Konec rodičovské dovolené - jak dál?

Napsat příspěvek
20820
28.1.17 17:53
@j.a.n.i1 píše:
@Burj Chalifa Tak ono jestli matka pobírá do 4 let rodičák nebo je od 3 do 4 let na UP, protože rodičák vybrala dřív vyjde dost nastejno, obě tam budou mít buď díru v životopise nebo napsanáno péče o dítě…

Slušnější je zůstat na rodičáku, pokud vím, že stejně práci nemůžu přijmout :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3546
28.1.17 18:53
@Anonymní píše:
@dedrichov dojížděla, ale ted nemohu se vracet až večer domů, dřív mi to bylo jedno, když jsme neměla děti, ale ted to už nejde

aha, ptám se zda nevznikl nárok na odstupné…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.2.17 10:05

PRACA - 20/hod. tyzdenne

Ahoj holky,

hladame do Valea, francuzka nadnarodna spolocnost sikovnu asistentku na 4 hodiny. Jedna sa o klasicku administrativnu pracu, anglictina nutna a je moznost si pracu organizovat podla vasho casu. Ak by mal niekto zaujem, poziciu najdete tu:

http://valeo.jobs.cz/detail-pozice/?…

V pripade zaujmu, zivotopis poslete na zuzana. jakabova@valeo.com

Pekny den,

Zuzana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7537
7.2.17 10:13

@Susi-Valeo K nabídkám práce je tady diskuze: https://www.emimino.cz/…ankovani/56/?…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.2.17 10:16

@Lendeš ospravedlnujem sa, to som nevedela a zaroven diky!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.2.17 22:08

Ahoj holky, ted v unoru mi prisel poslední rodicovsky příspěvek jake kroky mam udelat dal?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
955
5.9.17 12:13

Ahoj holky, doufám, že to adminky neodstraní, ale myslím, že se některým z vás může hodit. Před dvěma lety jsem absolvovala program pro mámy vracející se do práce u neziskovky GLE a právě teď je čas se opět přihlásit. Je to pro pražské, fakt výborná zkušenost a věřím, že vás to může nakopnout, mně to aspoň pomohlo. Tady je článek (můj příběh), ale klidně napište, jestli budete mít dotazy. http://gle.cz/…at-do-prace/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.3.18 11:17

Potřebuji radu - návrat do prace

Ahoj, vím že se to tady už řešilo. Snad se nebudete zlobit, když se zeptám. Na konci června mi končí rodičak. Musím jít do práce zjistit jestli o mě mají zájem nebo ne. Před nástupem na mateřskou jsem tam pracovala 4 Rok. V případě, že ano. Mohu požadovat poloviční úvazek? Nebo je to jen dobrá vůle zaměstnavatele? Mám případně nárok na dovolenou když se do práce vrátím? Jestli ano, tak za jak dlouho od nástupu zpět do práce? Myslím třeba delší dobu aspoň týden. Kdyby mě zaměstnavatel nechtěl. Musí mi dát výpověď? Je tam ta dvouměsíční výpovědní lhůta? Co to znamená? Že tam budu muset od konce června dva měsíce chodit? Někde jsem zahlédla že místo 3 odstupnych platu jich může dát až 5.V jakém to je případě? Omlouvám se, mám v tom zmatek. Anonym prosím zanechat.

• Nahlásit
  • Citovat
408
12.3.18 12:01

Můžeš žádat úpravu pracovní doby, protože máš malé dítě. Zaměstnavatel je povinen vyhovět, pokud mu to neznemozni provozní důvody. Ale nemyslím si, že je to přímo poloviční úvazek. To je na jeho dobré vůli. Nárok na dovolenou vzniká postupně, takže týden dovolené budeš mít cca po třech měsících. Když by ti dal výpověď, tak ano, výpovědní doba je dva měsíce a budeš tam chodit. Jen kdyby zaměstnavatel sám tě nechal dva měsíce doma a zaplatil ti tedy 5 platů, jak píšeš. Vypadá to, že se ti tam mi nechce. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7537
12.3.18 12:06

Důležité je, kdy ti končí rodičovská dovolená ne rodičovský příspěvek. Rodičovská dovolená může být max. do tří let dítěte, den po jejím konci bys měla nastoupit do práce. K tomu, aby ti zaměstnavatel dal výpověď, musí mít zákonný důvod. Nejčastěji se po RD dává výpověď kvůli nadbytečnosti/organizačním změnám. Pokud ale víš, že tam žádné takové změny neproběhly, můžeš se bránit. Jinač takovou výpověď ti můžeš dát nejdříve při tvém návratu z RD a pak je tam dvouměsíční výpovědní doba, která začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce. Pokud ale ti dává výpověď kvůli nadbytečnosti, tak je pravděpodobné, že budeš nadbytečná už i při návratu a tedy měl by tě nechat do konce výpovědní doby s náhradou mzdy ve výši 100 % pro překážky na své straně. Zákonné odstupné by v tomto případě bylo ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Když si to spočítáš dohromady, tak to máš mezi 5-6 platy v případě výpovědi. Můžete taky ukončit prac. poměr dohodou k jakémukoliv dni. Pak je potřeba, aby sis pohlídala, že tam bude taky uvedeno, že je to z organizačních důvodů, aby ti náleželo to tříměsíční odstupné. Můžete se samozřejmě dohodnout i na vyšším odstupném. To tříměsíční by bylo pro tebe finančně nevýhodně, vzhledem k tomu, že při výpovědi bys těch platů dostala mezi 5-6. Pokud by ti to zaměstnání mělo skončit, tak je dobré myslet i na to, že pokud bys šla na pracák hned po konci RD bez jediného dne v práci, tak budeš mít jen nízkou podporu cca 4300 Kč první dva měsíce, pak méně. Pokud po RD aspoň den odpracuješ nebo za něj dostaneš náhradu mzdy, tak už se ti bude počítat z platu. S tím, že podpora náleží až po těch měsících, za které náleží odstupné.

Pokud by zaměstnavatel to místo pro tebe měl, tak ano, máš dle zákoníku práce právo požadovat úpravu pracovní doby z důvodu péče o dítě. Zaměstnavatel ti musí vyhovět, pokud mu nebrání „vážné provozní důvody“. Ty zákon blíže nespecifikuje, ale není to jen tak něco, existují rozsudky, kdy zaměstnavatelé prohráli soudní spor, protože jejich důvody nebyly dle soudu „vážné provozní“. Pokud o úpravu pracovní doby budeš žádat, udělej to písemně a nech si potvrdit na kopii převzetí.

A s tou dovolenou je to tak, že pokud existuje předpoklad, že do konce roku ti ten nárok na požadovaný počet dní dovolené vznikne, může ti tu dovolenou dát zaměstnavatel klidně i dřív. Ale dovolenou určuje zaměstnavatel, takže to záleží na domluvě s ním.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
a12
40647
12.3.18 12:06
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.3.18 11:06

@lusy.lus Díky moc za odpovědi. Me se do práce chce, ale už tam nikdo z původních lidi není všechny nahradili. Podle všeho to čeká i mně. Takže jsem chtěla vědět co a jak. Když mi tedy rodičak končí na konci června kdy budou dceři 3roky, kdy se tam mám dojít zeptat jestli si mě nechaji? Kdyby mi chtěli dát výpověď s tou dvouměsíční výpovědní lhůtou, tak mi ji stejně dají na konci toho června a budu chodit až do konce srpna do práce je to tak? Řeším jak s dětmi přes prázdniny, tak abych tak nějak věděla a i co se zaměstnavatele týče, aby mě o něco případně neobral.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama