Koupit domek na hraně potoka? Co statika?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Alenapov8
Ukecaná baba ;) 2344 příspěvků 13.12.16 13:58
Koupit domek na hraně potoka? Co statika?

Rádi bychom koupili starý domek, který ovšem stojí v těsné blízkosti potoka, který odvádí vodu z lesa a ta teče před obec kolem tohoto domku. Obec je kousek od nás, takže vím, že tím potokem při větších deštích teče hodně vody, Ta nedosáhne vůbec na dům, ale stejně se bojím, zda by nemohla být porušena statika domu? Pozná to nějaký statik jen když ho s sebou vezmeme do domku s realiťákem?

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
Hadumi
Extra třída :D 13700 příspěvků 13.12.16 14:00

Já bych spíš řešila, zda ten barák jde vůbec pojistit.

Alenapov8
Ukecaná baba ;) 2344 příspěvků 13.12.16 14:02

@Hadumi Tak to mě vůbec nenapadlo. Myslela jsem, že se řeší jen záplavová oblast, co se řeky týče.

smudlinky
Závislačka 2616 příspěvků 293 inzerátů 13.12.16 14:02

Taky bych řešila, zda mi ho někdo pojistí, kamarádka si chtěla koupit dům, kde byl potok v zahrade a k domu nikdy nedosáhl, pojistit ji ho vůbec nechtěli

misalin
Zasloužilá kecalka 508 příspěvků 13.12.16 14:07

Já spíš než statiky domu bych se tedy bála velké vody…Víme přece všichni, že i malinkatých nenápadných potůčků se můžou při povodni stát rozvodněné řeky. Takových potůčků znám, které vypadají nenápadně, ale při např. staleté vody se z nich stalo jezero, takže toho bych se bála spíš. je to sice romantika, ale bála bych se toho.

Janli
Kelišová 7295 příspěvků 13.12.16 14:14

Já bych do toho nešla ani omylem. Máme dům okolo kterého teče „jen“ voda z polí. Ovšem po velké bouřce nebo tání sněhu tady teče slušná řeka, nic příjemného. Bála bych se podemletí základů a narušení statiky. Taky, jak píší ostatní, bude potřeba si nejdříve zjistit jestli to pojišťovna vůbec pojistí. Vždycky je dobré obejít pár starousedlíků a vyptat se jich, co si o tom myslí oni a jestli tam v minulosti byly nějaké problémy. Pokud se přece jen rozhodnete, tak si určitě nechte předem vystavit posudek statika i geologa. Hodně záleží na tom, jestli dům stojí na skále nebo na jílu, písku apod.

stara_carodejnice
Kecalka 142 příspěvků 13.12.16 14:18

Nechoďte do toho vůbec. Stačí pár dní dešťů a může vám to urvat svah (koryto) potoka. Další problém bude to pojištění. A co třeba povodí, nebudou ten tok nějak upravovat? Další věc je vlhkost v domě x komáři v létě když bude méně vody atd.

Alenapov8
Ukecaná baba ;) 2344 příspěvků 13.12.16 14:25

@stara_carodej­nice O povodních 2002 obec nijak zaplavená nebyla, potom to pobral a odvedl do Berounky. Ale je otázka, zda to nepodemele svah. Už jsme zoufalí z hledání domku. U Prahy jsou ceny šílené a pozemek nemáme :?. Takže jsme už přemýšleli i o tomto. Ale je pravda, že domek se prodává už víc jak rok, takže asi nejsme jediní, komu se to nezdá.

hellivete
Zasloužilá kecalka 688 příspěvků 13.12.16 14:45

@koala123
Zeptejte se, jak to vypadá při jarním tání. Rodiče mají podobný dům ve svahu a nedaleko potoka a na jaře tam teče spousta vody i normálně po svahu, natož pak potokem. Ten mívá i 6× tolik vody a vymýlal i vedlejší cestu. Sousedům pod náma se zhroutila celá zídka před domem.
Táta musel udělat odvodňovací výkopy a zasadil nad barák a do okolních svahů odvodňovací trubky, od té doby je pokoj.

Tím to ale nekončí. Počítej s tím, že z toho potoka může vzlínat i velké množství vlhkosti. To znamená vlhký dům, plísně a neustálé potíže s fasádou, vnitřními omítkami i podlahami. Bez řádné izolace spodku domu nebo radši rovnou podříznutí bych do toho nešla!

Příspěvek upraven 13.12.16 v 14:46

ivvet
Zasloužilá kecalka 970 příspěvků 13.12.16 14:45

A co povodně a přívalové deště? je to vůbec pojistitelné proti těmto katastrofám? Na povoden opravdu nemusí být řeka hned vedle:-(

Ono „stoletá voda“ taky znamená že na každý ji bude pamatovat. Např. u nás doma prošla povodeň barákem v r. 1998…nikdo nepamatoval, jen tatínek že v 50. letech teklo trochu vody po silnici. Nám v r. 1998 stálo 120 cm uvnitř baráku v obýváku v přízemí:-(

Příspěvek upraven 13.12.16 v 14:53

Alenapov8
Ukecaná baba ;) 2344 příspěvků 13.12.16 14:53

@hellivete S vlhkostí jsme počítali, ale já se bojím té statiky, když tudy poteče víc vody. Člověk nikdy neví, co to udělá. Manžel v tom nevidí problém, ale já bych do toho tedy si nešla. Kor když člověk nemá peníze ani na nějaká ta pořádná opatření proti vlhkosti v domě (podříznutí, problémy s fasádou, atd.).

dedrichov
Závislačka 3235 příspěvků 13.12.16 14:58

Nebrat. Několik problémů bylo zmíněno a věř, že nastat může.
Naši taktéž nebydlí u řeky ani potoka, v obci byla povodeň v 50. letech.
A přesto, v roce 2010 se během půl hodiny z polí hnala voda, která pochopitelně vtekla do sklepa, během půl hodiny plno, zničen tátův cykloservis, zatopený kotel, bojler atd.
Nutno říct, že díky tomu, že to nebyla záplavová zóna byla velmi solidní pojistka.

-Evka-
Závislačka 3745 příspěvků 13.12.16 14:59

Pojištění proti záplavám a povodním si musí každý zajistit sám. Takže je na majitelích, jestli pojistku mají nebo ne.
Nedávno jsme pojišťovali nemovitost (dům) a ptali se nás, jestli jsme měli někdy vodu v domu. Chtěli vědět jestli ano nebo ne, myslím, posledních 20 let. Pokud ano, asi by měli problém pojistit. Ale vím, že s kdysi říkalo, že pojišťovny nebudou pojišťovat domy, které byly 2× vyplavené.
V paneláku jim voda nevadila, jen jsme měli dražší pojistku.

S domem neporadím, ale zeptejte se několika sousedů na stav vody v potoce v průběhu roku a na případné velké vody v historii.

Alenapov8
Ukecaná baba ;) 2344 příspěvků 13.12.16 15:01

@dedrichov Tak voda může opravdu napáchat škody i tam, kde jí nečekáš. Asi bych to neřešila u domku, co stojí někde bez vody v dohledu, to se může stát opravdu všude, stejně jako jakákoliv jiná katastrofa (vyhoříš, vykradou tě, spadne ti na barák auto ze silnice). Ale je pravda, že kupovat domek, kde ta voda teče přímo pod okny je asi fakt velikej risk a ta pojistka mě teda vůbec nenapadla :( :think:.

Alenapov8
Ukecaná baba ;) 2344 příspěvků 13.12.16 15:03

Stejně mi to pořád vrtá hlavou. Když stojí do teď, mohl by i nadále. Asi asi blbý úvaha, když dům stárne a výkyvy počasí můžou být stále častější. Nebo prostě shoda náhod a zrovna se něco podemele i s menším průtokem vody.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let... číst dále >

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Články z Expres.cz

Odeberte jí děti, zní hlasy na poslední Výměnu! Co se dělo pak? Potrat a stěhování do ciziny

Česko má za sebou jednu z nejskandálnějších Výměn manželek. Diváci nestačili... číst dále >

Vidím velký zlatý! Slavná cikánka Jolanda je zpět a věští z piva

Fenomenální věštkyně Jolanda hlásí velkolepý návrat! Září v nové reklamě na... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >