Konec RD, zrušená pracovní pozice

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.04.19 08:50
konec RD, zrušená pracovní pozice

Hezké ráno,

měla bych prosím dotaz, zda někdo aktuálně neřešil, vím, že se ta pravidla pořád mění…
V červnu mi končí rodičovská dovolená, měla jsem jí v práci nahlášenu na 3 roky, mám smlouvu na dobu neurčitou. Moje pracovní pozice byla ovšem zrušena a mají plný stav. Co mohu očekávat? Mohu po nich vůbec něco požadovat? Nebo prostě jen musím podepsat výpověď a nazdar? A druhá část dotazu je o tom, že bohužel musím do práce nastoupit až v září, jelikož do jde dítě do školky a dřív ho nemám kam dát. Jak tohle vyřešit? Mám se jít normálně už v červnu nahlásit na úřad práce, jakože hledám práci? Vůbec nemám zkušenost, už od školy v kuse pracuji.
Díky :)

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
Uživatel je onlineBábrdl
Generální žvanilka 23612 příspěvků 10.04.19 08:54
@Anonymní píše:
Hezké ráno,měla bych prosím dotaz, zda někdo aktuálně neřešil, vím, že se ta pravidla pořád mění…
V červnu mi končí rodičovská dovolená, měla jsem jí v práci nahlášenu na 3 roky, mám smlouvu na dobu neurčitou. Moje pracovní pozice byla ovšem zrušena a mají plný stav. Co mohu očekávat? Mohu po nich vůbec něco požadovat? Nebo prostě jen musím podepsat výpověď a nazdar? A druhá část dotazu je o tom, že bohužel musím do práce nastoupit až v září, jelikož do jde dítě do školky a dřív ho nemám kam dát. Jak tohle vyřešit? Mám se jít normálně už v červnu nahlásit na úřad práce, jakože hledám práci? Vůbec nemám zkušenost, už od školy v kuse pracuji.
Díky :)

Přijdeš do práce a řekneš, „dobrý den, tak mě tu máte, já tu pracuji, vracím se z volna.“ A práva máš stejná jako kdokoliv jiný, kdo tam pracuje. Pokud ti dají vypoved, tak odstupné a výpovědní lhůta. Na dohodu jít nemusíš, oni mají problém, ty pracovat chces.

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1765 příspěvků 14 inzerátů 10.04.19 09:03

No, jsem ve stejné situaci, rodičák (dovolená i příspěvek) mi končí v srpnu, moje místo není. Budou tě tlačit do podepsání dohody o rozvázání pracovního poměru (pozor, to není výpověď), dohoda je od slova dohodnout se, takže by měla být pro obě strany akceptovatelná. Pro tebe bude akceptovatelná pouze za předpokladu, že se tam objeví formulka, že pracovní poměr končí, jelikož pracovní pozice zanikla. Pak máš nárok na odstupné. Jinak nepodepisuj, nutit tě nemůžou.

Ještě výhodnější je dohodu nepodepsat, nepřistoupit na ni, pak by ti museli dát regulérní výpověď z důvodu zrušení pracovní pozice. Tady ti automaticky náleží jak odstupné, tak taky proplacení výpovědní lhůty. Tj. 2 měsíce, výpovědní lhůta běží vždy od nejbližšího prvního dne kalendářního měsíce. Ty 2 měsíce můžeš strávit klidně i doma pro překážky na straně zaměstnavatele, pokud ten pro tebe nebude mít vhodnou pozici (dle tvé stále platné pracovní smlouvy), na které by sis mohla tu výpovědní lhůtu odpracovat.

Pro tebe by byla druhá varianta výhodnější v případě, že by tě nechali v rámci výpovědní lhůty doma, protože by neměli vhodnou práci. Zabila bys 2 mouchy jednou ranou - měla bys víc peněz + pořešenou dobu do toho září (protože pokud to budeš řešit v červnu, výpovědní lhůta by běžela od 1.7., čili do 31.8.)… Na druhou stranu je riskantní, protože pokud tě budou schopni někam na ty 2 měsíce upíchnout, tak nastoupit prostě musíš.

Zkus pomalu začít sondovat. A hlavně ukázat, že víš… A nepodepisovat nic na fleku, raději zkonzultovat. ;-)

Já jsem třeba v blbé vyjednávací pozici, protože už pracuji. Takže když řeknu, že dohodu neberu, že chci výpověď, tak jdu do rizika, že oni řeknou: o.k., tak nastup, 2 měsíce tě tu někde necháme odpracovat. Moje místo sice není, není ani žádné podobné, ale asi by nebyl problém ho na ty 2 měsíci „vyrobit“. :think: No, bude to zajímavé… :-)

neila
Extra třída :D 12260 příspěvků 10.04.19 09:04

A to víš oficiálně, že žádnou jinou pozici ti nenabídnou? Nebo jen nějaká šuškanda od kolegů?

smudlinky
Závislačka 2687 příspěvků 299 inzerátů 10.04.19 09:05

Taky jsem to tak měla, dostala jsem po ukončení rodičáku výpoveď pro nadbytečnost a odstupné. Můžeš se přihlásit na UP, ale nedostaneš hned podporu- máš peníze z odstupného. Druhá možnost je nahlásit se na pojišťovně a zůstat doma s dítkem jako žena v domácnosti, nebo péče o dítě do 7 let- tam jde hlavně o zdravot. poj., které za tebe bude platit dál stát

neila
Extra třída :D 12260 příspěvků 10.04.19 09:09

@Leli83 dohoda nemusí být nutně nevýhodná pro zaměstnance. Pokud by zaměstnavatel nabídl okamžité ukončení dohodou a k tomu odstupné ve výši 4 platů (2 jako legitimní nárok + 2 jako kompenzace výpovědní lhůty, pokud není sjednaná jinak), tak nevidím důvod na to nepřistoupit.

arinecka
Kelišová 6150 příspěvků 10.04.19 09:14
@Anonymní píše:
Hezké ráno,měla bych prosím dotaz, zda někdo aktuálně neřešil, vím, že se ta pravidla pořád mění…
Díky :)

To že mají plný stav není tvůj problém, takže budˇdostaneš své místo, nebo tříměsíční odstupné. V žádném případě jim nepodepisuj výpověď jen tak, máš na odstupné nárok. Na ÚP se normálně nahlas, jen nedostaneš podporu, když dostaneš odstupné. Víš jistě že tě zpět nevezmou? Třeba pro tebe mají jiné místo :think:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.04.19 09:15

@neila
Ptala jsem se region. ředitele, ten mi řekl, že to bude řešit s účtárnou, že mají plný stav a že mi dá vědět… Tak se musím nějak připravit. Zřejmě mi nabídnou něco pro ně nejvýhodnější, to je jasné.

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1765 příspěvků 14 inzerátů 10.04.19 09:17

Ještě mě napadlo, že bys je mohla zkusit oslovit písemně - prostě poslat dopis, že ti končí rodičovská dovolená, tak kdy máš nastoupit… To pro případ, že o zrušení víš pouze z té šuškandy. Pokud ti odpoví, že místo není, tak to máš na papíře a už si zase můžeš víc vyskakovat.

Já to právě tak udělala loni - řešila jsem cosi se zaměstnavatelem a při jednom jsem se teda dozvěděla, že se mám před koncem RD přihlásit, že moje místo zaniklo, takže to budeme řešit.

Jinak fakt bacha na to, že hodně lidi pletou výpověď a dohodu o rozvázání pracovního poměru. Už to tu padlo i v příspěvcích - dostala jsem výpověď a odstupné a přihlásila se na ÚP. Ale pokud by to byla výpověď, tak tam prostě musí být i ta výpovědní lhůta. O tu tobě půjde především, protože tím bys zaplácla ty prázdniny. Na odstupné máš nárok i u té dohody, nicméně bys z otočky ze dne na den musela řešit, co teda dál. Buď pracák nebo péče o dítě.

Každopádně kdybys kývla na tu dohodu, tak tam opravdu musí být uvedeno, že je pracovní pozice zrušena. Pokud by tam bylo, že jsi se pouze se zaměstnavatelem dohodla na zrušení bez udání důvodu, nemusí ti vyplatit ani to odstupné. A věř, že mezi zaměstnavateli je spousta takových vykuků, kteří hrají na nevědomost zaměstnance. Jsem praktit. :lol:

arinecka
Kelišová 6150 příspěvků 10.04.19 09:17
@Anonymní píše:
@neila
Ptala jsem se region. ředitele, ten mi řekl, že to bude řešit s účtárnou, že mají plný stav a že mi dá vědět… Tak se musím nějak připravit. Zřejmě mi nabídnou něco pro ně nejvýhodnější, to je jasné.

To sice můžou ale ty s tím nemusíš souhlasit. Budˇdostaneš své místo, nebo jiné ale stejně placené a nebo ti prostě musejí dát odstupné. Nesmíš se dát :nevim:

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1765 příspěvků 14 inzerátů 10.04.19 09:18

@neila Tak to každopádně, ale fakt jsem se s takovým zaměstnavatelem ještě nesetkala. Asi nemám štěstí. Spíš naopak - dohody bez udání důvodu. :-(

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1765 příspěvků 14 inzerátů 10.04.19 09:21
@Anonymní píše:
@neila
Ptala jsem se region. ředitele, ten mi řekl, že to bude řešit s účtárnou, že mají plný stav a že mi dá vědět… Tak se musím nějak připravit. Zřejmě mi nabídnou něco pro ně nejvýhodnější, to je jasné.

Pracovní pozice MUSÍ odpovídat tvé platné pracovní smlouvě. Takže mrkni pořádně na to, co tam máš. Průšvih může být třeba místo výkonu práce. Pokud ho nemáš stanoveno konkrétně, tak tě můžou šoupnout třeba na stejnou pracovní pozici do pobočky na druhém konci republiky. Neuděláš nic, pouze podnět na skončení pracovního poměru pravděpodobně vzejde z tvé strany. Bez veškerých výhod. Ale to už předjímám, musíš fakt vědět, co v té smlouvě máš, a od toho se odpíchnout. A trvat si na svých právech.

1mila2
Zasloužilá kecalka 873 příspěvků 10.04.19 09:21

Tak oni ti treba nemaji co nabidnout, ale pokud spravne chapu, tak ty nejsi schopna nastoupit v cas. Takze budes chtit spis koncit ty, ne?

1mila2
Zasloužilá kecalka 873 příspěvků 10.04.19 09:24

@Bábrdl @neila @Leli83
Ona ale pise ze se v cervnu pujde hlasit na UP, protoze do prace muze jit az v zari, takze ona vlastne nemuze nastoupit do prace. Musela by zadat o neplacene volno a to ji nemusi schvalit a tim padem musi ona odejit.

neila
Extra třída :D 12260 příspěvků 10.04.19 09:26

@Leli83 může jim to navrhnout i sama pokud nepřijdou s něčím, co by bylo pro ní přijatelné :nevim: Pokud už teď ví od ředitele, že místo nemá, nečekala bych. Tím by taky prokázala, že má nějakou vědomost a zároveň by možná nabídla akceptovatelné řešení. Proč si komplikovat život zbytečným dohadováním se, nebo papírováním?

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama