Konec RD – ukončení PP dohodou, jak ho napsat pro UP

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Uživatel je onlineIvaX
Ukecaná baba ;) 1854 příspěvků 02.03.17 12:01
Konec RD – ukončení PP dohodou, jak ho napsat pro UP

Ahoj, moc prosím o radu. V srpnu mi bude končit rodičovská dovolená a teď jsem mluvila se zaměstnavatelem a (jak jsem tušila) nemá pro mě místo. Chce se domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou, abychom se vyhnuli dvouměsíční výpovědní lhůtě u výpovědi. On nemá práci, já bych neměla hlídání (školka je až od září), takže s tím souhlasím. I když bude ukončení dohodou nemá problém mi do té dohody uvést a vyplatit 3 měsíční odstupné. Jenže jsem tady v diskusích vyčetla, že když nic neodpracuju bude se mi potom podpora počítat z nějakého minima a dostanu jen cca nějaké 3 000 Kč. Diskutující tam radili, že je lepší, nejméně jeden den odpracovat, a pak by se to počítalo z předpokláda­né mzdy.

Takže dcera má 3. narozeniny 12. srpna, 13.8 je neděle, 14.8 bych tedy měla nastoupit a když do ukončení dohodou napíšeme datum ukončení třeba až za tři dny 17. 8. stačí to takto, aby se mi, pak podpora počítala z té předpokládané mzdy? Chápu to dobře?

Dále tam ještě diskutující psali, že to ukončení dohodou musí být pro závažné důvody, aby se pak podpora nekrátila. Stačí, když bude v té dohodě uvedeno, že je to z důvodu nadbytečnosti dle § 52 písm. c) zákoníku práce?

Je ještě něco dalšího na co si dát pozor? Dohodu bude sepisovat člověk co vyloženě není právník ani personalista, spíš dělá standardní věci a tohle určitě ještě neřešila. Takže si to hlavně musím pohlídat já, ona mi tam napíše co budu potřebovat, ale určitě neporadí.

S tímto dotazem jsem volala i na UP, kam patřím. Paní byla jakási zmatená. Moc se nechytala hlavně u toho, kdy jsem si chtěla potvrdit, že stačí odpracovat nejméně jeden den, aby se mi podpora počítala ze mzdy. Když jsem ji to vysvětlila, což by mělo být snad spíš naopak, tak mi řekla, že SNAD jo. Takže to ve mě moc důvěry nevzbudilo :( Doufám, že mi tady někdo poradí lépe. Předem moc děkuji.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 02.03.17 12:17
@IvaX píše:
Dále tam ještě diskutující psali, že to ukončení dohodou musí být pro závažné důvody, aby se pak podpora nekrátila. Stačí, když bude v té dohodě uvedeno, že je to z důvodu nadbytečnosti dle § 52 písm. c) zákoníku práce?

Zaměstnavatel ví o tom, že nemáte hlídání? Je problém, abyste do dohody uvedli důvody obou stran?

Tedy že,

• zaměstnavatel má k dohodě o ukončení PP důvod podle § 52 písm. c) ZP
  • důvodem zaměstnance k dohodě o ukončení PP je nemožnost skloubit zaměstnání s nezbytnou osobní péči o dítě ve věku do 4 let,
  • zaměstnavatel a zaměstnanec se dohodli na odstupném ve výši…

Váš důvod je samozřejmě závažný.

http://portal.pohoda.cz/…ysi-podpory/

Uživatel je onlineIvaX
Ukecaná baba ;) 1854 příspěvků 02.03.17 12:32

@eumedon A myslíte, že nestačí jeden závažný důvod - nadbytečnost. Proč to komplikovat ještě překážkami z mojí strany. Při nejhorším bych si těch pár týdnů do září vyřešila. Psala jsem to spíš jen pro to, že mi dohoda k vůli tomuto vyhovuje a nelpím na výpovědi s výpovědní lhůtou.
Spíš bych potřebovala poradit s tím ostatním, ale díky za odkaz pročtu ;)

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 02.03.17 12:49
@IvaX píše:
@eumedon A myslíte, že nestačí jeden závažný důvod - nadbytečnost. Proč to komplikovat ještě překážkami z mojí strany. Při nejhorším bych si těch pár týdnů do září vyřešila. Psala jsem to spíš jen pro to, že mi dohoda k vůli tomuto vyhovuje a nelpím na výpovědi s výpovědní lhůtou.
Spíš bych potřebovala poradit s tím ostatním, ale díky za odkaz pročtu ;)

Nadbytečnost zaměstnance je zákonným důvodem zaměstnavatele k ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele a je možné, že po vás bude ÚP chtít vysvětlení, co vás vedlo k souhlasu s dohodou.

Nadbytečnost jsem nenašel mezi vážnými (ze zákona) důvody zaměstnance k ukončení PP, péče o dítě do 4 let věku takovým důvodem je.

K neuvedení tohoto vašeho důvodu do dohody vás samozřejmě může vést to, že o něm zaměstnavatel dosud neví a vy byste zhoršila svou vyjednávací pozici, kdybyste jej uvedla. Což by i inteligentnější úřednice ÚP mohla pochopit.

Na druhou stranu, pokud byste opravdu dokázala těch pár týdnů do září vyřešit, tak to naopak vaši vyjednávací pozici se zaměstnavatelem zlepšuje, protože je to vaší alternativou k projednávané dohodě. Pak nevidím důvod, proč zaměstnavatele s touto situací (včetně té alternativy k dohodě) neseznámit.

V každém případě asi budete tento svůj důvod k ukončení PP muset vysvětlit (a dokázat) úřednici na ÚP, pokud budete chtít nekrácenou podporu.

Uživatel je onlineIvaX
Ukecaná baba ;) 1854 příspěvků 02.03.17 12:59

Díky už jsem to vyčetla v tom Vašem odkazu :) Hm tak právě nevím, zda to uvádět, i když vyjednávací pozici by to asi nezhoršilo, majitel firmy se chce domluvit po dobrém, tak snad by podrazy nedělal. Tvrdil, že s tím odstupným nemá vůbec problém. Jinak, jak píšu v úvodu mluvila jsem telefonicky přímo s úřednicí pod kterou potom budu spadat a třeba tohle mi vůbec neřekla, že bych jí musela odůvodnit, proč jsem přistoupila na dohodou. Ach jo opravu bych čekala, že by mi měla dotyčná na UP poradit a upozornit mě co a jak. :roll:

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 02.03.17 13:02
@IvaX píše:
Díky už jsem to vyčetla v tom Vašem odkazu :) Hm tak právě nevím, zda to uvádět, i když vyjednávací pozici by to asi nezhoršilo, majitel firmy se chce domluvit po dobrém, tak snad by podrazy nedělal. Tvrdil, že s tím odstupným nemá vůbec problém. Jinak, jak píšu v úvodu mluvila jsem telefonicky přímo s úřednicí pod kterou potom budu spadat a třeba tohle mi vůbec neřekla, že bych jí musela odůvodnit, proč jsem přistoupila na dohodou. Ach jo opravu bych čekala, že by mi měla dotyčná na UP poradit a upozornit mě co a jak. :roll:
Úřednice na ÚP si musí poradit s vámi, ne poradit vám. :lol:

Myslím, že při jednání se zaměstnavatelem taháte za delší konec provazu:

• Nedohoda by pro vás znamenala, že byste musela vyřešit hlídání na pár týdnů, což byste - jak píšete - zvládla.
  • Nedohoda by pro vašeho zaměstnavatele znamenala, že by vás musel platit navíc výpovědní dobu.

Oba máte důvod k dohodě, ale nedohoda by byla pro zaměstnavatele nákladnější, než pro vás. Zvažte to, ale myslím, že svůj důvod můžete do dohody uvést, pokud byste zvládla i nedohodu (nezapomeňte to protistraně při vyjednávání demonstrovat).

Uživatel je onlineIvaX
Ukecaná baba ;) 1854 příspěvků 02.03.17 13:22

Myslím, že s šéfem by to asi nebyl problém. Navíc bych to asi prezentovala tak, že je nutné to tam takto napsat, abych mohla přistoupit na dohodu, kterou oni chtěli. To jestli je to skutečně pravda nebo ne, bych s nim neřešila… :think: Jinak mi teď dochází myšlenkové pochody úřednice. Já jsem s ní řešila, jak to udělat, aby se mi podpora počítala ze mzdy a ona mi říkala, že na ni mít nárok budu, když mám dítě do 4 let. No trochu jeden o koze a druhý o voze. To mi měla říct, rovnou, že na ní budu mít nárok a nebude se mi krátit pokud pečuji o dítě do 4 let a pak mi měla odpovědět, jak to udělat, aby se to počítalo ze mzdy a ne z minima a né to takto motat dohromady…

Uživatel je onlineIvaX
Ukecaná baba ;) 1854 příspěvků 02.03.17 13:58

Moc prosím @j.a.n.i1 jestli by mi mohla mrknout na dotaz, předem moc děkuji :kytka:

Samozřejmě budu ráda i za rady ostatních děkuji :mavam:

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2428 příspěvků 02.03.17 16:18

@IvaX Jakože Vás bude úřednice nabádat k účelovému jednání, kterým byste dosáhla na vyšší podporu. To jste přeci nemohla čekat.

Uživatel je onlineIvaX
Ukecaná baba ;) 1854 příspěvků 02.03.17 16:58

@Sojkka Tak já jsem se tady hlavně ptala, abych samozřejmě zjistila jestli to tak jde legálně, jestli je to možné ze zákona. Pokud to tam je tak napsané, že stačí odpracovat jeden den, tak proč si teď připadám, jak nějaký podvodník? Asi jsem tedy naivní, ale radilo se to v několika diskusích a nikdo to tam nezmiňoval, jako nějaký podvod, tak jsem myslela, že je to běžné a je to v pořádku. Kdybych to tam nenašla, brala bych prostě, že se to počítá z toho minima a neřešila bych to. Proč to tedy zákon vůbec umožňuje, když je to účelové, tak mělo být v zákoně třeba měsíc a ne jen jeden den. V jakém případě by to podle Vás účelové nebylo?

No hlavně jsem od ní čekala, že mi tu moji domněnku buď potvrdí nebo vyvrátí nebo mi řekne, že je to účelové a budou se po tom nějak pídit a kontrolovat to nebo mi rovnou říct, že se to třeba nesmí. Podle mě prostě není kompetentní odpověď na otázku - ASI ANO. Chci to vědět právě před tím, aby bylo ukončení napsané dobře a nemusela to pak řešit až pak na místě, že je tam něco špatně.

Hlavně prostě potřebuji, aby to bylo napsané správně, samozřejmě pokud možno co nejlépe pro mě, ale ne za cenu toho, že pak na mě bude nahlíženo, jako na nějakého „vyčůránka“ nebo nevím, jak to napsat kulantně.

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 02.03.17 17:26

@Sojkka … Ženy, které právě končí RD bych nějako moc nemoralizoval, jelikož v tomto ohledu mi to vůči nim přijde krapet nefér. Na RD samozřejmě nemohly mít výdělek a po jejím skončení mívají problémy s hlídáním mezi koncem RD a počátkem umístění ve školce. Přijde mi nefér odvozovat jejich podporu od výše výdělku na RD bez ohledu na to, čím do sociálního systému přispěly předtím (nebo přispějí potom).

Nejsem žádný militantní feminista, levičák, či co, ale tohle mi přijde nedomyšlené.

Tudíž nevidím „zneužití práva“ ve vyřazení pravidla, které nemá rozumné a legitimní zdůvodnění.

Druhá věc, pravda, je, jak to vidí úřednice na ÚP, proto jsem napsal, že ta si musí poradit se zakladatelkou, ne poradit jí. Asi jí opravdu nebude radit, jak ze systému vydolovat co nejvíc.

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2428 příspěvků 02.03.17 19:00

@eumedon Nikterak jsem nemoralizovala, ale jak píšete. Těžko lze očekávat, že úřednice bude radit, jak se dá ze systému dostat co nejvíc. Logicky vychází z toho, že když někdo prohlásí, že nenastoupí po RD zpět do práce, tak je to fakt a reaguje tedy dle zákona tím, že nárok na podporu má i v tomto případě.

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2428 příspěvků 02.03.17 19:26

@IvaX Ale v zákoně není uvedeno, že musíte odpracovat min 1 den. Důležitý je průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.

Uživatel je onlineIvaX
Ukecaná baba ;) 1854 příspěvků 02.03.17 19:52

@eumedon díky za odpovědi :)

@Sojkka já jsem nečekala, že mi to poradí úřednice, proto jsem si to našla sama, ale čekala jsem, že mi buď potvrdí, že to tak lze nebo nelze. Odpověď ASI to půjde mi prostě přijde mírně řečeno nepřesná.

@Sojkka píše:
@IvaX Ale v zákoně není uvedeno, že musíte odpracovat min 1 den. Důležitý je průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.

Tak tady se už nechytám, o tom jednom dni to bylo, tak psané v těch radách, myslela jsem si, že to tam tak je právě formulované. Pokud bych se v zákoníku vyznala, tak bych si to zjistila sama a neptala bych se tu. Bohužel mi většinou ty fráze v zákoně vůbec nedávají tu souvislost, jako když mi to někdo, kdo tomu rozumí přelouská a řekne polopaticky.

Cidre
Kecalka 106 příspěvků 03.03.17 19:38

Já jsem nečekala, že mi to poradí úřednice, proto jsem si to našla sama, ale čekala jsem, že mi buď potvrdí, že to tak lze nebo nelze. Odpověď ASI to půjde mi prostě přijde mírně řečeno nepřesná.

Nikde v zákoně nemáte kolik máte odpracovat dní, píše se tam opravdu o době pojištění. Umíte si představit, že by tam bylo natvrdo, že stačí odpracovat 1 den? Osobní i pracovní zkušenost z ÚP je taková, že krátkodobé pracovní smlouvy (zejména ty po RD) se prověřují a mohou být nazvány jako ÚČELOVÉ. Znám maminku, která odpracovala po RD asi 3dny, protože dělala ve zdravotnictví a požadovali VÝSTUPNÍ zdravotní prohlídku aj. ÚP to nazval účelové a podpora byla z minima. Odvolala se, dodala štosy papírů s důvody a uspěla. Znám i lidi, kteří neuspěli. Takže jednoznačně vám opravdu asi nikdo neodpoví.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Že ho Me Too semele? Ale kdeže! Ronaldo střílí gól za gólem a zřejmě se bude ženit!

Už už to vypadalo, že se kariéra hvězdného fotbalisty Cristiana Ronalda... číst dále >

Bratr Václava Neckáře: Skladatele dnes nikdo nechce, to nejlepší už bylo složeno

Přestože víc se mluví o jeho bratrovi, herci a zpěvákovi Václavu Neckářovi... číst dále >

Články z Ona Dnes

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >