit sama.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
776
12.9.18 12:46

@Mrkytka Takže když budu mít na říjen podepsanou DPČ na 5000,–, jsem stále v evidenci a UP za mě platí zdravotní a sociální, ale nevylácí podporu?
Paní na infolince mi teď rekla, že zrovna člen volební komise je nějaká vyjímka…vůbec tu práci tem lidem tam nezávidím…to je tisíc a jeden dotaz denně :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
776
12.9.18 12:48
@Mrkytka píše:
@lagartita pokud se rozhodneš na ÚP nejít, dej si pozor co máš uzavřeno, protože z DPP se odvody platí jen při výdělku nad 10000 kč hrubého, pokud je to míň, tak si to musíš platit sama.

Přes deset mít určitě nebudu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
776
12.9.18 12:51
@Mrkytka píše:
@lagartita v případě, že ke dni evidence nebude aktivní žádná brigáda, nárok na podporu vzniká. Přivýdělek k evidenci na ÚP je možný jen na DPČ nebo PS a zároveň nesmí přesáhnout 6100 hrubého za měsíc (při více brigádách se výdělky sčítají). POZOR - po dobu trvání brigády se pozastavuje výplata podpory a to i v případě, že by byl výdělek nulový. ÚP jinak platí zdravotní pojištění po celou dobu evidence. A nástup na brigádu je vždy nutné hlásit předem. Snad je to srozumitelně :D

A jaká myslíš, že je šance, že těhotnou zaměstnají na PS? Navbíc jsem hotelová, recepce, směny 12tky, denní noční…taky mám vějšku, Mgr učitelství, ale to jsem obvolávala a i na dobu určitou na jedno pololetí bez šance :/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
322
12.9.18 13:01

@lagartita u té volební komise si nejsem jistá, jestli se to zohledňuje, zavolej si ideálně přímo na úřad, kam se chceš jít evidovat a zeptej se na to přímo tam.
Co se týká té DPČ - když nepřesáhneš těch 6100 hrubého, tak ano, zůstáváš v evidenci, na říjen bez podpory, ale ÚP platí odvody. Pokud bude DPČ uzavřená třeba od 3.10. do 15.10., tak za ty dny, kdy není, tak jde i podpora. Jo a pokud se chceš jít hlásit toho 1.10., tak brigádu uzavírat až od 2.10. (ono to funguje tak, že když ke dni, ke kterému žádáš o zařazení do evidence už je sepsaná brigáda, nemůže se podat žádost o podporu, ale nahlas ti to neřeknou :) )

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
322
12.9.18 13:04
@lagartita píše:
A jaká myslíš, že je šance, že těhotnou zaměstnají na PS? Navbíc jsem hotelová, recepce, směny 12tky, denní noční…taky mám vějšku, Mgr učitelství, ale to jsem obvolávala a i na dobu určitou na jedno pololetí bez šance :/

Tam záleží i na regionu, kde žiješ a jaká je poptávka. Jako těhotnou na 12tky asi určitě nee, i když záleží jak se cítíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
776
12.9.18 13:11
@Mrkytka píše:
@lagartita u té volební komise si nejsem jistá, jestli se to zohledňuje, zavolej si ideálně přímo na úřad, kam se chceš jít evidovat a zeptej se na to přímo tam.
Co se týká té DPČ - když nepřesáhneš těch 6100 hrubého, tak ano, zůstáváš v evidenci, na říjen bez podpory, ale ÚP platí odvody. Pokud bude DPČ uzavřená třeba od 3.10. do 15.10., tak za ty dny, kdy není, tak jde i podpora. Jo a pokud se chceš jít hlásit toho 1.10., tak brigádu uzavírat až od 2.10. (ono to funguje tak, že když ke dni, ke kterému žádáš o zařazení do evidence už je sepsaná brigáda, nemůže se podat žádost o podporu, ale nahlas ti to neřeknou :) )

Ahááá! Díky ;) A jsou tam daný lhůty, kdy brigádu nahlásit, nevíš? Před, po, během, osobně, emailem? Kolikrát je víkendová brigáda, sraz v 8:00 ráno a teprve tam se to podepisuje…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat