Kontaktní rodičovství a řešení vztekání (1 rok a čtvrt)

Anonymní
12.1.21 08:29

Kontaktní rodičovství a řešení vztekání (1 rok a čtvrt)

Hezký den, holky,

máme doma chlapečka, má rok a čtvrt. Sympatizuji s kontaktním rodičovstvím a snažím se tak syna vést. Jenže kolikrát si nevím v některých situacích rady, proto bych vás chtěla poprosit o pomoc. Syn má už dlouho období, že když není hned po jeho, tak se začne hrozně vztekat a brečet, často nás s manželem začne bouchat, vytrhávat nám věci z ruky a házet s nimi. Do toho když na sebe chce někoho upozornit, tak ho často také začne bouchat do ruky nebo do obličeje. Vždycky mu ruku chytnu a důrazně mu řeknu „ne“ a snažím se mu situaci vysvětlit, ale vůbec to nepomáhá, syn se tomu maximálně začne smát. Stejně tak dělá naschvál všechno, co se mu dlouhodobě snažíme vysvětlit, že nesmí - ničí žaluzie, ohýbá knížky, hází věcmi. Když ho oslovím, že ne, směje se tomu a začne dělat tytyty, kolikrát to dělá už i předem, takže ví moc dobře, že dělá něco, co nesmí.
Prosíme, poraďte mi, co s tím, už jsem docela bezradná, protože chci, abychom byl co největší parťáci a slovo ne jsem původně chtěla používat co nejméně, ale nemůžu ho přece nechat do nás bouchat a ničit věci kolem. :( Moc děkuji za jakoukoliv odpověď.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4436
12.1.21 08:34

Klasické výhody nevýchovy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
564
12.1.21 08:38

Já ti napíšu něco, za co mě tady většina určitě zase odsoudí. Když moje dítě bylo přibližně ve věku tvého, jednou mě ze vzteku kouslo do ruky. Ihned dostal jednu přes zadek. Nikdy více mě ani jiného nekousnul. Neříkám, dávat na zadek za vše, ale rozhodně bych dítěti nedovolila, aby mě nebo někoho jiného bouchnul. To bych mu hned na zadek dala. U toho ostatního bych okamžitě sebrala věc z ruky a dala mimo dosah a ať se klidně vzteka. Řekla bych rázně ne, maximálně doplnila o to se nedělá, ale víc bych nevysvetlovala. Myslím, že složitější vysvětlování stejně ještě nechápe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9853
12.1.21 08:38

Chápu, že ho nechceš bouchat, ale vysvětli mi, co je špatně na slovu,, ne"? Jinak je to v tomhle věku úplně normální chování, bude se to stupňovat s možná i zhoršovat. Zkouší hranice, kam až ho necháte zajít a ty musíš být pevná s reagovat vždycky stejně. Mám rok a půl starou dceru a je to u nás to samé. Nejméně 50× denně ji sundavám z parapetů, stolu, linky, dětské kuchyňky.. Má z toho akorát srandu, stokrát už spadla a je jí to jedno. Ví, že to nesmí a stejně bych se na hlavu postavila a nepomůže to. Nebude to trvat věčně, chce to trpělivost. Co se týká ničení věcí, to u nás probíhá taky a vyloženě cíleně. Nevím, jak proti tomu, taky mě to mrzí, u nás bohužel ničí hračky i staršímu bráchovi a tomu prostě nemůžu vše schovat, jsou mu tři. Od něj tohle neznám, od roka si krásně hrál a tohle je pravý opak. Malá demoliční četa třikrát naklonovaná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.1.21 08:40

@Zumpa Vidíte a i přesto si myslím, že to má smysl. :) Chtěla bych proto poradit od stejně smýšlejících rodičů, pokud a jak toto řešili. :)

• Citovat
  • Nahlásit
4436
12.1.21 08:47
@Anonymní píše:
@Zumpa Vidíte a i přesto si myslím, že to má smysl. :) Chtěla bych proto poradit od stejně smýšlejících rodičů, pokud a jak toto řešili. :)

Pokud smyslem mělo být, že roční dítě vychovává rodiče, tak to svůj smysl splnilo beze zbytku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18976
12.1.21 08:47

@Aduš8 To jako necháš batole ničit věci i sourozenci? 8o :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9853
12.1.21 08:48

@Zumpa mezi nevýchovou a výchovou typu,, škoda rány, která padne vedle " je ještě celý oceán. Rodič, který dítě nebije, nevychovává automaticky podle nevýchovy. Hranice se dají nastavovat i jinak, než strachem z výprasku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9853
12.1.21 08:50

@divine woman samozřejmě, že nenechám, okamžitě ji beru pryč, jen říkám, že nevím, jak ji to odnaučit, aby to nedělala. Je úplně jedno, jestli nadávám, nebo jestli ji po tom zadku plácnu-k tomu taky už došlo, prostě nic nezabírá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.1.21 08:54

@Aduš8 Moc děkuji za odpověď. :) Ne že by slovo ne mělo být špatně, ale nemělo by to být tak, že dítě s nadsázkou celý den poslouchá jen ne a že to a tamto nesmí, protože pak to už prostě bude ignorovat a slovo ne pro něho ztratí váhu. Jinak moc děkuji za radu, máte pravdu, že prostě asi nepomůže opravdu nic moc jiného, než být trpělivá a pevná ve svých názorech. :)

• Citovat
  • Nahlásit
9853
12.1.21 08:58
@Anonymní píše:
@Aduš8 Moc děkuji za odpověď. :) Ne že by slovo ne mělo být špatně, ale nemělo by to být tak, že dítě s nadsázkou celý den poslouchá jen ne a že to a tamto nesmí, protože pak to už prostě bude ignorovat a slovo ne pro něho ztratí váhu. Jinak moc děkuji za radu, máte pravdu, že prostě asi nepomůže opravdu nic moc jiného, než být trpělivá a pevná ve svých názorech. :)

Jenže v tomhle věku to prostě ještě jinak nejde. Jsou jako stroje, umí se pohybovat, ale myšlení je ještě hooodně pozadu. Stejně jako nemají rozum z plácnutí po zadku, tak nemají rozum z vysvětlování.,, Ne" je mnou nejčastěji používané slovo a můžu tě ujistit, že obě děti moc dobře ví, co znamená. A stejně, jako u jiných dětí ho doprovází často hysterická scéna. Smysl má diskuze a vysvětlování tak od 2,5 roku a to ještě jen v některých případech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.1.21 09:01

@Prigionia Děkuji za odpověď. :) Nikoho odsuzovat nebudu, každopádně bouchání dítěte není pro mě cesta, kterou chci jít. :) Ale jinak když syn něco ničí, tak mu to jednou vysvětlím a pokud to udělá znovu, tak mu tu věc samozřejmě také vezmu, to zase ano. :)

• Citovat
  • Nahlásit
32187
12.1.21 09:03

Rodič parťákem jedenapulleteho děcka? No to mě vomej. Chudák dítě. Mozkově na to nemá, hranice nemá, žádný řád? Ty máš byt autorita, která dítě vede. Která ho seznamuje s pravidly. A jedno základní říká, pokud prekrocis pravidla, přijde trest. Kousat lidí, bit je, ničit svévolně věci, to se prostě nedělá. To děcko musí být zmatené. A mezi mlácením dětí a výchovou bez trestů je ještě obrovská škála možností. Třeba placnout po zadku, který je stejně obrněný plinou, takže to zaduní a nebolí. Třeba. Nebo plácnutí po ruce a důrazné ne. Třeba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
268
12.1.21 09:03
@Aduš8 píše:
@Zumpa mezi nevýchovou a výchovou typu,, škoda rány, která padne vedle " je ještě celý oceán. Rodič, který dítě nebije, nevychovává automaticky podle nevýchovy. Hranice se dají nastavovat i jinak, než strachem z výprasku

A mezi výchovou typu škoda rány která padne vedle a tím že když nefunguje domluva nebo v nebezpečnych situacích dostane dite jednu na zadek je taky celý oceán. Stejně jako když někdo dite nebije neznamená hned že jede nevychovu tak když někdo dá občas na zadek neznamená že je triskane a dostává výprask.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.1.21 09:04

@Aduš8 Jasně, rozumím. Já to ne nakonec používám taky bohužel velice často, proto jsem psala, že původně jsem je chtěl používat co nejméně - chtěla, ale realita je jinde. :D Každopádně nám přeji hromadu trpělivosti, věřím, že za to pak budeme sklízet plody. :)

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat