Koupě jiného domu po roce od koupě původního

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
7.11.21 16:39

Koupě jiného domu po roce od koupě původního

Cca před rokem jsme koupili dům. Úplně jsme se s ním nesžili. Teď se nabídla příležitost koupit o pár ulic jiný dům. Lepší, novější, s větším pozemkem a dokonce levnější.
A já přemýšlím, jestli vůbec iniciovat nějakou snahu, nebo je to marné.
Neřešil jste někdo něco podovného? Zajímaly by mě hlavně postřehy z praxe. Řeším hlavně 2 věci. Původní dům nemáme úplně „nabydlený.“ Trochu se bojím, že může mít skrytou vadu a říkám si, kdyby ji objevili noví majitele a reklamovali, zda já bych mohla uplatnit u původního majitele v rámci 5 leté záruky (i když už bych dům fakticky nevlastnila).
A pokud jsem to dobře pochopila, tak by asi bylo třeba doplatit daň z nabytí nemovitosti, protože by nebyla splněna podminka bydleni v nemovitosti alespoň 2 roky.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6312
7.11.21 16:51

Klidně bych do koupi šel, stávající dům můžeš pronajmout, pokud jde o daň z příjmu - ne z nabytí, ta byla zrušena, bohužel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
343
7.11.21 16:53

Dan z nabytí nemovitosti je zrušena zbytek netuším. Máš na to hypotéku, fixaci atd? My prodávali byt s tím, že jsme tu hypotéku zaplatili z peněz toho bytu a vzali si novou vyšší hypotéku na dům to se bance líbilo a neměla s tím problém jelikož jsme u nich brali vyšší hypotéku…dokonce nám odpustili nějaký poplatek snad 10% z té ceny za předčasné splacení v době fixace, je spořitelna, jak se ale budou tvářit když by jsi chtěla menší hypotéku to nevím…zda to teda nebudeš kupovat za hotové

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4502
7.11.21 16:59
@Zumpa píše:
Klidně bych do koupi šel, stávající dům můžeš pronajmout, pokud jde o daň z příjmu - ne z nabytí, ta byla zrušena, bohužel.

Pokud jsou příjmy z prodeje domu využity pro uspokojení vlastní bytové potřeby, jsou od daně z příjmu osvobozeny.
A ano, ta z nabytí byla zrušena.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.11.21 17:10

No abych to dovysvětlila.
Pronájem starého domu nehrozí. Bylo by nutno ho co nejrychleji prodat a z prostředků zaplatit nový. Na Původní dům jsem měla něco svého a něco půjčeno od rodiny, to by snad nebyl problém.
Ohledně daně z nabytí jsem právě četla něco o časovém testu a o tom, že nemovitost musí být pro účely vlastního bydlení.
ALE nejsem si jistá, zda by to tak právě jako vlastní bydlení bylo bráno (a nebylo to bráno jako nějaký přeprodej domu pro zisk). Jako trvalý pobyt tu máme.

• Citovat
  • Nahlásit
905
7.11.21 17:24

Takové věci bys nejdříve měla řešit s právníkem a ne na internetu. Aby ses nedivila že prodělas :palec:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.11.21 17:35
@krajta píše:
Takové věci bys nejdříve měla řešit s právníkem a ne na internetu. Aby ses nedivila že prodělas :palec:.

Tak postup je, že mě zajimají zkušenosti ostatních, případně jestli někoho nenapadnou úskalí, která já tam nevidim. Následně se jdeme na dům podívat, jestli je o co stát a pokud ano, tak je na řadě právník (se kterým bude možno řešit i právě případná úskalí, která by tu zazněla).

• Citovat
  • Nahlásit
4035
7.11.21 17:49
@Anonymní píše:
No abych to dovysvětlila.
Pronájem starého domu nehrozí. Bylo by nutno ho co nejrychleji prodat a z prostředků zaplatit nový. Na Původní dům jsem měla něco svého a něco půjčeno od rodiny, to by snad nebyl problém.
Ohledně daně z nabytí jsem právě četla něco o časovém testu a o tom, že nemovitost musí být pro účely vlastního bydlení.
ALE nejsem si jistá, zda by to tak právě jako vlastní bydlení bylo bráno (a nebylo to bráno jako nějaký přeprodej domu pro zisk). Jako trvalý pobyt tu máme.

To je daň z příjmu z prodeje nemovitosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.11.21 18:17
@Popeladym píše:
To je daň z příjmu z prodeje nemovitosti.

Ježiš aha..podepisuje se na mě rodičovská už :zed:
Takže daň z nabytí nemovitosti zrušena. Daň z příjmu z prodeje nemovitosti by se na nás nemusela taktéž vztahovat, protoze sice nesplňujeme časovy test, ale splnili bychom podmínku, že bychom prostředky využili pro řešení naší bytové situace. Asi. To by chtělo ještě někde ověřit, jaké jsou přesné podmínky. Jestli by bylo možné si půjčit třeba na nákup nového domu a pak to splatit z prodeje..jestli i pak by to bylo osvobozeno

• Citovat
  • Nahlásit
4035
7.11.21 19:05
@Anonymní píše:
Ježiš aha..podepisuje se na mě rodičovská už :zed:
Takže daň z nabytí nemovitosti zrušena. Daň z příjmu z prodeje nemovitosti by se na nás nemusela taktéž vztahovat, protoze sice nesplňujeme časovy test, ale splnili bychom podmínku, že bychom prostředky využili pro řešení naší bytové situace. Asi. To by chtělo ještě někde ověřit, jaké jsou přesné podmínky. Jestli by bylo možné si půjčit třeba na nákup nového domu a pak to splatit z prodeje..jestli i pak by to bylo osvobozeno

Je tam dost výjimek, kdy se té daní lze vyhnout. Je vysoká, ale platí se vždy jen z částky, jakou na prodeji vyděláš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat