Konec mateřské, dovolená, rodičák?

234
5.12.20 09:43

Konec mateřské, dovolená, rodičák??

Dobrý den. Moc prosím o radu. 12.1.2021 mi končí mateřská. V práci mám nějaké dny nevyčerpané dovolené, nevím přesně kolik, asi 6 dnů. Chtěla bych se zeptat. Rodičovský příspěvek si zajdu vyřídit na úřad práce, je to tak? Co k tomu všechno potřebuji a budu žádat od data např 19.1.2021??? Tedy po dočerpaní dovolené v práci? Co řešit v zaměstnání? Tam stačí napsat email nebo musím písemně dopis zaslat, že žádám o dočerpaní dovolené od 13.1.2021 a následně že žádám o rodičovskou dovolenou? Co dokládám do zaměstnání? Pouze scan nebo kopii rodného listu dítěte? Moc děkuji za rady! :andel:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6011
5.12.20 09:52

O rodičovský příspěvek si můžeš zažádat klidně od 13.1. můžeš ho čerpat zároveň s dovolenou v práci. Ale pokud za tech 12 dni dostanes vyšší
materskou nez budes mit RP tak ti stejne nic ten mesic neposlou, nebo jen cast. Na UP jsem posílala vyplněnou žádost s kopií své obcanky a manžela, rodný list dítěte. ani jsem tam nešla. Do práce jsem poslala mailem oficiální dopis že žádám o čerpání dovolené a pak žádost o RD do 3 let věku dítěte, chtěla jsem to poslat i poštou ale účetní to stačilo takto.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4746
5.12.20 09:55

Ano taky jsem čerpala zároven dovolenou a už i rodičák. A já měla ale dovolenou 25 dní. šla jsem na mateřskou asi od května konce, a do té doby nečerpala žádnou dovolenou v práci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
66
5.12.20 09:57

Pro začátek je rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a rodičovskou dovolenou. Příspěvek pobíráš od pracáku ve výši 300 tis. a můžeš si ho rozvrhnout jak chceš až do 4 let věku dítěte. Rodičovskou dovolenou si řešíš v práci a drží ti místo do 3 let věmu dítěte. Toto nezaměňuj, pracák se nestará o to, co nahlásíš v práci a práci nezajímá, o kolik si řekneš na pracáku. Jsou to dvě odlišné na sobě nezávislé věci.
Na úřadu práce musíš odevzdat vyplněnou žádost (je i na jejich webu ve formulářích), je to odbor sociální podpory (nebo tak nějak se to jmenuje). Žádat budeš hned po konci mateřské, tj. pokud máš poslední den mateřské 12.1., tak žádáš od 13.1. (jde pouze o datum příspěvku, nikoli o dovolenou). Tam si řekneš, kolik chceš měsíčně dostávat.
Do práce napíšeš přesně žádost tak, jak jsi psala (nejdřív dovybrání řádné dovolené a pak rodičovská) a připiš tam do kdy jí chceš (max. den třetích narozenin tvého dítěte). Jinak já do práce dokládala pouze sken rodného listu dítěte a tu žádost o dobrání dovolené a nahlášení dokdy chci rodičovskou (u nás stačil v obou případech pouze sken s podpisem). Detaily by ti měli říct u tebe v práci, jak to chtějí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
234
5.12.20 10:05
@JancaS84 píše:
O rodičovský příspěvek si můžeš zažádat klidně od 13.1. můžeš ho čerpat zároveň s dovolenou v práci. Ale pokud za tech 12 dni dostanes vyšší
materskou nez budes mit RP tak ti stejne nic ten mesic neposlou, nebo jen cast. Na UP jsem posílala vyplněnou žádost s kopií své obcanky a manžela, rodný list dítěte. ani jsem tam nešla. Do práce jsem poslala mailem oficiální dopis že žádám o čerpání dovolené a pak žádost o RD do 3 let věku dítěte, chtěla jsem to poslat i poštou ale účetní to stačilo takto.

Na úřad práce musím řešit něco s otcem dítěte??? (myslela jsem, že bude stačit rodný list dítěte) Jako nechápu proč jeho občanku. Pardon za asi hloupý dotaz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
234
5.12.20 10:06
@Nemisek píše:
Pro začátek je rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a rodičovskou dovolenou. Příspěvek pobíráš od pracáku ve výši 300 tis. a můžeš si ho rozvrhnout jak chceš až do 4 let věku dítěte. Rodičovskou dovolenou si řešíš v práci a drží ti místo do 3 let věmu dítěte. Toto nezaměňuj, pracák se nestará o to, co nahlásíš v práci a práci nezajímá, o kolik si řekneš na pracáku. Jsou to dvě odlišné na sobě nezávislé věci.
Na úřadu práce musíš odevzdat vyplněnou žádost (je i na jejich webu ve formulářích), je to odbor sociální podpory (nebo tak nějak se to jmenuje). Žádat budeš hned po konci mateřské, tj. pokud máš poslední den mateřské 12.1., tak žádáš od 13.1. (jde pouze o datum příspěvku, nikoli o dovolenou). Tam si řekneš, kolik chceš měsíčně dostávat.
Do práce napíšeš přesně žádost tak, jak jsi psala (nejdřív dovybrání řádné dovolené a pak rodičovská) a připiš tam do kdy jí chceš (max. den třetích narozenin tvého dítěte). Jinak já do práce dokládala pouze sken rodného listu dítěte a tu žádost o dobrání dovolené a nahlášení dokdy chci rodičovskou (u nás stačil v obou případech pouze sken s podpisem). Detaily by ti měli říct u tebe v práci, jak to chtějí.

Moc děkuji za rady! 🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
787
5.12.20 10:14

Mě se to netýká, tak se úplně neorientuji, ale jsem si jistá, že moje sestra po mateřské vždy vybírala všechny 4 týdny dovolené, na které by měla ten rok nárok. Vždy se radovala, že má ten měsíc vysoký příjem a mě litovala, že o tohle přijdu, že jsem pracovala na dobu určitou, tak si to pamatuju :D. Někde bych si to dohledala, jak to přesně je, ať nepřijdeš o peníze. 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
234
5.12.20 10:17

Ještě se zeptám - v tom formuláři - nárok na PPM to má kdo nebo? Žádám o rodičovský příspěvek tak co s tím PPM? Dále když půjdu na úřad práce s formulářem osobně, vezmu rodný list dítěte a píšou také o průkaz totožnosti pro všechny zúčastněné osoby. Stačí vytištěnou kopii občanky otce dítěte? Aby tam nemusel chodit semnou a řešit dovolenou v práci? Děkuji!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
234
5.12.20 10:20
@Kolicek95 píše:
Mě se to netýká, tak se úplně neorientuji, ale jsem si jistá, že moje sestra po mateřské vždy vybírala všechny 4 týdny dovolené, na které by měla ten rok nárok. Vždy se radovala, že má ten měsíc vysoký příjem a mě litovala, že o tohle přijdu, že jsem pracovala na dobu určitou, tak si to pamatuju :D. Někde bych si to dohledala, jak to přesně je, ať nepřijdeš o peníze. 8)

Hmmm :) no naše mzdová je stará nepříjemná paní, kterou obtěžuje úplně všechno, proto se ptám tady, aby měla co nejmíň keců, že něco nemám nebo posílám špatně nebo žádám špatně. Jako by každý byl mzdový účetní a všechno hned věděl, jak to je. Takže ji se ptát znamená dostat odpověď, že na to nemá čas atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44216
5.12.20 10:27

@September88 pravdepodobne budes mit vic dnu radne dovolene, protoze na ni vznika narok i za materskou dovolenou. Do prace napis mail/dopis v tomto zneni:
Zadam o radnou dovolenou, ktera navazuje na materskou dovolenou a pote o rodicovskou dovolenou, ktera navaze na radnou dovolenouTu ukoncim k datu… (nejpozdeji v den 3. narozenin ditete).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6011
5.12.20 10:34
@September88 píše:
Ještě se zeptám - v tom formuláři - nárok na PPM to má kdo nebo? Žádám o rodičovský příspěvek tak co s tím PPM? Dále když půjdu na úřad práce s formulářem osobně, vezmu rodný list dítěte a píšou také o průkaz totožnosti pro všechny zúčastněné osoby. Stačí vytištěnou kopii občanky otce dítěte? Aby tam nemusel chodit semnou a řešit dovolenou v práci? Děkuji!

U PPM napíšeš akorát Ano u sebe, že jsi čerpala. Jinak nic nedokladas. Dřív se muselo ještě žádat OSSZ o papír s DVZ ted uz jsou propojení. Musí být oba doklady totožnosti. Otec tam s tebou nemusí stačí kopie OP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
234
5.12.20 10:39
@matkabagristy píše:
@September88 pravdepodobne budes mit vic dnu radne dovolene, protoze na ni vznika narok i za materskou dovolenou. Do prace napis mail/dopis v tomto zneni:
Zadam o radnou dovolenou, ktera navazuje na materskou dovolenou a pote o rodicovskou dovolenou, ktera navaze na radnou dovolenouTu ukoncim k datu… (nejpozdeji v den 3. narozenin ditete).

Aha, tak pokud vzniká i za mateřskou, tak tím líp :) :dance: moc děkuji za rady!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
234
5.12.20 10:39
@JancaS84 píše:
U PPM napíšeš akorát Ano u sebe, že jsi čerpala. Jinak nic nedokladas. Dřív se muselo ještě žádat OSSZ o papír s DVZ ted uz jsou propojení. Musí být oba doklady totožnosti. Otec tam s tebou nemusí stačí kopie OP.

Děkuji moc i Vám za rady a pěkný víkend! 🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
250
5.12.20 10:48

AHoj, ta mateřská je podstatná v tom, že určuje, jakou maximální výši rodičovského příspěvku můžeš měsíčně pobírat. Např. pokud mateřská byla 20.000,–, nemůžeš si nastavit měsíční příspěvek na 25.000,– (je to ochrana proti těm, kteří nepracují a pouze rodí děti-aby si nenastavili 30.000,– a každých 9/10 měsíců nerodily znova a neždímaly tak sociální systém).
Jinak já moc doporučuji zřídit datovou schránku a komunikovat s ÚP skrze tu-nemusela jsem ani jednou na ÚP, což se velice hodilo skrz ty šílené fronty, co začátkem roku byly kvůli zvýšení RP z 220.000 na 300.000. :kytka: I teď, když jsem žádala o zvýšení kvůli druhému těhotenství, abych stihla dočerpat, tak jsem poslala jen formulář datovkou 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
250
5.12.20 10:50

A jinak ještě se asi nastavuje spíše čerpání od 1.dne v měsíci-mně končila mateřská 14.2., ale protože byla vysoká, paní z ÚP po obdržení mé žádosti mi volala, že nemá smysl brát RP od půlky února, ať si to změním od 1.3., že by se mi to finančně nevyplatilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat