Končí rodičák,nezaměstnaná a těhotná.Mám se hlásit na úřad práce?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
lagartita
Zasloužilá kecalka 759 příspěvků 12.09.18 12:19
Končí rodičák, nezaměstnaná a těhotná. Mám se hlásit na UP?

Ahoj všem ochotným mě rozmotat :)

Během rodičovské jsem v roce 2016 dostala výpověď (rušil se zaměstnavatel). Ted v září mi končí rodičák. A trochu nečekaně mám v dubnu další termín porodu. Takže jsem nezaměstnaná.

Je mi dobře, takže mám v plánu hned 1.10. naběhnout na UP a nahlásit se tam. I když si moc nedělám iluze, že mě někdo zaměstná, i kdyby na dobu určitou (říjen - únor), na neurčitou je to asi úplná utopie, co? Nemíním to břicho někde schovávat a tutlat to přes zkušebku, PMM bych stejně nejspíš nedostala (nebo…?)…ale chci mít pak v pořádku pojištění.

Dotaz 1: Mám nárok na nějakou podporu, i když jsem poslední dva roky nebyla vedená pod žádným zaměstnavatelem?

Dotaz 2: Pokud budu v evidenci na UP, jaký vliv na to mají třeba občasné brigády? Už teď mám nějaké domluvené na říjen, ale jen jednorázovky na konkrétní dny…pokud budu na úřadu nahlášená a na víkend budu jednou jako hosteska nebo člen volební komise při volbách (většinou DPP nebo DPČ),na úřad to nahlásím, vyřadí mě na těch pár dní z evidence nebo se musím vždy odhlásit/přihlásit před každým víkendem?

Jde mi primárně o to pojištění, protože pokud vím, při DPP zaměstnavatel pojištění neplatí, ale při DPČ ano…

Díky moc za rady či obdobné zkušenosti ;)

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Bábrdl
Generální žvanilka 21726 příspěvků 12.09.18 12:20

@lagartita Na to všechno ti nejlíp odpoví na tom úřadě :think:

Jediné, co vím, je, že nějakou nízkou podporu dostaneš určitě. :think:

A že za tebe budou platit zdravotní.

lagartita
Zasloužilá kecalka 759 příspěvků 12.09.18 12:25

@Bábrdl No to já se tam určo poptám, jen chci jít vybavená nějakejma informacema.

Já si nejsem jistá, ale když si třeba 5-8000 měsíčně vydělám po brigádách, myslím, že žádnou podporu mít nebudu :think:

Ale potřebovala bych se dopídit, jestli v době mezi brigádama budou platit to zdravotní automaticky, nebo to mám nějak hlásit…

andelka83
Generální žvanilka 20180 příspěvků 12.09.18 12:27

Podporu dostaneš na 5 měsíců. Ale co vím,tak buď podpora nebo přivýdělek.
Každopádně ti všechno řeknou na úřadě. Též se chystám v říjnu. Skončí mi brzy pracovní poměr a budu v 6 měsíci.

andelka83
Generální žvanilka 20180 příspěvků 12.09.18 12:28

@lagartita musíš brigádu nahlásit na ÚP,ale zdravotní ti budou platit stále. Ovšem můžeš si vydělat jen do hranice půlky minimální mzdy ( teď je to kolem 6tis)

Ivčis
Závislačka 3964 příspěvků 12.09.18 12:31

Mám to naprosto stejně. Termín mám v breznu a na UP jsem byla v pondělí. Tam odtud mě vyhodili protože mám (měla jsem) DPP, no tak jsem byla dát výpověď a teď musím čekat 15dní než budu vypovězena pak tam můžu jít znovu. Jsem zvědavá s čím mě pošlou tentokrát.

Mrkytka
Kecalka 318 příspěvků 12.09.18 12:35

@lagartita v případě, že ke dni evidence nebude aktivní žádná brigáda, nárok na podporu vzniká. Přivýdělek k evidenci na ÚP je možný jen na DPČ nebo PS a zároveň nesmí přesáhnout 6100 hrubého za měsíc (při více brigádách se výdělky sčítají). POZOR - po dobu trvání brigády se pozastavuje výplata podpory a to i v případě, že by byl výdělek nulový. ÚP jinak platí zdravotní pojištění po celou dobu evidence. A nástup na brigádu je vždy nutné hlásit předem. Snad je to srozumitelně :D

lagartita
Zasloužilá kecalka 759 příspěvků 12.09.18 12:41

Tak jsem ted mluvila s docela ochotnou paní na infolince UP … vyšlo z toho, že je na mě se rozhodnout, jestli si chci za 50 odpracovaných hodin měsíčně vydělat 5000 a z toho mi strhnou zdravotní a sociální nebo nedělat nic a dostávat cca 3000 měsíčně od UP těch 5 měsíců (což je přesně doba než bych zas zůstala sedět doma na gauči a čekala na porod)…tak to je docela dilema :nevim:

Mrkytka
Kecalka 318 příspěvků 12.09.18 12:44

@lagartita pokud se rozhodneš na ÚP nejít, dej si pozor co máš uzavřeno, protože z DPP se odvody platí jen při výdělku nad 10000 kč hrubého, pokud je to míň, tak si to musíš platit sama.

lagartita
Zasloužilá kecalka 759 příspěvků 12.09.18 12:46

@Mrkytka Takže když budu mít na říjen podepsanou DPČ na 5000,–, jsem stále v evidenci a UP za mě platí zdravotní a sociální, ale nevylácí podporu?
Paní na infolince mi teď rekla, že zrovna člen volební komise je nějaká vyjímka…vůbec tu práci tem lidem tam nezávidím…to je tisíc a jeden dotaz denně :D

lagartita
Zasloužilá kecalka 759 příspěvků 12.09.18 12:48
@Mrkytka píše:
@lagartita pokud se rozhodneš na ÚP nejít, dej si pozor co máš uzavřeno, protože z DPP se odvody platí jen při výdělku nad 10000 kč hrubého, pokud je to míň, tak si to musíš platit sama.

Přes deset mít určitě nebudu…

lagartita
Zasloužilá kecalka 759 příspěvků 12.09.18 12:51
@Mrkytka píše:
@lagartita v případě, že ke dni evidence nebude aktivní žádná brigáda, nárok na podporu vzniká. Přivýdělek k evidenci na ÚP je možný jen na DPČ nebo PS a zároveň nesmí přesáhnout 6100 hrubého za měsíc (při více brigádách se výdělky sčítají). POZOR - po dobu trvání brigády se pozastavuje výplata podpory a to i v případě, že by byl výdělek nulový. ÚP jinak platí zdravotní pojištění po celou dobu evidence. A nástup na brigádu je vždy nutné hlásit předem. Snad je to srozumitelně :D

A jaká myslíš, že je šance, že těhotnou zaměstnají na PS? Navbíc jsem hotelová, recepce, směny 12tky, denní noční…taky mám vějšku, Mgr učitelství, ale to jsem obvolávala a i na dobu určitou na jedno pololetí bez šance :/

Mrkytka
Kecalka 318 příspěvků 12.09.18 13:01

@lagartita u té volební komise si nejsem jistá, jestli se to zohledňuje, zavolej si ideálně přímo na úřad, kam se chceš jít evidovat a zeptej se na to přímo tam.
Co se týká té DPČ - když nepřesáhneš těch 6100 hrubého, tak ano, zůstáváš v evidenci, na říjen bez podpory, ale ÚP platí odvody. Pokud bude DPČ uzavřená třeba od 3.10. do 15.10., tak za ty dny, kdy není, tak jde i podpora. Jo a pokud se chceš jít hlásit toho 1.10., tak brigádu uzavírat až od 2.10. (ono to funguje tak, že když ke dni, ke kterému žádáš o zařazení do evidence už je sepsaná brigáda, nemůže se podat žádost o podporu, ale nahlas ti to neřeknou :) )

Mrkytka
Kecalka 318 příspěvků 12.09.18 13:04
@lagartita píše:
A jaká myslíš, že je šance, že těhotnou zaměstnají na PS? Navbíc jsem hotelová, recepce, směny 12tky, denní noční…taky mám vějšku, Mgr učitelství, ale to jsem obvolávala a i na dobu určitou na jedno pololetí bez šance :/

Tam záleží i na regionu, kde žiješ a jaká je poptávka. Jako těhotnou na 12tky asi určitě nee, i když záleží jak se cítíš.

lagartita
Zasloužilá kecalka 759 příspěvků 12.09.18 13:11
@Mrkytka píše:
@lagartita u té volební komise si nejsem jistá, jestli se to zohledňuje, zavolej si ideálně přímo na úřad, kam se chceš jít evidovat a zeptej se na to přímo tam.
Co se týká té DPČ - když nepřesáhneš těch 6100 hrubého, tak ano, zůstáváš v evidenci, na říjen bez podpory, ale ÚP platí odvody. Pokud bude DPČ uzavřená třeba od 3.10. do 15.10., tak za ty dny, kdy není, tak jde i podpora. Jo a pokud se chceš jít hlásit toho 1.10., tak brigádu uzavírat až od 2.10. (ono to funguje tak, že když ke dni, ke kterému žádáš o zařazení do evidence už je sepsaná brigáda, nemůže se podat žádost o podporu, ale nahlas ti to neřeknou :) )

Ahááá! Díky ;) A jsou tam daný lhůty, kdy brigádu nahlásit, nevíš? Před, po, během, osobně, emailem? Kolikrát je víkendová brigáda, sraz v 8:00 ráno a teprve tam se to podepisuje…

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Aneta Krejčíková ukázala krásnou sestru, ale společný mají jen úsměv!

Hříčka přírody? Aneta Krejčíková odtajnila svou sestru a málokdo by tipoval,... číst dále >

Nezvládala dvě děti, pořídila si třetí! Špindíra Věra z Výměny manželek má syna

Jen málo dílů televizní show Výměna manželek bylo tak kontroverzních jako... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle... číst dále >