Reklama

Koupit domek na hraně potoka? Co statika?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

koala123
Ukecaná baba ;) 2290 příspěvků 13.12.16 13:58
Koupit domek na hraně potoka? Co statika?

Rádi bychom koupili starý domek, který ovšem stojí v těsné blízkosti potoka, který odvádí vodu z lesa a ta teče před obec kolem tohoto domku. Obec je kousek od nás, takže vím, že tím potokem při větších deštích teče hodně vody, Ta nedosáhne vůbec na dům, ale stejně se bojím, zda by nemohla být porušena statika domu? Pozná to nějaký statik jen když ho s sebou vezmeme do domku s realiťákem?

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

Hadumi
Extra třída :D 13262 příspěvků 13.12.16 14:00

Já bych spíš řešila, zda ten barák jde vůbec pojistit.

koala123
Ukecaná baba ;) 2290 příspěvků 13.12.16 14:02

@Hadumi Tak to mě vůbec nenapadlo. Myslela jsem, že se řeší jen záplavová oblast, co se řeky týče.

smudlinky
Ukecaná baba ;) 2479 příspěvků 371 inzerátů 13.12.16 14:02

Taky bych řešila, zda mi ho někdo pojistí, kamarádka si chtěla koupit dům, kde byl potok v zahrade a k domu nikdy nedosáhl, pojistit ji ho vůbec nechtěli

misalin
Zasloužilá kecalka 508 příspěvků 13.12.16 14:07

Já spíš než statiky domu bych se tedy bála velké vody…Víme přece všichni, že i malinkatých nenápadných potůčků se můžou při povodni stát rozvodněné řeky. Takových potůčků znám, které vypadají nenápadně, ale při např. staleté vody se z nich stalo jezero, takže toho bych se bála spíš. je to sice romantika, ale bála bych se toho.

Janli
Kelišová 5387 příspěvků 9 inzerátů 13.12.16 14:14

Já bych do toho nešla ani omylem. Máme dům okolo kterého teče „jen“ voda z polí. Ovšem po velké bouřce nebo tání sněhu tady teče slušná řeka, nic příjemného. Bála bych se podemletí základů a narušení statiky. Taky, jak píší ostatní, bude potřeba si nejdříve zjistit jestli to pojišťovna vůbec pojistí. Vždycky je dobré obejít pár starousedlíků a vyptat se jich, co si o tom myslí oni a jestli tam v minulosti byly nějaké problémy. Pokud se přece jen rozhodnete, tak si určitě nechte předem vystavit posudek statika i geologa. Hodně záleží na tom, jestli dům stojí na skále nebo na jílu, písku apod.

stara_carodejnice
Kecalka 142 příspěvků 13.12.16 14:18

Nechoďte do toho vůbec. Stačí pár dní dešťů a může vám to urvat svah (koryto) potoka. Další problém bude to pojištění. A co třeba povodí, nebudou ten tok nějak upravovat? Další věc je vlhkost v domě x komáři v létě když bude méně vody atd.

koala123
Ukecaná baba ;) 2290 příspěvků 13.12.16 14:25

@stara_carodej­nice O povodních 2002 obec nijak zaplavená nebyla, potom to pobral a odvedl do Berounky. Ale je otázka, zda to nepodemele svah. Už jsme zoufalí z hledání domku. U Prahy jsou ceny šílené a pozemek nemáme :?. Takže jsme už přemýšleli i o tomto. Ale je pravda, že domek se prodává už víc jak rok, takže asi nejsme jediní, komu se to nezdá.

hellivete
Zasloužilá kecalka 688 příspěvků 13.12.16 14:45

@koala123
Zeptejte se, jak to vypadá při jarním tání. Rodiče mají podobný dům ve svahu a nedaleko potoka a na jaře tam teče spousta vody i normálně po svahu, natož pak potokem. Ten mívá i 6× tolik vody a vymýlal i vedlejší cestu. Sousedům pod náma se zhroutila celá zídka před domem.
Táta musel udělat odvodňovací výkopy a zasadil nad barák a do okolních svahů odvodňovací trubky, od té doby je pokoj.

Tím to ale nekončí. Počítej s tím, že z toho potoka může vzlínat i velké množství vlhkosti. To znamená vlhký dům, plísně a neustálé potíže s fasádou, vnitřními omítkami i podlahami. Bez řádné izolace spodku domu nebo radši rovnou podříznutí bych do toho nešla!

Příspěvek upraven 13.12.16 v 14:46

ivvet
Zasloužilá kecalka 970 příspěvků 13.12.16 14:45

A co povodně a přívalové deště? je to vůbec pojistitelné proti těmto katastrofám? Na povoden opravdu nemusí být řeka hned vedle:-(

Ono „stoletá voda“ taky znamená že na každý ji bude pamatovat. Např. u nás doma prošla povodeň barákem v r. 1998…nikdo nepamatoval, jen tatínek že v 50. letech teklo trochu vody po silnici. Nám v r. 1998 stálo 120 cm uvnitř baráku v obýváku v přízemí:-(

Příspěvek upraven 13.12.16 v 14:53

koala123
Ukecaná baba ;) 2290 příspěvků 13.12.16 14:53

@hellivete S vlhkostí jsme počítali, ale já se bojím té statiky, když tudy poteče víc vody. Člověk nikdy neví, co to udělá. Manžel v tom nevidí problém, ale já bych do toho tedy si nešla. Kor když člověk nemá peníze ani na nějaká ta pořádná opatření proti vlhkosti v domě (podříznutí, problémy s fasádou, atd.).

dedrichov
Závislačka 2696 příspěvků 13.12.16 14:58

Nebrat. Několik problémů bylo zmíněno a věř, že nastat může.
Naši taktéž nebydlí u řeky ani potoka, v obci byla povodeň v 50. letech.
A přesto, v roce 2010 se během půl hodiny z polí hnala voda, která pochopitelně vtekla do sklepa, během půl hodiny plno, zničen tátův cykloservis, zatopený kotel, bojler atd.
Nutno říct, že díky tomu, že to nebyla záplavová zóna byla velmi solidní pojistka.

-Evka-
Závislačka 3620 příspěvků 13.12.16 14:59

Pojištění proti záplavám a povodním si musí každý zajistit sám. Takže je na majitelích, jestli pojistku mají nebo ne.
Nedávno jsme pojišťovali nemovitost (dům) a ptali se nás, jestli jsme měli někdy vodu v domu. Chtěli vědět jestli ano nebo ne, myslím, posledních 20 let. Pokud ano, asi by měli problém pojistit. Ale vím, že s kdysi říkalo, že pojišťovny nebudou pojišťovat domy, které byly 2× vyplavené.
V paneláku jim voda nevadila, jen jsme měli dražší pojistku.

S domem neporadím, ale zeptejte se několika sousedů na stav vody v potoce v průběhu roku a na případné velké vody v historii.

koala123
Ukecaná baba ;) 2290 příspěvků 13.12.16 15:01

@dedrichov Tak voda může opravdu napáchat škody i tam, kde jí nečekáš. Asi bych to neřešila u domku, co stojí někde bez vody v dohledu, to se může stát opravdu všude, stejně jako jakákoliv jiná katastrofa (vyhoříš, vykradou tě, spadne ti na barák auto ze silnice). Ale je pravda, že kupovat domek, kde ta voda teče přímo pod okny je asi fakt velikej risk a ta pojistka mě teda vůbec nenapadla :( :think:.

koala123
Ukecaná baba ;) 2290 příspěvků 13.12.16 15:03

Stejně mi to pořád vrtá hlavou. Když stojí do teď, mohl by i nadále. Asi asi blbý úvaha, když dům stárne a výkyvy počasí můžou být stále častější. Nebo prostě shoda náhod a zrovna se něco podemele i s menším průtokem vody.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Na dovolenou jeli po rozchodu? Bučková naznačila konec už před měsícem

Napsala jsem vše, co jsem říct chtěla, na svůj Instagram, odbývá Eliška... číst dále >

Třetí televizní škrt pro Leoše Mareše: Jak číst komplikace v jeho obsazení

Je to už třetí televizní projekt s Leošem Marešem v relativně krátké době,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Poznali se v psychiatrické léčebně, teď čekají osmého potomka

Monika a František, protagonisté dokureality Malé lásky, mají hodně... číst dále >

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Reklama