Konec rodičáku, úřad práce

Anonymní
1.6.15 20:05

Konec rodičáku, úřad práce

Prosím o radu, jsem si vědoma toho, že tu dostanu pěkně vynadáno. Situace je taková: Jsem na rodičáku, byla jsem zaměstnaná, měla jsem mateřskou a pak RP. Rodičák mi končí 3 měsíce před tím, než bude mít malý 3 roky. Do této práce nemůžu nastoupit, mám to zaměstnavateli oznámit ke dne ukončení RP nebo ke dni, kdy budou dítěti 3 roky? Dostanu z pracáku peníze? Nebo by bylo lepší, kdybych nějakou aspoň krátkou dobu pracovala a potom šla na pracák? Mám důvod být pár měsíců na pracáku - zaměstnavatel je v místě, kde už nebydlíme, dítě nevzali do školky, nemám hlídání a navíc máme nemocnou osobu v rodině.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Meha
1.6.15 20:13

Určitě pro Tebe bude lepší, když alespoň chvíli odpracuješ.

• Nahlásit
  • Citovat
302
1.6.15 20:16

Jsem momentalne ve stejne situaci. Ja byla v zaměstnání asi mesic předem, duvod byl domluva o směnách. Nevyhovili mi pracovat jen na ranni smenu a na vic smen delat nemuzu. Vypoved byla ke dni 3 rokum ditete, to ti i konci RP pokud jsi v praci nahlasila materskou na tri roky. Z pracaku nejake peníze mit budes ale neni to nic moc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1.6.15 20:33

Anonymní, zaměstnavateli nestačí oznámit, že nenastoupíš. Musíš dát klasickou výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Pokud se do práce nevrátíš, budeš mít nárok na podporu cca 3800-2500 po dobu 5 měsíců. Pokud nějakou dobu po RD odpracuješ, budeš mít nárok na podporu vypočítanou z platu.Jako důvod výpovědi můžeš uvést péči o dítě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8202
1.6.15 20:41

Já bych trochu upravila odpovědi od @lussinka a @matkabagristy . Nemusíš dávat výpověď, můžeš požádat o dohodu ke konkrétnímu dni. Ovšem byla bys hloupá, pokud bys jako den ukončení uvedla poslední den RD, zkus se se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení alespoň jeden den PO třetích narozeninách dítěte. Ten jeden den rozhoduje o tom, že se podpora nepočítá z rodičáku, ale ze mzdy. Pokud zaměstnavatel na dohodu nebude chtít přistoupit, pak musíš dát dvouměsíční výpověď, ale upřímně jsou skoro všichni zaměstnavatelé rádi, když chce skončit sama ženská po RD, protože po třech nebo více letech už často mají s pozicí jiné plány a vyhnou se tímto placení odstupného.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.6.15 20:44

Zrcadlo: takže když mi rodičák končí např k 31. 7. (poslední výplata v srpnu), malý je narozen 15. října - mám zkusit dohodu k 2. 8. nebo až po 15. říjnu? a na ten jeden den bych šla do práce?

• Nahlásit
  • Citovat
1.6.15 20:45

@zrcadlo jo, řešení dohody se taky nabízí. Já reagovala na větu zakladatelky, že v den 3. narozenin zaměstnavateli oznámí, že se nevrátí- tedy jako jednostranný akt ze strany zaměstnance

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1.6.15 20:45
@Anonymní píše:
Zrcadlo: takže když mi rodičák končí např k 31. 7. (poslední výplata v srpnu), malý je narozen 15. října - mám zkusit dohodu k 2. 8. nebo až po 15. říjnu? a na ten jeden den bych šla do práce?

po 15. říjnu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.6.15 20:46

Matkabagristy: A od srpna do října nebudu mít žádné peníze? Nebo bych měla po tu dobu chodit do práce?

• Nahlásit
  • Citovat
1.6.15 20:49
@Anonymní píše:
Matkabagristy: A od srpna do října nebudu mít žádné peníze? Nebo bych měla po tu dobu chodit do práce?

Pokud ses domluvila na RD do 3 let věku dítěte, zaměstnavatel tě dřív do práce vzít nemusí, to záleží na domluvě a na jeho vůli. Pokud tě do práce nevezme, budeš dál na RD, bez peněz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.6.15 20:50

a co neschopenka?

A kdyby jsi šla marodit? Měla by jsi neschopenku a po jejím ukončení by jsi snad měla nárok na vyšší podporu, alespoň myslím…byla by jsi přeci zaměstnaná, i když na neschopence.

• Nahlásit
  • Citovat
8202
1.6.15 20:51
@Anonymní píše:
Zrcadlo: takže když mi rodičák končí např k 31. 7. (poslední výplata v srpnu), malý je narozen 15. října - mám zkusit dohodu k 2. 8. nebo až po 15. říjnu? a na ten jeden den bych šla do práce?

Ale to záleží, kdy jsi nahlásila v práci konec rodičovské dovolené, ta se s rodičovským příspěvkem vůbec krýt nemusí. Pokud jsi se v práci dohodla na třetích narozeninách dítěte a příspěvek sis rozvrhla špatně, je to tvoje chyba, nelze být současně na pracáku a na RD. Lze se domluvit na předčasném ukončení RD ke dni skončení pobírání RP, ale pokud chceš úplně končit, zaměstnavatel ti rozhodně vyhovět nemusí a pak je pasé ta dohoda ke dni po skončení RD a podpora bude nízká.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1.6.15 20:52
@Anonymní píše:
A kdyby jsi šla marodit? Měla by jsi neschopenku a po jejím ukončení by jsi snad měla nárok na vyšší podporu, alespoň myslím…byla by jsi přeci zaměstnaná, i když na neschopence.

kdy by podle tebe měla jít zakladatelka „marodit“. Čerpá dovolenou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1.6.15 20:53
@Anonymní píše:
Matkabagristy: A od srpna do října nebudu mít žádné peníze? Nebo bych měla po tu dobu chodit do práce?

Ještě mě napadalo, že bys třeba mohla chodit do jiné práce. Za určitých podmínek lze pracovat pro jiného zaměstnavatele i během RD

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.6.15 20:55

Ne, dobu návratu jsem původně nahlásila k datu ukončení RP. Čekala jsem, že mi ho vezmou do školky, takže budu moct v tu dobu nastoupit do práce.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama