Konec smlouvy na dobu určitou a těhotenství

3384
19.7.13 06:47

konec smlouvy na dobu určitou a těhotenství

Ahojík holky,

mám dotázek 6.září my končí pracovní smlouva na dobu určitou v tu dobu budu nějaký 16tt. V práci jsem to ještě neřekla čekám zda smlouvu prodlouží. Když bych smlouvu dostala kdy to zaměstnavateli oznámit, aby případně smlouvu nezrušil? A může to vůbec udělat?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1096
19.7.13 06:55

Ahoj,

ja myslim, ze pokud ti smlouvu prodlouží, tak ji zrusit nemuze. Tedy urcite ne z duvodu tehotenstvi, to se nesmi. A ty nemas povinnost o svem těhotenství zamestnavatele informovat. Smlouvu muze vypovedet jen z duvodu, ktere jsou v ni uvedene, nebo pokud by byla opet na dobu urcitou, tak datem ukonceni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6381
19.7.13 06:56

@mamulinka Ahoj, záleží jakým způsobem by ti sml prodloužily. Já jsem byla také na určito, letos v dubnu mi skončila, ale vím, že když jsem tam pracovala a byla těhotná tak že mě mohly vyhodit i v těhotenství, bohužel na sml na určito se nevztahovala ochrana :| tak mi to bylo řečeno aspoň za mne, ale nevím jak je to teď…

Příspěvek upraven 19.07.13 v 06:57

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3384
19.7.13 06:57
@ninaj píše:
Ahoj,ja myslim, ze pokud ti smlouvu prodlouží, tak ji zrusit nemuze. Tedy urcite ne z duvodu tehotenstvi, to se nesmi. A ty nemas povinnost o svem těhotenství zamestnavatele informovat. Smlouvu muze vypovedet jen z duvodu, ktere jsou v ni uvedene, nebo pokud by byla opet na dobu urcitou, tak datem ukonceni.

Smlouva bude 100% na dobu určitou opět :-) Já ještě i přemýšlím zda to vůbec udělat zda to není „podraz“ a aby z toho pak nebyly nějaké problémy :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3384
19.7.13 06:57
@Purelily píše:
@mamulinka Ahoj, záleží jakým způsobem by ti sml prodloužily. Já jsem byla také na určito, letos v dubnu mi skončila, ale vím, že když jsem tam pracovala a byla těhotná tak že mě mohly vyhodit i v těhotenství, bohužel na sml na určito se nevztahovala ochranná lhůta :|

a jak to poznám ze se na to nevztahuje ochranná lhůta?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1096
19.7.13 07:06

@mamulinka Já měla v lednu podepsat smlouvu na rok. 21.12. mi vysel pozitivni test, tak jsem taky resila, co a jak. Nakonec jsem to včas rekla s tim, ze si napíšeme smlouvu do konce cervna, protoze ja stejne nemam narok na PPM a mela jsem skvele vztahy s sefovou (pracovali jsme jen my dve :-) ), tak jsem nechtela takhle mlzit. Ale pokud ti jde o materskou, tak se tam jeste drz :-)

Vim, ze mam ochrannou lhutu tyden po skonceni smlouvy, takze me skoncila 30.6., od 28.6. jsem na neschopence, sice jsem prvni tri tydny bez penez, jelikoz nejsem zamestnana, ale ted budu dostavat az do porodu penize od socialky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1096
19.7.13 07:09

Behem tehotenstvi te vyhodit muzou, ale ne z duvodu toho tehotenstvi. A taky te nemuzou vyhodit behem platnosti smlouvy, kdyz jsi na neschopence, i kdyby jsi na ni nastoupila hned po prodlouzeni smlouvy. Ale smlouva konci tim datem, do ktereho plati, i kdyz jsi tehu, nebo v PN.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3384
19.7.13 07:23

No jde o to, že tím, že bych dostala novou smlouvu bych měla v prosinci splněno těch 270 dní pojištění a měla bych nárok na mateřskou.

Ale teď teda nevím zda když to bude smlouva na dobu určitou zda mě nemůže propustit jestli se na mě vztahuje taky ta „ochranná doba“ na těhotnou

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31603
19.7.13 07:35

Nezáleží na tom, jestli je smlouvana dobu určitou či neurčitou, v obou případechje za trvání těhotenství velmi složité těhotnou vyhodit. Ochranná lhůta vzniká při trvání na určito i neurčito. Jediné, v čem se liší doba určitá je, že když smlouva skončí, tak nemají povinnost ji prodloužit a může tedy těhotná přijít o práci.

Pokud se ti povede utajit, že těhotná jsi, tak si smlouvu nech normálně prodloužit, oznamovala bych třeba po velkém utz, život je krutý a občas se stane, že se po velkém utz přistupuje k ukončení těhotenství z důvodu vývojových vad, tak máš podle mě i morální právo do té doby těhotenství neoznamovat.
Ale pokud ti vyskočí po prvním trimestru pupík, tak teda nevím, jak to utajíš :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3384
19.7.13 07:41

A ještě dotaz pokud bych skončila na úřadu práce a platila si ze svých prostředku sociální pojištění dosáhnu též na mateřskou dovolenou?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1096
19.7.13 07:42

@Gladys Souhlas, to je přesně ono! :palec:

@mamulinka Když nárok v prosinci budeš mít, tak si určo smlouvu prodloužit nech. Opravdu není tvou povinností oznámit, že jsi těhotná. Tedy pokud to nevadí při tvé práci. Já pracovala jako veterinární sestra, takže jsem to říct musela. Nenosila jsem těžká zvířata, více jsem dbala na desinfekci, nesahala jsem na začervená a očividně infekční zvířata… A s tou ochrannou lhůtou je to, jak říká gladys. Vyhodit tě kvůli těhu nemůžou, pokud budou komplikace a půjdeš na PN, tak tě taky vyhodit nemůžou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1096
19.7.13 07:44

@mamulinka Tak to nevím, to asi tak nefunguje… Já to mám vyřešené tou PN. Abych aspoň nějaké finance měla. Sice to není moc, ale do porodu aspoň něco. A ode dne porodu budu pobírat rodičák. Ta mateřská je samozřejmě lepší. Díky ní i o to dýl začneš pobírat rodičák a o to dýl můžeš být doma…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1096
19.7.13 07:44

Nebo může na mateřskou nastoupit otec dítěte, pokud splňuje podmínky, které jsou stejné i pro tebe. My tuhle variantu vyškrtli, nechtěli jsme to komplikovat u manžela v práci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
857
19.7.13 07:45

Pokud jsi v 16tt, tak tu ochranou lhůtu stihneš, je to 180 dnů. Řešila jsem to stejné, ale vzhledem k tomu, že jsem dělala práci, která s těhotenstvím až tak dohromady nejde, tak jsem šla hned marodit.. smlouva mi skončila, ale ochranou lhůtu stihnu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31603
19.7.13 07:46
@mamulinka píše:
A ještě dotaz pokud bych skončila na úřadu práce a platila si ze svých prostředku sociální pojištění dosáhnu též na mateřskou dovolenou?

ne. Můžeš se stát osvč a platit si nemocenskou, pak by se ti to mělo sečíst, ale jaké jsou teď podmínky na PPM pro osvč nevím, jeden čas stačilo fakt jen vykazovat tunemocenskou a jinak nic, teď už se to tuším odvíjí i od výdělku, takže musíš vykazovat nějakou činnost, nějaký zisk…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama