Reklama

Koupě domu bez kolaudace?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
betuska
Nováček 8 příspěvků 28.12.16 13:04
koupě domu bez kolaudace?

Ahoj, prosím o radu, kdo se vyzna.
S přítelem zvažujeme koupi domu, ale dům není zkolaudovaný. Zjištovala jsem si něcoohledně kolaudace domu a netu. Mluvila jsme dnes s majitelem (znám ho), a vyptávala sem se ho proč není zkolaudavaný, tak mi řekl ze tam chybí dodělat hromosvod. A poté dodal, že měl stavební povolení před rokem 2005, a nevztahuje se na něj už nový zákon o požárních hlasičích, o hasících přístrojích a energetických štítkách. Muzete mi prosím poradit, kde zjistím nějaké informace? řeknou mi je stavebním uřadě, když jim řeknu tyto informace? Nezda se mi to všechno a nechceme koupit stavbu a mít s tím ještě problémy. Děkuju moc za odpovědi.


Reklama

Reakce:
 
Rezii
Zasloužilá kecalka 822 příspěvků 1 inzerát 28.12.16 13:22

Nekupovala bych ani náhodou, bude tam někde nějaký problém, chybějící doklad, kabel v zemi tak blízko jak nemá být nebo tak, to nikdy nemáte šanci předem zjistit. Stavěli jsme a kolaudace není úplná legrace, byl k tomu štos papírů včetně takových absurdit jako potvrzení o provedeném archeologickém průzkumu před zahájením prací atd. atd. atd., měřili jestli sedí rozměry domu, dispozice, prolezli to po centimetru, a taky snad musí být udělaná do nějaké doby od vydání povolení. Ale i kdyby tohle nebyla pravda, tak chlap nejedná logicky, za zkolaudovaný by dostal víc. Prodávájí se domy rozestavěné, když dojdou peníze třeba, ale prodej těsně před kolaudací mě osobně by varoval. Některé problémy bránící kolaudaci se mohou dost špatně odstraňovat. V přpadě chybějícího dokladu to může být v podstatě patová situace.

 
Ivan PPZ
Kelišová 5607 příspěvků 28.12.16 13:41

Souhlasím, prodej domu před kolaudací výrazně snižuje cenu domu, takže to bude mít závažný důvod. A protože si myslím, že je nepravděpodobné, že by kupující s vysokou mírou pravděpodobnosti zjistil pravý důvod > pryč od té koupě.

 
Ou
Závislačka 4988 příspěvků 28.12.16 13:47

V žádném případě ten barák nekupujte před tím, než ho prohlédne nějaký stavař, kterému zaplatíte za posudek a v každém případě nechte kupní smlouvy sepsat právníkem, kterého budete platit vy a dá tam neprůstřelné sankce za skryté vady.

Objektivní informace vám vážně neřeknou na žádném úřadě, potřebujete najít odborníka, kterému za jeho odborný posudek zaplatíte. Vy - aby jaksi hleděl na váš zájem.

 
Rezii
Zasloužilá kecalka 822 příspěvků 1 inzerát 28.12.16 14:18
@Ou píše:
V žádném případě ten barák nekupujte před tím, než ho prohlédne nějaký stavař, kterému zaplatíte za posudek a v každém případě nechte kupní smlouvy sepsat právníkem, kterého budete platit vy a dá tam neprůstřelné sankce za skryté vady.Objektivní informace vám vážně neřeknou na žádném úřadě, potřebujete najít odborníka, kterému za jeho odborný posudek zaplatíte. Vy - aby jaksi hleděl na váš zájem.

Správný postup - ale já bych stejně šla úplně od toho, pokud teda není nějaký závažný důvod činit opak, jsem předvědčená, že tam je v nepořádku něco závažného co se nedá napravit, jinak by to ten chlap udělal. Hromosvod za pár táců to fakt nebude:) a kdo lže, ten…no známe to:)

 
lasička1
Echt Kelišová 8021 příspěvků 28.12.16 14:19

@betuska A v tom domě ještě nikdy nikdo nebydlel? Stavební povolení je před rokem 2005,tzn. docela dlouho se barák stavěl. Proč se prodává? Cena je hodně nízká?

 
Ivan PPZ
Kelišová 5607 příspěvků 28.12.16 15:44
@Ou píše:
V žádném případě ten barák nekupujte před tím, než ho prohlédne nějaký stavař, kterému zaplatíte za posudek a v každém případě nechte kupní smlouvy sepsat právníkem, kterého budete platit vy a dá tam neprůstřelné sankce za skryté vady.

Nemůžu souhlasit- za mě se vůbec nevyplatí do toho jít. Stavař může vidět všechno OK, ale není elektrikář, bleskosvodař… může tam něco vyplynout na povrch… Co je mi platná super kupní smlouva, když protistrana nebude chtít fungovat a vše se jen povleče. Navíc si nechat dělat IKS různých posudků…? To může stát pěkných pár desítek tisíc, které se nevrátí.

 
lasička1
Echt Kelišová 8021 příspěvků 28.12.16 17:41

@betuska A nelze to udělat tak, že kolaudaci „dotáhne“ prodávající? A vy koupíte rovnou zkolaudovaný dům.

 
betuska
Nováček 8 příspěvků 29.12.16 10:50

Dekuju všem za odpovědi. Včera jsem byla na stavebním úřadě, ohledně nějakých informacích, a bylo mi řečeno že v roce 2006 vydávali stavební povolení, a v roce 2007 souhlas k užívání. Majitel to prodává ze zdrž. důvodu, rozvedl se, a teď ho čeká operace a skoro rok léčení. V domě bydlel 7 let. A proč to nezkolaudoval to netuším, a paní mi řekla že to tolerují tam bydlet i před kolaudací, protože se stává, že potom domy jsou vykradeny. Dala mi soupis, co všechno musí být ke kolaudaci hotovo, a že to zjistíme z dokumentace. V pondělí máme jít na prohlídku, jen aby to viděl přítel a uvidíme, a vezmeme si sebou člověka který tomu rozumí a umí čist z projektu, a řekne nám jestli má smysl do toho jít, nebo raději dat od toho ruce pryč. Je pravda že paní na SÚ mi řekla, že se to bude kolaudovat ještě postaru, nemusí to mít en. štítek, ani ten hlásič požáru, jen hasičák.

 
AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1516 příspěvků 29.12.16 16:47

Uvedené důvody v prvním příspěvku jsou zástupné či nepravdivé. Např. není obecná povinnost mít na RD hromosvod (ledaže by SÚ předepsal). To ostatní je taky blbost.

Osobně bych nekupoval. Pokud bych to dostal za úkol, koupi bych řešil přes úschovu tak, že k výplatě prostředků dojde po kolaudaci a možná k tomu stanovil ještě nějaké zádržné na skryté vady.


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

„Žoldáci, kteří sem pustí migranty,“ říká Orbán o Frontexu. Co je agentura zač?

Německá kancléřka apeluje na členské státy Evropské unie, aby pomohly... číst dále >

V Německu huj, v Česku fuj: EU se loudá s nápravou dvojí kvality (nejen) potravin

Češi zase dělají nálety na německé supermarkety a diskonty. Situace, která... číst dále >

Články z Ona Dnes

Co s úrodou jablek? Oslaďte si babí léto skvělým koláčem nebo štrúdlem

Jablek se letos urodilo požehnaně. Možná i vy přemýšlíte, co s kulatými... číst dále >

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena... číst dále >


Reklama