Kontakt se synovcem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
bea landová
Nováček 9 příspěvků 12.09.19 09:25
kontakt se synovcem

Já, 50 let, bez partnera a bezdětná (a s tímto stavem spokojená), bydlící u hranic se Slovenskem. Sestra, 45 let, můj jediný sourozenec. Teď má 5,5letého syna, ke kterému jsem si vytvořila velmi silný vztah, protože mi to sestra dovolila – mohla jsem cca každých 4 až 6 týdnů jezdit za ní do Prahy a tam si několik dní vychutnávat synovečka. A o toho mi jde.
Koncem r. 2017 sestru opustil manžel. Já s krátkými přestávkami pobývala v Praze do léta 2018, sestra mne tam zavolala (v noci jsem pravidelně dvě hodiny poslouchala její stížnosti na manžela, a to hodně dlouho), já pečovala o synovce, ona mohla řešit rozvod (právníka, administrativu atd.). Také předtím jsem se v Praze vždy věnovala synovci, ona se mohla věnovat sobě (kontroly u lékaře, kamarádky, v čase manželství si vyjít s manželem…). V létě 2018, jak každé léto, byl synovec na Slovensku, kde naši rodiče mají rodinný dům, zahradu. Sestra začala po MD pracovat, takže o synovce jsem pečovala s mou matkou (tedy já o synovce, matka měla na starosti vaření). Dodatek: já jsem OSVČ, pracuji z domu odkudkoliv, stačí mi jen PC a internet.
Naše matka je silná manipulátorka (má také dost rysů psychopata). Sestra se chová manipulátorsky jenom ke mně (i když někdo mi opsal, jak jednou ponižovala svého muže, a naznačil, že asi i k němu byla taková; já toho ale svědkem nikdy nebyla). Dělala tak od svých cca 18 let, ale ne tak silně jako má matka, prostě párkrát do roka byla ke mně hnusná a krutá. Zajímavé, že dva roky po synově narození se ke mně chovala nejlépe ve svém životě, manipulátorské chování bylo na bodě mrazu. Pak začala občas na mne „vytahovat drápy“. Já si to nechala líbit kvůli synovci. Jenomže od května 2018 se začala ke mně chovat téměř výhradně manipulátorsky. A také fyzicky agresivně(!): párkrát mi naznačila, že by mi nejraději dala facku – šermovala mi rukama těsně před očima.
Od podzimu 2018 jsem v Praze pobývala už jen občas. V lednu 2019 mne sestra fyzicky napadla(!) a zakázala mi, abych s ní mluvila(!). „Nemluv ke mně vůbec. Nezajímá mne, co říkáš, ani co si myslíš. Když se budeš na něco ptát, neodpovím ti. Proto na mne vůbec nemluv!“
Takže jsem viděla synovce po 2 měsících (na Velikonoce v SR) a pak zas po 2 měsících v SR začátkem léta. Vždy pouze na pár dnů. Tohle léto v SR moc nebyl. Sestře se podařilo, co si předsevzala už vloni: pronajala si menší byt v Brně (blíž rodičům do SR) a byt v Praze, který jí po rozvodu zůstal, bude pronajímat.
Já se těšila, že synovce konečně budu vídat častěji, do Brna mám blízko. Představovala jsem si to tak, že za ním přijedu, budu se s ním snažit trávit čas venku, nebo jít v rámci Brna na výlet, večer se vrátím k sobě. Ona se rozhodla, že synovce v Brně neuvidím. Dozvěděla jsem se to nedávno. Matka je spokojná (teď jí pomáhá ona, i když mezi nimi není a nikdy nebyl žádný přátelský vztah, např. že sestru opustil manžel, se matka dověděla až 8 měsíců po), protože ta se chovala manipulátorsky ke mně a k otci, k sestře ne. Vypadá to tak, že sestra je po ní. A co víc: matka, silný manipulátor, jí poslouchá! Sestra jí vládne!!!
Otázka: Vím, že dle zákona mám nárok na kontakt se synovcem (závisí na konkrétním případu, samozřejmě). Už jsem požádala jednu organizaci o mediaci. Ale pokud to nevyjde… Šli byste do soudního jednání? Zohledněte prosím to, že děti manipulátorů potřebují mít NEJEN EPIZODNĚ blízko sebe někoho, kdo je má rád. Mně lásku dali matčini rodiče, byla jsem s nimi často.)
Netvrdím, že sestra se chová k synovi špatně, to ne. (Moje matka mne začala psychicky týrat až cca v 5. třídě ZŠ.) Ale např. když ji matka naštvala v souvislosti se synem, tak jí sestra řekla: „Když tohle ještě jednou uděláš, tak mého syna už nikdy neuvidíš!“ Řekla jí to min. dvakrát, mne ani jednou. Zajímavé, že? A to měl takové 2-3 ročky.
Mohla bych si na sestru stěžovat (že hrozí manipulace z její strany k synovi), resp. upozornit na její manipulátorské chování nějaké instituce? (Kamarádka psycholožka tvrdí, že to tak lehce nejde. Že kolik lidí je nějak psychicky postiženo…) Především mi jde o to, aby s ní synovec netrpěl. Kdybych mohla věřit jeho otci, že se k němu bude chovat hezky (jako táta byl první roky dobrý), nedávno mne ale v něčem zklamal. Kromě toho má už novou partnerku a právě se jim narodil syn.
Ti, co znají mou matku (75 let), sestru, situaci v rodině, mi říkají, že sestra mne o pár let (kolik: tři, pět, sedm?) bude potřebovat, ale já tak dlouho čekat nemůžu a nechci. Dodatek: pro synovce jsem kromě jeho matky a otce jeho nejbližší příbuzná. Sestřin ex byl jedináček a sourozenec jeho otce nemá děti, takže z jeho strany je tam jen ON. A z naší strany SESTRA a já. My sice máme širší příbuzenstvo, ale už tak neudržujeme styky jako kdysi.
Co byste tedy dělali, kdybyste byli na mém místě? Nemůžu ani čekat, jak se situace vyvine, protože u soudu je důležité poslední období s dítětem a jeho vztah k vám. (Synovec za mnou pláče, řekl mi. Já se s ním totiž nejvíc hraju.) Děkuji za odpovědi.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Šáruší
Kelišová 5141 příspěvků 12.09.19 09:29

Jakože by sis soudně vynucovala styk s jejím dítětem? Ne, do toho bych nešla. Ještě mohu pochopit toto jednání u prarodičů, nikoliv však u tety. Takže ne. Bohužel, měla jsi mít své dítě a ne se upínat na cizí a pak to ještě honit přes soudy. A ještě rozhodovat o tom, jestli jsou způsobilí vychovávat vlastní dítě, Věta typu nemůžu věřit jeho otci, zklamal mě…jsi dost za hranou. Nech je být.

luckaa85
Ukecaná baba ;) 1315 příspěvků 12.09.19 09:35

@Šáruší souhlasím, nevěřím ze bezdětná a s tímto stavem spokojena a děla tohle
Zakladatelko nech je byt, přes soudy bych to vůbec netahala

Kriss Tina
Extra třída :D 12204 příspěvků 12.09.19 09:36

Co to je za blbost? Ona jako matka má právo urcit koho dítě uvidí a koho ne (snad s výjimkou otce). Ty ses teta a to není zrovna pozice, která by byla nepostradatelná. Měla sis pořídit svoje děti a ne se takhle nezdravě upinat na dítě sestry a ještě je hnát k soudu :roll:

veria
Nadpozemská drbna 26224 příspěvků 12.09.19 09:38

Teta muže soudně Zadat o styk se synovcem? To ani nevím, každopádně bych to nedělala, pokud ho matka netyra atd tak bych nikde nic nehlasila, manipulativni chování není týrání, nic by s tím nedělali.

Keyllah
Extra třída :D 13195 příspěvků 12.09.19 09:40

@bea landová souhlasím s výše uvedeným. Ona se stará a stará se dobře. Chtít si vynucovat styk přes soud, no nevím. I prarodiče dostávají pár hodin, kolikrát pod dohledem, situaci kdy by si to vynucovala teta jsem ještě nezažila. Chápu, že je ti to líto, ale i ona má právo se rozhodnout, s kým z rodiny se bude vídat či nikoli a stejně jako ty o ní tvrdíš, že je manipulátorka, může mít podobný pocit i ona z tebe...…….

ka2ka
Neúnavná pisatelka 16222 příspěvků 12.09.19 09:41

Najdi si dítě v dětském domově, ber ho na víkendy bude to pro tebe lepší

alilauter
Kecalka 457 příspěvků 12.09.19 09:44

Soud ti nepomůže a stejně by to bylo k ničemu, rodiče jsou za dítě zodpovědní a pokud jej netýrají, tak co kdo bude řešit. Pokud chceš synovce vídat, tak se musíš dohodnout se sestrou a třeba i hodně překousnout. Ty jsi v roli toho, kdo něco chce. Ale počítej, že to bude těžký, sestra si patrně nemyslí, že jsi pro ně nějak zvlášť důležitá. Což je škoda, ale nezbývá než akceptovat její rozhodnutí.

unuděná
Echt Kelišová 8802 příspěvků 4 inzeráty 12.09.19 09:48

Předně by sis asi vážně měla připustit, že ses na synovce přehnaně upnula díky absenci vlastních dětí. Je to přirozené a naprosto pochopitelné. Ale sama píšeš, že k němu se sestra chová hezky, nijak netrpí, tak se pokus do toho nemíchat a rozhodně ne přes soudy a nějaké další instituce typu OSPOD. Akorát uděláš situaci mezi vámi ještě napjatější a ona se dost možná blokne úplně. Pokud to máš k nim blízko, nabízej hlídání, ale stylem, že chceš pomoci jí, ne vidět se se synovcem.

Uživatel je onlineRusset
Neúnavná pisatelka 18337 příspěvků 12.09.19 09:55
@bea landová píše:
Já, 50 let, bez partnera a bezdětná (a s tímto stavem spokojená), bydlící u hranic se Slovenskem. Sestra, 45 let, můj jediný sourozenec. Teď má 5,5letého syna, ke kterému jsem si vytvořila velmi silný vztah, protože mi to sestra dovolila – mohla jsem cca každých 4 až 6 týdnů jezdit za ní do Prahy a tam si několik dní vychutnávat synovečka. A o toho mi jde.
Koncem r. 2017 sestru opustil manžel. Já s krátkými přestávkami pobývala v Praze do léta 2018, sestra mne tam zavolala (v noci jsem pravidelně dvě hodiny poslouchala její stížnosti na manžela, a to hodně dlouho), já pečovala o synovce, ona mohla řešit rozvod (právníka, administrativu atd.). Také předtím jsem se v Praze vždy věnovala synovci, ona se mohla věnovat sobě (kontroly u lékaře, kamarádky, v čase manželství si vyjít s manželem…). V létě 2018, jak každé léto, byl synovec na Slovensku, kde naši rodiče mají rodinný dům, zahradu. Sestra začala po MD pracovat, takže o synovce jsem pečovala s mou matkou (tedy já o synovce, matka měla na starosti vaření). Dodatek: já jsem OSVČ, pracuji z domu odkudkoliv, stačí mi jen PC a internet.
Naše matka je silná manipulátorka (má také dost rysů psychopata). Sestra se chová manipulátorsky jenom ke mně (i když někdo mi opsal, jak jednou ponižovala svého muže, a naznačil, že asi i k němu byla taková; já toho ale svědkem nikdy nebyla). Dělala tak od svých cca 18 let, ale ne tak silně jako má matka, prostě párkrát do roka byla ke mně hnusná a krutá. Zajímavé, že dva roky po synově narození se ke mně chovala nejlépe ve svém životě, manipulátorské chování bylo na bodě mrazu. Pak začala občas na mne „vytahovat drápy“. Já si to nechala líbit kvůli synovci. Jenomže od května 2018 se začala ke mně chovat téměř výhradně manipulátorsky. A také fyzicky agresivně(!): párkrát mi naznačila, že by mi nejraději dala facku – šermovala mi rukama těsně před očima.
Od podzimu 2018 jsem v Praze pobývala už jen občas. V lednu 2019 mne sestra fyzicky napadla(!) a zakázala mi, abych s ní mluvila(!). „Nemluv ke mně vůbec. Nezajímá mne, co říkáš, ani co si myslíš. Když se budeš na něco ptát, neodpovím ti. Proto na mne vůbec nemluv!“
Takže jsem viděla synovce po 2 měsících (na Velikonoce v SR) a pak zas po 2 měsících v SR začátkem léta. Vždy pouze na pár dnů. Tohle léto v SR moc nebyl. Sestře se podařilo, co si předsevzala už vloni: pronajala si menší byt v Brně (blíž rodičům do SR) a byt v Praze, který jí po rozvodu zůstal, bude pronajímat.
Já se těšila, že synovce konečně budu vídat častěji, do Brna mám blízko. Představovala jsem si to tak, že za ním přijedu, budu se s ním snažit trávit čas venku, nebo jít v rámci Brna na výlet, večer se vrátím k sobě. Ona se rozhodla, že synovce v Brně neuvidím. Dozvěděla jsem se to nedávno. Matka je spokojná (teď jí pomáhá ona, i když mezi nimi není a nikdy nebyl žádný přátelský vztah, např. že sestru opustil manžel, se matka dověděla až 8 měsíců po), protože ta se chovala manipulátorsky ke mně a k otci, k sestře ne. Vypadá to tak, že sestra je po ní. A co víc: matka, silný manipulátor, jí poslouchá! Sestra jí vládne!!!
Otázka: Vím, že dle zákona mám nárok na kontakt se synovcem (závisí na konkrétním případu, samozřejmě). Už jsem požádala jednu organizaci o mediaci. Ale pokud to nevyjde… Šli byste do soudního jednání? Zohledněte prosím to, že děti manipulátorů potřebují mít NEJEN EPIZODNĚ blízko sebe někoho, kdo je má rád. Mně lásku dali matčini rodiče, byla jsem s nimi často.)
Netvrdím, že sestra se chová k synovi špatně, to ne. (Moje matka mne začala psychicky týrat až cca v 5. třídě ZŠ.) Ale např. když ji matka naštvala v souvislosti se synem, tak jí sestra řekla: „Když tohle ještě jednou uděláš, tak mého syna už nikdy neuvidíš!“ Řekla jí to min. dvakrát, mne ani jednou. Zajímavé, že? A to měl takové 2-3 ročky.
Mohla bych si na sestru stěžovat (že hrozí manipulace z její strany k synovi), resp. upozornit na její manipulátorské chování nějaké instituce? (Kamarádka psycholožka tvrdí, že to tak lehce nejde. Že kolik lidí je nějak psychicky postiženo…) Především mi jde o to, aby s ní synovec netrpěl. Kdybych mohla věřit jeho otci, že se k němu bude chovat hezky (jako táta byl první roky dobrý), nedávno mne ale v něčem zklamal. Kromě toho má už novou partnerku a právě se jim narodil syn.
Ti, co znají mou matku (75 let), sestru, situaci v rodině, mi říkají, že sestra mne o pár let (kolik: tři, pět, sedm?) bude potřebovat, ale já tak dlouho čekat nemůžu a nechci. Dodatek: pro synovce jsem kromě jeho matky a otce jeho nejbližší příbuzná. Sestřin ex byl jedináček a sourozenec jeho otce nemá děti, takže z jeho strany je tam jen ON. A z naší strany SESTRA a já. My sice máme širší příbuzenstvo, ale už tak neudržujeme styky jako kdysi.
Co byste tedy dělali, kdybyste byli na mém místě? Nemůžu ani čekat, jak se situace vyvine, protože u soudu je důležité poslední období s dítětem a jeho vztah k vám. (Synovec za mnou pláče, řekl mi. Já se s ním totiž nejvíc hraju.) Děkuji za odpovědi.

Já bych si soudně styk s mou neteří nevyjednávala. Vztah se nedá vynutit. Jasně, že si s ním bezdětná teta hraje víc než vlastní máma. Taky jsem ráda dělala tetu, dovezla sladkosti a hračky, zablbla s neteří. To mě milovala, protože jsem ji do ničeho nenutila a věnovala se jí. Co jsem máma, tak rozhodně vidím rozdíl. Být rodič je něco jiného než teta. Snažila bych se se sestrou normálně vycházet a se synovcem být v kontaktu. Byla by škoda, aby přišel o tetu kvůli blbosti a omezenosti dospělých. Ale jestli se sestra rozhodne jinak, necpala bych to soudu. Na to bych vážně žaludek neměla. Se svou neteři se vídám nepravidelně, jezdí k nám ráda, ač je puberťačka. Ale nikdy bych jí svůj vztah nevnucovala. Ani nehrozila sestře soudy.

Mar__tanka1983
Generální žvanilka 21617 příspěvků 12.09.19 10:07

Chci věřit, že to nebereš tak vážně až dramaticky, jak to vyznívá v tvém příspěvku.
To totiž vypadá, jak kdyby sis chtěla synovce uzurpovat pro sebe i přes nechuť jeho vlastní mámy, a to bych se vůbec nedivila, kdyby matka začala dštít oheň jako saň.
Popravdě, moje ségra by si mohla zkusit na mě vymáhat styk s mým synem…to bych ji hnala…
Nemůže to být třeba tak, že tvá sestra chce snížit tvůj vliv na mladýho, protože se bojí, že jak si bezdětná, aby ses na něj nějak nezdravě neupínala? :think:

nakreslenypanacek
Kecalka 188 příspěvků 12.09.19 10:15

Zdá se, že má k tobě tvá sestra averzi a tím, kdyby ses snažila o nějaký kontakt s jejím synem, se jí budeš jen připomínat, a to ona nechce, chce mít klid a žít si svůj život po svém.

Kačus82
Echt Kelišová 7678 příspěvků 12.09.19 10:33

Smarja panno, co to provadis?

Chapu, ze je ti bidne, kdyz toto mas za vsechnu ochotu a za Tvou pomoc, kdyz Tve sestre bylo ouvej. Ale soudne vymahat styk s cizim ditetem zni podobne psychopaticky jako popisujes jine praktiky :roll:

Zda se mi, ze vy tri mate velike problemy a hodne zasutych krivd. Doufam, ze si to ted nebudete kompenzovat prostrednictvim maleho ditete. Nech je být

Lalelale
Kelišová 5448 příspěvků 12.09.19 11:05

Zakladatelko, já tě chápu. Mám podobný případ bohužel v rodině. Žena nechala příbuzné, aby velmi přilnuli k jejímu dítěti, a pak dítě ze dne na den sebrala, protože se jí líbilo, jak tím ostatním ublížila. Ale nejvíc ublížila asi právě tomu dítěti. Z pozice tety neuděláš nic. Ono asi obecně není dobře přilnout k cizímu dítěti, i když člověk někdy nevydrží, zvlášť u příbuzných. Pokud toužíš po dětech, co třeba pěstounská peče? Pomohla bys někomu, kdo to dost potřebuje. Navíc typy lidí jako tvoje sestra by to i mohlo dokopat k umožnění styku, protože nesnesou ten pocit, že najednou nejsou první.

Sojkka
Závislačka 2621 příspěvků 12.09.19 12:06

Slovo manipulátor zdůrazňuješ v příspěvku tolikrát, že je to až zarážejcící. Obávám se, že v tvém případě na tebe doléhá absence vlastních dětí a partnera. Rozumím tomu, že se ti po malém stýská, ale domáhat se styku se synovcem stylem musím mu vlastně pomoc, protože je sestra manipulátor, no to je hodně silná káva. Vzpamatuj se, najdi si parťáka a žij svůj vlastní život.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama