Koupě domu, hypotéka, jak to funguje

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anik
Ukecaná baba ;) 1752 příspěvků 21.03.19 11:29
Koupě domu, hypotéka, jak to funguje

Ahojki, chystám se kupovat chalupu přes realitku. Na hypotéku, část peněz mám svých. Dělám takovou věc poprvé, tak mě zajímá jak to funguje s penězi. Vyberu dům, to je jasné:), hypo si zřejmě nechám taky přes realitku. A jak dál? V jaké fázi přijde ke slovu těch mých 20% a kam se uloží? A vůbec jak to pak probíhá? odhadce zařídí realitka předpokládám, vlastně měla by zařídit všechno, za tu provizi. Jen jestli mi někdo popíše jak ty činnosti jdou po sobě, případně nějaká úskalí. Celkově počítám cca dva měsíce od výběru domu do předání klíčů? Díky moc,.

Reakce:
elen-ka
Extra třída :D 13393 příspěvků 14 inzerátů 21.03.19 11:40

@Anik kupovala jsem na hypo dva byty, ale postup bude asi stejný. Já si tedy nejdříve oběhla banky a nechala jsem si zpracovat návrhy na hypotéku - kolik si můžu půjčit, kolik budou splátky, vše přibližně, nebo jsem oslovila finančního poradce, který mi to zpracoval. Jakmile jsem věděla sumu, se kterou mohu pracovat, našla jsem byt a sepsala jsem smlouvu o smlouvě budoucí (či tak nějak), zaplatila zálohu/rezervační poplatek. Začala vyjednávat s bankou o hypotéce a postupně dávala vše dohromady. Po podpisu smlouvy na katastr a přepis, pak převod peněz (někdy to bylo dvoufázově). Předání klíčů proběhlo po dohodě a přiznám se, že ani nevím kdy, ale myslím si, že na přepis na katastru jsme nečekali.

elen-ka
Extra třída :D 13393 příspěvků 14 inzerátů 21.03.19 11:42

Jo a ještě, měla jsem svého právníka, který mi přečetl smlouvu a řekl mě případné nevýhodnosti, které ze smlouvy jak byla napsaná, pro mě vyplívají. Smlouvu jsme upravovali tak, abychom souhlasili obě dvě strany.

pomme
Kecalka 210 příspěvků 21.03.19 11:48

Radím řešit hypotéku přes finančního poradce, většinou dokážou vyjednat lepší úrok než když to člověk řeší přímo s bankou.

chs.jasmin
Echt Kelišová 9123 příspěvků 21.03.19 12:03
@Anik píše:
Ahojki, chystám se kupovat chalupu přes realitku. Na hypotéku, část peněz mám svých. Dělám takovou věc poprvé, tak mě zajímá jak to funguje s penězi. Vyberu dům, to je jasné:), hypo si zřejmě nechám taky přes realitku. A jak dál? V jaké fázi přijde ke slovu těch mých 20% a kam se uloží? A vůbec jak to pak probíhá? odhadce zařídí realitka předpokládám, vlastně měla by zařídit všechno, za tu provizi. Jen jestli mi někdo popíše jak ty činnosti jdou po sobě, případně nějaká úskalí. Celkově počítám cca dva měsíce od výběru domu do předání klíčů? Díky moc,.

Ahoj u nás to bylo takto:

• vybrali jsme dum - zaplatili provizi - udělal se odhad (platili jsme my - 5tisíc) - podepsali smlouvu o smlouvě budoucí - vyjednali hypoteku s odhadem (ten trval týden) - po přepisu hypoteky na učet (banky) se podepsala smlouva - zaslo se na katastr (tam jsme platili kolek my - 1000kč) - bežela 30denní plomba - udělal se předávací protokol a my dostali klíče

A nekde mezi tím jsme museli ještě udělat pojištění nemovitosti a vím, že pojistka ahypoteka - první splátku jsme platili, když ještě běžela plomba a tehdy muž hodně nadával, protože to nebyly malé částky a kdyby to padlo, tak jsme si nebyli jisti, zda ty peníze nějak dostaneme zpět :nevim: A také nevím, kdy jsme převáděli naše peníze - to bych kecala, zda když nám napsali že peníze od banky jsou na učtu :nevim:

EDIT: smlouvu o smlouvě budoucí jsme podepisovali poslední týden v listopadu, pak to šlo rychle a smlouvu na přečtení a nahlednutí k právníkům jsme měli přes víkend. Docela se spěchalo a v polovině ledna jsme se stěhovali :mrgreen:

Váš příspěvek
Reklama