Koupě bytu - na co si dát pozor

187
18.2.16 10:02

Koupě bytu - na co si dát pozor

Ahoj, sice už tu jedno téma je, ale je staré a velmi nepřehledné, proto doufám nevadí, že zakládám nové.

S přítelem plánujeme koupit byt, tak by mě zajímalo, na co vše si člověk musí dávat pozor? Zatím jsem si sepsala pár bodů, tak budu ráda, pokud víte ještě o něčem dalším, na co by si člověk měl dát pozor

Zatím mám sepsáno:

• náklady na fond oprav, poplatky za služby, zálohy na elektřinu a plyn, úklid domu
  • pokud to bude přes realitní kancelář, tak kdo platí provizi a kolik
  • co v bytě všechno zůstane (dát do smlouvy)
  • kdo bude hradit daň z převodu nemovitostí (prodávající nebo kupující)
  • jsou na bytě dluhy/exekuce, zástavní právo, věcné břemeno
  • má v bytě někdo trvalý pobyt

Napadá vás ještě něco?:)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6605
18.2.16 10:12

No myslím, že jsi vypsala skoro vše, ještě bych chtěla po vlastníkovi potvrzení od druzžstva, že nemá dluh na nájmu, potom štítek energetické náročnosti, musí být, pokud není, musí ti majitel dodat vyúčtování za poslední tři roky zpětně, štítek by mělo mít družstvo popř. společenství vlastníků… asi nejdůležitější je ta zástava, to zjistíš i ty na LV když se koukneš do katastru nemovitostí na netu. Pak ještě pokud se dům zateploval, tak by měla být nějaká smlouva popř. zadlužený byt na nějakou dobu, po kterou se bude úvěr splácet. A hlavně si zjisti, co za sousedy bydlí v baráku, vlastník ti napovídá hory doly a skutečnost je pak jiná. Co se týká provize realitce většinou je už o tu částku navýšená cena nemovitosti (tzn. platí kupující), další platby jako za vklad do KN apod. je vždy na dohodě. To si dejte do KS nebo SOSB, hlavně si udělejte předávací protokol a opiště stavy měřidel (el., voda… apod), ohlídej si přepis služeb a to, aby prodávající podal k příslušnému FU přiznání k dani z převodu nemovitosti… samozřejmě je lepší koupit byt bez raelitky… já to tak tedy udělala, smlouvy a vše okolo jsem si dělala sama, ušetřila jsem asi 40tis. Kdyžtak se ptej ---

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13743
18.2.16 10:12

@Jity-lovies ten trvaly pobyt se blbe zjistuje, my zjistili, koho mame na byte nahlaseneho az kdyz donesli volebni listky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19105
18.2.16 10:23

Pro mě je důležité třeba jací bydlí v baráku ostatní lidé (taky se asi blbě zjišťuje, dokud tam člověk nebydlí)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4994
18.2.16 10:25

Jestli má někdo v bytě trvalý pobyt se bude zjišťovat dost těžko. Ale je to vlastně dost jedno, protože pobyt se hlásí do baráku, ne do bytu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6605
18.2.16 10:34

S tím trvalým pobytem, zjistíš to na evidenci obyvatel na příslušném úřadě, stejně si to dej ale smlouvy že se prodávající zaručuje, že v předmětném bytě nemá žádná další osoba trvalý pobyt…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13743
18.2.16 10:38

@blobfish ono adresa pobytu je na barak, ale na urade maji zaznamenano pod jakym je to bytem, ale blby je, ze neposkytnou informace, kdo je tam nahlaseny. Jediny co se da, je pozadat o zruseni pobytu ale konkretni osobe, takze kdyz clovek nevi, kdo je tam nahlaseny tak je to naprd. My tam prave meli hlasene 4 dospele a 2 deti a zjistili jsme to az podle volebnich listku, ktere donesli z uradu, takze jsme davali zadost o zruseni na ta jmena a pak mi jeste urednice rekla, ze tam byly dve deti stejneho prijmeni, takze to zrusili taky. No jeden den mi prislo vyrozumeni o zruseni trvalych pobytu tech osob a druhy den vyselo na baraku oznameni od exekutora na jednoho z nich. Jeste po rocnim vyuctovani meli puvodni majitele dluh na byte, ale nastesti se mi podarilo pana dohnat, aby to zaplatil. My prebirali byt v breznu a vyuctovani bylo za predchozi kalendarni rok, takze jasne jejich dluh. Bohuzel vyuctovani se dela az v cervnu a to oni uz byly fuc, samozrejme s trvalou adresou u nas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13743
18.2.16 10:39

@1sun na urade to prave nereknou, kdo tam ma trvaly pobyt a ze si to da jako podminku do smlouvy je prd platny. Ja to tam mela taky a k cemu mi to bylo. Lidi zmizeli a co si na nich vezmu, nic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4994
18.2.16 10:42

@Jolynka Tu poznámku o bytu tam mít můžou a nemusí. Taky jsme to řešili a dozvěděli jsme se, že potřebujeme plnou moc od předsedy SVJ a dají nám informace o lidech, kteří jsou hlášení na té adrese. Ale už se nedozvíme, z jakého titulu tam je kdo hlášený. Navíc se to bude týkat jen českých občanů, u cizích bychom museli totéž udělat u cizinecké policie.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4994
18.2.16 10:43
@1sun píše:
S tím trvalým pobytem, zjistíš to na evidenci obyvatel na příslušném úřadě, stejně si to dej ale smlouvy že se prodávající zaručuje, že v předmětném bytě nemá žádná další osoba trvalý pobyt…

Prodávající to zaručit nemůže. Jediný, čeho tím docílíš, je, že se prodávající může šprajcnout, protože zjistí, že jistotu nemá nikdy, takže to zodpovědně podepsat nemůže.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6605
18.2.16 10:45

@Jolynka tak jasně, musíš tam mít známý aby ti to někdo řekl, samozřejmě tím, že to máš ve smlouvě jsi z části krytá a můžeš se tím pak ohánět u soudu, ono vše co máš ves mlouvě jako podmínku, tak pak je to o tom, jestli prodávající je férový a dodrží to, navíc pokud tam má někdo trvalý pobyt i když je to nájemník původního vlastníka, musí být někde nahlášený a platit nájemný, takže tohle všechno je dohledatelný. Ale souhlasím, že každá komplikace, kdy se vlastník sekne je pak řešitelná jen soudně. V práci kupujeme byty v dražbách… jednou se nám stalo, že původní vlastník se odmítl vystěhovat i když byt patřil již nám, a to máme firemní právníky, z bytu sme ho tahali 2 roky a mezitím z něj udělal kůlničku na dříví… vždy je to risk, ale pokud to je přes realitku tak je to lepší v tom, že ta by se měla zaručit, že podává prodávajícímu pravdivé údaje o nemovitosti, takže bych to chtěla mít ve smlouvě když už nic jiného…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Tunrida
18.2.16 10:47

Mimo těch právních věcí, tak nějak zjistit, jak to tam vypadá se zvukovými izolacemi. Jestli plánujete přestavbu, tak jak se k tomu sousedi staví apod.

• Nahlásit
  • Citovat
4994
18.2.16 10:49

@Jolynka Jinak v našem bytě (resp. domě, ale na základě nájemní smlouvy k našemu bytu) taky měl TP člověk, který měl exekuce, exekutor to mohl jen přilepit na vchodové dveře, protože netušil, ve kterém bytě… řešili jsme to (pro jistotu), ale bylo to v pohodě. Trvalý pobyt neříká nic o tom, jestli má povinný na daném místě své věci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59265
18.2.16 10:54

@Jity-lovies kupuješ byt? pak si dobře prověř sousedy - jestli tam není někdo problémový, protože to je bengo potom.. taky je dobré se pořádně podívat, zda je byt dobře odizolován, zateplen, protože v zimě se pak nestačíš divit, když Ti půlka bytu začne hnít..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4994
18.2.16 10:55
@1sun píše:
@Jolynka tak jasně, musíš tam mít známý aby ti to někdo řekl, samozřejmě tím, že to máš ve smlouvě jsi z části krytá a můžeš se tím pak ohánět u soudu, ono vše co máš ves mlouvě jako podmínku, tak pak je to o tom, jestli prodávající je férový a dodrží to,navíc pokud tam má někdo trvalý pobyt i když je to nájemník původního vlastníka, musí být někde nahlášený a platit nájemný, takže tohle všechno je dohledatelný. Ale souhlasím, že každá komplikace, kdy se vlastník sekne je pak řešitelná jen soudně. V práci kupujeme byty v dražbách… jednou se nám stalo, že původní vlastník se odmítl vystěhovat i když byt patřil již nám, a to máme firemní právníky, z bytu sme ho tahali 2 roky a mezitím z něj udělal kůlničku na dříví… vždy je to risk, ale pokud to je přes realitku tak je to lepší v tom, že ta by se měla zaručit, že podává prodávajícímu pravdivé údaje o nemovitosti, takže bych to chtěla mít ve smlouvě když už nic jiného…

To právě není. Mimochodem, když si vyrobím nájemní smlouvu na tvůj byt, dám tam tvůj podpis a půjdu se s tím nahlásit do tvého bytu (resp. do domu, kde je tvůj byt), co myslíš, že udělá úředník?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama