Koupě domu bez kolaudace?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

betuska
Nováček 8 příspěvků 28.12.16 13:04
koupě domu bez kolaudace?

Ahoj, prosím o radu, kdo se vyzna.
S přítelem zvažujeme koupi domu, ale dům není zkolaudovaný. Zjištovala jsem si něcoohledně kolaudace domu a netu. Mluvila jsme dnes s majitelem (znám ho), a vyptávala sem se ho proč není zkolaudavaný, tak mi řekl ze tam chybí dodělat hromosvod. A poté dodal, že měl stavební povolení před rokem 2005, a nevztahuje se na něj už nový zákon o požárních hlasičích, o hasících přístrojích a energetických štítkách. Muzete mi prosím poradit, kde zjistím nějaké informace? řeknou mi je stavebním uřadě, když jim řeknu tyto informace? Nezda se mi to všechno a nechceme koupit stavbu a mít s tím ještě problémy. Děkuju moc za odpovědi.

Reakce:

Rezii
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 28.12.16 13:22

Nekupovala bych ani náhodou, bude tam někde nějaký problém, chybějící doklad, kabel v zemi tak blízko jak nemá být nebo tak, to nikdy nemáte šanci předem zjistit. Stavěli jsme a kolaudace není úplná legrace, byl k tomu štos papírů včetně takových absurdit jako potvrzení o provedeném archeologickém průzkumu před zahájením prací atd. atd. atd., měřili jestli sedí rozměry domu, dispozice, prolezli to po centimetru, a taky snad musí být udělaná do nějaké doby od vydání povolení. Ale i kdyby tohle nebyla pravda, tak chlap nejedná logicky, za zkolaudovaný by dostal víc. Prodávájí se domy rozestavěné, když dojdou peníze třeba, ale prodej těsně před kolaudací mě osobně by varoval. Některé problémy bránící kolaudaci se mohou dost špatně odstraňovat. V přpadě chybějícího dokladu to může být v podstatě patová situace.

Ivan PPZ
Kelišová 5672 příspěvků 28.12.16 13:41

Souhlasím, prodej domu před kolaudací výrazně snižuje cenu domu, takže to bude mít závažný důvod. A protože si myslím, že je nepravděpodobné, že by kupující s vysokou mírou pravděpodobnosti zjistil pravý důvod > pryč od té koupě.

Ou
Kelišová 5169 příspěvků 28.12.16 13:47

V žádném případě ten barák nekupujte před tím, než ho prohlédne nějaký stavař, kterému zaplatíte za posudek a v každém případě nechte kupní smlouvy sepsat právníkem, kterého budete platit vy a dá tam neprůstřelné sankce za skryté vady.

Objektivní informace vám vážně neřeknou na žádném úřadě, potřebujete najít odborníka, kterému za jeho odborný posudek zaplatíte. Vy - aby jaksi hleděl na váš zájem.

Rezii
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 28.12.16 14:18
@Ou píše:
V žádném případě ten barák nekupujte před tím, než ho prohlédne nějaký stavař, kterému zaplatíte za posudek a v každém případě nechte kupní smlouvy sepsat právníkem, kterého budete platit vy a dá tam neprůstřelné sankce za skryté vady.Objektivní informace vám vážně neřeknou na žádném úřadě, potřebujete najít odborníka, kterému za jeho odborný posudek zaplatíte. Vy - aby jaksi hleděl na váš zájem.

Správný postup - ale já bych stejně šla úplně od toho, pokud teda není nějaký závažný důvod činit opak, jsem předvědčená, že tam je v nepořádku něco závažného co se nedá napravit, jinak by to ten chlap udělal. Hromosvod za pár táců to fakt nebude:) a kdo lže, ten…no známe to:)

lasička1
Echt Kelišová 8038 příspěvků 28.12.16 14:19

@betuska A v tom domě ještě nikdy nikdo nebydlel? Stavební povolení je před rokem 2005,tzn. docela dlouho se barák stavěl. Proč se prodává? Cena je hodně nízká?

Ivan PPZ
Kelišová 5672 příspěvků 28.12.16 15:44
@Ou píše:
V žádném případě ten barák nekupujte před tím, než ho prohlédne nějaký stavař, kterému zaplatíte za posudek a v každém případě nechte kupní smlouvy sepsat právníkem, kterého budete platit vy a dá tam neprůstřelné sankce za skryté vady.

Nemůžu souhlasit- za mě se vůbec nevyplatí do toho jít. Stavař může vidět všechno OK, ale není elektrikář, bleskosvodař… může tam něco vyplynout na povrch… Co je mi platná super kupní smlouva, když protistrana nebude chtít fungovat a vše se jen povleče. Navíc si nechat dělat IKS různých posudků…? To může stát pěkných pár desítek tisíc, které se nevrátí.

lasička1
Echt Kelišová 8038 příspěvků 28.12.16 17:41

@betuska A nelze to udělat tak, že kolaudaci „dotáhne“ prodávající? A vy koupíte rovnou zkolaudovaný dům.

betuska
Nováček 8 příspěvků 29.12.16 10:50

Dekuju všem za odpovědi. Včera jsem byla na stavebním úřadě, ohledně nějakých informacích, a bylo mi řečeno že v roce 2006 vydávali stavební povolení, a v roce 2007 souhlas k užívání. Majitel to prodává ze zdrž. důvodu, rozvedl se, a teď ho čeká operace a skoro rok léčení. V domě bydlel 7 let. A proč to nezkolaudoval to netuším, a paní mi řekla že to tolerují tam bydlet i před kolaudací, protože se stává, že potom domy jsou vykradeny. Dala mi soupis, co všechno musí být ke kolaudaci hotovo, a že to zjistíme z dokumentace. V pondělí máme jít na prohlídku, jen aby to viděl přítel a uvidíme, a vezmeme si sebou člověka který tomu rozumí a umí čist z projektu, a řekne nám jestli má smysl do toho jít, nebo raději dat od toho ruce pryč. Je pravda že paní na SÚ mi řekla, že se to bude kolaudovat ještě postaru, nemusí to mít en. štítek, ani ten hlásič požáru, jen hasičák.

AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1562 příspěvků 29.12.16 16:47

Uvedené důvody v prvním příspěvku jsou zástupné či nepravdivé. Např. není obecná povinnost mít na RD hromosvod (ledaže by SÚ předepsal). To ostatní je taky blbost.

Osobně bych nekupoval. Pokud bych to dostal za úkol, koupi bych řešil přes úschovu tak, že k výplatě prostředků dojde po kolaudaci a možná k tomu stanovil ještě nějaké zádržné na skryté vady.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Vyhrál v Milionáři, do roka vraždil: „Donutila mě Hepnarová,“ vysvětloval lesní vrah Kalivoda

V roce 2004 byla soutěž „Chcete být milionářem?“ na vrcholu popularity.... číst dále >

Novinky z Pákistánu: Tereza si ve vazbě našla kamarádku a chybí jí vepřové maso

Češka Tereza H., která je obviněna z pašování devíti kilogramů heroinu, v... číst dále >

Články z Ona Dnes

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to... číst dále >

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná.... číst dále >