Korektura textu jako zaměstnání

30.12.19 21:21

Korektura textu jako zaměstnání

Ahojky, ráda bych se vás zeptala, zda máte někdo zkušenosti s korekturou textu. Už hodně dlouho bych tuto práci chtěla dělat, ale nevím, jestli mám vůbec nějakou šanci? Lidé, kteří toto dělají na to mají vystudované školy, což já bohužel nemám. Také nevím, zda bych zvládla stylistiku, gramatika pro mě není problém - doufám :D :D Ráda bych si i udělala kurz, který je přímo na korekturu zaměřený, akorát teda nevím, jestli by mi to k ničemu bylo :) pokud máte někdo nějaké zkušenosti nebo třeba nápady, budu ráda za vaše komentáře :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

31294
30.12.19 21:44

Škoda, že nechceš pracovat tady :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5265
30.12.19 21:50

Já se teda korekturou neživím, jen znám pár korektorek. O školy ani moc nejde, ale musíš mít perfektní gramatiku. Fakt perfektní, nejen znalost i/y. A pak záleží, kde bys chtěla dělat. V některých novinách a časopisech je to opravdu hodně i o stylistice, někteří autoři dávají texty prakticky jako polotovar, jinde jde jen o to zkouknout gramatiku. Někde musíš i ověřovat fakta. Být Tebou bych zkusila někam napsat a vnutit se na stáž, aby sis to vyzkoušela. Na internetových serverech by to neměl být problém, v knižních nakladatelstvích těch míst zas tolik nebude… A mimochodem, není to kdovíjak placené, na to, že je to dost náročná práce.

Příspěvek upraven 30.12.19 v 21:51

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.12.19 21:50
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31294
30.12.19 21:56
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.12.19 22:04

@Luci1988 pracujem pre zahraničnú prekladateľsku firmu a i my často zháňame editorov/ proofreaderov. Jedna sa o korekciu prekladu.
V našej brandzi sa platí od slova, takže tých slov musíš opraviť fakt hodne, aby si sa uživila. Naši editori aj proofreaderi sa väčšinou špecializujú na nejakú oblasť (technické / marketingové / medicínske texty, móda, atď.)
Suhlasim s komentom vyššie, skus si to nejak skúsiť na nečisto, pokojne zober nejaký text z magazínu a skus ho upraviť ;)
U nás sa takýto ľudia naberajú formou testu, dajú ti kus textu a ty ho musíš opraviť. Niekto skúsenejší potom vyhodnotí tvoj výsledok.
Ja osobne by som túto prácu robiť nechcela, musíš sa brutálne sústrediť na gramatiku a diakritiku, stylystiku, atď.. Nie je to ľahká práca a nemyslím si, že tie zarobky su nejak atraktívne..

• Nahlásit
  • Citovat
30.12.19 22:13

Dělám korektury víceméně jako placený koníček už pár let, mám teda vystudovaný související obor, ale skoro k ničemu mi to není. Tak možná odkazy na zdroje, z nichž čerpám v případě pochybností, ale to vyřešíš pár cestami do knihovny. O nějakém kurzu jsem teda ještě neslyšela. Ty jo? A teda nečekej od toho nic světoborného - hodiny mžourání do monitoru na každou značku, samozřejmost nejen jazykových úprav, ale hlavně formátování textů a už včera bylo pozdě, tedy tlak na rychlou a bezchybnou práci. Jestli očekáváš pohodové čtení v křesle, budeš zklamaná. ;) Shánění práce je spíš o štěstí, já se o to ani moc nederu a obrací se na mě bývalí spolužáci, ale zkusila bych nějaká nakladatelství, někdy jim vypadnou lidi a spěchají na opravy, ale obvykle k tomu chtějí i další jazyky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31.12.19 04:27

@Burj Chalifa aha, jestli to chápu správně, tak tady děláte taky korekturu nebo? :blush:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.1.20 19:36

V roce 2009 mi to nabízeli v jedněch novinách jako brigádu - každý večer čekat, až ti pošlou strany, opravit je v PDF, i stylisticky a editorsky, a poslat zpátky. 2000Kč hrubého měsíčně.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama