Koupě bytu v rodinném domě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
stivinek
Nováček 8 příspěvků 28.11.17 17:02
Koupě bytu v rodinném domě

Zdravím, naskytla se možnost koupě bytu v rodinném domě, ve kterém je na prodej několik bytů. Zajímalo by mě na co si dát pozor v takovém případě, jestli tam existují nějaká případná úskalí, co si ohlídat a čemu se vyhnout.
Jedná se mi o srovnání například s bytem, který je v klasickém paneláku nebo novostavbě a tohoto bytu, který je součástí velkého rodinného domu.

• Topení, voda a elektřina a vstup je zvlášť.

Dotaz raději dávám do diskuse, protože tu třeba má zkušenosti nebo třeba rady, které by mě nikdy nenapadly, protože se v tom nepohybuji a nikdy jsem to neřešil. Děkuji

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Ivan PPZ
Kelišová 5697 příspěvků 28.11.17 17:35

Ten RD má ty byty uvedené v katastru, nebo by se kupovala ideální část nemovitosti? Kolik těch bytů je? Jestli to už není bytový dům. Problémy budou v tom, že se vlastníci musejí dohodnout na údržbě a výdajích. A i když jsou energie oddělené, záleží, jestli to náhodou není jen podružné měření, jestli jsou to opravdu měřáky k odečtu na fakturu. A jestli je každý přívod do baráku samostatně (spíš ne), nebo jestli je jeden celkový přívod (a možná i měřený) a až pak se to rozděluje. Jde o to, jak se budou počítat případné společné prostory.

Hanney
Závislačka 2684 příspěvků 28.11.17 17:51

@stivinek Rodinný dům může mít max 3byty, pak už se jedná o bytový dům. J e domě už společenství vlastníků? Jak jsou uspořádány zálohy na výdaje atd… poměrně komplikováná koupě. Asi by bylo lepší obrátit se na právníka.

Ivan PPZ
Kelišová 5697 příspěvků 28.11.17 17:55

Pokud by šlo o bytový dům a ne RD, pak může i jinak dopadat případná hypotéka.
Jinak také:
V případě, že v domě nejsou vymezeny jednotlivé jednotky a dům je tedy v podílovém spoluvlastnictví více vlastníků, nevzniká ze zákona povinnost založit společenství vlastníků.
Povinnost založit společenství vlastníků je dle § 1198 odst. 2 občanského zákoníku dána tehdy, pokud je v domě vymezeno alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jednotky jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků
.

Janli
Kelišová 6296 příspěvků 28.11.17 18:20

Úskalí je v tom, že pokud plyn, voda nebo elektřina jsou jedním přívodem a měřáky jsou jen podružné, budete muset, v případě neplacení jedním majitelem, zaplatit ostatní. U velkých bytových domů se to více rozpustí. Takže bych do toho šla jen v případě, že jsou energie samostatně. Další úskalí je fond oprav. Je potřeba vědět jaké opravy bude dům v nejbližší době potřebovat, kolik je ve fondu oprav a jakým způsobem se budete na údržbě domu podílet.

stivinek
Nováček 8 příspěvků 28.11.17 18:25

Ajéje. Tak to vypadá skutečně dost komplikovaně. Podle mého tam jsou více než tři byty. Momentálně jsou 3 na prodej, ale myslím si, že tam bude ještě nějaký v patře…To jsem dost zaskočen. Pokud by se tedy jednalo o bytový dům, tak je teoretický možné, že pokud bude společenství vlastníků a nastěhuje se tam „blbec“ a bude třeba zatékat střechou, tak si postaví hlavu a nikdo nemůže v tu chvíli bez jeho souhlasu opravovat. Je to tak?
Mám za to, že teď to je v osobním vlastnictví pána, který chce vše prodat a odstěhovat se do bytu. Makléřka něco říkala ve smyslu, že se to bude muset přesně rozpočítat, co vše patří k bytu a co budou společné prostory. Takže si nejsem jistý, jestli to je v katastru vůbec vedené jako jednotlivé byty, to se asi bude muset udělat. Jak jsem říkal, to by mě v životě nenapadlo se na takové věci ptát. Děkuji Vám

Janli
Kelišová 6296 příspěvků 28.11.17 18:39

@stivinek opravy si budete odhlasovávat podle velikosti podílů, toho bych se nebála. Jednoho tupce přehlasujete. Horší je to v případě neplatičů. Můžete skončit tak, že se jednomu složíte na teplota a vodu. Podívej se na katasr, jestli je tam prohlášení o rozdělení bytových jednotek nebo ideální podíly. Na podíly je problém vzít hypo.

arada
Extra třída :D 14442 příspěvků 28.11.17 19:10

@stivinek Do katastru můžeš nahlídnout na netu, tam je uvedeno jak to s domem je. každopádně je potřeba si dům prohlídnout, bo mě ten prodej přijde podezřelý. Abys pak nevrazil nějaký milionek do oprav domu.

Ivan PPZ
Kelišová 5697 příspěvků 28.11.17 19:26
@stivinek píše:
Podle mého tam jsou více než tři byty. Momentálně jsou 3 na prodej, ale myslím si, že tam bude ještě nějaký v patře…To jsem dost zaskočen. Pokud by se tedy jednalo o bytový dům, tak je teoretický možné, že pokud bude společenství vlastníků a nastěhuje se tam „blbec“ a bude třeba zatékat střechou, tak si postaví hlavu a nikdo nemůže v tu chvíli bez jeho souhlasu opravovat. Mám za to, že teď to je v osobním vlastnictví pána, který chce vše prodat a odstěhovat se do bytu. Makléřka něco říkala ve smyslu, že se to bude muset přesně rozpočítat, co vše patří k bytu a co budou společné prostory.

Kupujete nemovitost a ani jste se nepodívali na cuzk (katastr?). Good luck. Nevím, co makléřka míní tím rozpočítáváním. Buď kupujete ideální podíl na nemovitosti (ani náhodou- ruce pryč), nebo jsou ty bytové jednotky již „prohlášené“ vlastníkem, tedy zapsané v katastru a pak tam musí být uvedeny i podíly na společných prostorech.
Střecha a opravy- děravou střechu je potřeba opravovat bez ohledu na druh vlastnictví, vznik SVJ…Přeci si nenecháte ničit dům? Nebo to opravíte, jen pokud bude SVJ a jinak to necháte spadnout? Neměla by vám tohle všechno sdělovat makléřka, protože ji jistě dáte provizi a 27.527,– Kč to nebude.

Janli
Kelišová 6296 příspěvků 28.11.17 19:39

@Ivan PPZ já ho chápu. Člověk většinou kupuje nemovitost jednou v životě a vůbec nemá páru, co to obnáší. Celkem by se užila instituce nezávislého poradce nákupu nemovitostí. A to měl aspoň rozum se zeptat tady.

LimitedEdition
Zasloužilá kecalka 841 příspěvků 28.11.17 19:40

Bydlela jsem v něčem podobném v nájmu. Velký dům a 5 bytových jednotek. Voda dohromady, topení dohromady, takže člověk nemusel ani zapnout topení a chodit ve svetru, ale stejně doplácel, protože sousedi topili o stošest tak samo voda a veškeré opravy od likvidace plísně po problém třeba s elektrikou si najemnici museli hradit sami, majitel v celém domě a přilehlé zahradě zaplatil jen a pouze vyvezení septiku potom co se vylil přes půl dvora. Ale tam to spíš bylo majitelem všechno, byl to vypočítavý haj.zlik. Nikdy žádný přeplatek a jeden rok každému přišlo doplácet od 15-20 tis, takže jsme se mu všichni během půl roku odstěhovali a dodneška mu to prázdně chátrá, rozkřiklo se to a byty už neobsadil. Škoda, měla jsem to tam moc ráda. Bydlení je to takto lepší než v paneláku to ano, je větší klid, ale pořádně pozjišťuj co a jak.

Ivan PPZ
Kelišová 5697 příspěvků 28.11.17 19:45

Bydlení je takové, jací jsou sousedi. To se dá ovlivnit těžko. A i když jsou tam teď super lidi, třeba to za 6 měsíců pronajmou a…

stivinek
Nováček 8 příspěvků 28.11.17 20:44

Znovu děkuji za ohlasy, ikdyž mám třeba naivní přístup a blbé dotazy, tak jsem rád za každou kritiku, ať pozitivní či negativní.
@IvanPPZ - No abych pravdu řekl, tak to bylo velmi rychlé. Popravdě jsem našel inzerát na prodej bytu a druhý den jsem se už ptal v bance, jestli bych dostal úvěr (když už jsem tam byl). Tam mi řekli, že mi dají druhý den vědět a tak jsem si řekl, že bych mohl zavolat kvůli prohlídce, načež mi makléřka řekla, že mam přijít, že tam zrovna je…no a tedy za pár minut už jsem byl na prohlídce a jelikož to bylo narychlo a byt je asi 10× lepší, než můj dosavadní podnájem, ze kterého chci co nejrychleji pryč (plísně, vlhko, strašně tvrdá voda apod.) tak jsem si řekl, že to je super a koupím to. Nicméně pak jsem se zeptal zde…Takže ano, moc o tom nevím a ještě to bylo dost narychlo.

@Janli - Ano je to tak, první a na dlouhou dobu poslední koupě..a jak říkám, jen pryč odtud, kde jsem v podnájmu. Navíc by to bylo přímo u práce a to mě tak nadchlo, moc toho tu k dostání není.

Ivan PPZ
Kelišová 5697 příspěvků 28.11.17 21:33

@stivinek Vy jste teď v podnájmu a takhle impulzivně kupujete byt s nejasným vlastnictvím / resp. stavem v katastru? Dejte přesnou adresu, zjistí se to za 1 minutu. V bance jste byl žádat o hypo? Něco jste podepisoval?

stivinek
Nováček 8 příspěvků 29.11.17 14:13

@Ivan PPZ Ano jsem v podnájmu a tento stav bych rád změnil. Našel jsem inzerát a byl se podívat na byt. Toť vše. Než dám vědět makléřce, jestli jo nebo ne, tak jsem požádal zde o radu, protože v mém okolí není nikdo s kým bych to řešil. To je vše..Nikde jsem nic nepodepisoval ani nežádal. Ano bankéřky jsem se ptal, jestli bych teoreticky dostal úvěr. Ale nic není závazné. Byt je v Rakousku. Být to v ČR, je to jednodušší.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Výhrůžný vzkaz radikálů: Na těchto místech o Vánocích zaútočíme znovu!

V posledních měsících a letech se začínalo zdát, že aktivita islámských... číst dále >

Dobrý den, prsa ven: Vnadná Štěpánová ukázala víc, než chtěla

Herečka Bára Štěpánová (59) sice filmy, v nichž hrají prim její vnady, nemá... číst dále >

Články z Ona Dnes

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >