Koupě domu bez kolaudace?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
betuska
Nováček 8 příspěvků 28.12.16 13:04
koupě domu bez kolaudace?

Ahoj, prosím o radu, kdo se vyzna.
S přítelem zvažujeme koupi domu, ale dům není zkolaudovaný. Zjištovala jsem si něcoohledně kolaudace domu a netu. Mluvila jsme dnes s majitelem (znám ho), a vyptávala sem se ho proč není zkolaudavaný, tak mi řekl ze tam chybí dodělat hromosvod. A poté dodal, že měl stavební povolení před rokem 2005, a nevztahuje se na něj už nový zákon o požárních hlasičích, o hasících přístrojích a energetických štítkách. Muzete mi prosím poradit, kde zjistím nějaké informace? řeknou mi je stavebním uřadě, když jim řeknu tyto informace? Nezda se mi to všechno a nechceme koupit stavbu a mít s tím ještě problémy. Děkuju moc za odpovědi.

Reakce:
Uživatel je onlineRezii
Zasloužilá kecalka 911 příspěvků 28.12.16 13:22

Nekupovala bych ani náhodou, bude tam někde nějaký problém, chybějící doklad, kabel v zemi tak blízko jak nemá být nebo tak, to nikdy nemáte šanci předem zjistit. Stavěli jsme a kolaudace není úplná legrace, byl k tomu štos papírů včetně takových absurdit jako potvrzení o provedeném archeologickém průzkumu před zahájením prací atd. atd. atd., měřili jestli sedí rozměry domu, dispozice, prolezli to po centimetru, a taky snad musí být udělaná do nějaké doby od vydání povolení. Ale i kdyby tohle nebyla pravda, tak chlap nejedná logicky, za zkolaudovaný by dostal víc. Prodávájí se domy rozestavěné, když dojdou peníze třeba, ale prodej těsně před kolaudací mě osobně by varoval. Některé problémy bránící kolaudaci se mohou dost špatně odstraňovat. V přpadě chybějícího dokladu to může být v podstatě patová situace.

Ivan PPZ
Kelišová 5744 příspěvků 28.12.16 13:41

Souhlasím, prodej domu před kolaudací výrazně snižuje cenu domu, takže to bude mít závažný důvod. A protože si myslím, že je nepravděpodobné, že by kupující s vysokou mírou pravděpodobnosti zjistil pravý důvod > pryč od té koupě.

Ou
Kelišová 6299 příspěvků 28.12.16 13:47

V žádném případě ten barák nekupujte před tím, než ho prohlédne nějaký stavař, kterému zaplatíte za posudek a v každém případě nechte kupní smlouvy sepsat právníkem, kterého budete platit vy a dá tam neprůstřelné sankce za skryté vady.

Objektivní informace vám vážně neřeknou na žádném úřadě, potřebujete najít odborníka, kterému za jeho odborný posudek zaplatíte. Vy - aby jaksi hleděl na váš zájem.

Uživatel je onlineRezii
Zasloužilá kecalka 911 příspěvků 28.12.16 14:18
@Ou píše:
V žádném případě ten barák nekupujte před tím, než ho prohlédne nějaký stavař, kterému zaplatíte za posudek a v každém případě nechte kupní smlouvy sepsat právníkem, kterého budete platit vy a dá tam neprůstřelné sankce za skryté vady.Objektivní informace vám vážně neřeknou na žádném úřadě, potřebujete najít odborníka, kterému za jeho odborný posudek zaplatíte. Vy - aby jaksi hleděl na váš zájem.

Správný postup - ale já bych stejně šla úplně od toho, pokud teda není nějaký závažný důvod činit opak, jsem předvědčená, že tam je v nepořádku něco závažného co se nedá napravit, jinak by to ten chlap udělal. Hromosvod za pár táců to fakt nebude:) a kdo lže, ten…no známe to:)

lasička1
Echt Kelišová 8142 příspěvků 28.12.16 14:19

@betuska A v tom domě ještě nikdy nikdo nebydlel? Stavební povolení je před rokem 2005,tzn. docela dlouho se barák stavěl. Proč se prodává? Cena je hodně nízká?

Ivan PPZ
Kelišová 5744 příspěvků 28.12.16 15:44
@Ou píše:
V žádném případě ten barák nekupujte před tím, než ho prohlédne nějaký stavař, kterému zaplatíte za posudek a v každém případě nechte kupní smlouvy sepsat právníkem, kterého budete platit vy a dá tam neprůstřelné sankce za skryté vady.

Nemůžu souhlasit- za mě se vůbec nevyplatí do toho jít. Stavař může vidět všechno OK, ale není elektrikář, bleskosvodař… může tam něco vyplynout na povrch… Co je mi platná super kupní smlouva, když protistrana nebude chtít fungovat a vše se jen povleče. Navíc si nechat dělat IKS různých posudků…? To může stát pěkných pár desítek tisíc, které se nevrátí.

lasička1
Echt Kelišová 8142 příspěvků 28.12.16 17:41

@betuska A nelze to udělat tak, že kolaudaci „dotáhne“ prodávající? A vy koupíte rovnou zkolaudovaný dům.

betuska
Nováček 8 příspěvků 29.12.16 10:50

Dekuju všem za odpovědi. Včera jsem byla na stavebním úřadě, ohledně nějakých informacích, a bylo mi řečeno že v roce 2006 vydávali stavební povolení, a v roce 2007 souhlas k užívání. Majitel to prodává ze zdrž. důvodu, rozvedl se, a teď ho čeká operace a skoro rok léčení. V domě bydlel 7 let. A proč to nezkolaudoval to netuším, a paní mi řekla že to tolerují tam bydlet i před kolaudací, protože se stává, že potom domy jsou vykradeny. Dala mi soupis, co všechno musí být ke kolaudaci hotovo, a že to zjistíme z dokumentace. V pondělí máme jít na prohlídku, jen aby to viděl přítel a uvidíme, a vezmeme si sebou člověka který tomu rozumí a umí čist z projektu, a řekne nám jestli má smysl do toho jít, nebo raději dat od toho ruce pryč. Je pravda že paní na SÚ mi řekla, že se to bude kolaudovat ještě postaru, nemusí to mít en. štítek, ani ten hlásič požáru, jen hasičák.

AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1720 příspěvků 29.12.16 16:47

Uvedené důvody v prvním příspěvku jsou zástupné či nepravdivé. Např. není obecná povinnost mít na RD hromosvod (ledaže by SÚ předepsal). To ostatní je taky blbost.

Osobně bych nekupoval. Pokud bych to dostal za úkol, koupi bych řešil přes úschovu tak, že k výplatě prostředků dojde po kolaudaci a možná k tomu stanovil ještě nějaké zádržné na skryté vady.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let... číst dále >

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Články z Expres.cz

Odeberte jí děti, zní hlasy na poslední Výměnu! Co se dělo pak? Potrat a stěhování do ciziny

Česko má za sebou jednu z nejskandálnějších Výměn manželek. Diváci nestačili... číst dále >

Došly prachy? Bývalá miss Houdová bude kněžka, vzniká tady Guru Jára syndrom

Nevíte, co dál se svým životem, a zároveň si na něj potřebujete vydělat? Zdá... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >