Konec rodičáku a druhé těhotenství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Hejkalka 7
Kecalka 339 příspěvků 1 inzerát 13.01.17 09:43
Konec rodičáku a druhé těhotenství

Ahoj mamky, popíšu Vám fiktivní situaci:
U zaměstnavatele jsem podepsala rodičovskou dovolenou na tři roky. Rodičovský příspěvek mám daný jen na dva roky. Na konci druhého roku znovu otěhotním a mám rizikové těhotenství a jsem bez příjmu. Mám nárok na nemocenské dávky? Sice si teď šetřím na ten poslední rok, ale zároveň počítám, že si budu moci přivydělat. Pokud ale otěhotním, budu na rizikovém (mám zdravotní problémy), přivýdělek nebude možný. Máte podobné zkušenosti?

Reakce:

Uživatel je onlineNowuka2
Ukecaná baba ;) 2326 příspěvků 13.01.17 09:58

Zákon o nemocenském pojištění 187/2006 Sb. § 28:

(5) Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno. Ustanovení věty první neplatí v případě, kdy pojištěnka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, v případě, kdy pojištěnec byl uznán dočasně práce neschopným podle § 57 odst. 1 písm. e) a f) a v případě pracovního nebo služebního volna poskytnutého z důvodů ošetřování nebo péče uvedených v § 39 odst. 1 písm. a) nebo b).

Takže ne, nedostaneš nic v době čerpání rodičovské dovolené, i když bez příspěvku.

Hejkalka 7
Kecalka 339 příspěvků 1 inzerát 13.01.17 10:18

@Nowuka2 Takže kdybych měla rodičovskou dovolenou podepsanou na 2 roky, situace by byla jiná, že?

Uživatel je onlineNowuka2
Ukecaná baba ;) 2326 příspěvků 13.01.17 10:29
@Hejkalka 7 píše:
@Nowuka2 Takže kdybych měla rodičovskou dovolenou podepsanou na 2 roky, situace by byla jiná, že?

No podle toho co píšou tak ano ale musela bys v případě neotěhotnění po těch 2 letech nastoupit do práce, případně tedy na neachopenku.

eumedon
Extra třída :D 13619 příspěvků 13.01.17 22:07
@Hejkalka 7 píše:
@Nowuka2 Takže kdybych měla rodičovskou dovolenou podepsanou na 2 roky, situace by byla jiná, že?

Ano. Nemocenská je náhrada výpadku příjmů z činnosti. Kdo je na rodičovské dovolené, ten příjem z činnosti nemá. (Takže teď jsem pochopil, proč ta kontrola ze sociálky chce vidět žádost o RD písemnou, ačkoliv zákoník práce formu žádosti o RD neupravuje, je to v jiném vlákně; akorát teda to chce vidět nesmyslně formulované, asi na školení něco špatně pochopila).

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Premiéra Fantastických zvířat: Depp příjemně překvapil, zářil Law i autorka Rowlingová

Fanoušci Harry Pottera mají žně, do kin totiž zamířil druhý díl filmové série... číst dále >

Řeším Jirkovy dluhy a jsem ve stresu! Andrea Pomeje vysvětlila svůj údajný nezájem

Zatímco nejlepší kamarád Jiřího Pomejeho Pavel Pásek a jeho tatínek Jiří... číst dále >

Články z Ona Dnes

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >

Vánoční divočina podle Konarovské na přehlídce luxusního prádla

Jemné krajky, podvazky nebo průsvitné negližé na těle krásných modelek... číst dále >