Konec rodičáku a druhé těhotenství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Hejkalka 7
Kecalka 342 příspěvků 13.01.17 09:43
Konec rodičáku a druhé těhotenství

Ahoj mamky, popíšu Vám fiktivní situaci:
U zaměstnavatele jsem podepsala rodičovskou dovolenou na tři roky. Rodičovský příspěvek mám daný jen na dva roky. Na konci druhého roku znovu otěhotním a mám rizikové těhotenství a jsem bez příjmu. Mám nárok na nemocenské dávky? Sice si teď šetřím na ten poslední rok, ale zároveň počítám, že si budu moci přivydělat. Pokud ale otěhotním, budu na rizikovém (mám zdravotní problémy), přivýdělek nebude možný. Máte podobné zkušenosti?

Reakce:
Nowuka2
Ukecaná baba ;) 2347 příspěvků 13.01.17 09:58

Zákon o nemocenském pojištění 187/2006 Sb. § 28:

(5) Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno. Ustanovení věty první neplatí v případě, kdy pojištěnka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, v případě, kdy pojištěnec byl uznán dočasně práce neschopným podle § 57 odst. 1 písm. e) a f) a v případě pracovního nebo služebního volna poskytnutého z důvodů ošetřování nebo péče uvedených v § 39 odst. 1 písm. a) nebo b).

Takže ne, nedostaneš nic v době čerpání rodičovské dovolené, i když bez příspěvku.

Hejkalka 7
Kecalka 342 příspěvků 13.01.17 10:18

@Nowuka2 Takže kdybych měla rodičovskou dovolenou podepsanou na 2 roky, situace by byla jiná, že?

Nowuka2
Ukecaná baba ;) 2347 příspěvků 13.01.17 10:29
@Hejkalka 7 píše:
@Nowuka2 Takže kdybych měla rodičovskou dovolenou podepsanou na 2 roky, situace by byla jiná, že?

No podle toho co píšou tak ano ale musela bys v případě neotěhotnění po těch 2 letech nastoupit do práce, případně tedy na neachopenku.

eumedon
Extra třída :D 14179 příspěvků 13.01.17 22:07
@Hejkalka 7 píše:
@Nowuka2 Takže kdybych měla rodičovskou dovolenou podepsanou na 2 roky, situace by byla jiná, že?

Ano. Nemocenská je náhrada výpadku příjmů z činnosti. Kdo je na rodičovské dovolené, ten příjem z činnosti nemá. (Takže teď jsem pochopil, proč ta kontrola ze sociálky chce vidět žádost o RD písemnou, ačkoliv zákoník práce formu žádosti o RD neupravuje, je to v jiném vlákně; akorát teda to chce vidět nesmyslně formulované, asi na školení něco špatně pochopila).

Váš příspěvek

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Atrej z Nekonečného příběhu po 35 letech: Všude tetování, ale pořád stejná tvář!

Fantasy film Nekonečný příběh svého času oslovil snad všechny generace: děti,... číst dále >

Absurdistán jménem Most!: Tohle je reálný Luďan, zatím si vystačí bez dotací

Vidí tvůrci seriálu Most! do budoucnosti? Zdá se, že ano. V seriálem... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >