Konec rodičovské, co dál?

3064
25.6.13 13:58

Konec rodičovské, co dál?

Zdravím. I já jdu za vámi pro radu. Pokusím se zkráceně vysvětlit situaci třeba někdo poradí ;).
Byla jsem zaměstnaná a prac. smlouvu mám na neurčito. Poté jsem nastoupila na mateřskou s 3 letou variantou. Jenomže konec rodičovské se blíží a já bohužel nemám nikoho k ruce kdo by mi pomohl s hlídáním, vozením a vyzvedáváním dítka ze školky. Manžel pracuje od nevidím do nevidím. A tak s ním počítat nemůžu. V práci mi s úpravou směny nevyhoví. A v okolí bohužel takovou práci asi ani nenajdu. Ale jen z jednoho platu to asi neutáhneme. Nejspíše ale budu muset zůstat i tak doma. A tak nevím jak dál postupovat… jsou nějaké možnosti? Na co mám popřípdě právo žádat u zaměstnavatele. Je vás tady spousta, spousta žen to řeší, třeba se najde nějaká hodná dušička a poradí ;),třeba je někdo ve stejné situaci. Popříadě je mezi vámi přímo nějaká soc. pracovnice co by byla ochotna dát radu? Našla jsem hodně podobných témat, ale ani v jednm jsem se nenašla a proto zkouším psát… předem moc děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3734
25.6.13 14:03

Vzhledem k tomu jak moc mamin po mateřské má problém sehnat práci bych neváhala a obrátila se na nejbližší mateřské centrum nebo i jinam a dala si inzerát, že potřebuješ někoho na výpomoc. Věřím, že když ne maminu na mateřské, tak důchodkyni určitě najdeš. Byla by ohromná škoda vzdávat se práce zvlášť, když máš na neurčito!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3494
25.6.13 14:09

Já jsem si nechala od zaměstnavatele schválit neplacené volno na necelý rok. Děti povyrostly a hned to bylo veselejší. Zkus se domluvit chodit do práce dřív, třeba na půl osmou, tím pádem budeš končit ve 4 a budeš moct dítě dát do školky od 7 a pak pro něj v klidu dojet. Jak to dělá hodně rodin.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
200
25.6.13 14:11

Ještě je možnost požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna do 4 let věku dítěte. Většinou vyhoví, zaměstnavatel za Tebe platí sociální a zdravotní pojištění, jinak je to bohužel bez peněz. Ale je fakt, že je obrovská škoda přijít o práci, zvlášť v dnešní době! :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
200
25.6.13 14:12

Markytka byla rychlejší :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3234
25.6.13 14:19

Tak ono taky záleží jak máte otevřenou školku. U nás je školka od 6h do 16h, takže já když mám práci 7-15:30 nebo 7:30-16, tak ráno je tam sice odvedu, ale vyzvedávat nestíhám. Takže platím kamarádce, která je doma na mateřské, děti mi vyzvedne, je s nima venku a já pak dorazím. Většinou je s nima tak hoďku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2892
25.6.13 14:19

Jako matka takhle malýho dítěte máš podle zákoníku práce nárok na zkrácený úvazek, pokud tomu nebrání „vážné provozní důvody“.

http://www.mpsv.cz/ppropo.php?…

Můžeš na zaměstnavatele tlačit víc, myslím. Vím, že to není lehké, u nás taky zkrácené uvazky nechtějí (důvody neudávají), ale pokud je situace fakt vážná, požádala bych písemně a aspoň si nechala ty důvody jmenovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25104
25.6.13 18:22

Pozadala bych PISEMNE o zkraceni pracovni doby. Pokud tomu nebrani vazne provozni duvody, mel by ti zamestnavatel vyhovet. Kdyz to udelas pisemne, bude ti muset pisemne i odpovedet a tim padem te nemuze poslat jen tak do haje. jak to muze udelat ustne.
Ovsem, pak uz ti ta zkracena pracovni doba mzue zustat navzdy.
NEBO si najit nekoho na odpoledni vyzvedavani ditete. Resi to tak spousta lidi, kteri nemaji k dispozici babicku ani manzela, se kterym se muze o vyzvedavani deti podelit.
Vzdat se prace jen proto, ze mi chybi treba hodina, dve, hlidani deti denne, by mi prislo hloupe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3064
25.6.13 19:14

Holky moc děkuji. No tady je síše ten problém. Já už na zkrácený jsem. Dělám 6,5 h.ALE prostě musíme dojít na půl 6. Na směnu jsme tam jen 3 - mimochodem pracuji v obchodě- a každá má své povinnosti které než se otevře stíhá jen tak tak. A školky tady v okolí jsou všechny od 6.15. V zaměstnání mi tedy nedovolí chodit později. A manžel odjíždí v půl 5. Odpolední mívám do 18 hod.,školka do 15.30 a manžel dojede až po 19 hod. Navíc do zaměstnání dojíždím do jednoho města a školku máme zase o 6km v další vesnici, protože ve městě nebylo místo. :? Je to všechno tak strašně zašmodrchané, že se v tom sama ztrácím. My jsme z vesnice a v okolí žádná mateřská centra a nic podobného bohužel nejsou.
Ale pokud jsem to dobře pochopila tak tak by se dalo využít toho, že bych zůstala doma o rok déle? I přes to, že jsem měla rodičák jen na 3 roky? To lze? A pokud mi mohou držet místo jen ty 3 roky můžou mě vyhodit? Zvažovala jsem i péči o dítě do 7 let, ale také jsem si nebyla jista zda musím nejprv dát já výpověď a pak se jít nahlásit na sociálku, nebo jak vlastně postupovat. Také nevím jestli bych si mohla při tom případně nějak přivydělat a zda by mohla malá u toho chodit do školky… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25104
25.6.13 20:05

Z neplacenym volnem musi souhlasit zamestnavatel.
Pece o deti do 7 let je jen pro pojistovnu, pracovat u toho nemuzes a dite muze chodit do skolky jen na dopoledne.
Zrejme to je zamotane, ale stejne, jakou mas sanci, ze najdes jinou praci? ja bych prece jen zkusila poresit hlidani na rano a odpoledne. Kdyz zustanes doma o rok dele( pokud ti vyjde vstric zamestnavatel), tak o rok pozdeji nebudes resit stejny problem? Budes hlidani resit kazdy den, nebo jsi nekdy doma? Manzel pracuje kazdy den od pul pate do 19 hodin?
Neslo by se s nejakou kolegyni domluvit a mit treba jen ranni, nebo jen odpoledni? Kdybys mela jen odpoledni, vyresi se ti problem s hlidanim rano, zśehnat hlidani na odpoledne je jednodussi. Aspon bych to byt tebou zkusila, a pisemne, treba na neco se zamestnavatelem prijdete a pujde to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3064
26.6.13 08:35

@mroe No tak jsem se dnes o ránu vydala k zaměstnavateli. P. vedoucí vyložila mou situaci a ta jen dodala, že se mi poptá. jen ať tedy počítám s tím že jen na jednu směnu by to nešlo, že by se ostatní holky vzbouřily. Nějakou dobu by to jít možná šlo, ale o čase by tam vznikla rivalita a to nedopustí :,( Dále že se mi poptá inspektorky zda je jiné řešení, např. s tou neplacenou dovolenou. To mi nejspíše zamítnou :? -prý mají na to nárok. No u nás se to dělá tak, že než aby vás propustili, převelí vás na jiné pracoviště o x desítek km dále. To odmítnete, protože nemáte spojení a dojíždění vyjde draho. A tak jste porušila smlouvu a letíte. Bez nároku na odstupné. Oni se tím ani netají, je to o nich známé a dnes mi to přímo paní vedoucí opět otevřeně řekla. :nevim:
Holky a pokud bych tedy zvolila variantu péčo o dítě do 7 let a jsem zatím na neurčito. Jak postupovat? To bych musela nejprve sama dát výpověď a pak na soc. zažádat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3734
26.6.13 08:38

@-kamila fakt si myslíš, že bys nenašla nikoho, kdo by ti vyzvedával dítě??? Myslíš, že bys to finančně neutáhla?? Vždyť můžeš pracovat a hledat si něco s příhodnější pracovní dobou? a pak přestoupit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3064
26.6.13 10:59

No z našeho okolí asi ne. Poněvač ta školka není přímo u nás. A v té vesnici co je tak tam neznám zase nikoho já. A dojíždět pro naše dítě asi nikdo jen tak nebude. Tolik já si bohužel nevydělám, abych si mohla dovolit platit hlídání a ještě jim cestu do a ze školky, no a zadarmo mi to také nikdo dělat nebude, to je samozdřejmé. Jako já vím, že je to až v listopadu, ale ona se doba krátí a já chci vědět jaké bych měla popřípadě vhodné možnosti, kde a jak je řešit. No uvidím co mi zjistí blíže ta paní vedoucí a pak snad budu o něco chytřejší ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25104
26.6.13 20:51

No ja nevim. Ale necekala bych a hledala hlidani. Mas nejakou jinou praci v dohledu? Je u vas jednodussi sehnat praci, nebo hlidani na par hodin?
Nejsmem si tak uplne jsita, jeslti te muze vedouci jen tak prevelet do jineho mesta, kdyz se zamestnavatel nestehuje a ty mas male dite. Mas misto vykonu ve smlouve?
Pece o dite do 7 let je jen pojem pro zdravotni pojistovnu, o to nemusis nikde zadat. Proste az skoncis v praci, zajdes na pojistovnu nahlasit, ze pecujes o dite do 7 let a nebudes si pak muset platit zdravotni. Ale to je vse, budes doma zadarmo. To se ti fakt nevyplati pracovat a najit si na tech par hodin chuvu?
Znat tam nikoho nemuis, staci si dat inzerat nekam do obchodu treba… Nebo na dvere skolky, terba by se nejake mamince hodil privydelek a tvoje dite by melo i kamarada.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3064
27.6.13 07:25

@mroe ano,já mám ve smlouvě, že dle potřeby mě může zaměstnavatel přeřadit na jiný obchod. Samozdřejmě té samé firmy. Je to firma Hruška- obchodní řetězec. Střídá se to tam u nich jako na běžícím páse. Neznám jedinou holku co by odešla a dostala by např. odstupné. Prostě to vyřeší tak, že když se jim někdo nelíbí tak mu navrhnou přestup o mnoho km dále. Většina holek je tam na zkrácený úvazek- to je dáno firmou, ne potřebami holek. A tak si vemte že vyděláte na dvousměnný provoz i o víkendech cca 7 tis.,ale jste ráda i za to. Pak ale odečtěte dojíždění, školku a případné hlídání. To je prostě nemožné. V podstatě by mi nezbylo nic. :? A v okolí to s lépe placenou prací není lepší. Mě jde jen o přechodné období. Než malá povyroste, také bude rozumější a i její bratr bude starší a bude moci vypomoct. No jo, v době kdy jsem se rozhodovala na jak dlouho budu doma, zdála se mi 3 letá varianta rozumná. Teď už to tak nevidím. Dříve také vypomohly babičky a tetičky. Dnes je bohužel situace jiná. Babičky buď v zaměstnání a nebo nemocné. Tetičky v zaměstnání a nebo mají své početné rodiny a svých starostí dost. Nejde jen o hlídání po školce, ale také např. o hlídání v době nemoci, dovozy a odvozy do vzdálenější školky apd.
Já si zde nechci vylívat srdíčko jak jsem na tom špatně, já chtěla jen poradit případné varianty pokud nenastoupím zpět. Na co bych měla popřípadě nárok a kde je co potřeba oběhnout. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat