Reklama

Koupě bytu s věcným břemenem na dožití

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.03.18 17:20
Koupě bytu s věcným břemenem na dožití

Ahoj, chtěla bych se tady poradit ohledně koupě bytu s věcným břemenem, resp. s důchodcem na dožití. Prosím pište pouze ti, co o tom něco vědí, ideálně sami do toho šli. Nemůžeme dostat hypotéku, ale máme už dostatečnou částku na pořízení levného bydlení. Jenže v Praze nyní nic jako levné bydlení neexistuje. S jednou výjimkou - a to je koupě bytu, ve kterém žije důchodce, s tím, že ho necháme v bytě dožít. Vím, že je to risk, může se čekat i 10 let, na druhou stranu je to pro nás jediná možnost, jak přijít k vlastnímu bydlení, jelikož tato varianta umožňuje koupit byt až o polovinu levněji. A vlastníme bydlení do budoucna, až půjdeme sami do důchodu, velmi oceníme. Část sumy bychom si museli půjčit, ale máme od koho v rodině a ošetřilo by se to klasickou smlouvou o splátkách, aby to nezpůsobilo problém v rámci vztahů. Každopádně tak či tak to bude pro nás velký finanční risk, kdy přijdeme o rezervy a veškeré našetřené peníze. A tak či tak nyní musíme platit nájem a nevíme, kolik let by to takhle ještě trvalo. Chci se poptat, jestli tu někdo máte s tím zkušenost, udělali jste podobné rozhodnutí, nebo tak…

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

Fokulinka
Kecalka 116 příspěvků 20.03.18 17:26
@Anonymní píše:
Ahoj, chtěla bych se tady poradit ohledně koupě bytu s věcným břemenem, resp. s důchodcem na dožití. Prosím pište pouze ti, co o tom něco vědí, ideálně sami do toho šli. Nemůžeme dostat hypotéku, ale máme už dostatečnou částku na pořízení levného bydlení. Jenže v Praze nyní nic jako levné bydlení neexistuje. S jednou výjimkou - a to je koupě bytu, ve kterém žije důchodce, s tím, že ho necháme v bytě dožít. Vím, že je to risk, může se čekat i 10 let, na druhou stranu je to pro nás jediná možnost, jak přijít k vlastnímu bydlení, jelikož tato varianta umožňuje koupit byt až o polovinu levněji. A vlastníme bydlení do budoucna, až půjdeme sami do důchodu, velmi oceníme. Část sumy bychom si museli půjčit, ale máme od koho v rodině a ošetřilo by se to klasickou smlouvou o splátkách, aby to nezpůsobilo problém v rámci vztahů. Každopádně tak či tak to bude pro nás velký finanční risk, kdy přijdeme o rezervy a veškeré našetřené peníze. A tak či tak nyní musíme platit nájem a nevíme, kolik let by to takhle ještě trvalo. Chci se poptat, jestli tu někdo máte s tím zkušenost, udělali jste podobné rozhodnutí, nebo tak…

nechoďte do toho protože když se Vám důchodce šparajcne i kdyby z niceho nic, tak budete platit jen pravniky abyste se neceho domohli az vetsiny bude pravo na jeho strane resim to aktualne uz nejakej ten rok ale vidina toho, ze me vecne bremeno umre je v nedohlednu a doslo to tak daleko, ze vsechno resime pres pravniky :zed: me vecne bremeno si vymenilo napr klic od branky do baraku, me se nezeptalo a ja se nedostanu na svuj barak a pravne nemuzu vubec nic ba naopak musim pisemne v dostatecne primerene dobe napsat doporuceny dopis s dorucenkou kdyz tam chci ale nemuzu ani jen tak musim udat duvod proc tam vlastne chci :nevim: a podle pravniku mi me vecne bremeno klic vubec dat nemusi protoze ma prao tam v poklidu a bez oemezi dozit takze to je proad neco dokola ale ve vslednym efektu jen platis pravniky a nemuzes ani do sveho baraku :roll:

Šarlota4
Echt Kelišová 9628 příspěvků 20.03.18 17:27

A kde byste bydleli vy? Ja to jako risk nevidim. Byt bude vas neprijdete o nej, ale asi by me zajimal vek a stav duchodce :oops: Jako je hrozne o tom tak premyslet, ale proste budete cekat nez umre. Nas znami takhle poridil levne byt v Praze v centru, ale duchodkyni presvedcil, aby sla do pecovatelaku, ktery ji pomohl vybrat. Pani si to pak financovala prave z tech penez z prodeje.

Satisfaction
Kecalka 279 příspěvků 20.03.18 17:27

To sice nemám, ale pokud byste to dělali jako investici, tak o peníze nepřijdete.

Jde o to, kolik vám zbyde na život, mít jistotu že to zvládnete i se současným nájmem.
Taky z hlediska práva by mě zajímalo, jestli na dožití znamená, že vy musíte jako u nájmu dělat opravy bytu a dávat ho dohromady a jak se tam zajišťuje, aby vám to ten člověk nezničil. Je dost možné, že to se upravuje další smlouvou, musela bych se podívat.

Další věc je, jakou má rodinu, aby jste si na sebe něco neušili. „Maminka nám kvůli vám neodkaze nemovitost.“

To jsou tak úskalí co mě u toho napadla v pár vteřinách, ale je to rozhodně zajímavé.

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19313 příspěvků 20.03.18 17:29

POkud byt aktuálně, ani do budoucna několika let, nebudete potřebovat, tak proč ne. Pokud máte v plánu se do bytu nastěhovat opravdu až na důchod, tak to třeba není špatná investice, když byt vyjde o polovinu levněji.
Nicméně je potřeba počítat s tím, že dožití může i u osmdesátiletého dědulky trvat třeba dvacet let ;)
JO, a hlavně si zjistěte, jak je to s hypotékou, pokud byste si na část museli půjčit, my jsme hypo na dům s břemenem dožití nezískali, právě kvůli tomu břemenu…

Šarlota4
Echt Kelišová 9628 příspěvků 20.03.18 17:29

Edit nevidim to jako risk z pohledu investice.

Russet
Extra třída :D 10323 příspěvků 20.03.18 17:50

Byt bych s věcným břemenem nekupovala. Něco jiného je třeba nutnost věcného břemena kvůli cestě, kdyz k pozemku jiná není. Co když se do bytu budete muset nastěhovat dřiv než umře?!

Příspěvek upraven 20.03.18 v 17:52

Bábrdl
Generální žvanilka 20927 příspěvků 20.03.18 17:50
@Anonymní píše:
Ahoj, chtěla bych se tady poradit ohledně koupě bytu s věcným břemenem, resp. s důchodcem na dožití. Prosím pište pouze ti, co o tom něco vědí, ideálně sami do toho šli. Nemůžeme dostat hypotéku, ale máme už dostatečnou částku na pořízení levného bydlení. Jenže v Praze nyní nic jako levné bydlení neexistuje. S jednou výjimkou - a to je koupě bytu, ve kterém žije důchodce, s tím, že ho necháme v bytě dožít. Vím, že je to risk, může se čekat i 10 let, na druhou stranu je to pro nás jediná možnost, jak přijít k vlastnímu bydlení, jelikož tato varianta umožňuje koupit byt až o polovinu levněji. A vlastníme bydlení do budoucna, až půjdeme sami do důchodu, velmi oceníme. Část sumy bychom si museli půjčit, ale máme od koho v rodině a ošetřilo by se to klasickou smlouvou o splátkách, aby to nezpůsobilo problém v rámci vztahů. Každopádně tak či tak to bude pro nás velký finanční risk, kdy přijdeme o rezervy a veškeré našetřené peníze. A tak či tak nyní musíme platit nájem a nevíme, kolik let by to takhle ještě trvalo. Chci se poptat, jestli tu někdo máte s tím zkušenost, udělali jste podobné rozhodnutí, nebo tak…

Znám, ale v devadesátkách, když se privatizovalo.
Pokud fakt chtěli nechat nájemníka dožít, tak s tím v drtivé většině případů problém nebyl žádný. Na byt čekali třeba 15 20 let, ale s tím počítali.

Bábrdl
Generální žvanilka 20927 příspěvků 20.03.18 17:51
@Russet píše:
Byt bych s věcným břemenem nekupovala. Něco jiného je třeba nutnost věcného břemena kvůli cestě, kdyz k druhému pozemku jiná není. Vy jste ochotní bydlet s úplně cizím starším člověkem? To bych například ve 3+1 nedala…

Oni s ním přeci nechtějí bydlet 8o Ten člověk by tam bydlel až do smrti, oni by se k němu nemohli nastěhovat.

Bábrdl
Generální žvanilka 20927 příspěvků 20.03.18 17:53
@Fokulinka píše:
nechoďte do toho protože když se Vám důchodce šparajcne i kdyby z niceho nic, tak budete platit jen pravniky abyste se neceho domohli az vetsiny bude pravo na jeho strane resim to aktualne uz nejakej ten rok ale vidina toho, ze me vecne bremeno umre je v nedohlednu a doslo to tak daleko, ze vsechno resime pres pravniky :zed: me vecne bremeno si vymenilo napr klic od branky do baraku, me se nezeptalo a ja se nedostanu na svuj barak a pravne nemuzu vubec nic ba naopak musim pisemne v dostatecne primerene dobe napsat doporuceny dopis s dorucenkou kdyz tam chci ale nemuzu ani jen tak musim udat duvod proc tam vlastne chci :nevim: a podle pravniku mi me vecne bremeno klic vubec dat nemusi protoze ma prao tam v poklidu a bez oemezi dozit takze to je proad neco dokola ale ve vslednym efektu jen platis pravniky a nemuzes ani do sveho baraku :roll:

Tak ale s tím jsi ten dům kupovala, ne? 8o
To, co popisuješ, je úplně normální. Ten člověk má užívací právo. Nemůžeš mu tam jen tak courat, i když jsi majitel.

Russet
Extra třída :D 10323 příspěvků 20.03.18 17:53
@Bábrdl píše:
Oni s ním přeci nechtějí bydlet 8o Ten člověk by tam bydlel až do smrti, oni by se k němu nemohli nastěhovat.

Já jsem si to znovu přečetla a příspěvek editovala. Kde je psané, že se nestane nic, aby se tam k němu nemuseli nastěhovat? Ta osoba může žít do sta :nevim:

Bábrdl
Generální žvanilka 20927 příspěvků 20.03.18 17:57
@Russet píše:
Já jsem si to znovu přečetla a příspěvek editovala. Kde je psané, že se nestane nic, aby se tam k němu nemuseli nastěhovat? Ta osoba může žít do sta :nevim:

Tak oni se tam k němu především NEMŮŽOU nastěhovat.
Jak by asi mohli? Ten člověk má platnou nájemní smlouvu a užívací právo. Tím, že si ten byt koupí, na sebe berou ten závazek.
A ano, jeho neochota umřít, jim trochu může komplikovat život. Nicméně nejpozději tak v 95 letech stejně už nebude moci žít sám, když už teda chceme být takto cyničtí.

Myslím, že ti není úplně jasné, jak to s takovými byty funguje. Ty se kupují jako investice. Do budoucna.

Fokulinka
Kecalka 116 příspěvků 20.03.18 17:59
@Bábrdl píše:
Tak ale s tím jsi ten dům kupovala, ne? 8o
To, co popisuješ, je úplně normální. Ten člověk má užívací právo. Nemůžeš mu tam jen tak courat, i když jsi majitel.

ono nejde jen o tohle..jde o to že moje věcné břemeno má na zahradě 3 slepice a kohouta a postavilo a vedle toho stojí léta malý altánek a nějaký dobrák těžko říct kdo tak udal moje věcné břemeno, že tam chová slepice a že smrdí a že mu vadí kohout takže anonym na životní prostředí stejně tak anonym na stavební úřad a úřady vyzvou vždy vlastníka takže mě a já jsem musela lítat po úřadech a dostavovat se na barák na kontroly a prošetření a já jsem musela zaplatit passport altánku stavebnímu úřadu atd :zed: ne moje věcné břemeno al já jako vlastník stejně tak mému věcnému břemenu je 75 let a dost zapomíná tu a tam teče voda celej den tuhle tam 3 hodiny hřála plotýnkana kterou zapomněl jí vypnout atd takže já jako vlastník mám právo na kontroly své nemovitosti ale za určitých podmínek a mě to tam může vesele ničit a soused udávat a starosti budu mít jen já ;) jakože je mám…a udělat pak z něho nesvéprávného když už na tom bude špatně a bude nezopovedný a bude cokoliv hrozit takto taky neni jen tak a co pak když bude vše bojkovat? zase právníci :zed:

Russet
Extra třída :D 10323 příspěvků 20.03.18 18:00
@Bábrdl píše:
Tak oni se tam k němu především NEMŮŽOU nastěhovat.
Jak by asi mohli? Ten člověk má platnou nájemní smlouvu a užívací právo. Tím, že si ten byt koupí, na sebe berou ten závazek.
A ano, jeho neochota umřít, jim trochu může komplikovat život. Nicméně nejpozději tak v 95 letech stejně už nebude moci žít sám, když už teda chceme být takto cyničtí.Myslím, že ti není úplně jasné, jak to s takovými byty funguje. Ty se kupují jako investice. Do budoucna.

Asi ne. Takže se čeká na jeho smrt. Super.

Russet
Extra třída :D 10323 příspěvků 20.03.18 18:02
@Fokulinka píše:
ono nejde jen o tohle..jde o to že moje věcné břemeno má na zahradě 3 slepice a kohouta a postavilo a vedle toho stojí léta malý altánek a nějaký dobrák těžko říct kdo tak udal moje věcné břemeno, že tam chová slepice a že smrdí a že mu vadí kohout takže anonym na životní prostředí stejně tak anonym na stavební úřad a úřady vyzvou vždy vlastníka takže mě a já jsem musela lítat po úřadech a dostavovat se na barák na kontroly a prošetření a já jsem musela zaplatit passport altánku stavebnímu úřadu atd :zed: ne moje věcné břemeno al já jako vlastník stejně tak mému věcnému břemenu je 75 let a dost zapomíná tu a tam teče voda celej den tuhle tam 3 hodiny hřála plotýnkana kterou zapomněl jí vypnout atd takže já jako vlastník mám právo na kontroly své nemovitosti ale za určitých podmínek a mě to tam může vesele ničit a soused udávat a starosti budu mít jen já ;) jakože je mám…a udělat pak z něho nesvéprávného když už na tom bude špatně a bude nezopovedný a bude cokoliv hrozit takto taky neni jen tak a co pak když bude vše bojkovat? zase právníci :zed:

Co když to vlastní nepozorností zapálí? Je to pojištěno? Nedovedu si takovou investici představit :zed:

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Zemřel zpěvák Vláďa Štěpánek: Proslavily ho kapely Harlej a Walda Gang

V úterý 18. září zemřel zpěvák Vláďa Šafránek (†46). Fanoušci ho poznali... číst dále >

„Bohoušek si občas něco dal!“ Je za smrtí sbormistra Kulínského pervitin?

Pražští kriminalisté stále pracují na objasnění náhlé smrti bývalého... číst dále >

Články z Ona Dnes

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena... číst dále >

Reklama