Kvalifikace pro učitele střední školy

21.8.19 10:48

Kvalifikace pro učitele střední školy

Ahoj holky, ze zákona mi to není úplně jasné, tak to zkouším tu. Mám Mgr titul ze speciální pedagogiky - je to ale neučitelský obor, spíš ve stylu sociální práce. Ráda bych šla učit na SŠ, ale žádnou přímo sociální školu v okolí nemám. Kdybych chtěla učit třeba biologii, musí to být zase pětiletý Mgr učitelský obor?

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

21.8.19 11:01

@cernycajscitronem, ano, nové studium

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
21.8.19 11:12

@cernycajscitronem Mám pocit, že jsou i jednooborové pajdy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.8.19 11:20

Upřesním, sš učitelé mají vzdělání na FF, PF a nějaké ped. předměty jako doplněk studia.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1121
21.8.19 11:30

Teoreticky b ych řekla, že stačí jen Mgr. nástavba. Už dávno není pětileté nebo čtyřleté studium, kdy absolvent na konci získá titul Mgr., ale obory se rozdělily na tříletého bakaláře + na to dvouletého Mgr. Tehdy se argumentovalo tím, že pokud někdo začne studovat, zjistí, že mu obor nevyhovuje, tak neodejde po třech letech bez ničeho, ale aspoň s titulem Bc., a Mgr. pak může skončit jinde. S námi na učitelství studoval klučina, který s učitelstvím nikdy nepřišel do kontaktu, ale rozhodl se, že učit chce - ačkoli měl Bc. z úplně jiné oblasti, tak ho přijali. (Nakonec nedostudoval, ale to je jiný příběh.) Z jeho příkladu usuzuji, že pokud jsi v průběhu studia získala i titul Bc., mohla by ses přihlásit jen na tu dvouletou nástavbu. Sama jsem studovala jednooborovou historii - učitelství pro SŠ, určo někde po republice budou i jiné jednooborové specializace. Druhá věc je, jestli o jednooboráře bude ředitel stát, o mně nestáli :). Se speckou bys ale mohla chytit třeba metodika prevence, výchovného poradce apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2618
21.8.19 11:51

Řešila jsem něco podobného nedávno a vlastně ještě řeším. Mám Mgr (tim padem i Bc) v naprosto nepouzitelnej oboru, který má ale blízko k biologii, chemii. Ucitelstvi těchto dvou předmětů, nebo pro mě ideálně biologie a něčeho jiného, by byla možnost, co dělat do budoucna. Pokud by stačilo dvouleté Mgr studium ucitelstvi, tak by to bylo super. To zvládnu během RD a pak hurá na to. :) Ale co jsem tak hledala, většinou je v podmínkách přijetí Bc v nějakém. ucitelskem oboru, protože právě ty ped a psych předměty jsou v Bc studiu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11307
21.8.19 12:14
@cernycajscitronem píše:
Ahoj holky, ze zákona mi to není úplně jasné, tak to zkouším tu. Mám Mgr titul ze speciální pedagogiky - je to ale neučitelský obor, spíš ve stylu sociální práce. Ráda bych šla učit na SŠ, ale žádnou přímo sociální školu v okolí nemám. Kdybych chtěla učit třeba biologii, musí to být zase pětiletý Mgr učitelský obor?

Pokud bys chtěla tu biologii pak ano. I když možná by tě vzali na navazující magisterský, pokud máš Bc. titul. To záleží na podmínkách dané školy. Pokud sociální práci, případně třeba sociologii, pak by se to dalo asi řešit doplňujícím pedagogickým studiem. To je na dva roky. Teda aspoň v Brně na FF MUNI.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11307
21.8.19 12:17
@chaela píše: Řešila jsem něco podobného nedávno a vlastně ještě řeším. Mám Mgr (tim padem i Bc) v naprosto nepouzitelnej oboru, který má ale blízko k biologii, chemii. Ucitelstvi těchto dvou předmětů, nebo pro mě ideálně biologie a něčeho jiného, by byla možnost, co dělat do budoucna. Pokud by stačilo dvouleté Mgr studium ucitelstvi, tak by to bylo super. To zvládnu během RD a pak hurá na to. :) Ale co jsem tak hledala, většinou je v podmínkách přijetí Bc v nějakém. ucitelskem oboru, protože právě ty ped a psych předměty jsou v Bc studiu.

Koukni na celoživotní vzdělávání na muni na Doplňující pedagogické studium. Záleží, jestli by tě s tou VŠ, co máš přijali. Berou Mgr. titul a doplnis ho o ped/ psy.

Jinak ne všichni mají Mgr a tím pádem i Bc. Dřív to nebývalo rozdělené.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2618
21.8.19 12:35

@P4ja Díky, na to se určitě podívám. Ale i kdyby to šlo, tak si nemyslím, že bych hned pak mohla učit. Získala bych ten ucitelsky základ, ale na učení předmětů to podle mě nestačí. Teda aspoň si nepřipadám natolik znalá, abych to mohla učit. Myslela jsem, že na člověk musí mít vystudovane přímo ucitelstvi toho předmětu nebo ten předmět jako takový a pak právě stačí dodělat to ped minimum, nebo jak se tomu teď říká. No uvidím, letos to nestihnu a do února času dost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11307
21.8.19 12:55

@chaela No, koho všeho berou ti neřeknu. Ale myslím, že třeba studuješ organickou chemii. Pak dodelas minimum a taky nevíš všechno. Ale fakt nevím.

Třeba vím, že na jazyky tam chtěli české státnice a jakýkoli Mgr. titul.

Jinak s tím doplňujícím se dalo učit i na ZŠ. Tak tam bys třeba tu chemii dala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
SAJ
4467
21.8.19 12:56

Na navazujici Mgr. biologii tě určitě bez předchozího vzdělání nevezmou. Ale pro výuku ti stačí odborný Bc. stupeň, takže tříleté studium - Mgr. už máš.. Případně dvouleté rozšiřující studium jedné aprobace.

Anebo pár let počkejj, ministerstvo plánuje zrušit kvalifikační požadavky na učitele.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
46951
21.8.19 13:09
@SAJ píše:
Na navazujici Mgr. biologii tě určitě bez předchozího vzdělání nevezmou. Ale pro výuku ti stačí odborný Bc. stupeň, takže tříleté studium - Mgr. už máš.. Případně dvouleté rozšiřující studium jedné aprobace.Anebo pár let počkejj, ministerstvo plánuje zrušit kvalifikační požadavky na učitele.

Nestacilo by ji doplnujici pedagogicke studium nebo ped. minimum, kdyz Mgr. ma?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
SAJ
4467
21.8.19 13:16
@Kelsey píše:
Nestacilo by ji doplnujici pedagogicke studium nebo ped. minimum, kdyz Mgr. ma?

Nemá vystudovanou odbornost. DPS možná (a mozna bude, to nevím) nebude třeba, nějaké pedagogické vzdělání má. Problém je s aprobací - tu má jen na vystudovaný obor.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.8.19 13:18
@Kelsey píše:
Nestacilo by ji doplnujici pedagogicke studium nebo ped. minimum, kdyz Mgr. ma?

to by snad stačilo pro výuku pedagogiky na střední škole. Zakladatelka nemá žádný obor.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.8.19 13:20

Mám známou, co má specku a k tomu matiku bc., učit ji nenechali (zkušenost stará 2 roky), návazné studium tehdy taky nebylo (nevím, jestli se něco nezměnilo)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama