Koupě bytu, manželka není uvedená na katastru

Anonymní
4.10.19 17:43

Koupě bytu, manželka není uvedená na katastru

Ahoj, známí koupili byt jako manželé na hypotéku, oba na hypotéce uvedeni manžel jako o hlavní dlužník, manželka jako spolužník. Teď se ale žena chce rozvést, má ale strach že manžel jí může vystěhovat, bez možnosti zajištění náhradního bydlení. Protože na katastru je jen manžel uveden jako vlastník, takže tam není, SJM. Jak to tedy je? Děkuji :kytka:
P. S.:Prosím o zachování anonymity, jen přeci jsou to citlivé informace, a nechce aby to manžel zjistil.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

7920
4.10.19 17:48

Podle mě skutečně byt nevlastní, ale mohla by mít nárok na polovinu prostředků, které byly zaplaceny. Na druhou stranu, on může požadovat, aby se podílela na hypotéce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
227
4.10.19 18:03

A to při tom všem papírování a dopisech z katastru si dříve nevšimla, že tam není SJM? Pokud nemají předmanželskou smlouvu, tak podle mě majetek nabytý v manželství je společný. Ale nejsem odborník…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.10.19 18:07
@krysoleta píše:
A to při tom všem papírování a dopisech z katastru si dříve nevšimla, že tam není SJM? Pokud nemají předmanželskou smlouvu, tak podle mě majetek nabytý v manželství je společný. Ale nejsem odborník…

Zakladatelka
Všimla, ale věřila manželovi, že to důležité není a stačí tam napsaný jen on. Předmanželskou smluvu, nemají co mi říkala.

• Nahlásit
  • Citovat
5018
4.10.19 18:08

No a v kupnip smlouvě je kdo? Manželé nebo jenom muž? A SJM je něco jiného než katastr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
176
4.10.19 18:27

Dle mého je byt součástí SJM, pokud ho kupovali v době trvání manželství, bez ohledu na to, kdo je zapsán na katastru nebo kdo žádal o hypotéku. Stejně tak hypotéka je součástí SJM, bez ohloedu na to, kdo je veden jako dlužník a kdo jako spoludlužník.

Často to bývá třeba u auta, že je jako majitel psán jeden z manželů, ale pokud bylo auto pořízeno v manželství, jer součástí SJM. Nebo bankovní účet na jednoho z manželů. Prostředky na něm jsou součástí SJM. S výjimkou darů a dědictví je vše nabyté během manželství součástí SJM, pokud nedojde k zúžení SJM.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4243
4.10.19 18:30

Byt koupený v manželství je SJM a nezáleží na tom, kdo je uvedený v katastru, ovšem osoba vedena v katastru je vedena jako majitel a může s daným objektem disponovat.

Vniká tak prostor k různým spekulacím a machinacím a jejích řešení je občasně zdlouhavě řešeno přes soudy. Katastr, aspoň pokud je mi známo, nezkoumá rodinný stav majitele objektu, to by měl udělat advokát/notář/RK, kteří sestavuji smlouvu, takže teoreticky lze prodat/koupit nemovitost bez souhlasu partnera, ale takový prodej/koupe by byl nezákonný!

https://www.bezplatnapravniporadna.cz/…pozemku.html
https://www.bezplatnapravniporadna.cz/…manzela.html
https://ilonacernochova.cz/…ano-prusvih/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68985
4.10.19 18:54

No, vystehovat ji az do nabyti pravni moci rozbodu nemuze, ale to, ze neni na katastru by mela resit, muze se ji vymstit, ze tam neni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.10.19 19:43

@vendulaaa zakladatelka-je to společné jmění manželů, takže by tam byt měl spadat i bez katastru, když ho kupovali v manželství. Jen nevím jakntonje když je napsaný jen na něj i kupní smlouva, jeho účet je vázán k hypotéce, a nájmu.

• Nahlásit
  • Citovat
152
5.10.19 08:03

Také pokud by manžel nabyl byt za své výlučné prostředky, tak je byt jen jeho, ačkoli mají SJM… Ale to není tento případ, kdy si brali hypotéku, a tak splácí z prostředků v SJM.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama