Konec rodičovské dovolené, neplacené volno

Anonymní
13.4.21 08:04

Konec rodičovské dovolené, neplacené volno

Dobré ránko ;) Informace se různí, tak se zeptám tady 8)
Mám syna 2,5 roku, rodičovská hlášená v zaměstnání do tří let věku (to bude v listopadu). Rodičovský příspěvek mám však rozpočítán jen do srpna. Pracuji ve školství, takže jsem počítala buď s návratem do práce nebo spíš s druhým dítětem. Ale bohužel zatím nejsem těhotná. Syna budu přihlašovat do školky, ale výsledky budou až v červnu. Ale bylo mi řečeno, že se pravděpodobně nedostane.
Stále tedy doufám, že budu do podzimu v očekávání. Kdyby ne, budu muset v práci na neplacené volno. Jak je to s RP, prosím? Domnívala jsem se, že je jedno, kdy ho vyčerpán a že to nesouvisí se zaměstnáním ani se zdravotním pojištěním. Je to tak?
Mohu při neplaceném volnu mít dítě ve školce a pracovat někde na dohodu?
Kdybych otehotnela…Mohu nastoupit na neschopenku? Opravdu nechci ždímat stát (za deset let pracovního života jsem nebyla v neschopnosti ani den…), ale jde mi o jistotu práce u původního zaměstnavatele…
Prosím anonym, osobní údaje. Díky.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
21040
13.4.21 08:24

Tak rodičovský příspěvek a dovolená nemají nic společného. Do 3 let budeš dal na RD a kdy vycerpas RP je čistě tvoje věc. Neplacené volno bys měla až po 3.narozeninách dítěte, ale s tím musí zaměstnavatel souhlasit, takže pak ti to buď povolí nebo budeš muset zpět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.4.21 08:28
@Kriss Tina píše:
Tak rodičovský příspěvek a dovolená nemají nic společného. Do 3 let budeš dal na RD a kdy vycerpas RP je čistě tvoje věc. Neplacené volno bys měla až po 3.narozeninách dítěte, ale s tím musí zaměstnavatel souhlasit, takže pak ti to buď povolí nebo budeš muset zpět.

Díky za reakci. S tím vším počítám. Neplacené volno by mi určitě schválili (ve školství je nepraktické, abych nastoupila na chvilku a zase odešla na mateřskou plus zkušenosti kolegyň).
Jde mi o to pojištění (nechápu totiž, proč si někdo rozpočítává RP i na minicastky) a o tu případnou brigádu na dohodu.

• Citovat
  • Nahlásit
47368
13.4.21 08:32
@Anonymní píše:
Dobré ránko ;) Informace se různí, tak se zeptám tady 8)
Mám syna 2,5 roku, rodičovská hlášená v zaměstnání do tří let věku (to bude v listopadu). Rodičovský příspěvek mám však rozpočítán jen do srpna. Pracuji ve školství, takže jsem počítala buď s návratem do práce nebo spíš s druhým dítětem. Ale bohužel zatím nejsem těhotná. Syna budu přihlašovat do školky, ale výsledky budou až v červnu. Ale bylo mi řečeno, že se pravděpodobně nedostane.
Stále tedy doufám, že budu do podzimu v očekávání. Kdyby ne, budu muset v práci na neplacené volno. Jak je to s RP, prosím? Domnívala jsem se, že je jedno, kdy ho vyčerpán a že to nesouvisí se zaměstnáním ani se zdravotním pojištěním. Je to tak?
Mohu při neplaceném volnu mít dítě ve školce a pracovat někde na dohodu?
Kdybych otehotnela…Mohu nastoupit na neschopenku? Opravdu nechci ždímat stát (za deset let pracovního života jsem nebyla v neschopnosti ani den…), ale jde mi o jistotu práce u původního zaměstnavatele…
Prosím anonym, osobní údaje. Díky.

Zdravotni pojisteni ti hradi stat do konce RD - do 3. narozenin ditete.
Na NP by ses musela domluvit se zamestnavatelem. Pak bys ohlasila na pojistovne peci o dite. Pri tomto je omezena dochazka deti do skolskych zarizeni i moznost privydelku. Na PN bys mela narok az po ukonceni RD.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47368
13.4.21 08:34

Privydelek pri peci o dite
https://www.vzp.cz/…e-privydelek

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9318
13.4.21 08:40
@Anonymní píše:
Díky za reakci. S tím vším počítám. Neplacené volno by mi určitě schválili (ve školství je nepraktické, abych nastoupila na chvilku a zase odešla na mateřskou plus zkušenosti kolegyň).
Jde mi o to pojištění (nechápu totiž, proč si někdo rozpočítává RP i na minicastky) a o tu případnou brigádu na dohodu.

Rozpočítávají to právě kvůli zdravotnímu pojištění, například právě při neplaceném volnu. Je to nejjednodušší varianta, není omezená školka ani výdělek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.4.21 08:43
@Lendeš píše:
Rozpočítávají to právě kvůli zdravotnímu pojištění, například právě při neplaceném volnu. Je to nejjednodušší varianta, není omezená školka ani výdělek.

Jsem se domnívala, že se pojištění váže na RD u zaměstnavatele, ne na rodičovský příspěvek…

• Citovat
  • Nahlásit
14810
13.4.21 09:11

Pojištění se váže na oboje. Pokud ti skončí rodičovský příspěvek, ale máš ještě rodičovskou dovolenou, jsi pojištěná. Pokud nastoupíš na neplacené volno, ale už nečerpáš rodičovský příspěvek, musíš si potěšit zdravotní pojištění. Buď si ho budeš platit jako samoplátce nebo se nahlásíš na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě. Tam už jsou ale výše popsaná omezení..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1953
13.4.21 10:14

Zdravotní si poresis tak, že nahlasis na pojišťovnu, že jsi s dítětem doma. https://www.finance.cz/…e-pojisteni/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9318
13.4.21 10:59
@Anonymní píše:
@Lendeš píše:
Rozpočítávají to právě kvůli zdravotnímu pojištění, například právě při neplaceném volnu. Je to nejjednodušší varianta, není omezená školka ani výdělek.Jsem se domnívala, že se pojištění váže na RD u zaměstnavatele, ne na rodičovský příspěvek…

Státní pojištěnci jsou jak osoby na RD, tak příjemci RP, takže je nejjednodušší protáhnout RP na dobu neplaceného volna. Se zdravotní pojišťovnou ty nic neřešíš, jen doložíš zaměstnavateli, že čerpáš RP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat