Koupit byt nebo ne?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Uživatel je onlineCullenova
Kecalka 370 příspěvků 34 inzerátů 04.08.19 15:30
Koupit byt nebo ne?

Zdravím všechny eMimiňačky a eMimiňáky, :mavam:

minulý rok jsme se přestěhovali do pronájmu 2+1. Já jsem na VŠ, pracuji jen brigádně a můj příjem je měsíčně něco okolo 12 tisíc. Přítel pracuje, má měsíčně cca 20 tisíc v čistém a teď přišel s tím, že by chtěl koupit byt 3+1… řešíme teď tedy otázku: jít do toho nebo ne? :nevim:

Mé pocity: V budoucnu bych chtěla spíše na baráček, protože nejen, že jsem původně z vesnice, ale také máme hodně kamarádů, takže se u nás neustále něco děje, někdo u nás přespává… Máme kočku, chceme v budoucnu ještě psa. Měla jsem v plánu, že než za 4 roky dostuduji, budeme tady v pronajatém, pak nastoupím do práce, uvidíme, kolik budu mít stálý příjem a pak si vezmeme hypotéku na barák, který bude náš společný. Mezitím by se mohlo raději koupit nové auto.

Přítele pocity: Nechci koupit koupit nové auto, raději budu pořád jezdit v tom, které mi dal děda před několika lety na vyježdění hned po autoškole. Raději koupím zrekostruovaný byt do 1,5 milionu, vezmu si na třicet let hypotéku a raději budu platit ty stejné peníze, co teď dávám za nájem, za byt, který už bude můj. Ačkoliv jsem chtěl na barák, teď jsem ve fázi, kdy mi stačí byt. Třeba si ale časem baráček koupíme a byt můžeme pronajímat.

Na jednu stranu bylo to bylo super mít svůj byt, neřešit, jestli můžu vrtat do zdi, jestli si můžu vymalovat a podobně. Na druhou stranu, za milion a půl můžu v klidu koupit baráček, který můžu postupně rekonstruovat. :?

Jsem k tomu hodně skeptická. Mně je 21, příteli 22. Myslím si, že by bylo lepší počkat ještě těch cca 5 let, našetřit a pak koupit něco společného… Co si o tomhle myslíte jakožto zkušenější životem? :lol:

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
nozu
Extra třída :D 12702 příspěvků 04.08.19 15:35

Spíš je mi bližší tvůj názor. Dostudovat, najít si stálou práci a pak řešit velké závazky ve formě hypotéky. Jak dlouho jste s přítelem? Ono je také možné, že než dostuduješ, budeš mít jiného partnera…

Kecalka 370 příspěvků 34 inzerátů 04.08.19 15:36

@nozu Jsme spolu skoro pět let, začínáme se bavit o svatbě, ale přesně jak píšeš, nikdy nevíme, co se může stát.

Uju
Kelišová 6661 příspěvků 04.08.19 15:39

No, zas otázka. Jste schopni našetřit (nějak výrazněji) když platíte nájem???

Jinak nevím platit byt 30let a přitom vědět, že chci domek…no, z toho bych také nebyla nijak na větvy - sice se dá byt prodat i s hypoékou a je fakt, že to co dáte za nájem dáte do hypo a je to tak trochu šetření, alezase jak píšeš, za milion a půl by se dal koupit domek-pak je zas otázka jestli bude na hypotéku a případnou rekonstrukci nebo dodělání.

Pvln34
Kecalka 195 příspěvků 04.08.19 15:41

Ja by som iba plány skombinovala. Takže, ted by sa kúpil byt (lebo priateľ má dobre argumenty) a po pár rokov sa uvidí. Bud byť predáte a pôjdete do domu, alebo si ho necháte na prenájom.
Osobná skúsenosť, kúpila som byt hneď ako som mala nasporene peniaze na hypo a ted bývame s priateľom vo väčšom a krajším byte, ten svoj prenajímam. Barák nechceme. Ak by sme chceli, kúpime ho namiesto druhého bytu.
Nevidím dôvod, preco čakať X rokov na kúpu baraku a zatiaľ platiť hypo inym. :kytka:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.08.19 15:43

Jestli koupíš baráček za milion a půl, pak do rekonstrukce vrazíš šílené prachy. Lepší je postavit si svoje. My rekonstruujeme byt a do rekonstrukce baráku bych po těch zkušenostech nešla. Zkušenější životem nejsem, ale napíšu ti náš příběh.

Mně je 22, manžel má 25. Čekáme dítě. Taky jsme vždy plánovali baráček, ale potom, co manžel zjistil, že jsem těhotná, začal řešit bydlení. Bydleli jsme v pronájmu 2+1, teoreticky by nám to i stačilo, ale on chtěl něco svého a většího. Vzali jsme si půjčku, koupili byt 3+1 za 850 000. Měli jsme našetřené peníze, takže rekonstruujeme komplet za své, na to už jsme si nepůjčovali. Byt je v lokalitě, kde okolo stojí všechny byty kolem 2M. Takže po rekonstrukci bude jeho hodnota mnohem vyšší, pokud budeme chtít do baráku, tak byt buď prodáme a ještě za něj dostaneme víc, než jsme dali, nebo ho budem pronajímat. Ale to je daleko, nám byt zatím určitě stačí.

Za mě je lepší vrážet ty prachy do svého, než pořád jen do cizího. Teď platíme v podstatě o pár tisíc víc, než jsme dávali nájem, ale víme, že si platíme své bydlení, ze kterého nás jen tak někdo nevyhodí, nebudeme muset řešit každý rok prodlužování smlouvy a můžeme si tam dělat, co chceme. A do budoucna to třeba přenecháme dětem. A k tomu jsme si taky zvládli koupit auto, opět bez půjčky.

Záleží na tom, jestli máte něco našetřeno a proč chcete kupovat byt. Jenom pro pocit, že máte něco vlastního? Brát hypo na byt a za pár let chtít barák je hloupost.

Ou
Echt Kelišová 8545 příspěvků 04.08.19 15:43

Jako ceny teď nejsou ideální, ale pokud by vám vyšli peníze na menší byt někde v lokalitě, kde se dá dobře pronajmout, tak vám pak může pomoci splácet případný dům. Tedy spíš 2+kk a nebo 2+1. I když do 3+1 můžete vzít po dobu než založíte rodinu spolubydlícího.

Potřebujete to především dobře propočítat, jestli budete mít prachy, včetně rezerevy ze které budete splácet, pokud třeba tvůj partner onemocněí a ty se budeš muset připravovat na státnice.

Obecně si myslím, že úplně na hypotéku s tím co popisuješ nedosáhnete. A hlavně teda - společná hypotéka je mnohem složitější závazek, než manželství.

Kecalka 370 příspěvků 34 inzerátů 04.08.19 15:45

Právě, že my nevíme, jak to udělat, protože oba máme pádné argumenty proč ano a proč ne. Přítel má našetřeno už přes 100 tisíc, já toho moc neušetřím, jsem ráda, že zvládnu dát bokem peníze na dovolenou - s tím on ale počítá. Potřebujeme znát názor třetí strany a s rodiči se o tom bavit zatím nechceme :D Děkuji všem za názory :kytka: Já mám největší strach z toho, jak to pak bude s tím prodáním bytu s hypotékou… Toho se vlastně jediného bojím.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.08.19 15:47

A jinak hypotéku na 30 let, když vím, že chci barák, bych si určitě nebrala. My máme půjčku na 18 let, ale pravděpodobně budeme schopni to splatit i dřív. Byt se dá prodat i s hypotékou, nebo pronajímat, ale 30 let se mi zdá prostě hrozně moc let na to, když už teď víte, že tam nechcete zůstávat.

Kecalka 370 příspěvků 34 inzerátů 04.08.19 15:48

Hypotéka nebude společná, bude napsaná na přítele. Prý už to tak zhruba počítal a platil by 30 let stejnou částku, co platí teď za pronájem. Až přibudou i mé příjmy, zvýšila by se částka na splácení a tím pádem by se nám to zase o několik let zmenšilo. Byt bychom si koupilli už po rekonstrukci.

Ou
Echt Kelišová 8545 příspěvků 04.08.19 15:49

@Cullenova pokud bude na dobrém místě, tak nemá smysl ho prodávat, je lepší ho pronajímat a případně nechat pro děti.

Argumenty pro a proti nejsou úplně relevanntí, potřebujete to mít propočítané a to i s katastrofickými variantami.

Westie777
Povídálka 50 příspěvků 04.08.19 15:50

Je mi blizsi pristup pritele. Tim, ze ted koupite byt, se nepripravujete o moznost v budoucnu koupit dum - byt prodate a ziskane penize date so koupi domu. Rozhodne bych nekupovala dum na rekonsteukci - z ceho byste ji platili s vasimi soucasnymi prijmy?
Taky si myslim, ze kdyz mate na hypoteku, je lepsi mit neco sveho, nez byt v najmu. Jen je potreba dodrzet to, ze nekoupite predrazenou nemovitost, kde je riziko, ze v budoucnu padne vyrazne jeji cena. Jinak bych se toho nebala.

NinaU.
Kecalka 395 příspěvků 04.08.19 15:51

Jenom tak okrajově, za 1, 5 milionu bude dneska ten barák poměrně barabizna, do takového a rekonstruovat za pochodu bych nešla ani omylem.

jannina1
Závislačka 4837 příspěvků 04.08.19 15:57

Kde maji zrekonstruovane byty 3+1 a baracky do 1,5 mil.?

pujda
Kecalka 275 příspěvků 1 inzerát 04.08.19 16:00

@Cullenova Pokud už teď přemýšlíš, jak asi zvládnete byt i s hypotékou prodat, tak pár let počkejte a pořiďte si rovnou ten barák. I když tam bude potřeba mít našetřeno mnohem víc, než 100k, to za pár let mít nebudete. S tím nedosáhnete ani na hypotéku, natož pak mít peníze na rekonstrukci. Navíc pokud chcete baráček za milion a půl, tak na tu rekonstrukci budete potřebovat slušně peněz.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama