Koupě staršího domu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Ferdina
Stálice 93 příspěvků 02.08.19 17:06
Koupě staršího domu 1

Dobrý den všem :) Četla jsem mnoho diskusí a článků, ale chtěla bych reálné zkušnosti, tak proto sem píšu :)
Chceme s manželem koupit starší dům, nechceme novostavbu (důvodem jsou příliš vysoké ceny pozemků v oblasti, kde chceme bydlet). Počítáme s tím, že do domu budeme muset dát ještě hodně peněz, v tom problém není. Zajímá mme, co zjišťovat na prohlídce nemovitosti, koho s sebou vzít, apod. O co jste se zajímali, jaké byly vaše otázky, popřípadě proč jste daný dům třeba nekoupili?
Děkuji za odpověď. :)

Reakce:
Pvln34
Kecalka 231 příspěvků 02.08.19 17:23

@Ferdina rozhodne sebou doporučujem vziať stavebného technika, niekoho kto vie ako ma byt dom správne odizolovan roti vlhkosti, rozumie sa materiálom, atď. NEspoliehala by som sa na kamaráta, kt vám poradí zadarmo. Tohle je vec sa kt si myslím má zmysel zaplatiť, I viac. Môže vám to ušetriť spústu nervov a peňazí do budúcna. Ty z pozície lajka môžeš tak akurát zistiť pár drobnosti (aká je dispozícia, jestli nie je viditelna plisen, aké sú náklady, aký je systém vytapania, čo susedia, jestli je nemovitost po právnej stránke v poriadku (nie je v exekúcii, skutočne ju vlastní ten človek), atď,..)

Pvln34
Kecalka 231 příspěvků 02.08.19 17:26

Ešte ma napadá, skus sa spýtať jestli sú k dispozícii technické dokumentácie, Info o tom, čo sa kedy opravovalo, aké materiály sa použil, atď.
Dám ti príklad - napríklad strecha ma určitú životnosť. Záleží na materiálu, sindel (nie škridla) max 20 rokov, potom je potrebná výmena. Tak bacha na to, aby si vedela aké veľké výdaje vás kedy budú čakať. Ďalšia vec je elektrika, topení, voda, atď. Držím palce at dobre vyberiete :kytka:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.08.19 17:56

Já bych hlavně doporučila i pokud budete s domem spokojeni, technik vám rekne nedostatky, co je nutné opravit atd, tak pak snažit se usmlouvat cenu, ze zkušenosti vím, že jsou ceny nadhodnocené, protože majitel i realitka čekají, že zájemce bude chtít cenu usmlouvat na nižší, a podle lokality bych se vubec nestydela rict si o 10-15% nižší cenu, když se dostanete na 10-7% nižší, tak je to ok ;)

kačka39
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 02.08.19 18:28

Hodně záleží na tom, jak si představuješ rekonstrukci. Pokud za každou cenu chceš novou koupelnu, tak klidně barák, který žádnou nemá a jeden kohoutek má na chodbě. Protože to vyjde nastejno. Většinou si každý dělá rozvody nový, tak je úplně jedno, jestli jsou v katastrofickém stavu. Ale když je dům mokrý a plesnivý, tak se to většinou špatně odstraňuje a ta závada se tam objeví po pár letech znovu. A taky kde jsou nosný zdi, který nepůjdou vybourat. Jinak se dá všechno opravit. Záleží na tom, jak hodně chcete do rekonstrukce vrazit a kolik máte na ni času. Hodně mě záleželo na lokalitě, dům opravíš, ale lokalita je daná.

Lalelale
Kelišová 5448 příspěvků 02.08.19 19:16

@Ferdina starý dům může znamenat 200 let nebo 50, obojí je veeeelky rozdíl. Jak starý je? Máme dům po kompletní rekonstrukci. Vyloženě jsme nechali stát jenom zdi a dům úplně předělali. Finančně by asi vyšlo stejně postavit nový :lol: čeho si všímat: plísně, to je obecně velký průšvih, stavu zdí (praskliny atd), stav střechy, oken… Obecně ti to napoví, v jakém je dům stavu. Nevím, jak v ČR, ale u nás si člověk musí dát zvlášť bacha na červotoče. Jinak bych s sebou vzala někoho, kdo tomu rozumí.

mi.anetka
Kecalka 455 příspěvků 02.08.19 19:25

Chtěli jsme také koupit „starší“ dům po rekonstrukci a s manželem se nám moc líbil, zaplatili jsme i rezervaci, pak jsme vzali i mého otce - vyučený zedník a celý život ve stavební firmě a dva pohledy stačily, aby řekl, ať to nekupujeme. Doporučuju si zaplatit někoho, kdo se na dům podívá jinýma očima než vy.

Ju21na
Kecalka 494 příspěvků 02.08.19 21:35

Také si myslím, že stačí dobrý kamarád nebo někdo z rodiny, kdo je zedník s praxí. Platit technika mi přijde zbytečné. No, jak bylo řečeno. Hlavně, aby nebyly mokré zdi - zejména zvenku (poznáš podle od země tmavší barvy fasády). A poznáš, jestli se jedná o 100 let starou chalupu nebo dům třeba že 70. nebo 80.let. U chalupy bude zapotřebí komplet vše nové - okna, střecha, rozvody, podlahy. U druhého případu střecha ještě třeba 20 let vydrží a okna také nebudou v tak katastrofickém stavu.

Ferdina
Stálice 93 příspěvků 03.08.19 14:39

Děkuji za odpovědi :) Dům je z roku 1970.

Váš příspěvek
Reklama