Koupě domu, kde hrozí exekuce, ošetření v kupní smlouvě

70
10.1.20 13:02

Koupě domu, kde hrozí exekuce, ošetření v kupní smlouvě

Dobrý den, je tady nějaký právník/čka, nebo někdo kdo řešil obdobnou situaci? Jde o to, že budeme kupovat dům, koupě je ale podmíněna tím, že prodáme naše stávající malé a už nevyhovující bydlení - abychom měli finance na koupi nového. Dům prodávají 2 vlastnící - každý 1/2. V katastru není žádný zápis a dům by se kupoval jako celek, ne po polovinách. Problém je v tom, že jeden z vlastníků se dostal do exekuce. Zatím na katastru, není žádný zápis, ale časem by se mohl objevit. Do té doby, by se dům mohl ještě bez rizika koupit, a peníze nechat v úschově, pro případ, kdyby se přeci na katastru v té době exekuce objevila a vlastník by už nemohl s domem nakládat. Tak rychle to ale nestihneme… Kdyby se tedy na katastru něco objevilo a dotyčný exekuci zaplatil - jak postupovat a jak ošetřit v kupní smlouvě? Lze v ní třeba sjednat podmínku - že peníze se nepřevedou do té doby, dokud nebude exekuce řádně zaplacená, a budou dodány výpisy z finančáku, pojišťovny atd…že nikde nic jiného nehrozí a dotyčný je opravdu čistý bez dluhů? dále by čerpání bylo podmíněno zápisem nás do listu vlastnictví - a čekat dobu než opravdu zápis proběhne, a dále podmínka, aby se dotyčný vystěhovat, předal nám dům a hned jak obdržíme klíče mu peníze odeslat? Druhý vlastník s tímto postupem nemá problém…Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

27590
10.1.20 13:12

Ano penize dat do uschovy a vyplatit az v okamziku kdy bude zapsan prevod na katastru a nemovitost bude cista. Jde o bezny postup.
Ovsem pozor na tzv odporovatelnost, kdy by nejaky veritel mohl namitat ze prevod byl ucinen ve snaze vyhnout se plneni zavazkum. Tam se pak posuzuje dobra vira atd je to docela slozite.
Poradte se s advokatem zda vubec do toho jit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12483
10.1.20 13:31

Poraď se s advokátem a pokud možno kontaktuj exekutora, který má danou exekuci pod palcem. Ten ti k tomu řekne více.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70
10.1.20 14:00

@veria Když by musel dodat všechny listiny, které by prokazovaly, že nikde nedluží… a přesto se pak našel nějaký věřitel… to by pak byla kupní smlouva neplatná? i když by v době prodeje prokázal, že je vše splaceno a přesto by se někde rodil dluh, o kterém by ani v tu chvíli nevěděl?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.1.20 14:06

Většinou se snazim poradit a nerypat do zakladatelů, ale tady musím. Proč se ptáš ne emiminu a nezaplatite si advokáta? Pokud prodáváte přes RK, tak rozhodně nespolehejte na dokumenty, ktee vám RK předloží, oni chtějí většinou prodat, ne řešit problémy. A taky zalezi jak velký ten dluh je v porovnání s hodnotou nemovitosti, kdo je veritel (banka?), zda dlužník nemá další dluhy, tj zda nehrozí místo exekuce nakonec spíš insolvence - to by pro vás jako nabyvatele mohl být docela velký problém, zvlast pokud koupi domu řešíte prodejem současného bydlení. Prostě si najdete advokata

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27590
10.1.20 14:11

@mamemi Ne, v tom pripade by byl kupujici v dobre vire.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.1.20 14:12

@mamemi jaké všechny listiny máš na mysli? Jak by sis představovala, že někdo prokáže, že nemá ZADNE dluhy? Může prokázat, že v danou dobu nemá např. dluh vůči financaku, ale ne že nemá žádný dluh. Smlouva by obecně neplatná nebyla, do té doby než by případně někdo převod napadl jako neplatný (třeba nějaký věřitel nebo insolvenční správce).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70
10.1.20 14:13

@uživatel2 Prodávají to majitelé sami, ne RK. Spíš mě jen zajímalo, jestli nemá někdo zkušenost s podobnou koupí - rozhodujeme se, zda do toho jít, nebo ne… V případě, že řekneme ano, nic bez advokáta neuděláme, to je jasné… Jen jestli je vůbec možné úspěšně něco koupit, když je tam takový problém…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.1.20 14:30

@mamemi je to řešitelne, ale rizika tam jsou, za mě asi víc kvůli riziku insolvence, než samotné exekuce. Zjisti co je to za dluh a kdo je veritel. Když to bude banka, tak to bude lepší než kdyby to byla nebankovní instituce - tam lze předpokládat, že vlastnik bude mít víc dluhu. Mohou to být dluhy z podnikání atd. A pak jde taky o výši dluhu, jestli je to např 10 tis nebo to jsou statisíce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70
10.1.20 14:35

@uživatel2 mám kontakt na exekutora, ale může mi vůbec poskytnout takové informace?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27590
10.1.20 14:38
@mamemi píše:
@uživatel2 mám kontakt na exekutora, ale může mi vůbec poskytnout takové informace?

Ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.1.20 15:23
@mamemi píše:

Přiznám se, že nevím v jakém rozsahu Ti může podat informace. Ať Ti dokumenty od exetura posle rovnou dluznik, informace o exekuci by mela být i v registru exekuci, ale ne úplně vše se tam zapise. Je klidně možné, že exekutor stahne peníze z účtu a nemovitost nebude vůbec řešit. Ale je dost možné, že exekuce je důvod proč se ten dům vlastne prodává. A co můžeš je zavolat na obecný soud dlužníka (okresní soud podle trvalého bydliště) a zeptat se, zda proti dané osobě není vedeno nějaké soudní řízení. Ale on může klidně mit podepsaný i notářsky zápis s přímou vykonatelnosti - tam se pak ani nezaluje a rovnou se nařizuje exekuce. Fakt si najdete advokata

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama