Reklama

Koupě domu,který je v insolvenci a "problémový majitel"

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

jeja123
Povídálka 32 příspěvků 11.10.18 15:03
Koupě domu,který je v insolvenci a "problémový majitel"

Zdravím,
chci se zeptat, jestli někdo nemá podobnou zkušenost.
Uvažujeme o koupi domu. Narazili jsme na dům, který se prodává, protože je majitelka v insolvenci.
Dům se prodává pod cenou, hodnotu má cca 2,2 mil.,ale prodává se za 1,5mil.
Zatím jsme viděli jen fotky, ale vypadá velmi dobře. Měli jsme domluvenou prohlídku, ale ta se odložila, protože prý pánovi, co tam bydlí, odvezli maminku do nemocnice. To mě zarazilo, protože na katastru byla napsaná jen paní jako majitelka, tak jsem začla pátrat. Vyhledala jsem si informace o té insolvenci. (vše je veřejné, takže jsem si přečetla vše)
No a tam bylo, že pán co tam bydlí je majitelky exmanžel, s kterým se rozvedla. V manželství jí ten dům daroval. On po rozvodu dělal problémy, že chce dům zpět, i se soudili, soud vyhrála paní. Pán je agresivní, vyhrožoval jí atd. Tak se odstěhovala do pronájmu a nechává ho tam bydlet. (řekla bych, že se ho bojí)
Takže pán tam bydlí, má tam trvalé bydliště, ale není majitelem.
Zhrozila jsem se a napsala jsem email přímo insolvečnímu správci, který má insolvenci na starost. Ten mi dopověděl :

podle mých informací pan xxx nemovitost obývá, děje se tak neoprávněně a jeho povinností je nemovitost vyklidit. Jakožto insolvenční správce však nevidím prostor pro to, abych s ním vedl soudní jednání o vystěhování, neboť tím by došlo k zatížení majetkové podstaty a prodloužení celého řízení.
Bude tedy na novém vlastníku nemovitosti, aby se s ním dohodl, případně jej vystěhoval. Zda a v jakém rozsahu s tím pan xxx bude nebo nebude dobrovolně souhlasit, bohužel nedokáži říci.

Co s tím? Je mi jasné, že by problémy dělal. Ale je mi líto přijít o takový dům v hodně dobré ceně.
Stalo se někomu něco podobného? Poradíte?

Děkuji za rady, poznatky..

Reklama

Reakce:

TMana
Zasloužilá kecalka 712 příspěvků 11.10.18 15:39

Tady si někdo hodně plete vyvolávací a kupní cenu. Pokud je dům v insolvenci, následuje dražba. Vyvolávací cena je těch 1,5M, konečná cena bude nejspíše vyšší.
Povinnost předat draženou nemovitost v pořádku má insolvenční správce. Pokud ten člověk tam má trvalé bydliště, ale nemá k nemovitosti žádný vztah - tzn. nájemní smlouvu apod, měl by se o to postarat insolvenční správce.

Hanka1
Extra třída :D 13517 příspěvků 11.10.18 15:41

No tak zalezi jestli potrebujete rychle bydlet nebo jestli mate cas, nervy a peníze se s chlapem soudit o vystehovani.

kuboslavka
Povídálka 36 příspěvků 11.10.18 15:47

Nešla bych do toho. Soudní vystěhování může trvat pár let. Ale osobně bych měla spíš problém, že kupuji někomu jeho dům v dražbě, někoho vyháním z jeho domova. Necítila bych se v tom domě dobře. Já vím, že se to tak dělá, ale neměla bych z toho domu radost. A insolvenční správce se opravdu nemusí postarat o to, aby byl dům prázdný, on pouze prodává nemovitost, je to na domluvě.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.18 15:53

@kuboslavka
myslím, že si pletete pojmy exekuce a insolvence. Pro insolvenci se člověk rozhodl sám, člověk usoudí, že jsou dluhy nad jeho možnosti, čili osobní bankrot.

jeja123
Povídálka 32 příspěvků 11.10.18 15:56

@TMana
o dražbě nikdo nic neříkal. Ani makléř, ani správce, ani v inzerátu.

Anik
Ukecaná baba ;) 1459 příspěvků 11.10.18 15:59

Zkušenost jen takovou, že kupuju domek na víkendy, a kamoš realiťák, co mi s tím pomáhá, mi řekl narovinu, že jakmile bude dům v exekuci či insolvenci, tak že do toho se mnou nejde, že s tím jsou jenom problémy, hlavně pro mě, no a pro něj taky, že za tu provizi mu to nestojí. Pravda je, že bych z toho měla strach, kor v případě tady toho potížisty nezvaného nájemníka.

Co se týká špatného pocitu, že někoho vyháním z jejich domu, tak ten bych zase ale neměla, moje vina to není, pouze jejich, že. Naopak bych měla špatný pocit a obavy z toho, že se mi můžou nějak mstít, třeba hodit cihlu do okna apod., jsem v tomto divná :)

Známí taky prodávali dům, formou dražby, dluhy se zaplatily, a ze zbylých peněz si koupili domek menší, naprosto dostačující,,,, a jsou čistí. Takže ti, co si jejich dům koupili, jim pomohli.....mají nový domek, jsou bez dluhů. Ale ano, vždycky to takto dobře nedopadne.

Luboš P
Zasloužilá kecalka 749 příspěvků 11.10.18 16:00
@kuboslavka píše:
Nešla bych do toho. Soudní vystěhování může trvat pár let. Ale osobně bych měla spíš problém, že kupuji někomu jeho dům v dražbě, někoho vyháním z jeho domova. Necítila bych se v tom domě dobře. Já vím, že se to tak dělá, ale neměla bych z toho domu radost. A insolvenční správce se opravdu nemusí postarat o to, aby byl dům prázdný, on pouze prodává nemovitost, je to na domluvě.
Četla jste to vůbec? Insolvenční správce píše, že tam bydlí neoprávněně, tedy exekuce a je venku hned. Majitelka tam nebydlí. A když ho tam majitelka trpí, tak s tím nikdo nic nenadělá ani insolvenční správce. Vystěhovávat někoho z domu může přece jen majitel, na to nemusí být nikdo právník.

kjhui
Ukecaná baba ;) 2408 příspěvků 11.10.18 16:26

@jeja123

jednak to neřeš pokud jsi viděla jen fotky.. většinou záleží na tom co právě nafoceno není.. metr od konce fotky bude čtyřproudá silnice, půl metru za ranou fotky podkroví bude díra ve střeše kterou zatéká, za nafocenou obývákovou stěnou budou rozkopané trubky..

pokud nedojde k vystěhování chlapa před prodejem, tak to neber ani za zlaté prase, protože ve smlouvě bude pravděpodobně formulka že vady a škody od momentu přepisu v katastru/podpisu smlouvy jdou za tebou a naštvaný chlapík může před odchodem všechno rozmlátit, naprat pěnu do trubek a topení, vyrvat kohoutky, rozsekat dlažbu a podobně.. nebyl by první..

jeja123
Povídálka 32 příspěvků 11.10.18 16:40

@kjhui
Za ty prachy tam je nová střecha, okna i fasáda. Vnitřek je celkem jedno, to si stejnák uděláme podle sebe. Je mi jasné, že dokud to neuvidím, nevím. Ale prostě je to pro nas dost dobrá nabídka. Toho se bojím právě, že ten chlap bude dělat problémy a bůhví, co tam může udělat :/ sakra. :/

Janli
Kelišová 5696 příspěvků 9 inzerátů 11.10.18 19:04
@TMana píše:
Tady si někdo hodně plete vyvolávací a kupní cenu. Pokud je dům v insolvenci, následuje dražba. Vyvolávací cena je těch 1,5M, konečná cena bude nejspíše vyšší.
Povinnost předat draženou nemovitost v pořádku má insolvenční správce. Pokud ten člověk tam má trvalé bydliště, ale nemá k nemovitosti žádný vztah - tzn. nájemní smlouvu apod, měl by se o to postarat insolvenční správce.

Tady si někdo hodně plete insolvenci a exekuci. V insolvenci má člověk možnost prodat svůj majetek i bez dražby. S neoprávněným užíváním nemovitosti nemá insolvenční správce nic společného. To je třeba řešit soudní cestou. Pokud není do této chvíle rozhodnutí soudu o vystěhování a dotyčný tam má trvalé bydliště, může to být běh na dlouhou trať.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.18 19:21

My bydlíme také v domě, který byl v insolovenci bez dražby. Insolovenční správce řekl narovinu, že on má jen povinnost prodat dům a zbytek je na nás. Jeho služby tím končí. U nás bydleli přímo majitelé a bylo to peklo. Samozřejmě se vystěhovat nechtěli, soudní cestou to trvá dlouho. Manžel je ještě nechával bydlet zadarmo tři měsíce. Ale stejně dělali problémy. Tuším, že jme posílali písemnou výzvu o vystěhování. Nepomohlo po dobrém, po zlém. Pomohla nám až rada od jednoho právníka, kterej poradil paragraf 208. Zkusím vygooglit, bylo to napsáno i na netu. Jeden právník to i krásně popisuje. Vy ale určitě budete komunikovat s majitelkou. Kdyby tě něco napadlo, zeptej se, zkusím si vzpomenout. Je to již 5 let. Ale toto pomohlo jako výhružka

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.18 19:37

@jeja123 Na tom netu tenkrát byla krásně popsaná odpověď od právníka na tento paragraf. I jak se má postupovat, jelikož je to rychlejší. Pěkně tam i popisoval, že většinou vše trvá roky, jelikož všichni, včetně právníků mají z toho prachy. Toto se mělo vyřídit hned, do měsíce by měli majitelé problém, popřípadě si jít sednout. Nám to tenkrát pomohlo jako výhrůžka. Během chvilky byli pryč. Ale momentálně to nemohu najít. Možná, až bude víc času, tak to najdu

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Nejhlubší dno, ultralevice zneuctila mši: Ovčáček se pustil do mluvčího z UK

Aktivistka Aneta Petani protestem proti představitelům církve spustila... číst dále >

Bavil lidi, teď je překvapuje svou vážností: Donutilova herecká proměna

Téměř každé Vánoce nás baví rolí důstojníka, který demonstrativně roztrhá... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi... číst dále >