Krácení odpočinku mezi směnami

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lilkaa
Nováček 4 příspěvky 27.06.19 19:22
Krácení odpočinku mezi směnami

Ahoj, chtěla bych se předem omluvit jestli to tu už bylo. Dělám ve třísměnným provozu. Po noční směně, která končí v 6:00 nás nutí chodit na schůzku, která je ve 14:00. Ze zákona nám zkracovat odpočinek mezi směnami můžou? Mám mít odpočinek 11 hodin mezi směnami. Znamená to, že přijít musim, ale přišla bych na další noční směnu o tři hodiny déle? Díky za veškerý dotazy

Reakce:
P4ja
Extra třída :D 10040 příspěvků 27.06.19 20:01

Myslím, že to nejde. Resp. můžeš mít zkrácený odpočinek na 8 hodin, ale pak o to musíš mí delší volno další den. Ale nepíšeš, jak často ty schůzky máte, a jak to potom zaěstnavatel řeší.

https://www.bozpprofi.cz/…d09KyieGHKM/

Lilkaa
Nováček 4 příspěvky 28.06.19 00:32

Schůzky takhle vycházej 1-2× do měsíce. Nemůžou nám zo dát jako přesčas?

Cenarius
Zasloužilá kecalka 783 příspěvků 28.06.19 07:33

@Lilkaa jakoze musite prijit extra mimo smeny na nejakou schuzku? U nas cokoliv co je mimo plan smen, treba i skoleni apod. mame placene jako prescas, jelikoz to prescas je. Pokud bych to zaplaceny nedostal, tak bych tam nesel.

P4ja
Extra třída :D 10040 příspěvků 28.06.19 08:35
@Lilkaa píše:
Schůzky takhle vycházej 1-2× do měsíce. Nemůžou nám zo dát jako přesčas?

Záleží, co máš ve smlouvě. A pokud ano, pak by vám to měli zaplatit jako přesčas.

Lilkaa
Nováček 4 příspěvky 28.06.19 14:31

Schůze je třeba na 15-20 minut. Placený to je jako přesčas, ale ve smlouvě nic takovýho nemam. Tohle je čistě na vedoucim, že si dělá tyto shůze.

P4ja
Extra třída :D 10040 příspěvků 28.06.19 14:34
@Lilkaa píše:
Schůze je třeba na 15-20 minut. Placený to je jako přesčas, ale ve smlouvě nic takovýho nemam. Tohle je čistě na vedoucim, že si dělá tyto shůze.

Nemáš ve smlouvě že ti zaměstnavatel může nařídit práci přesčas?

bse.pedro
Kecalka 250 příspěvků 28.06.19 14:50

Když mám např. pravidelné školení BP, prostě na něj jdu a nebo nejdu a šéf prezenčku podepíše za mě… 8)

P4ja
Extra třída :D 10040 příspěvků 28.06.19 15:14
@bse.pedro píše:
Když mám např. pravidelné školení BP, prostě na něj jdu a nebo nejdu a šéf prezenčku podepíše za mě… 8)

Tak to je dobrá kravina teda. Až se ti něco stane a bezpecaci to budou řešit, tak taky třeba nedostaneš nic, když nechodíš. Pochybuju že šéf bude takový dobrák, že tě bude krýt.

Lendeš
Kelišová 6487 příspěvků 28.06.19 15:20

§ 93

(1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.

(2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

Řekla bych, že schůze se dá naplánovat určitě i jindy a že tedy není vážný provozní důvod pro to, aby takto pravidelně 2× měsíčně zaměstnavatel nařizoval přesčas.

I když možná by ten důvod mohl být ve směnnosti, pokud tam potřebuje všechny, tak to vždy někomu blbě vyjde. Záleží teda asi na konkrétních okolnostech.

Příspěvek upraven 28.06.19 v 15:49

Paní Harringtonová
Generální žvanilka 22814 příspěvků 28.06.19 15:44
@P4ja píše:
Tak to je dobrá kravina teda. Až se ti něco stane a bezpecaci to budou řešit, tak taky třeba nedostaneš nic, když nechodíš. Pochybuju že šéf bude takový dobrák, že tě bude krýt.

Uz ho kryje tim, ze ho podepise, ne?

P4ja
Extra třída :D 10040 příspěvků 28.06.19 16:07
@Paní Harringtonová píše:
Uz ho kryje tim, ze ho podepise, ne?

Jistě, ale je rozdíl někoho podepsat a nebo potom mu platit pracovní úraz, když se ví, že na školení nebyl. Takových lidí už jsem viděla dost, dokud nešlo zaměstnavateli o peníze, tak byl kamarád se všemi.

Váš příspěvek
Reklama