Kůň napsaný jako majetek dítěte

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

terinka4444
Hvězda diskuse 64650 příspěvků 22.02.18 09:51
Kůň napsaný jako majetek dítěte

Potřebovala bych poradit. Budeme kupovat dceři koně. Jeho pořizovací cena není malá, je to téměř sto tisíc. A dcera si hrozně moc přeje být majitelem koně. Být zapasaná v průkazu koně jako majitelka. Je jí 11 let. Nevím si rady legislativně. Kupní smlouva, ona tedy bude napsaná jako kupující se svým rodným číslem tak, aby kůň byl na ní, ale ona nemůže uzavírat smlouvu, takže stačí, když pod tím budu napsaná já jako její právní zástupce a smlouvu podepíšu já? Dál, můžeme koně v případě potřeby zase prodat tak, že ho zase prodám já jako její právní zástupce úplně v klidu, bez nějaké potřeby třeba povolení soudu? Napadá mě paralela, když děti zdědí majetek, tak se s ním také nedá nakládat bez povolení soudu. Ráda bych jí vyhověla, ale ne za cenu, že by to byla nějaká komplikace.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Reakce:

Uživatel je onlinearada
Echt Kelišová 9365 příspěvků 22.02.18 10:05

Nevím to jistě, ale zákonný zástupce nesmí s majetkem dítěte volně disponovat. V případě prodeje by s ním musela dcera souhlasit, ale šlo by to přez soud. Nebylo by lepší se s dcerou rozumě domluvit, vysvětlit jí, proč nemůže vlastnit majetek?

kjhui
Ukecaná baba ;) 2348 příspěvků 22.02.18 10:08

@terinka4444
u náš šlo „jen“ o psa, formality vč. koupě jsem zařizovala já a dceru jsme napsali do očkováku a dalších dokladů ke známce jako ofic. majitele.. nám to i přišlo logické, koupě je jednorázová formalita, majitele dělají ty doklady a péče samozřejmě.. šlo by to aj u koně? nevím co má za doklady :-)

Huk
Kecalka 480 příspěvků 22.02.18 10:09

Ať si nevymejšlí a je ráda, že vůbec bude mít hračku za sto litrů :mrgreen:

zoidberg
Extra třída :D 11004 příspěvků 22.02.18 10:13

Můžeš s ním jako správce majetku nakládat způsobem zvyšujícím jeho hodnotu. Bez souhlasu soudu ho nesmíš prodat nebo sníst.

terinka4444
Hvězda diskuse 64650 příspěvků 22.02.18 10:14
@zoidberg píše:
Můžeš s ním jako správce majetku nakládat způsobem zvyšujícím jeho hodnotu. Bez souhlasu soudu ho nesmíš prodat nebo sníst.

jsem si to myslela, že bude potřeba souhlas k tomu, abychom ho snědli :mrgreen:

terinka4444
Hvězda diskuse 64650 příspěvků 22.02.18 10:16
@kjhui píše:
@terinka4444
u náš šlo „jen“ o psa, formality vč. koupě jsem zařizovala já a dceru jsme napsali do očkováku a dalších dokladů ke známce jako ofic. majitele.. nám to i přišlo logické, koupě je jednorázová formalita, majitele dělají ty doklady a péče samozřejmě.. šlo by to aj u koně? nevím co má za doklady :-)

no kdyby šlo o psa, ale u koně se klidně může stát, že se bude prodávat, měnit, je to prostě závodní kůň, nikde není psáno, že ho bude mít jak psa do smrti právě.

terinka4444
Hvězda diskuse 64650 příspěvků 22.02.18 10:17
@arada píše:
Nevím to jistě, ale zákonný zástupce nesmí s majetkem dítěte volně disponovat. V případě prodeje by s ním musela dcera souhlasit, ale šlo by to přez soud. Nebylo by lepší se s dcerou rozumě domluvit, vysvětlit jí, proč nemůže vlastnit majetek?

Tak ono se s ní půjde domluvit, jen s to přeje, tak jsem řekla, že nejdřív zjistím, jestli to půjde, ale dopředu jsem se obávala, že právě bude problém s případným prodejem a podobně. Díky

Uživatel je onlinearada
Echt Kelišová 9365 příspěvků 22.02.18 10:19

@terinka4444 Proč nejdeš pro radu k právníovi? Pokud máš na koně, tak ten právník je v celkové částce pakatel.

zoidberg
Extra třída :D 11004 příspěvků 22.02.18 10:23
@terinka4444 píše:
jsem si to myslela, že bude potřeba souhlas k tomu, abychom ho snědli :mrgreen:

Dojde tím k výraznému snížení hodnoty movité věci  :nevim:

terinka4444
Hvězda diskuse 64650 příspěvků 22.02.18 10:24
@arada píše:
@terinka4444 Proč nejdeš pro radu k právníovi? Pokud máš na koně, tak ten právník je v celkové částce pakatel.

Tak zbytečně, proč k právníkovi? Pakatel právník úplně nestojí, škoda peněz. Nějak jsem si myslela, že to stejně nepůjde. Smlouvy jsou sepsané, o nic nejde. Nekupuju něco za x milionů. Jen jsem chtěla vědět, jestli mohu volně disponovat s majetkem dítěte, který koupím. Na to se stačí zeptat tady.

terinka4444
Hvězda diskuse 64650 příspěvků 22.02.18 10:25
@zoidberg píše:
Dojde tím k výraznému snížení hodnoty movité věci :nevim:

tak jí nic nekoupím, koupím si to sobě a budu jí ho půjčovat :lol: to je taky postavený na hlavu ale. Já jako rodič to koupím a pak já jako rodič s tím nesmím nakládat :zed:

zoidberg
Extra třída :D 11004 příspěvků 22.02.18 10:32
@terinka4444 píše:
tak jí nic nekoupím, koupím si to sobě a budu jí ho půjčovat :lol: to je taky postavený na hlavu ale. Já jako rodič to koupím a pak já jako rodič s tím nesmím nakládat :zed:

Neber mě vážně, tak to bylo podle starého zákona, to vím jistě, prodej podléhal povolení soudu. Jak to je v NOZ nemám nastudováno.

zoidberg
Extra třída :D 11004 příspěvků 22.02.18 10:35

Vypadá to, že i pro tu koupi to bude muset posvětit soud

§ 898

(1) K právnímu jednání, které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte nebo jednotlivé součásti tohoto jmění, potřebují rodiče souhlas soudu, ledaže se jedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty.

(2) Souhlasu soudu je třeba zejména k právnímu jednání, kterým dítě

1. nabývá nemovitou věc nebo její část a kterým s ní nakládá,
  1. zatěžuje majetek jako celek nebo jeho nikoli nepodstatnou část,
  1. nabývá dar, dědictví nebo odkaz nikoli zanedbatelné majetkové hodnoty, nebo takový dar, dědictví nebo odkaz odmítá, nebo takový dar nebo dar představující nikoli nepodstatnou část jeho majetku poskytuje, nebo
  1. uzavírá smlouvu zavazující k opětovnému dlouhodobému plnění, smlouvu úvěrovou nebo obdobnou, nebo smlouvu týkající se bydlení, zejména nájmu.

(3) K právnímu jednání rodiče, k němuž schází potřebný souhlas soudu, se nepřihlíží.

Příspěvek upraven 22.02.18 v 10:56

rokris
Závislačka 4794 příspěvků 22.02.18 10:35
@terinka4444 píše:
jsem si to myslela, že bude potřeba souhlas k tomu, abychom ho snědli :mrgreen:
:mrgreen: To by se vyplatilo.
Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

7 tipů na snadné cestování s dětmi: Autem, autobusem i letadlem bez křiku a pláče

Chystáte se na letní dovolenou s dětmi a hrozíte se dlouhé cesty? Bohužel ji... číst dále >

Klíšťata jen v lese? Je to mýtus, často číhají na zahradě

Klíšťová encefalitida nás neohrožuje pouze v lese nebo na louce. Vystaveni jí... číst dále >

Články z Expres.cz

Sex za léky? „Obvinění jsou nepotvrzená,“ říká zástupce českých Lékařů bez hranic

Nezisková organizace Lékaři bez hranic se již řadu let zasazuje o humanitární... číst dále >

Sex za léky, všude kondomy, prostitutky a obtěžování. Takhle si žijí Lékaři bez hranic!

Přispíváte na chod neziskové organizace Lékaři bez hranic? Pak se budete... číst dále >

Články z Ona Dnes

Budoucnost plastické chirurgie: roboti, tablety a třeba i svépomoc

Přijde doba, kdy si k plastickému chirurgovi přineseme fotografii a on nás... číst dále >

Podprsenka? Ne, díky. Celebrity sázejí na přirozenost

Je jedno, jestli máte prsa malá, nebo velká, souměrná, nebo nesouměrná,... číst dále >

Reklama