Koupě nemovitosti a následné dárování

17
6.1.20 06:28

Koupě nemovitosti a následné dárování

Dobré ráno,
mám dotaz, zda také někdo neřešil.
Teta bude kupovat chatu, kterou by hned po zapsaní do katastru, že je vlastníkem chtěla nechat napsat na mě. Ale nikde na netu jsem se nedočetla, zda je to možné. Jediné co jsem našla, je že po darování se nemovitost nemůže prodat po dobu 5let, aby se neplatila daň. Jediné, co vím, že budu platit 15% daň z příjmu, jelikož není v přímé linii (strýce si nikdy nevzala). Nevíte prosím, zda je to možné? Děkuji za odpovědi a přeji pěkný den. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1596
6.1.20 07:07

@Weru06 Podle mne jí teta může přepsat, kdy chce. Těch 15 pct tě asi nemine, nicméně nemusí to být z ceny prodejní, ale musí se vyplnit nějaký formulář a tam si vypočítáš odhadní cenu nemovitosti. Pokud by byla prodejní nižší než ta odhadní dle finančáku, platí 15 pct z ceny finančáku, pokud by to bylo naopak, platí tvoje prodejní cena. Prostě vždy platí ta vyšší cena :-) Jen nechápu, proč to teta nekoupí a rovnou tě nezapíše do katastru?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
6.1.20 07:14

@Sylko A to jde, že by mě rovnou napsala do katastru, když kupní smlouva bude na ní? Chatu bude kupovat od obce, jelikož se obec rozhodla jí prodat a ona má předkupní právo. Peníze jí na to budeme půjčovat, je v důchodu a nikde jí na to nepůjčí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.1.20 07:21

Teta te muze zapsat na katastr, jen pokud budete mit darovaci smlovu, takze danit musis.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9828
6.1.20 08:39
@Weru06 píše:
@Sylko A to jde, že by mě rovnou napsala do katastru, když kupní smlouva bude na ní? Chatu bude kupovat od obce, jelikož se obec rozhodla jí prodat a ona má předkupní právo. Peníze jí na to budeme půjčovat, je v důchodu a nikde jí na to nepůjčí.

Hele, podle mě je tohle hloupost, jak se to chystáte udělat. úplně zbytečně blbě. Protože budeš platit 15% daň z příjmu, proč jako? Zbytečně. Až to tety koupí, tak prostě ty to na normální kupní smlouvu kupíš od tety, žádné darování, to je nesmysl. Teta vyplní daňové přiznání, protože nebude vlastnit tu nemovitost 5 let, je povinnost to vyplnit, protože ona by měla platit daň ze zisku. Ale když vám to prodá za stejnou cenu, za kterou to koupila, tak nula od nuly pojde, nemá na tom zisk, nemá co danit. Daňové přiznání se tedy podá, ale s nulou. Pomohou s tím určitě na finančáku, minimálně u nás jsou ty paní hodné a pomohou. Ty to koupíš normálně, takže žádná 15% daň ze zisku jako u darování, ale klasická daň z nabytí nemovitosti 4%. Darovací smlouva je u vás kontraproduktivní, vzhledem k tomu, že jste cizí lidé.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
a12
41327
6.1.20 09:00
@Weru06 píše:

Jezis, vy ji na to půjčite takže to vlastně zapalite a pak to na vas přepíše a budete platit další peníze? 8o nešlo by se domluvit s obcí, ze by se to napsalo rovnou na tebe?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9828
6.1.20 09:05
@a12 píše:
Jezis, vy ji na to půjčite takže to vlastně zapalite a pak to na vas přepíše a budete platit další peníze? 8o nešlo by se domluvit s obcí, ze by se to napsalo rovnou na tebe?

to nešlo, protože ona má předkupní právo. Pokud by ta smlouva měla být na někoho jiného, musí to jít jako obecná majetek cestou tak, že má nárok si to koupi kdokoliv cizí, pak tedy formou nějaké soutěže. A určitě by to nedostali tak levně, jako to dostane teta s předkupním právem. Obec musí dodržovat pravidla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
6.1.20 09:09

@a12 musíme to takto udělat, jelikož by to potom šlo veřejně a kdo dá víc, tak je to jeho. Což se nám nechce dávat víc :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
6.1.20 09:11

@Šáruší To nás vůbec nenapadlo :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
a12
41327
6.1.20 09:17
@Weru06 píše:
@a12 musíme to takto udělat, jelikož by to potom šlo veřejně a kdo dá víc, tak je to jeho. Což se nám nechce dávat víc :)

Jo tak, ja myslela, ze normálně jako když se prodávají třeba pozemky :lol:
No a u těch taky casto nejde hned prodat po koupi od obce.. Tak nebude tam taky nejaka taková podminka, ze to třeba pet let nesmi prodat a ani darovat, kdyz to koupi výhodněji?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
6.1.20 09:45

@a12 Jediné co vím, že po koupi 5let nesmí prodat, může, ale bude se platit velká daň. Ale o darování hned po koupi jsem se právě nikde nic nedočetla. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9828
6.1.20 09:52
@Weru06 píše:
@a12 Jediné co vím, že po koupi 5let nesmí prodat, může, ale bude se platit velká daň. Ale o darování hned po koupi jsem se právě nikde nic nedočetla. :nevim:

Tak to není, když to prodá do pěti let, je to bráno jako obchodování s nemovitostí a platí se daň ze zisku. Když totiž někdo koupí nemovitost a pak ji za krátko prodává, většinou ji prodává za účelem zisku, dráž, než ji koupil. A rozdíl kupní ceny mínus prodejní ceny prostě zdaní 15%. To není jakože z celé pordejní ceny platí 15%. Těch 15% se daní pouze zisk. Koupil za milion, prodal za milion a půl, tak 15% zdaní toho půl milionu rozdíl. Když koupí za milion a prodá za milion, rozdíl je 0. Sice muí podat daňové přiznání a zdanit, ale daní nulu, cože je zase nula. Takže pokud tam nebude nějaká jakože ochranná lhůta u té kupní ceny od obce, že třeb obec si tam dá podmínku, že to nesmí nějakou dobu prodat, tak to od ní normálně koupíte za cenu, za kterou to koupila ona. Ona má nulovou daň a vy zaplatíte jen klasické 4% z nabytí. Kdyby tam byla ochranná lhůta od obce, nechť hned sepíše závěť, kde vám ji odkáže, kdyby se náhodou něco stalo. Má tety děti?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
a12
41327
6.1.20 09:54
@Weru06 píše:
@a12 Jediné co vím, že po koupi 5let nesmí prodat, může, ale bude se platit velká daň. Ale o darování hned po koupi jsem se právě nikde nic nedočetla. :nevim:

No ja právě myslim nakou podmínku přímo ty obce.. Ne neco plošnýho z netu..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9828
6.1.20 09:57
@a12 píše:
No ja právě myslim nakou podmínku přímo ty obce.. Ne neco plošnýho z netu..

my kupovali pozemky od obce už několikrát a nikdy tam nic takového nebylo, takže nemusí to tak být vždy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
6.1.20 10:22

@Šáruší Tak to jsem nevěděla, děkuji. Teta děti nemá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama