Kortikoidy na dozrání plic v 29 týdnu - následky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
cyklistkaa
Kecalka 157 příspěvků 11 inzerátů 26.06.18 18:33
Kortikoidy na dozrání plic v 29 týdnu - následky

Dobrý den, chtějí mi dát kortikoidy na dozrání plic - hrozí předčasný porod - jsem v 29 týdnu. Musela jste to některá také v tuto dobu podstoupit? Co miminka narodily se dřív? nebo v termínu?

Reakce:
Bella13
Kecalka 262 příspěvků 26.06.18 18:40

Ahoj, měla jsem dvojčata, od 26.tt jsem ležela v nemocnici a od 28.tt mi píchali kortikoidy - dostala jsem je 2× (myslím že je dávali po 14dnech). V 32+4 jsem překotně porodila (v nemocnici kde nejsou na předčasně narozené děti uzpůsobené) a malé museli odvézt do 100 km vzdálené nemocnice - celou dobu zvládli dýchat dobře a protože v Hradci Králové měli přetlak a protože holky sami dýchaly tak je dovezli až do Pardubic. Teď jim jsou 4 roky a žádné následky nepozoruji. Myslím si, že to bylo jen ku prospěchu věci a jsem za to ráda.

Hadrnozka
Kecalka 108 příspěvků 26.06.18 18:41

@cyklistkaa já jsem dostávala kortikoidy ve 35. týdnu. Rodila jsem 35+4 císařem kvůli vcestné placentě. Malému je osm měsíců a krom jedné rýmy je v pohodě.

Edit: ještě dodám, že jsem dostala 3 injekce po 12 hodinách cca 3 dny před sekcí.

AlenaPi
Stálice 68 příspěvků 26.06.18 18:50

Nemyslim, ze podani kortikoidu nejak zhorsi situaci a vyvola ten predcasny porod. Pro miminko bude jedine dobre, kdyz plice dozraji a co nejrychleji se zbavi veskere podpory v dychani a udycha si to samo. Nejsem odbornik, ale mam dojem, ze dlouhodobe podavani kysliku nedonosencum nejak muze poskodit zrak a snad i sluch. Ja dostala surfaktant v 31 tydnu. Syn se v tom tydnu narodil, chvilku vydrzel dychat sam, ale nakonec byl 3 dny zaintubovany a asi 9 dni na CPAPu.
Nebala bych se toho, je to pro dobro miminka. :kytka:

nozu
Extra třída :D 12578 příspěvků 26.06.18 18:56

mě hrozil předčasný porod u dcery ve 32tt. Dávali mi také kortikoidy na dozrání plic. Nakonec jsem ji přesvědčila a rodila jsem 38+3 tt, takže v termínu. Na podzim bude dceři 12 let a až na alergie, které podědila po tatínkovi, je úplně v pohodě. Určitě se toho neboj. Pro dítě je lepší, když dostane kortikoidy a zvládne dýchat samo než naopak.

Deninina
Závislačka 3983 příspěvků 26.06.18 19:16

Mela jsem v 31tt, tyden lezeni v nemocnici, pak 4 tydny poctivě doma a 37+4 jsem porodila. Maly byl pres noc v inkubatoru, protoze nedrzel teplo a na kysliku. Jeden den byl se mnou a potom 4 dny pod lampou, protoze se mu rozjela zloutenka. Jinak v poradku

Uživatel je onlineJanli
Echt Kelišová 9294 příspěvků 26.06.18 19:25

Rodila jsem 33+4 a díky kortikoidům moje holčička sama dýchala. Klady téhle terapie tisícinádobně převáží rizika.

bjitka123
Kecalka 302 příspěvků 3 inzeráty 26.06.18 19:26

Kamarádka také rodila predcasne,myslím ve 33. týdnu, před tím dostala kortikoidy. Byly tam nějaké problémy, kvůli kterým porod vyvolávali. Holčičku jsem viděla už týden a něco po porodu mimo inkubátor, momentálně ji je 8 , byla a je zdravá.

misicka455
Zasloužilá kecalka 923 příspěvků 26.06.18 19:36

Malý musel cisařským řezem ve 34 tt ven. Taky jsem před tím dostala injekci na dozrání plic . Když se narodil dýchal si pěkně sám. Je nám 6 a nepozoruji , že by to mělo negativní účinek .

azalia
Kecalka 360 příspěvků 26.06.18 19:41

@cyklistkaa Roky jsem pracovala na neonatologii a mohu Ti zodpovědně napsat, že podání kortikoidů (tzv. maturace nebo indukce plicní zralosti) v tomto týdnu opravdu v případě porodu situaci miminka významně zlepší. Bude významně lépe dýchat - neznamená to, že třeba nebude potřebovat nějakou podporu dýchání, ale prostě to bude lepší, než kdyby jsi kortikoidy nedostala. A ono to dýchání je samozřejmě zásadní, má vliv na vše ostatní. Např. stabilitu krevního oběhu, tím se eliminuje riziko krvácení do mozku a řada dalších věcí.
Obecně lze říci, že tzv. zmaturovaná miminka jsou na tom skutečně znatelně lépe než ty, u kterých se to nestihne.
A pokud neporodíš, tak se ničeho neboj - nijak to nevadí.
Já sama tyto kortikoidy s druhou dcerou také dostala ve 26. týdnu a rodila jsem pak normálně.

Edit. Ještě dodám, že samotné riziko předčasného porodu tyto kortikoidy nijak neovlivní.

Příspěvek upraven 26.06.18 v 19:43

Petrušačka
Ukecaná baba ;) 1342 příspěvků 26.06.18 19:43

Kortikoidy neurychlují porod - nemá to co dělat s předčasným porodem. Kortikoidová kůra (2 injekce po 12 hodináchú se dává na dozrání plic miminek..... Předčasně narozené děti, jejichž matkám byly kortikoidy podány jsou na tom výrazně lépe než děti, které se narodily nedonošené a bez kortikoidů…!! Rozhodně to pomůže k lepší poporodní adaptaci. Je-li riziko předčasného porodu reálné a předčasný porod se zdá být spíše nevyhnutelný - určitě je lepší kortikoidy podat! ;-) Jen - ta kůra samotná má časově omezený účinek… účinek kortikoidů vyprchá (tuším, ale nejsem si 100pro jistá!, že začíná jejich účinek rychle ustupovat po 2 týdench…)… Tedy - nebude-li situace zcela mimo riziko předčasného porodu, je třeba se připravit na to, že miminko se narodí brzy.....

Každopádně - neboj se! Mimčo to zvládne! Držím palce…

Já mám dceru 29+6, 1010 gramů a 36 cm… kortikoidy jsem dostala a malá byla pouze 24 hodin na dechové podpoře! :mavam: Nyní jsou jí 2 roky a je zcela zdravá! :mavam:

Váš příspěvek
Reklama