Kvalifikace psychologa hrazeného pojišťovnou

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.01.18 06:31
Kvalifikace psychologa "na pojišťovnu"

Dobré ráno. Doufám, že tu je někdo, kdo mi bude umět poradit.

Nějakou dobu chodím na kliniku na terapii k psycholožce (předepsaná lékařem, platí pojišťovna), ale teď otěhotněla a ozvala se mi jiná paní (slečna?), že bych měla chodit k ní. Zjistila jsem z jejich webu, že paní má jen titul DiS.

Vyznáte se v téhle věci někdo? Přijde mi divné, že by člověk s titulem DiS (tříletá VOŠ?) mohl dělat terapii „na pojišťovnu“. Podle mě by to měl být klinický psycholog, a ten musí mít vysokou - psychologii.

Vím, že dobrý terapeut se neměří počtem titulů a že komerčně vám tu službu může nabídnout i vyučená kadeřnice :mrgreen:, ale měla jsem pocit, že u služby hrazené z veřejného pojištění by měla být kvalifikovanost nějak hlídána.

Prosím o zachování anonymu.

Reakce:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.01.18 07:32

Nejspíš má odborného garanta pracoviště, pak může vykazovat na pojišťovnu. V zařízení, kde jsem pracovala vedla terapie psychiatrická sestra (bez VŠ). Diagnostika a klinická vyšetření jen klinický psycholog. Pokud jde o samostatnou ordinaci, tak tam pojišťovna uzávírá smlouvy jen s klinickým psychologem a i tak se brání a nové neuzávírá. Obecně v ČR pojišťovna psychoterpii proplácet nechce a zhusta se vykazuje pod něčím jiným, tak aby klient/pacient mohl chodit v rozumné míře. Jako psychoterapie 1× za 4-6 týdnů není psychoterapie.

tasa
Echt Kelišová 9056 příspěvků 04.01.18 07:35

Musi mit vystudovanou jednooborovou psychologii. jinak mu pojistovna nic neproplati, a bude to za penize a bude poradce zivot. stylu nebo tak neco.

tasa
Echt Kelišová 9056 příspěvků 04.01.18 07:36

A nebo ma garanta, ale nevim, jestli ji staci vos.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.01.18 08:00

Děkuji za vysvětlení. Asi má garanta. Je to klinika, mají tam i psychiatry a několik psychologů a tak dále. Nadšená z toho ale zrovna nejsem.
Zakladatelka

tasa
Echt Kelišová 9056 příspěvků 04.01.18 09:09
@Anonymní píše:
Děkuji za vysvětlení. Asi má garanta. Je to klinika, mají tam i psychiatry a několik psychologů a tak dále. Nadšená z toho ale zrovna nejsem.
Zakladatelka

Neni povinnost jitk ni, vyber si jineho, radeji primo psychologa

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.01.18 09:44

@tasa No když oni ti psychologové nejsou moc dostupní. Můžu se zkusit zeptat, jestli na klinice nějakého s volnou kapacitou nemají, ale očekávám, že řeknou, že ne. A zase platit si konzultace ze svého, to by byl docela problém.
Zakladatelka

tasa
Echt Kelišová 9056 příspěvků 04.01.18 10:02
@Anonymní píše:
@tasa No když oni ti psychologové nejsou moc dostupní. Můžu se zkusit zeptat, jestli na klinice nějakého s volnou kapacitou nemají, ale očekávám, že řeknou, že ne. A zase platit si konzultace ze svého, to by byl docela problém.
Zakladatelka

tak když nejsou dostupní, tak to třeba vypovídá o jejich kvalitě. anebo změnit kliniku. držím palce

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.01.18 12:01
@Anonymní píše:
Zakladatelka

No kliničtí psychologové nejsou dostupní zejména proto, že pojišťovny neuzavírají s novými smlouvu a terapie na pojišťovnu je ztrátová záležitost. A to předpokládám i na klinice. Nevím, jestli tě to uklidní, ale atestace klinického psychologa tě nijak na terapii odborně nepřipraví, nekvalifikuje. Pro terapii je stěžejní kvalitní psychoterapeutický výcvik, dost hodin vlastní individuální terapie, kvalitní supervizor a v neposlední řadě talent. Jak jsem psala o tom odborném garantovi, tak v tom zařízení ho dělal doktor, který měl nejhorší osobnostní předpoklady pro terapeuta a všichni jsme se učili od té psychiatrické sestry, která dělala pod tím garantem a neměla ani tu VOŠ, za to talent snad od Boha.

Kolegyně dělá v nemocnici a nové lidi do terapie už nepřibírá vůbec, protože musí dělat atestovaná klinická vyšetření pro oddělení a to co by případně za terapie na pojišťovnu vykázala, by neuhradilo ani její psychoterapeutický výcvik.

Takže bych nebyla dopředu předpojatá vůči Dis terapeutovi, jen teda mě trochu zarazil způsob předání. Jestli jsem pochopila bylo to formou SMS. U nás to bylo buď na doporučení stávajícího terapeuta, když se nestíhalo nebo se udělalo jedno společné shrnující a zároveň seznamující setkání.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.01.18 17:03

Ne, bylo to telefonem. Moje terapeutka končila v listopadu (mateřská si nevybírá) a nová nastoupila zjevně od ledna.
Jinak já chápu, proč je terapeutů „na pojišťovnu“ málo, a proto taky nechci moc prudit a vybírat si. Ale určitě se jí zeptám, jaký má výcvik; podle googlu se dosud zaměřovala úplně mimo psychoterapii.
Zakladatelka

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Další oběť Me Too hysterie: V rádiu zakázali oscarovou vánoční píseň, je závadná

Vánoční klasika, která neomrzí. Tou je jistě pro velkou část Američanů téměř... číst dále >

Fanoušci se bijí za Arichtevu: Tomicová nemá ve finále co dělat!

Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Na vlastní kůži to... číst dále >

Články z Ona Dnes

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto... číst dále >

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že... číst dále >