Kupovat byt či nekupovat?

473
24.3.17 09:37

Kupovat byt či nekupovat?

Ahoj,

chtěla jsem se zeptat na názory ostatních ohledně koupě bytu. S přítelem jsme bydleli v podnájmu, ale rozešla jsem se s ním a přestěhovala se k rodičům na vesnici. Nyní dojíždím autem každý den za prací cca 30 km. Zvažuji koupi bytu, ale mám strach jít do toho sama a hlavně - bude mi 30 let a ráda bych měla rodinu a z mateřské bych hypotéku neutáhla (vím, že bych měla počítat i s partnerem, ale člověk nikdy neví). Mám dilema, jestli bydlet u rodičů a čekat, až někoho potkám a pak se následně podle toho zařídit, nebo koupit byt 1+1 ve městě, kde pracuji, který bych splácela skoro 20 let anebo koupit byt kousek od vesnice, kde žijí moji rodiče (ceny 1+1 jsou kolem 1.000.000 Kč) s tím, že bych vlakem dojížděla do práce. Podnájem se mi určitě nevyplatí, protože se v místě zaměstnání ceny pohybují minimálně kolem 8.000 Kč a z jednoho platu se to dlouhodobě nedá. Spolubydlení s cizími lidmi bych v mém věku asi nedala, člověk chce mít už své soukromí, něco budovat a ne jen přežívat…
Vím, že se nakonec budu muset rozhodnout sama, ale třeba tu najdu zajímavé názory, které mi v rozhodnutí pomohou.
Děkuji za rady.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

1532
24.3.17 09:43

To hodně záleží na tom, jakou máš rezervu, kolik by ti zbylo po splácení hypotéky. Jestli počítáš s tím, že ti zvýší plat, nebo jestli je možné, že o práci přijdeš. Podle toho bych se rozhodovala mezi variantami byt u práce vs. bydlení u rodičů a šetření.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24.3.17 09:44

Tak byt jen tak nekoupíš. Banka ti hypotéku na 100% nedá. Máš něco naspořeno?
Za mě - kup byt co nejdříve, ceny půjdou neustále nahoru.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Myslím, že byt se dá vždycky prodat, kdyby na věc přišlo…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Ja bych byla u rodičů a co nejvíce setrila. Az bude aktuální mít rodinu a dítě, tak se peníze budou hodit na větší byt. Protože 1+1 je hrozne mrnavy

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
217
24.3.17 09:47

Pokud se to u rodičů dá vydržet, tak bych ještě šetřila a pak šla do hypotéky na svůj byt (malý!).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21517
24.3.17 09:52
@hudečice píše:
Tak byt jen tak nekoupíš. Banka ti hypotéku na 100% nedá. Máš něco naspořeno?
Za mě - kup byt co nejdříve, ceny půjdou neustále nahoru.

Tak těžko říct. O vývoji cen nemovitostí se vedou čilé spekulace…Nezapomeň, že hypotéky budou méně dostupné pro vekou část obyvatel, dosud se na ni dostal kde kdo…Co to vyvolá? Nižší poptávku - pokles cen? :think: :think: Taky záleží, v jakém městě :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1767
24.3.17 09:52

Taky bych byla u rodicu a dal dojizdela do prace… dokud bych nekoho nepotkala az pak bych premyslela jinak. Jinak jestli mas u rodicu kam zalist, mas svoje soukromi tak bych byt nekupovala

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
473
24.3.17 09:54

Určitě bych si nebrala 100% hypotéku. Dala bych dohromady 500.000 Kč, ale i tak se mi to zdá velké sousto pro jednoho. Příjem se mi už zvyšovat nebude, práci snad můžu mít jistou (i když člověk nikdy neví). Vychází mi to tak, že při hypotéce bych polovinu výplaty dala na hypotéku včetně nákladů na bydlení.
Velikost bytu 1+1 je pro mě teď v pohodě, ale je pravda, že třeba za 5 let je to malé (pro dva lidi)…
Co se týče cen bytů - je otázka, jestli nepůjdou ceny trochu dolů. Sleduji to už dlouho, ale poptávka po bytech je opravdu vysoká. Mají se zvýšit úrokové sazby u hypoték, dále od 11/2016 si musí platit daň z nemovitosti kupující, tudíž se pro kupujícího cena bytu zvýší, tím se může poptávka snížit a pak možná i cena.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8450
24.3.17 09:58
@Siesta1 píše:
Určitě bych si nebrala 100% hypotéku. Dala bych dohromady 500.000 Kč, ale i tak se mi to zdá velké sousto pro jednoho. Příjem se mi už zvyšovat nebude, práci snad můžu mít jistou (i když člověk nikdy neví). Vychází mi to tak, že při hypotéce bych polovinu výplaty dala na hypotéku včetně nákladů na bydlení.
Velikost bytu 1+1 je pro mě teď v pohodě, ale je pravda, že třeba za 5 let je to malé (pro dva lidi)…
Co se týče cen bytů - je otázka, jestli nepůjdou ceny trochu dolů. Sleduji to už dlouho, ale poptávka po bytech je opravdu vysoká. Mají se zvýšit úrokové sazby u hypoték, dále od 11/2016 si musí platit daň z nemovitosti kupující, tudíž se pro kupujícího cena bytu zvýší, tím se může poptávka snížit a pak možná i cena.

V tom případě bych do toho šla. Já bych asi do bytu za 1mil. vrazila z úspor jen 200tis., hypo na 800tis. s 2% úrokem na 20 let je okolo 4tis., pokud úroky vzrostou na 4%, tak je to 5tis, to si myslím, že se dá utáhnout i z případné mateřské (pokud ti zůstane rezerva třeba 200tis. - počítám s tím, že 100tis. padne třeba na vybavení).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5704
24.3.17 09:59

Podle me je v tvoji situaci hypo na 1+1 blbost. Uvazes se na dlouho, byt mrňavý, to neni skoro ani na bydlení ve dvou a ty chces idealne v brzke dobe zakladat rodinu… taky muzes potkat nekoho, kdo nebude z tveho mesta. A treba by ses za nim stehovala.

To radsi setrit. Na dobu, az budes mit dite, nebo aspon budes vedet s kym.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1532
24.3.17 10:02

Jak to popisuješ, tak to zní dobře, jít do toho můžeš, jestli chceš. Ale jestli je ti s rodiči dobře, tak to riskni a čekej na pokles cen. Pokud neplánuješ bydlet v Praze, tak by to jít dolů mohlo. Podívala bych se ale, jak je na tom tvoje město z hlediska výstavby nových bytů, pokud se vůbec nestaví, ceny dolů nejspíš nepůjdou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
24.3.17 10:06

@Siesta1 ty jo odkud jste? My kupovali byt 2+kk (klidně bych brala i o místnost navíc), celý zrekonstruovaný. Krásna koupelna, sice malinká kuchyň, ale také nová a vyšlo nás to na 490 tisíc- je pravada, že jsme narazili na jedinečnou koupi, jinak se tu takové byty pohybují kolem 600 tisíc. Z toho jsme měli 100 tisíc našetřených. Hypotéku nám nedali jelikož já v té době studovala, žádný příjem. Takže na úvěr a ten nám dali jen díky našetřeným penězům. Máme to ještě na 9 let :roll:, ale je to naše s tím, že za 4 roky můžeme vložit libovolnou částku, což máme v plánu, takže to bude nakonec splacené třeba o 2-3 dříve. Voda, elektřina, úvěr a internet nás výjde na 7000,–, což je mnohem lepší, než platit nájem 8000.
Kdyby si se rozhodla bydlet sama, je lepší splácet vlastní, než platit nájem. V nejhroším ho můžeš vždy prodat. Určitě bych šla do bytu na vesnici, než ve městě a radši dojížděla vlakem, záleží také na tom, jak to máš daleko a co by ti více vyhovovalo :kytka:
Nebo zůstaň ještě u rodičů, našetři nějaké peníze kup si větší byt na vesnici, který sice budeš splácet 20 let, ale bude tvůj. Lepší než splácet mrňavou 1+1 ve městě.

• Nahlásit
  • Citovat
8450
24.3.17 10:08
@Ornwen píše:
Podle me je v tvoji situaci hypo na 1+1 blbost. Uvazes se na dlouho, byt mrňavý, to neni skoro ani na bydlení ve dvou a ty chces idealne v brzke dobe zakladat rodinu… taky muzes potkat nekoho, kdo nebude z tveho mesta. A treba by ses za nim stehovala.To radsi setrit. Na dobu, az budes mit dite, nebo aspon budes vedet s kym.

Já bych k tomu jen podotkla, že ve třiceti se už docela blbě seznamuje, když člověk nemá svoje soukromí. Já si třeba neumím moc představit, že si k rodičům tahám „neprověřené“ partnery (tím neprověřené myslím to, že ve třiceti už se nechci vodit půl roku za ručičku, ale chci vědět, jestli nám to bude fungovat v sexu, a nechci třeba pokaždé přespávat u toho chlapa nebo řešit dopravu zpět).
V případě třeba svobodných matek nebo úplných mlaďochů bych taky radila být u rodičů a šetřit, ale u třicetileté ženské s rozumnými úsporami bych šla do svého.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
473
24.3.17 10:10
@enyf píše:
Jak to popisuješ, tak to zní dobře, jít do toho můžeš, jestli chceš. Ale jestli je ti s rodiči dobře, tak to riskni a čekej na pokles cen. Pokud neplánuješ bydlet v Praze, tak by to jít dolů mohlo. Podívala bych se ale, jak je na tom tvoje město z hlediska výstavby nových bytů, pokud se vůbec nestaví, ceny dolů nejspíš nepůjdou.

Nové byty se tady pořád staví, ale ta kvalita je šílená a ceny opravdu přemrštěné. Těžko říct, jestli je mi s rodiči dobře :) Vycházíme v pohodě, hodně jim pomáhám, ale člověk je uvázán jen na vesnici a společenský život nikde… A to se pak špatně potkává nějaký nový partner…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama